• BIST 83.243
 • Altın 145,826
 • Dolar 3,7369
 • Euro 4,0120
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -3 °C

19 merkezde halk sokağa döküldü

19 merkezde halk sokağa döküldü
Mardin'in Derik ilçesi, Bingöl, Kars ve Şırnak'ta Yüksekova'da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları protesto edildi.

Yüksekova’da gerilla mezarlıklarının tahrip edilmesini protesto yürüyüşünde özel harekat polisleri tarafından Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in katledilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Urfa, Mardin, Adıyaman, Bingöl, İstanbul, Aydın, Mersin, Manisa, Yalova, Konya, Lice, Bismil, Viranşehir,

Siverek, Diyadin, Derik, Nusaybin, Tarsus ve Kurtalan'da yürüyen binlerce kişi katliamın sorumlarının ortaya çıkarılmaması durumunda AKP'nin zan altında kalacağına dikkat çekti. Eylemlerde, "Kürtlerin barış taleplerine kurşun sıkanlar, bunu hesabını mutlaka verecektir. Kürt halkı hiçbir zaman bu katliamlar karşısında özgürlük mücadelesinden geri adım atmamıştır bundan sonra da atmaz" denildi. 

ADIYAMAN: BDP Adıyaman İl Örgütü binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi "Gever katliamını lanetliyoruz" pankartı ile "Gever halkı yalnız değildir", "Gever şehitlerimiz ve onurumuzdur", "Semsur uyuma Gevere sahip çık" dövizleri açarak sık sık "Bijji Serok Apo", "Semsur uyuma Gevere sahip çık", "PKK halktır halk burada", "Dişe diş kanan kan seninleyiz Öcalan", "Dişe diş kana kan intikam" sloganları atarak Demokrasi Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüşün ardından konuşan Merkez İlçe Başkanı Aziz Akdağ,"AKP hükümeti bir yandan 'çözüm, barış' demogojisine devam ederken diğer yandan diktoriyel faşizan rejimleri geride bırakan baskı sindirme ve imha etme politikasını aralıksız sürdürmektedir" dedi. Basın açıklamasının ardından dağılmakta olan kitleye ellerinde bir grubun Türk bayrakları açarak bozkurt işareti yapması ve provokasyon girişiminde bulunmasına polis müdahale etmezken BDP'li yöneticilerin araya girerek kitleyi BDP İl Örgütü'ne yönlendirdi. 

URFA: Urfa ve ilçeleri Siverek ve Viranşehir'de düzenlenen yürüyüşlerde Yüksekova'daki katliam protesto edildi. Urfa merkezdeki protesto eylemine BDP Üyesi Mehdi Aslan, İl Eş Başkanı Leyla Akça'nın yanı sıra bini aşkın kişi katıldı.

Topçu Meydanı'nda bir araya gelen kitle, "Gever'de devletin yaptığı yargısız infazı lanetliyoruz" pankartını taşıyarak zılgıt ve sloganlarla yürüyüşe geçti. "Riya şehit riya me PKK partiya me", "Gever halkı yalnız değildir", "Bê serok jiyan na be", Gever'e uzanan eller kırılsın", "Dîsa dîsa serhildan serokê me Ocalan" ve "Katil polis hesap verecek"

sloganları atan yurttaşların sayısı, bulvarda yürüyüşe katılanlar ile birlikte bini aştı. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi'ne kadar aralıksız slogan ve zılgıtlarla yürüyen kitle adına açkımla yapan BDP İl Eş Başkan Yardımcısı Mehmet Binici AKP Hükümeti'nin çözümsüzlükte ısrar ettiğine vurgu yaparak, Gever'de 2 yurttaşa sıkılan kurşunların Kürt Halkl Önderi Abdullah Öcalan'ın başlatmış olduğu barış sürecine sıkılan kurşun olduğunu ifade etti. 

SİVEREK: BDP Siverek İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Yüksekova'da yaşamını yitiren amca yeğen İşbilir'lerin fotoğrafının da yer aldığı "Gever şehitleri ölümsüzdür" pankartı eşliğinde yürüyüşe geçti.

Kanlıkuyu Meydanı'na kadar "Katil polis hesap verecek" ve "Şehit namirin" sloganları ile yürüyen kitle adına, konuşan BDP İlçe Başkanı İbrahim Halil Ayıldız, yaşamını yitiren Güney Afrika mücadelesinin önderi Mandela'nın Kürt dostu olduğunu ve Kürtlerin mücadelesinde yaşayacağını ifade etti. Daha sonra açıklama yapan BDP İlçe Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Bektaş, AKP'nin bahsettiği ileri demokrasinin binlerce insanı ceza evlerine doldurduğunu ve yüzlerce sivil insanın katledilmesine yol açtığını belirtti. 

VİRANŞEHİR: Urfa'nın Viranşehir ilçesindeki protesto eyleminde, Viranşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Burun, Belediye Meclis üyeleri, Viranşehir ve Ceylanpınar BDP İlçe Örgütleri ve yüzlerce kişi katıldı. Kışla Mahallesi'nde bulunan BDP İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen kitle,

"Öcalan" sloganları ile yürüyüşe başladı. Ceylanpınar Caddesi'nde bulunan Maliye Parkı'na gelen halk, yaşamını yitiren Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından açıklama yapan BDP İlçe Eş Başkanı Halis Aktaş, AKP'nin tarihinin sivilleri katletmekle dolu olduğunu ve sivil öldürmelerinin normalleştirildiğini belirtti. Kitle 5 dakikalık oturma eyleminden sonra dağıldı. 

BİNGÖL: BDP Bingöl İl Örgütü öncülüğünde il binasında bir araya gelen yüzlerce kişi Yüksekova'da polis tarafından öldürülen Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in fotoğraflarının bulunduğu "AKP'nin çözüm sürecine yaklaşımı, Kürtlerin katliamıdır", "Kürtlerin katliama yaklaşımı serhildandır",

"Zalimler için yaşasın cehennem" yazılı dövizler açarak sloganlar eşliğinde Bingöl Valiliği'ne doğru yürüyüşe geçti. Sık sık "Şehid namirin", "Ey Şehît xwina te erdê namîne", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Bijî Serok Apo", "HPG cepheye misillemeye", "PKK halktır halk burada", "Dîsa dîsa serhildan serokê me Ocalan", "Bê serok jiyan nabe" sloganları atan kitle Bingöl Valiliği'ne siyah çelenk bıraktıktan sonra Yüksekova da yaşamını yitirenler için "Çerxa şoreşê" marşı eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

BDP Bingöl İl Eş Başkanı Halis Yurtsever, "Şêx Seidlerden Seyit Rızalardan bu yana Kürt halkına katliamlarla yaklaşılmış ancak Kürt halkı hiçbir zaman bu katliamlar karşısında özgürlük mücadelesinden geri adım atmamıştır bundan sonra da atmaz. Bu kan Başbakan Erdoğan'ın eline bulaşmış bunu tek sorumlusu Erdoğan’dır" dedi. Açıklamadan sonra valilik önünde 5 dakikalık oturma eylemi yapan kitle daha sonra sloganlar eşliğinde BDP İl Örgütü binasına doğru yürüyerek dağıldı.

MARDİN: Mardin Mazıdağı ilçesinde BDP İlçe Örgütü Yüksekova’daki katliamı yürüyüşle protesto edildi. BDP ilçe binasında toplanan yurttaşlar, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, PKK ve YPG bayrakları yanı sıra "Gever'deki katliamı kınıyoruz",

"Yine barışa kan bulaştırıldı" dövizleri taşındı. Kitle sık sık "Şehit namirin", "Bijî Serok Apo" sloganlarıyla kitle Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Bir dakikalık saygı duruşunda "Çerxa şoreşê" marşı okunmasıyla başlayan açıklamayı BDP Mazıdağı İlçe Başkanı Mehmet Şık okudu. Şık, demokratik, barış ve çözüm süreci"nde yapılan katliamı kınadıklarını belirterek, AKP hükümetinden bir an önce bu katliamlardan vazgeçmesini istedi. Açıklamanın ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Basın açıklaması kitlenin ilçe binasına kadar yaptığı yürüyüşle son buldu.

NUSAYBİN: Mardin'in Nusaybin ilçesinde de Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in katledilmesi,  kitlesel yürüyüşle protesto edildi. BDP binası önünde bir araya gelen aralarında BDP Nusaybin İlçe Başkanı Abdulbari Eren, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, MEYA-DER, KÜRDİ-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi,

Mardin İl Eş Başkanı Adul Aksoy ve BDP'li yöneticilerinde bulunduğu yüzlerce kişi, buradan "Katiller hesap verecek", "İntikam", "Bijî berxwedana YPG'ê", "Bijî serok Apo" ve "PKK halktır, halk burada" sloganları atarak, alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Newroz Mahallesi'ne kadar devam eden yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan İlçe Başkanı A.Bari Eren, Kürt halkının barışta ısrar ettikçe, sistemin ve sistemin yöneticilerinin savaşta ısrar ettiğine dikkat çekerek, Kürtlerin ölümünün normalleştirilmesini lanetlediklerini söyledi. 

DERİK: BDP Derik İlçe Örgütü öncülüğünde düzenlenen protesto yürüyüşüne aralarında Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci, Mardin İl Genel Meclis Başkanı A. Kerim Erdem, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, Barış Anneleri aktivistleri, MEYA-DER DTK Delegeleri ile yüzlerce kişi katıldı.

Kitle Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte Öcalan ve PKK'nin öncü kadrolarından Kemal Pir, Hayri Durmuş, Ali Çiçek, Sakine Cansız ve Mahsum Korkmaz'ın posterleri ile PKK ve KCK bayrakları açıldı. Yürüyüş boyunca sık sık "Şehîd namirin","Şehîdên me rûmeta me ne" ve "Bijî Serok Apo" sloganları atan kitle, "AKP Faşizmi döktüğü kanda boğulacaktır",

"Reşit ve Veysel yoldaş ölümsüzdür" ve "Bijî berxwedana gelê kurd" dövizleri taşıdı. Cumhuriyet Meydanı'nda kitle adına açıklama yapan BDP İlçe Eşbaşkanı Adil Aktaş, AKP devletinin demokratik çözüm sürecinin ardına sığınarak, her fırsatta Kürt halkının değerlerine saldırdığını belirterek,

"Faşist AKP İktidarı daha önce de Bagok ve farklı alanlarda kurulan şehitliklere saldırmıştı. Bu saldırılar bizi yeniden yaratan değerlerimize karşı yapılmaktadır. Eğer şehitlerimiz geleceğimiz diyorsak, bu saldırılar geleceğimize karşı yapılıyor" dedi. Açıklamadan sonra kitle "Şehît namirin" sloganları atarak dağıldı.

MERSİN: BDP Mersin İl Örgütü öncülüğünde il binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Gever'de iki Kürt'ün polis kurşunlarıyla katledilmesini protesto etti. Açıklama öncesi il binasının polis tarafından ablukaya alındığı görüldü. Eyleme kentteki emek ve demokrasi güçleri ile BDP MYK üyesi Cemil Elden, PM üyesi İnan Kızılkaya, BDP Mersin İl Başkanı Halis Değer, il yöneticileri, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ve meclis üyeleri katıldı. Açıklamaya katılan yurttaşlar yakalarına Mehmet Raşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in fotoğraflarını taktı. 

"Em Qetliama Gever'e şermezar ü lanet dikin" pankartının açıldığı açıklamada, "Biji berxwedana Gever'e", "Gever ne bi tene ye", "Aşiti bi xwin naye" dövizleri taşındı. Açıklama boyunca alkış ve zılgıtlar eşliğinde sık sık, "Biji Serok Apo", "PKK halktır halk burada", "Katil Erdoğan" sloganları attı. BDP PM üyesi İnan Kızılkaya, Roboski katliamının hesabını vermeyen devletin Yüksekova katliam yapmasının kendilerini şaşırtmadığını ifade ederek, "Kendi güvenliğinizi istiyorsanız,

Kürt halkının çocuklarını katletmekten, güvenlikçi, inkarcı politikalardan vazgeçin" çağrısını yaptı. Basın açıklamasını okuyan BDP Mersin İl Başkanı Halis Değer ise, Gever'de iki kişinin katledilmesinin Kürt sorunun çözümünü istemeyen odakların bir operasyonu olduğuna dikkat çekerek, Kürtlerin, devrimci ve demokrat güçlerin bu katliamlara sessiz kalmayacağını vurdu. Açıklama 15 dakikalık oturma eylemi ardından sona erdi. 

TARSUS: Konuya ilişkin bir başka açıklama ise BDP Tarsus İlçe Örgütü öncülüğünde yapıldı. Yarenlik Alanı'ndaki Saat Kulesi'ne kadar yürüyen yüzlerce kişi burada basın açıklaması yaptı. Eyleme HDP, Eğitim Sen, İHD ve EMEP'in destek verdi. Kitle "Kontra elini Kurdistan'dan çek", "Gever, Roboski êdi bese komkûjî",

"Barışa uzanan eller kırılsın", "Katliamın failleri bulunsun" dövizlerini taşıdı. BDP Tarsus ilçe yöneticisi Kadir Ezer, AKP hükümetinin barışa gönüllü olmadığını söyledi. Gever'de çıkan olaylarda polisin hiç bir uyarı yapmadan halka hedef gözeteren ateş ettiğine dikkat çeken Ezer, katliamın faillerin bir an önce açığa çıkarılmasını istedi. Ezer, "Bu tutum ve davranışlar barış sürecine darbe vurmaktadır" dedi. 

AYDIN: BDP Aydın Gençlik Meclisi çağrısı ile BDP Aydın İl Binası önünde toplan yüzlercer kişi Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde polisler tarafından öldürülen iki kişi için Sevgi Yolu Sokağı'na kadar yürüyüş düzenledi. "Katliamcı devlet dün Roboski'de bugün Gever'de" pankartını açan grup, "Ji komkujeyen devlete re edi bese", "Yine katliam yine ölüm yine suskunluk", "Polis terörü yine can aldı" dövizlerini açtı.

Sık sık 'Şehit namırın", "Polis vuruyor devlet koruyor", "AKP halka hesap verecek" sloganları attı. Yüzlere kişinin katıldığı eylemde konuşan Gençlik Meclisi Üyesi Baran Yanardağ, 'Polis öldürüyor, resmi makamlar ve yargı koruyor. 2003- 2013 yılları arasında Türkiye'de polis kurşunu ile 380 kişi katledilmiştir" dedi.

Bu güne kadar insanları öldüren polisler ile igili işlem başlatılmadığını söyleyen Yanardağ, "Gever'de Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in öldürülmesi olayında olduğu gibi yetkililer, yaptıkları açıklamalarla hem olayı saptırıyor hem de polisi koruyor" dedi. Konuşmanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan grup "Şehit Namırın" sloganlarıyla dağıldı.

KONYA: Konya'da Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde polislerinin açtığı ateşle Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in yaşamlarını yitirmesini protesto edildi. BDP Konya İl Örgütü binasında yapılan basın açıklamasına il yöneticilerin yanı sıra çok sayıda kitle katıldı. Açıklamada konuşan BDP Konya İl Başkanı Hacı Mehmet Bozdağ, Yüksekova'da iki kişinin polisler tarafından katledildiğini belirterek,

katliamın Kürt sorununun çözümünü istemeyen odakların ortak kontra operasyonu olduğunu kaydetti. Bazdoğa, "Kürdistan halkı ve demokrasi güçleri bu komploları boşa çıkartıp, hesap soracaktır. Kürt halkının sabrını sınayanlar, bilsinler ki sabrımız sınırsız değildir. Bu katiller iktidara bağlılar. AKP derhal bu olayı aydınlatmalı, aksi halde bu işin vebali de, sorumluluğu da AKP'nindir. Derhal sorumluları cezalandırılmalıdır" diye konuştu. 

KURTALAN: BDP Kurtalan ilçe örgütü, Yüksekova'da polisin açtığı ateş sonucu Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir'in yaşamını yitirmesini, basın açıklamasıyla protesto etti. Sanat sokağında yapılan basın açıklamasına kitlenin yanısıra BDP Kurtalan İlçe Başkanı Yahya Sabaz, BDP Kurtalan ilçe örgütü yöneticileri, Belediye Başkanı Necat Yılmaz, STÖ'leri, Belediye Meclis üyeleri katıldı.

Açıklamayı yapan BDP yöneticisi Hüseyin Karataş, Öcalan'ın 21 Mart Diyarbakır Newroz'un da "silahların miladını artık doldurduğunu ve yeni bir sürecin başladığını" bütün dünyaya duyurmasına karşın Yüksekova'da iki yurttaşın katledilmesiyle AKP hükümeti ve derin devletin hala da barış istemediğini ve savaşta ısrar ettiğini gösterdiğini söyledi. Açıklama 5 dakikalık oturma eylemi ardından son buldu.

BİSMİL: Amed’in Bismil ilçesinde katliam yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi. Şentepe Eşit ve Özgür Yurttaş Derneği 1.Olağan Kongresi'nde bir araya gelen ve aralarında Bismil BDP İlçe Başkanı Tufan Tunç,

BDP Çınar İlçe Başkanı Rahmi Özmen, BDP Amed İl Örgütü yöneticilerinde aralarında bulunduğu yüzlerce kişi 6 kişilik Şentepe Eşit ve Özgür Yurttaş Derneği yönetimin belirlenmesinin ardından Nato Caddesi'nde yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca yazısız siyah pankart taşıyan kitle "Şehit namirin", "Gever halkı yalnız değildir", "Bijî berxwedana Rojava" sloganları attı. Yapılan yürüyüşün ardından 20 Nisan 2011 tarihinde YSK'nın veto kararını protesto yürüyüşünde polisler tarafından katledilen Halil İbrahim Oruç'un vurulduğu yere gelen kitle burada basın açıklaması yaptı. BDP Bismil İlçe yöneticisi Yemlihan Erdem, savaşta ısrar eden rantçı kesimleri, tüm samimiyetsizlikleri, basiretsizlikleriyle ortaya serdiğini belirterek, direnen Gever'in yanında olduklarını söyledi. 

LİCE: Amed’in Lice ilçesinde katliam yürüyüş ile protesto edildi. İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, sık sık "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe", "Susma Gever Lice yanında", "Lîce isyandır Gever'e selamdır" sloganları atarak, "Şehitlerimiz savaş ve barış gerekçemizdir",

"Gever'de ağaç değil insan katliamı var" dövizlerini açtı. Çarşı merkezinden tekrar ilçe binasına kadar yürüyen kitle bir dakikalık saygı duruşu yaptı. Ardından açıklama yapan BDP Lice İlçe Yöneticisi İbrahim Işık, Kürtlere yönelik katliamların devam ettiğini belirterek, ama Kürt halkı olarak buna karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi. 

DİYADİN: Ağrı'nın Diyadin ilçesinde, Yüksekova'da polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 2 kişi için BDP Diyadin İlçe Örgütü önünde biraraya gelen yüzlerce kişi, saygı duruşunda bulundu. Sık sık "Şehîd namirin", "Bijî Serok Apo" ve "Gever yalnız değil Diyadin seninle" sloganları atan kitle, "Mehmet Reşit ve Veysel İşbilir Gever şehitleri ölümsüzdür" ve "Diren Gever Diyadin seninle" dövizleri taşıdı.

Burada bir açıklama yapan Fatma Karadağ, 35 yılı aşkın süredir bu bölgede Kürt halkı üzerinde ret, inkar ve asimilasyonun devlet tarafından denendiğini belirterek, devletin artık geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğine vurgu yaptı. Karadağ, "Eğer bu devlet geçmişiyle yüzleşmeyecekse, bu ülkeye barış ve kardeşlik nasıl gelecektir.

Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın Amed Newroz'unda başlatmış olduğu tarihi barış ve çözüm sürecine dair hükümet kanadında ciddi adım atılmazken, Gever'de sivil insanlarımızın tahrip edilen gerilla şehitliklerine ilişkin geliştirdikleri haklı protestolarda devlet eliyle sivil halkın şahsında barış ve çözüm sürecine kurşun sıkılmıştır. Olayın faillerinin bir an önce ortaya çıkarılarak bu halka hesap vermesini istiyoruz" dedi. Yoğun kar yaşının altında yapılan açıklamanın ardından kitle dağıldı.

ESENYURT: İstanbul'da BDP Esenyurt İlçe Örgütü Yüksekova'da polislerin açtığı ateşle Mehmet Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir'in yaşamlarını yitirmesini Esenyurt Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği basın açıklaması ile protesto etti. HDK bileşenlerinin de destek verdiği eylemde " Gever'in çığlığı zalimleri boğacak", "Gever e Gever e gel te bawere" , "Goristanen me pîrozin dest nedine" yazılı dövizler taşınarak sık sık ,

"Ey şehîd xwina we li erde namine" , "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Gever onurdur onuruna sahip çık" sloganları atıldı. Açıklamayı yapan BDP İlçe Eş Başkanı Mahmut Çakan devletin barış sürecine yaklaşımını, eski inkârcı ve baskıcı hegemonik sistemin sürdürülmesi şeklinde değerlendirerek Yüksekova'da HPG'lilerin mezarlıklarına yapılan tahribatı barış sürecini provoke etme amacı taşıdığına dikkat çekti.

Çakan bu saldırıyı kabul etmeyen Yüksekova halkının protesto yürüyüşü yaptığını hatırlatarak, "Devletin provokatör güçleri halkımızın üstüne bir devlet terörü estirmiştir. Hedef gözeterek iki insanımızı katletmişlerdir" dedi. Çakan, AKP hükümetinin İçişleri Bakanı ve Vali'yi derhal görevden alarak yaşananların hesabını sorması gerektiğini kaydetti.

YALOVA: Yalova'da ise BDP ve HDP Yalova İl Örgütleri tarafından düzenlenen protestonun adresi Uğur Mumcu Kültür Merkezi önü oldu. Sık sık "Şehit namirin" ve "Katil AKP hesap verecek" sloganlarının atıldığı açıklamada basın açıklamasını BDP İl Başkanı Sait Karaslan yaptı. Hükümete seslenen Karasalan,

"İnsanların kutsal saydığı mezarlıklara yönelik saldırılarının durdurulması için gereken önlemeler derhal alınsın. Bu konuda Kürt halkının inançlarını ve şehitlerine olan saygılarını çiğnemeyin ve çiğnenmesine fırsat verilmemesini istiyoruz" dedi. AKP hükümetinin bir samimiyet testiden geçtiğini kaydeden Karaslan, "Şayet AKP hükümeti samimiyse Gever'de halka kurşun sıkanları ve yaşanan son katliamın hesabını versin. Bu olaylarla alakası yoksa sorumluları ortaya çıkartıp ve cezalandırsın" dedi. Eylem açıklamanın ardından alkışlarla sonlandırıldı.

MANİSA:  Katliam, Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde de yapılan açıklama ile kınandı. BDP binası önünde yapılan açıklamaya EMEP İl Başkanı Müzeyyen Çelik, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İl Başkanı Hüseyin Yüce, HDP İl Başkanı Abdurahman Aras, BDP PM üyesi Hamdulah Müftüoğlu, BDP İl Başkanı Kerem Taylan, BDP Saruhanlı İlçe Başkanı Ahmet Ertaş de katıldı.

Basın açıklamasını BDP Saruhanlı İlçe Başkanı Ahmet Ertaş okudu. Ertaş açıklamasında "AKP polislerinin Kürt halkına karşı duymuş olduğu öfkenin sonucu bu katliam yaşanmıştır. Başbakan'ın daha önce söylemiş olduğu 'Kadında olsa, çocukta olsa gereğini yaparız' söyleminin hala iş başında olduğunu Kürtlerin demokratik tepkilerini gösterdiği her yerde polisin faşizan yaralanmalar,

ölümler ve tutuklanmalar yaşanmıştır. Bu AKP hükümetinin barışa, Kürt sorunun çözümüne ne kadar samimi yaklaştığının göstergesidir. Gerilla cenazelerine tahammül etmeyen zihniyet, ne Hitler döneminde ne de Musollini döneminde yaşanmamıştır. Bu failler ortaya çıkarılmadığı müddetçe demokratik tepkilerimizi ortaya koyacağız" dedi.

Ertaş'ın konuşmasından sonra BDP İl Başkanı Kerem Taylan açıklamada bulundu. Taylan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın Amed Newrozu’nda yapmış olduğu açıklamadan sonra provokatif girişimlerin her zaman devam ettiğini, buna rağmen Kürtler barış sürecine sahip çıktığını söyledi.

Taylan, "Kürt halkı şehitlerinin mezarlarını tahrip eden ve çocuklarını öldüren güçlere karşı canını feda eden değerlerine sahip çıkacaktır ve değerlerine sahip çıkacaktır. Değerleri uğruna mücadele edecektir. Kürt halkı inandığı davasından, onurlu mücadelesinden vazgeçmeyecek ve özgürlüğüne kadar mücadelesine devam edecektir. Provokasyonlara gelmeyeceğiz, Kürt halkının değerleri üzerine gelirlerse de Kürt halkı alternatifsiz değildir" diyerek konuşmasını sonlandırdı. Basın açıklaması ve konuşmalar sırasında kitle "Şehit namırın","Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. 

Bu haber toplam 3155 defa okunmuştur
Etiketler: , , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim