• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 7 °C

Aile hekimi kimdir?

Aile hekimi kimdir?
Hakkari İl Sağlık Müdürü Dr. Özlem Köse, sağlıkta dönüşüm programı adı altında 18 Ekim 2010 tarihinde sağlıkta aile hekimliği sistemine geçildikten sonra merak edilen sorulara açıklık getirdi.

Haber: Feyzullah Taş-Hakkari Valiliği vasıtasıyla yazılı bir açıklama yapan Dr. Özlem Köse, aile hekimi kimdir, aile sağlığı elamanı kimdir, sosyal güvencesi olmayan aile hekimliğinden faydalanabilecek mi, uygulama başladığında nasıl hizmet alacağım, aile hekimi nerde hizmet verecek, toplum sağlığı merkezi nedir, başka bir ilde hastalandığımızda nerde muayene olacağız, aile hekimimi nasıl öğreneceğim, aile hekimimi kendim seçebilir miyim gibi bir çok sorulara açıklık getirdi.

“Aile Hekimi” kimdir?

Aile Hekimi kişinin sağlığını emanet ettiği, her türlü sağlık sorununda danışmanlık hizmeti aldığı, sağlığının korunması ve sorununun giderilmesi için ilk başvurduğu hekimdir.

  

“Aile Sağlığı Elemanı” kimdir?

 Aile hekimi ile birlikte hizmet veren, sözleşmeli çalıştırılan veya bakanlıkça görevlendirilen hemşire, ebe veya sağlık memurudur.

 

Sosyal Güvencesi Olmayan Aile Hekimliğinden Faydalanabilecek mi?

Aile Hekimliği ücretsizdir.

 

Uygulama başladığında nasıl hizmet alacağım?

Aile hekimliği hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için kayıt olmak esastır. Aile hekiminize T.C. Kimlik Numaranızı bildiriniz.

 

Aile Hekimi Nerde Hizmet Verecek?

Sağlık Ocakları Aile Sağlığı Merkezine dönüştürülerek hizmet vermeye devam edecektir.

 

Toplum Sağlığı Merkezi nedir?

Bölgesinde yaşayan kişilerin ve toplumun sağlık hizmetlerini organize eden; toplumun koruyucu hizmetlerini sunan, idari hizmetler, sağlık hizmetleri ve denetim faaliyetlerini yürüten sağlık merkezidir.

 

Başka bir ilde hastalandığımızda nerde muayene olacağız?

Türkiye’nin  neresine giderseniz gidin en yakın aile sağlığı merkezinde ücretsiz muayene olursunuz.

 

Aile Hekimi'mi nasıl öğreneceğim?

TC numaranızı girerek www.hsm.gov.tr  yolu ile,öğrenemiyor iseniz en yakın Toplum Sağlığı Merkezi veya Müdürlüğümüzün 438-211 7978 / 216  numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

 

Aile Hekimimi Kendim Seçebilir miyim?

Aile Hekimliği Uygulaması başladığında ilk 3  ay sağlık müdürlüğü tarafından görevlendirilen aile hekiminden hizmet alacaksınız. 3 ay sonra tercih ettiğiniz bir aile hekimine kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Aile Hekimi izne ayrılırsa bize kim bakacak?

Kendisinin vekalet bıraktığı  hekim ya da gerekirse Toplum Sağlığı Merkezi tarafından görevlendirilen bir hekim bakacak.

 

Acil durumlarda aile hekimim eve gelecek mi?

Acil Sağlık Hizmetleri 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu olmayan yerlerde Hastanelere uzak olan bölgelerimizde Toplum Sağlığı Merkezi tarafından planlanan şekilde Aile Sağlığı Merkezleri tarafından icap şeklinde  yürütülür.

 

Köydeki annem bazen gelip bizde kalıyor. Hasta olursa kime muayene olacak?

Sizin bağlı olduğunuz Aile Hekiminden sağlık hizmeti alabilir.

 

Bizler köde yaşıyoruz.Yaz aylarında 3-4 ay yaylaya gidiyoruz. Her sene yaz gelince doktorumu mu değiştireceğim?

Hayır. Gittiğiniz bölgeye bakan  hekimden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Bunun için kayıt zorunluluğu yoktur. Dönünce yine eski hekiminizden hizmet almaya devam edebilirsiniz.

 

Aile Hekimi hangi saatler arasında çalışacak?

Aile Hekimleri tam gün esasına göre çalışır.Aile hekiminin çalışma süresi haftalık 40 saattir. Mesai saatleri ve günleri çalışma yerinin koşulları dikkate alınarak bölgedeki kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak aile hekimi tarafından belirlenir.

 

Lokanta sahibiyim. İşyeri ile ilgili hizmetlerimizi kimden alacağız?

Tüm iş yerlerinin, gayri-sıhhi müesseselerin, ağır ve tehlikeli iş yapan iş yerinin kaydı iç muayene ve tetkiklerin periyodik olarak yapılmasında iş yeri hekimi ile birlikte Toplum Sağlığı Merkezi işbirliği içinde çalışır.

 

Ben Köyde Yaşıyorum ve Köyümüzde Aile Sağlığı Merkezi Yok Nasıl Hizmet Alabilirim?
Kırsal yerleşim alanlarının coğrafi konum, nüfus ve ulaşım gibi özellikleri göz önüne alınarak hizmet alımında zorlanacağı öngörülen yerler için gezici hizmet planlaması yapılmıştır. Bağlı bulunduğunuz hekim gezici hizmet kapsamında ayın belli günleri yaşadığınız yerde sizi değerlendirecektir. Gezici hizmet programı muhtarlığınız aracılığı ile size iletilecektir.


 

 

 

Bu haber toplam 4280 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim