• BIST 82.779
 • Altın 146,779
 • Dolar 3,7701
 • Euro 4,0274
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara -1 °C

AKP’ye Kobanê dersi

AKP’ye Kobanê dersi
AKP’ye Kobanê dersi

Kuzey Kürdistan ve Türkiye metropollerinde yaşayan Kürtler, Kobanê’de AKP’nin DAİŞ eliyle gerçekleşmesi için çalıştığı katliama dur demek için sokaklara çıktı. Direnişteki Kürtlere AKP polisi ve tetikçisi Hüda-Par yanlılarının saldırıları sonucu en az 10 Kürt yurtseveri hayatını kaybetti.

Yüzbinlerce Kürt dün AKP hükümetinin Kobanê’deki katliam politikalarına “dur” dedi. Kürdistan’ın tüm merkezlerinde sokaklara dökülen yüzbinler AKP’ye adeta öfke kustu. Kobanê’deki direnişe destek veren Kürtler, tüm merkezleri Kobanê’ye çevirirken, AKP hükümeti bu direniş karşısında “DAİŞ”leşti.

Gece geç saatler itibariyle Kürdistan’ın birçok merkezinde polisler yetersiz kalırken, göstericilere karşı tanklar ve asker şehirlere indi. Buna rağmen Hakkari, Amed, Mardin, Bitlis, Batman ve Van’da direniş olanca hızıyla sürüyor.

Şu ana kadar AKP hükümetinin saldırıları sonucu yaşanan olayların bilançosu şöyle:

AMED

Amed'de polisler Hizbullah yanlısı gruplarla işbirliği yaparak halka saldırdı. Sivil faşistlerin açtıkları ateş sonucu Mardin Derik nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenilen Mahmut Enez (55) isimli bir yurttaş boynuna isabet eden cisimle ağır yaralandı. Enez hastaneye kaldırılırken yaşamını yitirdi.

Hizbullah üyeleri Bağlar 5 Nisan Mahallesi'nde de halka saldırdı. Silahlı saldırıda 19 yaşındaki Süleyman Kaya isimli bir genç ağır yaralandı. Çevredekiler tarafından hemen Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kaya, kurtarılamayarak hayatını kaybetti. 

SİİRT

Siirt Kurtalan'da ise Kurtalan Belediye Başkanı Nevzat Karatay, aile üyeleri ve korucular tarafından halka ateş açıldı. Saldırıda yaralanan  Y.Ç. (17) ile Mehdi Erdoğan (35) tedavi altına alındıkları Siirt Devlet Hastanesi'nde yaşamlarını yitirdi.

MARDİN

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde ise  protestolar sırasında plakası belirlenemeyen bir araçtan halkın üzerine ateş açıldı. Açılan ateş sonucu Kerem Karaaslan (22) isimli bir genç yaşamını yitirdi.
Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde de polis ve Hüda-Par'lılar işbirliği yaptı. Hüda-Par Dargeçit İlçe Başkanı Kadri Şengül tarafından açıldığı belirtilen ateş sonucu Sinan Toprak isimli çocuk ile Bilal Gezer adlı genç yaşamlarını yitirdi. 

BATMAN

Batman'ın Diyarbakır Caddesi'nde gençler ile polisler arasında çatışmalar devam ederken, cadde üzerinde bulunan Hür Dava Partisi binasında bulunan kişiler, kitlenin üzerine ateş açtı. Saldırıda Emrah Demir (22) adlı genç yaşamını yitirdi.

VAN

Van'daki eylemler sırasında göğsüne isabet eden kurşun ile ağır yaralanan Hamdi Caner (55) isimli yurttaş, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındı. Caner, müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Çeşitli kentlerde çok sayıda yaralı hala hastanelerde. Aralarında durumu ağır olanlar da bulunuyor. 

MUŞ

Muş’un Varto İlçesi'nde polis halka gerçek mermi ile saldırdı. Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan eczanelerin bulunduğu noktada kitlenin üzerine ateş açan polis 25 yaşındaki Hakan Buksur isimli genci kafasından vurarak öldürdü. 

AKP'NİN SALDIRILARINA RAĞMEN DİRENİŞ DURMADI

AKP'nin saldırılarına rağmen gece boyunca Kürtler direnişlerini büyüttü. İşte yer yer dün gece direnişlerde yaşananlar:

NUSAYBİN

Kobane direnişine bölge genelinde destekler yükselerek devam ederken, Nusaybin'de de devam eden olayların ardından, ilçe kaymakamlığı tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağı tanımayan Nusaybinliler, cadde ve sokaklardan çekilmezken, polislerin uygulamaları ise OHAL görüntülerini aratmıyor. İlçeye 25 kilometre kadar uzakta bulunan Girmeli (Gremira) mahallesinde yaşayan yurttaşlar ise köylerinden geçen tarihi İpek Yolu'nda direnişe başladı. İlçede ki olaylar devam ediyor. 

MİDYAT

Mardin'in Midyat ilçesinde ise yüzlerce yurttaş Dörtyol mevkiine toplanarak Kobanê direnişine destek veriyor. Dörtyoldan ilçe hükümet konağına yürümek isteyen kitleye polisin müdahale etmesi ile başlayan çatışmalar, polis ve gençler arasında ara sokaklarda ara ara devam ediyor. 

MAZIDAĞI

Eylemlerin yaşandığı diğer bir ilçe olan Mazıdağı ilçesinde de çatışmalar bu saate kadar devam ediyor. Polisin sert müdahalelerde bulunduğu ilçede Mahir Öztemel (25) adlı kişi kafasına almış olduğu gaz fişeği ile yaralandı. Öztemel'in Mazıdağı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi. İlçede olaylar devam ediyor. 

DERİK

Derik ilçesinde, dün gece başlayan olaylar bugün de devam etti. Bir okulun, ilçe hükümet konağı ve iki aracın yakıldığı ilçede polisin gerçek mermi kullanması dikkat çekti. İlçelerde olaylar tüm şiddeti ile devam ediyor.

URFA 

Urfa kent merkezinde yurttaşlar, DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırılarına dikkat çekmek için akşam saatlerinde Topçu Meydanı'nda bir araya geldi. Burada oturma eylemi yapan yurttaşlar sık sık "Urfa uyuma şehidine sahip çık" ile "Bijî Berxwedana Kobanê" sloganları attı. Oturma eyleminin ardından Atatürk Bulvarı'nda yürüyüş yapmak isteyen kitleye valilik kararı olduğu gerekçesiyle izin verilmedi. Kitlenin yürüyüşe geçmesi üzerine polis gruba tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahalede bulundu. Bahçelievler, Atatürk Bulvarı, Şehitlik ve Atatürk Mahallesine dağılan grup ile polis arasında uzun süre çatışma yaşanırken, 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 

CEYLANPINAR 

Rojava'ya sıfır noktada bulunan Ceylanpınar (Serêkanî) ilçesinde tüm gün boyu devam eden DAİŞ saldırılarını protesto eylemleri, akşam saatlerinde tüm ilçe geneline yayıldı. Özellikle Cumhuriyet, Mehmet Akif ve Barış mahallelerinde tüm sokak ve caddelere barikat kuran gençlere polisin müdahalesine rağmen eylemlerine devam etti. İlçenin Gazi ve Viranşehir Caddelerini trafiğe kapatan yüzlerce genç caddelerde ki aydınlatma lambaları ve mobese kameralarını kırdı. Gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahalede etkisiz kalan polis bir çok yerde plastik ve gerçek mermi kullandı. Gençlerin sık sık PKK ve YPG lehine sloganlar attığı eylemler tüm ilçede devam ediyor. Öte yandan Arap yurttaşların yoğunlukta bulunduğu mahallelerindeki sokaklarda eli sopalı kişiler dikkat çekiyor. 

VİRANŞEHİR

Gündüz saatlerinden itibaren çok sayıda özel harekat polisi ve zırhlı araçlarla adeta ablukaya alınan Viranşehir'de ise eylemler Derik, Karacadağ, Ceylanpınar ve Eski Urfa caddelerinde yoğunlaştı. İlçenin içinde ki caddelerin yanı sıra Urfa-Mardin yolunu da trafiğe kapatan gençlere yurttaşlar, tencere, tava çalarak ve slogan atarak destek verdi. AKP Milletvekili Mehmet Akyürek'e ait olduğu öğrenilen İSMAR adlı market ile BİM ve ZENMAR adlı marketler eylemciler tarafından ateşe verilirken, ilçede ki tüm bankalara ait ATM'ler yerle bir edildi. Eylemlere müdahale etmekte zorlanan polis burada da çok sayıda gerçek mermi kullandı. Eylemler tüm ilçe genelinde aralıksız ve büyüyerek devam ederken, polislerin zırhlı araçlardan "Sokaklarda bulunan herkesi gözaltına alacağız" şeklinde anonsları Viranşehir ilçesinde de sokağa çıkma yasağının uygulamaya konulduğunun işareti oldu. Urfa- Mardin yolunun kapatılması uzun araç kuyruğunun oluşmasına neden oldu. 

BİRECİK

Birecik ilçesinde ise Urfa-Antep yolu üzerinde bulunan Birecik tünel girişinde bir araya gelerek DAİŞ çetecilerinin saldırılarını protesto etmek isteyen yurttaşlara polis izin vermeyerek gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Bunun üzerine eylemciler Urfa- Antep yolunu saatlerce trafiğe kapattı. Yolda uzun araç kuyrukları oluşmasına neden olan eyleme müdahale edilmesinin ardından eylemler ilçe merkezi ve ara sokaklara yayıldı. Sivil polislere ait olduğu öğrenilen bir araç ateşe verildi. Araç kullanılamaz hale geldi. Birçok noktada başlayan çatışmalar halen devam ediyor. Polisin burada da gerçek mermiler kullandığı iddia edildi. Öte yandan müdahale esnasında Birecik Köprüsü'nden düşen bir polisin ağır yaralandığı ve Urfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisine kaldırıldığı belirtildi. 

SİVEREK 

Siverek ilçesinde HDP İlçe Örgütü öncülüğünde DAİŞ saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş yapıldı. Binlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleşen yürüyüş DBP ilçe binasından Karakuyu Meydanı'na kadar devam etti. HDP İlçe Başkanı Mustafa Geyik "Kobanê DAİŞ'e mezar olacak" sloganları eşliğinde burada bir açıklama yaptı. DAİŞ çetecilerini lanetleyen Geyik'in açıklamasının ardından gençler ara sokak ve caddeleri barikatlar kurarak trafiğe kapattı. Eylemler devam ediyor. 

ADIYAMAN 

Adıyaman'da Karapınar Mahallesinde bulunan Kobanê'ye yardım çadırı önünde bir araya gelen çok sayıda yurttaş Türmüz Yolu boyunca PKK ve YPG lehine sloganlar atarak, AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Binanın etrafında yoğun tedbirler alan polisler, zırhlı araçlarla kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Mimar Sinan Parkı önünde bir araya gelen yüzlerce genç polis saldırılarına taşlarla cevap verdi. Gençler yaktıkları ateşler ve kurdukları barikatlarla Türmüz Yolunu trafiğe kapatırken, eylemlerim yapıldığı alana çok sayıda asker sevk edildi. Çatışmalar kentin bir çok noktasında devam ederken, olaylarda 14 polisin yaralandığı belirtildi. 

ANTEP

Antep'te DAİŞ'in saldırılarını protesto etmek amacıyla izinsiz gösteri yapmak isteyen bir grup, akşam saatlerinde Beybahçe Mahallesi'nde toplandı. Çöp konteynırlarını devirip ateşe veren gruba, polis müdahale etti. Grup da polise taş, molotof kokteyli ve havai fişek atmaya başladı. 

ANTALYA

Antalya'da Kobani'ye destek için gündüz olaylı eylemin ardından akşam saatlerinde de olaylar yaşandı. Kepez İlçesi Düden Mahallesi Yeni Hal Kavşağı'nda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, yollara barikat kurdu. Polisin müdahalesiyle bir süre çatışma çıktı. 

SİİRT 

Siirt'in Baykan (Xana Hawêl) ilçesinde Kültür ve Sanat Caddesi üzerinde bulunan PTT Baykan Şubesi önünde bir araya gelen çok sayıda kişi yürüyüşe geçti. Sık sık "Bijî Berxwedana Kobanê", "YPG dimeşe, erd û ezman diheje", "Baykan uyuma, Kobanî'ye sahip çık", "Şehîd namirin" ve "Bijî Serok Apo" sloganlarının atıldığı yürüyüşte, PKK Lideri Abdullah Öcalan posterleri taşındı. Ara sokakta başlatılan yürüyüş Bitlis-Diyarbakır yolu üzerinden devam etti. Yol kenarında bulunan esnaf ve yurttaşların alkış ve zafer işaretleriyle destek verdiği yürüyüş, DBP Baykan İlçe Binası önünde son buldu. 

DERSİM 

Dersim'de gençler Kobanê'ye yönelik saldırıları protesto etmek amacı ile sokağa döküldü. Cumhuriyet caddesi üzerinde bir araya gelen yüzlerce genç "Biji YPG", "Diren Kobanê Dersim seninle", "DAİŞ'in itleri yıldıramaz bizleri" sloganları atarak yola barikat kurdu. Kısa süre içerisinde olay yerine gelen polis gençlere tazyikli su ve gaz fişekleri ile müdahale etti. Gençlerde polisin müdahalesine havai fişek, Molotof kokteyli ve taşlarla karşılık verdi. Polisin gençleri hedef alarak yoğun gaz fişeği atması dikkat çekerken, gençlerin bankalara taş ve molotof kokteyli atması ile olaylar tüm sokaklara dağıldı. 

Sokaklarda polisle çatışan gençlere, yurttaşlar evlerinin balkonlarından atılan gaz bombalarından sakınmaları için bez parçaları ve limon atarak destek verirken, yaklaşık 5 saat süren çatışmalar ara sokaklarda hala devam ediyor. Öte yandan, yaşanan olaylar esnasında 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

ŞIRNAK 

DAİŞ'in Kobane'ye yönelik saldırılarının protesto edildiği bir diğer yer ise 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere'nin Roboski köyü oldu. TSK'ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 sivil yurttaşın aileleri ile Gülyazı ve Ortasu köyünden yurttaşlarında aralarında olduğu yüzlerce yurttaş, Roboski Derneği önünde bir araya gelerek Şırnak-Hakkari ipek yolunu trafiğe kapatarak Roboski köyüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte dev PKK bayrağı ile "Dün Roboski, bugün Kobanê" yazılı pankart yanı sıra, "Heryer direnişi, her yer Kobanê" ile "Kobanê halkının direnişini selamlıyoruz" yazılı dövizler taşındı. Eylem oturma eylemi ile son buldu. 

ERGANİ

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde de DAİŞ çetelerinin Kobane Kantonu'na saldırılarını protesto etmek isteyen halk sokaklara çıktı. Diyarbakır-Elazığ karayoluna barikatlar kurup, lastik yakıp, yolu trafiğe kapatan gençler polisle çatışıyor. Ergani-Çermik yolu ve Ergani-Dicle yolunu da trafiğe kapatan kitle her yerde barikatlar kurdu. Polisin gaz bombalı saldırısına karşı gençler taş ve ses bombaları ile karşılık verdi. Ergani'nin birçok mahallesi ve sokağında gençler polisle çatışıyor. (firatnews)

Bu haber toplam 2627 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hakkari'de halk toplantısı yapıldı!17 Ocak 2017 Salı 19:15
 • Rusya'dan Suriye'de federasyon açıklaması17 Ocak 2017 Salı 14:36
 • “Beklemek Zor: Haberci Yakını Olmak” belgeseli17 Ocak 2017 Salı 14:16
 • Doğaya 180 ton yem bırakıldı!17 Ocak 2017 Salı 14:08
 • Dedelerin kayak keyfi!17 Ocak 2017 Salı 12:13
 • Reina saldırganı böyle yakalandı17 Ocak 2017 Salı 09:54
 • Yasak aşk cinayeti: 3 ölü!16 Ocak 2017 Pazartesi 17:35
 • Uçağın düşüş nedeni belli oldu!16 Ocak 2017 Pazartesi 17:31
 • Şırnak'ta patlama 5 yaralı!16 Ocak 2017 Pazartesi 17:21
 • Çam sakızının faydası saymakla bitmiyor16 Ocak 2017 Pazartesi 17:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim