• BIST 119.126
 • Altın 163,281
 • Dolar 3,7622
 • Euro 4,6411
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -1 °C

Ankara seçim yarışında bir Hakkarili

Ankara seçim yarışında bir Hakkarili
Hakkari’li İşadamı Sadrettin GÜVENER, 12 Haziran 2011 Günü yapılacak olan genel seçimlerde Ankara 2.Bölge Bağımsız Milletvekili adayı oldu. Güvener, Genel Yayın Yönetmenimiz Hakan TAŞ’ın sorularını yanıtladı.

1-KİMDİR SADRETTİN GÜVENER ÖZGEÇMİŞİNİZ?

Ben 10.07.1971 yüksekova doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Yüksekovada tamamladım. Açıköğretim fakültesi 3. Sınıftan terk. Uzun yıllardır Ticaretle uğraşmaktayım. 2007 yılından beri Doğu anadolu ihracatçılar birliği denetim kurulu başkanlığını yapmaktayım. Yüksekova cilo spor ile Hakkari bayan futbol takımı fahri başkanlığını yapmaktayım. Rusca dilini bilmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.

sadrettin-guvener-1.jpg

2-ADAYLIK SÜRECİ NASIL BAŞLADI NEDEN ANKARA?

Her insanın hayatında hedefleri vardır. Ben bir kürt olarak dünyaya gelmemin ve bu bölgede yaşamış olmanın doğal sonucu olarak her türlü zulüm ve yok sayılma politilarının gölgesinde, göz yaşı döken insanlar arasında bulunmanın sonucunda kendime koymuş olduğum bir hedefti siyasete atılmak. 40 yaşıma gelmiş olmamın da bana öğrettiği ve göstermiş olduklarının ışığında artık siyasete atılmam gerektiğini düşündüm ve böyle bir karar verdim.

Ayrıca bu kararı vermemde yakın çevremde ve beni tanıyan insanların beni artık siyasette görme isteklerinin yoğun olarak söylemelerininde etkisi şüphesiz olmuştur. Neden Ankara, Doğu ve Güneydoğu Anadoluda bölgelerimizde halk kendisine yıllardır yapılanların bir cevabı olarak örgütlenmiş ve artık seçimlerde kendi iradesini ortaya koyabilmektedir. Ancak köyleri boşaltılan ve hiçbir yerleşim yeri gösterilmeden yersiz yurtsuz bırakılan halkımız büyük metropollere göç etmek zorunda bırakılmıştır.

Sadece şu anda Ankara’nın Türközü semtinde Hakkari’den göç etmek zorunda bırakılmış 3000 Gıravi aşiretinden halkımız bulunmaktadır. Metropollere giden halkımız yoksulluğun ve sefaletin çaresizliğinde inşaatlarda çalışarak, garsonluk yaparak ve kağıt toplayarak geçimini sağlamaktadır. Bu insanlarımızın kendilerine yapılanlara tepkilerini ortaya koymak ve örgütlü direnen bir halk olarak kendi kimlikleriyle varlıklarını ortaya koymaları için büyük metropolleri önemsiyordum. Ancak ben ne Ankara ne de başka bir yer tercih etmedim. Sadece Fırat’ın ötesi demiştim. Partimiz ve halkımızın iradesi neticesinde Ankara’da aday gösterildim.

sadrettin-guvener-2.jpg

3- NİÇİN BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ?

Bir önceki sorudada belirttiğim gibi bu çoğrafyada doğmuş ve büyümüş her insan bu bölgede yaşananların canlı bir tanığıdır. Bu soruyu bana değil halktan her hangi birine sorduğunuzda da şunu duyacaksınız bizi temsil eden tek parti Barış ve Demokrasi Partisidir. Bu gün halkımızın temsil edilme, kendini ait hissetme ve hak ve taleplerinin savunucusu Barış ve Demokrasi Partisidir. Barış ve Demokrasi Partisi sadece Kürtlerin değil, yoksulların, ötekileştirilen diğer halklarında da tek temsilcisi olduğu için benim ve halkımın tercihidir.

sadrettin-guvener-3.jpg

4-SEÇİMLERE AZ BİR ZAMAN KALDI BDP'NİN METROPOLLERDE ŞANSI NEDİR?

BDP’nin metropollerde şansı nedir?Bu gün metropellerde çok büyük bir kürt nüfusu bulunmaktadır. Ayrıca kürt kimliklerinin dışında açlık sınırında yaşama mahkum edilen ve ötekileştirilmiş büyük bir insan kitlesi de bulunmaktadır. Bu noktada bizlere büyük bir görev düşmektedir. Metropollerdeki bu kitleye ulaşmak ve kendi partimizi yeterince anlatabilirsek, kesinlikle BDP’nin metropollerdeki şansı bölge illerimizdeki şansından daha fazladır.

sadrettin-guvener-4.jpg

5-PROJELERİMİZ HEDEFLERİNİZ NEDİR?

Öncelikle bizler Bağımsız aday olarak seçime girmek zorunda bırakıldığımızdan dolayı parti bildirgemiz henüz yayınlanmadı. Şahsım olarak diğer Bağımsız seçime giren aday arkadaşlarım gibi en büyük önceliğimiz barışın sağlanmasıdır. Bu akan kanın durmasıdır. Sonrasında ise hem seçildiğimiz bölge hem de doğu ve güneydoğu bölgemiz için bir takım halkımızın kötü yaşam koşullarının iyileştirilmesi, istihdamın sağlanması gibi öncelikli konularımız bulunmaktadır. Örneğin, Hakkari ilimizde Esendere, Üzümlü ve Derecik sınır kapılarının açılması ve işlevsel hale gelebilmesi için bu konudaki tecrübelerimden de yararlanarak gerekli çalışmaları yapmayı planlıyorum. Sınır kapılarının bölge halkının yaşam kalitesinin arttırmasında çok büyük rolü bulunmaktadır.

Ayrıca eğitime çok önem veriyorum. Her sene başarısız il sıralamasında Hakkariyi görmek bizi üzmekle birlikte bu bir tesadüf değil mevcut koşulların doğal bir sonucudur. Bu konuda öğrencilerimizin üniversiteyi kazanmaları ve okumaları için gerekli destekleri sunmak boynumuzun borcudur. Büyük metropollerde okuyan yoksul tüm öğrencilerimize gerekli desteği vermeliyiz.

6-KARŞILAŞTIĞINIZ SIKINTILAR NELERDİR?

Bildiğiniz gibi meclise giren diğer tüm partiler hazineden seçim yardımı almakta ve ayrıca arkalarındaki gizli kaynaklardan gelen yardımlarla yoksul halka elektriği, suyu olmayan insanlara beyaz eşya vererek oy almaya çalışan partiler varken, cumhuriyetin kuruluşundan beri kürtler bazen bağımsız bazende mecliste grup kurarak temsil edilmişlerdir ancak hiç bir şekilde maddi yardım alamayan tek grup kürtlerdir.

Geçen dönem grup kurduk ancak hazine yardımı almamız için yasayı değiştirdiler. Bu dönemde her hangi bir partiden aday olurken çok cüzzü bir ücret öderken bizlerden bağımsız aday olduğumuz için 7.800 lira aldılar. Kısacası bizi engellemek için ellerinden gelen her türlü şeyin yapan bir sistemde varlığımızı sürdürmek hiç bir zaman yıldırmayacağı gibi bizi daha da motive etmektedir.

7-BAŞKENTTE HAKKARİ'Lİ KİMLİĞİYLE ADAY OLMANIZ NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Burada Ankarada seçim çalışması kapsamında kendimi her tanıttığımda Hakkariliyim, Yüksekovalıyım dediğimde insanların gözlerinde bir ışık bir gurur duyuyorum. Yüksekova veya Hakkari başkaldırının simgesi, özgürlük mücadelesinin kalesi, direnişin sembolü olduğu için insanların hayranlığı ve güvenini yakınen hissediyorum. Hakkarili olmanın gurur ve güven verici desteğini hissediyorum.

8-NASIL BİR SEÇİM POLİTAKASINI İZLİYORSUNUZ KİMLERLE NASIL ÇALIŞIYORSUNUZ?

Ankarada seçim büroları oluşturduk. Bu seçim bürolarına tüm ezilenleri, ötekileştirilenleri, yoksulları davet ediyoruz onlara kendimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Vaatlerimizi anlatıyoruz. Özelliklede Ankara’da farkındalıkları yüksek büyük bir öğrenci kitlesi var. Onlarla sürekli bir kontak içinde bulunmaktayım. Değişimi gerçekleştirecek olanların başında kadınlar ve gençler gelmektedir. Barış dilini kullanarak onlarla ortak mücadeleyi yürütmeye çalışıyorum.

9-GENEL BAŞKAN SAYIN SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN HAKKARİ ADAYI OLMASI NASIL BİR ETKİ YAPAR SİZCE?

Bildiğiniz üzre Hakkari halkının daha önceki seçim ve en son boykot eyleminde de göstermiş olduğu birlik ve ortak karar tüm dünyada eşi görülmemiş bir ortak dildir. Bu kadar örgütlenmiş, ortak hareket eden bir il olarak Genel Başkana bu seçimde de gereken desteği ve rekor düzeyde bir sahiplenme göstereceğinden hiç şüphem yok. Bu aynı zamanda mevcut iktidarada bir cevaptır. Bir ilin yüzde 95 i bir partiden yana oyunu kullanabiliyorsa mevcut iktidarın başı Erdoğan Türkiyenin her hangi bir ilinin yüzde 90 ını alabiliyorsa alsın?Hakkari halkının bu seçimde de tek yürek tek ses olacağından hiçbir şüphem yok. Röportajıma son verirken, tüm hakkari halkına ve sizin gibi kalemini barıştan, insan haklarından yana kullanan bir yazarın kitlesinden bir isteğim vardır. Bildiğiniz üzere örgütlenme başarının anahtarıdır.

“HAKKARİ ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN KALESİDİR”

Bu noktada Ankara’daki tanıdıklarımıza, ve onların yakın çevrelerine bu seçimde oylarını barıştan, ve insanca yaşamdan yana kullanmaları için telkinde bulunmalarını rica ediyorum. Size ve tüm ezilen, ötekileştirilen vatandaşlarımıza en derin saygı ve sevgilerimi sunarken, özlem ve taleplerimizin gerçekleştiği güzel bir gelecekte buluşmak dileğiyle...Teşekkür ediyorum.

Bu haber toplam 7828 defa okunmuştur
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
 • Taş"Seçimlerin sonucu 3-0 olur"16 Nisan 2015 Perşembe 10:28
 • Lokman Koyun turnuvası başlıyor09 Mart 2015 Pazartesi 11:05
 • Hakkari'li esnaflardan hava kirliliği tepkisi26 Şubat 2015 Perşembe 12:03
 • Umre ibadeti Kudüs’ten başlayacak25 Şubat 2015 Çarşamba 14:30
 • Kim Demiş arazi yok diye?10 Haziran 2014 Salı 11:03
 • Gever'li Yazar ile çok özel...13 Ağustos 2013 Salı 13:44
 • Bir Işık'da Sen Yak !04 Aralık 2012 Salı 11:34
 • Eski kurt ile söyleşi04 Haziran 2012 Pazartesi 18:35
 • Engelli genç kitap çıkartmak istiyor01 Haziran 2012 Cuma 12:03
 • Yerli schumacher28 Mayıs 2012 Pazartesi 19:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim