• BIST 84.208
 • Altın 147,005
 • Dolar 3,7769
 • Euro 4,0596
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara -2 °C

Baskı, şiddete karşı alanlardayız...

Baskı, şiddete karşı alanlardayız...
Kamu EmBaskı, şiddete karşı alanlardayızekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Hakkari Şubesi Üyeleri düzenledikleri basın açıklamasıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Bulvar Caddesinde bulunan belediye binası önünde bir araya gelen KESK üyeleri burada toplanarak sloganlar atmaya başladı. Üyeler adına basın mensuplarına açıklamalarda bulunan KESK Hakkari Şubesi Dönem Sözcüsü Cemal Balıkesir, ekolojik bir dünya yaratmak için Türkiye illerinde başlayan demokratik halk eylemlerini, polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı, halkın vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı dedi.

HALK ADALET İSTEYEN İNSANLAR ÖLDÜRÜLDÜ…..

Balıkesir,"AKP iktidarı halkın bu onurlu tepkisine devlet terörüyle karşılık verme yolunu seçti. Hak ve adalet isteyen insanlarımız öldürüldü, onlarcası sakat bırakıldı, binlercesi yaralandı. Bizler bu manzarayı, bu faşist uygulamaları yıllardır coğrafyamızdayaşamaktayız. Ve buradan şunu anlıyoruz ki, iktidar faşizmi demokratik her hak talebine karşı hunharca saldırmayı bir görev olarak görmektedir. Bunu en acımasız şekilde uygulamaktan da geri kalmamaktadır. Türkiye halkları, devletin yıllardır Kürtler üzerinde uyguladığı bu imha, inkar, işkence, ölüm ve katliam politikalarına karşı gerekli demokratik mücadeleyi yeteri kadar gösteremediği için, bugün aynı tehdit ve tehlike tüm ülkeyi sarmıştır.

KÜRT ÇOCUKLARI ÖLDÜRÜLÜYOR….

Roboski’de, açlık grevlerinde, Kürt çocuklarının devlet tarafından katledilişinde üç maymunu oynayan Türk Medyası her zamanki gibi iktidar ablukası altına alınarak, halkların özgürlükçü talepleri hakkında muazzam bir çarpıtma ve karalama kampanyası başlattı.  Halkın vicdan, hak ve adalet direnişiyle sarsılan AKP iktidarı, halkın büyük direnişini kıramayınca, çevre duyarlılığına indirgemeye, yaygın polis terörü ve despotik yönetim tarzına karşı halk tepkisini gayrı meşru hale getirmeye girişti. AKP iktidarı halka karşı, tüm dünyanın gözleri önünde akıl almaz ve vahşi bir saldırı kampanyası başlattı.  

İNSANİ DEĞERLER AYAKLAR ALTINA ALINDI

Başbakanın Kürt halkına karşı sarf ettiği “Çocuk da olsa, kadın da olsa, kim olursa olsun gerekeni yapacağız.” Söyleminin artık tüm Türkiye halkları için geçerli olduğu açıktır. Süregelen bu eylemler boyunca çocuklar, yaşlılar ve tüm insani değerler ayaklar altına alınarak gaza boğuldu, hırpalandı, katledildi.  Demokrasi güçleri olarak biz, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDB olarak yaşananlara kayıtsız kalmamamız gerektiği düşüncesindeyiz. Bugün tüm Türkiye’de bir günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz. Buradan grevde olan tüm emekçileri ve alanlarda bulunan halkımızı selamlıyoruz.

İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR

Bu acımasız polis şiddeti, bizzat Başbakan tarafından miting meydanlarında verilen talimatlarla harekete geçirildi. Bu vahşetin sorumluluğu faşizan politikaların talimatını veren AKP hükümetinin yanı sıra bu politikaları uygulayan başta valiler olmak üzere kolluk güçlerine aittir. Kimden gelirse gelsin halka karşı insanlık suçu içeren talimatları uygulayarak bu suçları işleyenlerin, hesap vereceklerini akıllarından çıkarmamaları gerektiğini hatırlatıyoruz.

ASKERİ SEVKİYATLAR DEVAM EDİYOR

2013 Newroz’unda Sayın Öcalan tarafından başlatılan  çözüm sürecinin 1. aşaması tamamlanmasına rağmen , AKP iktidarı tarafından halen hiçbir barışçıl çözüme yönelik adım atılmaması kaygı vericidir. Eğer, demokratik özgür bir ülke yaratılacaksa, AKP’nin bir an önce halkın taleplerine cevap vermesi ve demokratik çözüm sürecinde üzerine düşeni derhal yapması gerekmektedir. Ancak aksine bölgede yeni karakol inşaatlarının yapılması, yol kontrollerinin arttırılması, asker sevkiyatlarının devam etmesi, çözümün bir an önce gerçekleşmesi için geri çekilmekte olan gerillanın yol güzergahlarına pusu atılması, hava harekatının hala devam etmesi kaygı uyandırıcıdır.

AKP İKTİDARINA SESLENİYORUZ

Tüm bu yaşananlara karşı, demokratik çözümün yaşam bulması için AKP iktidarına sesleniyoruz, bir an önce halkın taleplerine kulak verip, başta bölgemizde ve tüm ülkede geç kalınmış demokratik adımların bir an önce atılmasını, halkların bir arada eşit, adil ve özgür bir şekilde yaşamalarının önünün açılması için gerekli demokratik adımları hayata geçirmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu. Basın açıklamasına belediye başkanlığı, BDP ve STK temsilcileride destek verdi. Hakkarihabertv.com

 

 

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim