• BIST 83.067
  • Altın 146,538
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -3 °C

Bu seçim savaş ya da barış seçimidir

Bu seçim savaş ya da barış seçimidir
30 Mart seçimlerinin Kürt sorununun demokratik çözümünde belirleyici bir role sahip olduğunu belirten Karayılan, “bu seçim partiler arası bir seçim değildir.

 Bu seçim Kürt halkının özgürlük seçimidir. Savaş ya da barış seçimidir” dedi. Karayılan, sistem partilerine karşı halkı BDP ve HDP ile irade beyanında bulunmaya çağırdı. Sterk TV’de Kürtçe yayınlanan özel programda gazeteci Sinan Cudi’nin sorularını yanıtlayan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, 30 Mart yerel seçimleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

AKP hükümetinin 2012 yılında PKK’yi tasfiye edemeyeceğini anladığı zaman sürece razı olduğuna değinen Karayılan, seçimlerde Kürtlerin devlet partileri yerine ‘kendi iradelerine’ oy vermesini istedi. AKP ve Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde Kürt oylarını alması durumunda da Erdoğan’ın 2011 yılında olduğu gibi yine savaş çıkartacağı uyarısında da bulundu. Karayılan devamla şöyle dedi:

“Evet, bu seçimler çok önemlidir. Türkiye için önemlidir; çünkü biliyorsunuz, şu an Türkiye’de kriz ve sistem içinde çelişkiler var, bir iç savaş var. Bundan dolayı Türkiye’nin geleceğinin netleşmesi açısından seçimlerin önemli bir rolü olacaktır. Ama bu seçimlerin Kürt halkı ve Kürdistan açısından daha da önemli bir rolü vardır. Bir referandum niteliğinde olduğu belirtildi. Fakat referandumdan da önemli bir rolü vardır. Niye? Çünkü Kuzey Kürdistan’da şu an tıkanmaya doğru giden bir süreç var. Daha önce 3 yıl boyunca Oslo’da Türk devletiyle diyaloglar oldu, tartışmalar yaşandı. O zaman Önder Apo’nun yazmış olduğu protokolleri Türk devletine sunduk.

Ancak devlet, bu protokollere karşı cevap vermediği gibi bize karşı savaş ilan etti. 2011 ve 2012 yılları Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en büyük hava saldırılarının yapıldığı yıllardır. Özellikle 2012 yılında savaş çok büyüdü. Ancak açığa çıktı ki Türk devleti bizi savaşla tasfiye edemez. 2012 yılı bunu bir kez daha ispat etti. Onlar bizi Tamiller gibi yok etmek istediler ama onların kendi sistemleri felç oldu. Artık kendi yollarını kullanamaz oldular. İstikrar kalmadı. Kürdistan’da kontrolü kaybettiler. 2012’de bunlar oldu.

Bunun içindir ki Önderliğin yazmış olduğu mektuba olumlu yanıt verdiler. O zamandan şimdiye kadar geçen süreçte -ki süreç aslında yıl başında başladı- ateşkes ve siyasi çözüm çabaları var. Ama yine de Türk devleti az önce belirttiğimiz gibi ayak diredi ve adım atmadı. Bu neyi gösteriyor? Bu gösteriyor ki, Kürt özgürlük mücadelesi çok önemli bir aşamadadır. Ama bundan bir ay sonrasında ne olacağı da belli değildir. Savaş mı olacak, yoksa siyasi çözüm mü gelişecek? Yani herkesin gözü şu an bunda. Tüm dünya izlemekte.

Diğer taraftan Rojava Devrimi başarılı oldu. Bir örnektir. Rojava, Kürdistan’ın en küçük parçasıdır ama bakın özerkliğini ilan etti. Güney’de zaten Kürt halkının bir statüsü vardır, federasyondur. Kuzey ise beklemededir. İşte tam da böylesi hassas, kritik ve önemli bir dönemde bu yerel seçimler yapılıyor. Şimdi burada Kürt halkı büyük bir çoğunlukla iradesini ortaya koysa, sistem ve devlet partilerine oy vermezse, kendisine, kendisi adına hareket eden ve çözüm isteyen partiye verse, bunun süreç üzerine büyük etkisi olur.”

AKP KÜRT OYLARINI ALIRSA YİNE SAVAŞ ÇIKARTACAK

“Bunun için değerli Kürdistan halkı, Araplar, Türkmenler ve Kürdistan’da yaşayan tüm halklar ve barış isteyen hiç kimse oyunu sistem partilerine vermemelidirler. AKP bugün Kürdistan’da devleti temsil etmektedir. O zaman oylarını devlete vermemelidirler. Niye? Çünkü devlet Kürt sorununda adım atmıyor. Eğer sen oyunu devlete veriyorsan, demek ki sen de çözüm istemiyorsun, savaş istiyorsun. Oyunu Kürde, Kürdün özgür iradesine ver.

Eğer halkımızın çoğunluğu bugün oyunu Kürdün iradesini temsil eden BDP’nin adaylarına verirse dünya alem diyecek ki “Kürtler özerklik istiyor, o zaman Türk devleti adım atmalıdır. Devlet kendisi de mecbur bunu dikkate alacaktır. Önderliğin diyaloglardaki eli daha da güçlenecek. Yani bu tarihi dönemde eğer seçimler BDP açısından başarılı olursa sürecin demokratik çözüm sürecine evrilme olasılığı artar. Ama vasat olursa ortalıkta kalır. Eğer istenilen bir sonuç almazsa, o zaman AKP ‘zaten Kürt halkının çoğunluğu benimledir ve Kürt halkını ben temsil ediyorum. BDP ve Öcalan kimdir ki!’ der ve 2011 yılındaki gibi savaş başlar.”

“Ancak bu sefer savaş başlarsa durmaz” uyarısında bulunan Karayılan, bu nedenle de seçimlerin belirleyici bir role sahip olduğuna vurgu yaptı.

Karayılan devamla şunları söyledi:

“Şunu bilmek lazım: Eğer BDP’ye oy veriyorsan barışa oy veriyorsun, siyasi çözüme oy veriyorsun, anadiline oy veriyorsun. Oyunu huzurlu bir yaşama veriyorsun. Bunun için diyorum ki oyunuzu kendinize verin. Artık devlete vermeyin. AKP Kürdistan’da devleti temsil etmektedir. Kürtler artık kendilerine dönmeli. Bakın, devlet bize “teröristtirler, 3-5 kişiler” vb. dedi.

Peki gerçekler şimdi açığa çıkmadı mı! Çıktı. Bizi tasfiye edebildiler mi? Hayır. Niye? Çünkü biz bir hakikati temsil ediyoruz, bir halkı temsil ediyoruz. Bizim dediğimiz şeyler yanlış şeyler değil. Bizim de dünyanın diğer tüm halkları gibi bu topraklar üzerinde anadilimizle özgür bir şekilde yaşamaya hakkımız var. Dilimizi Türk devleti vermemiş, Allah vermiş. Yasaklayamazlar. Çocuklarımız tarihlerini okuyabiliyorlar mı? Kültürleri üzerine yoğunlaşabiliyorlar mı? Eğitim görebiliyorlar mı? Anadilde eğitim hakları var mı? Hayır. Niye? Çünkü bir baskı var; sömürgecilik var ve zulüm var.

Hiçbir vicdanlı ve imanlı kimse ve barışsever oyunu devlete vermemeli. Kendine vermeli. Sen oyunu satarsan, bundan daha kötü bir şey yoktur. Bu konuda gerçekten bu kritik dönemde her Kürt ve her Kürdistanlı, Arap kardeşlerimiz, Türkmen kardeşlerimiz ellerini vicdanlarına koymalılar. Ellerini cüzdana atmasınlar. Çünkü diyorlar işte, AKP Urfa’da ve bir çok yerde para döküyor, oyları satın alıyor. Bu şerefsizliktir. Hiç bir vicdanlı ve imanlı insan oyunu parayla satmamalı. Ve hatır gönül rızasına da kimseye oy vermemeli. “

AKP’NİN ‘OYUNUZU VERİN BEN ÇÖZERİM’ SÖZLERİ YALAN

Karayılan, AKP’nin Kürt sorununu çözeceği vaadiyle 12 yıldır yalan söylediğini kaydederken, AKP’nin ne kendilerini ne de Öcalan’ı kandıramayacağını söyledi. Karayılan, AKP’nin İslam dinini kullanarak yaptığı toplumu nasıl kandırdığını şu sözlerle izah etti:

“Doğrusu, tarihin bu önemli döneminde gerçekleşen bu seçimler partiler arası seçimler değildir. Bu seçim, BDP, AKP ve CHP’nin arasında geçen bir seçim değildir. Devletle Kürtler arası bir seçimdir. Kürtlerin varlık seçimidir. Kürt halkının mücadelesidir. Kürtler tercihini yapmalı. Tercihleri kendilerine mi, değil mi? Yani şimdi bir tarafta devlet var, diğer tarafta ise Kürt iradeleşmesi var.

Bunun için diyoruz ki, değerli halkımız, şimdiye kadar hangi partiden olursa olsun, fikri ne olursa olsun, bu önemli dönemde oyunu Kürt tarafına yani kendisine vermeli. Devlet partilerine vermemeli. Ne için? Çözümün gelişmesi için. Barışın oluşması için. Kürtlerin de bu topraklar üzerinde özgür yaşaması için. Bizim de hakkımız var. Bakın, ne kadar şehit verdik? 20 bin şehit vermişiz.

Her gün çocuklarımız sokaklarda şehit ediliyor. Ayrımcılık var, bunu kimse gizleyemez. AKP yalan söylüyor; “ben İslami’yim, dindarım ve Kürt sorununu çözeceğim“ diyor. Yalan söylüyor. 12 yıldır bu AKP’yi izliyoruz. AKP yalan söylüyor. Türk devleti Kürt halkına karşı sabıkalıdır. Sabıkasını en çok kabartan şey ise yalan siyasetidir. Her zaman Kürtleri kandırmıştır. Şimdi de kandırmak istemektedir. Ancak bizi kandıramazlar. Önder Apo’yu kandıramazlar. Bunun için AKP’nin ‘oyunuzu bana verin, ben çözerim’ sözleri yalandır.

Diğer bir konu ise İslam’da dinine bağlı olan bir insan para çalar mı? Kendisi ve ailesi için başkalarının mülkünü, öksüzün yetimin hakkını çalar mı? Hayır. Bunlarda bu da var. Ortaya çıktı. Fethullah da, AKP de ne maldır ortaya çıktı. Yani dini olarak bunların söyledikleri şey doğru değil, sahtedir. Sahtelikleri ortaya çıktı. Halkımız bunu görmelidir. Biz dine dayalı siyaset yapmıyoruz ama dürüstlüğe, samimiyete ve dine en sadık olanlar da bizleriz. İddiamız budur.

En dürüst, temiz, sözüne bağlı, inancı için de, halkı için de canını feda eden, dürüst davranan bu harekettir. Bu yüzden de halkımızın, bütün Kürdistan halklarının bu seçimde ellerini vicdanlarına koyup oylarını kullanmaları gerek. Sadece oy kullanmak da yeterli değildir; çalışmalara da katılmalıdırlar. Biz de artık uluslaşmanın reflekslerini gösterelim. Birbirimize sahip çıkalım. Dilimize, kültürümüze sahip çıkalım. Atalarımıza, toprağımıza sahip çıkalım.”

OYLAR SADECE ADAYLARA DEĞİL, SİYASETE VE HALKA VERİLİYOR

Murat Karayılan bu seçimlerin partiler arası bir seçim olmadığına, seçimlerde adayların değil siyasetin oylanacağına da vurgu yaparak halka şu çağrıda bulundu:

“Şunu bilmeliyiz ki bu seçim şahıslar arasında yapılacak bir seçim değil. Yine adayların bazıları isabetli olmayabilir. Bu hususta kırgın olan halkımız için söylüyorum, adayları istediği gibi olmayabilir ama bu saatten sonra kullanılan oylar şahıslara değil, halka veriliyor. Adaylar gönlümüzün istediği gibi olmayabilir ama şu bilinmeli ki verilen oy kişiye değil, Kürt davasına, kendisine veriliyor.

Bu nedenle adayı sevmesen bile oyunu onun için vermelisin. Bütün halkımız, bütün aşiretler, hangi mezhepten, hangi inançtan olursa olsun bütün halklar demokratik bir çerçevede düşünmeli. Eğer ki Kürt sorunu çözüme kavuşmazsa demokratik bir Türkiye de düşünülemez. Türkiye’de demokrasi, istikrar, huzur, barış, özgürlük, refah mı istiyorsun? O zaman oyunu demokratik çözüme vermelisin. Oyunu, demokratik çözüm gücünü savunanlara vermelisin. Sadece Kürtler değil Türkiye’de yaşayan bütün halklar bu konuda tercihlerini doğru yapmalılar. Yani adaylara göre değil, siyasete göre halkımız yaklaşım sergilemeli.

Sistemdeki partilerde belediye başkanları ne yapıyor? Ailelerini ve kendilerini zenginleştiriyorlar. AKP’nin durumu göz önündeler. Kim belediye başkanı oluyorsa beş yıl sonra mal mülk sahibi oluyor. Kendileri için çalıyorlar. BDP’lilerin bazı eksiklikleri olabilir ama hırsız değildirler. Halkımızın bunu göz önünde bulundurması gerekiyor. Kendilerini zenginleştirmek için aday olmuyorlar; hizmet etmek için aday oluyorlar. Ayrıca BDP’nin bir sistemi ve kontrolü vardır. Kimse kişisel menfaat hesabı yapamaz. İstisnalar kaideyi bozmaz ama genel olarak öyle bir şey yok.

Sonuç ortada. Mesela Osman Baydemir; on yıllık belediye başkanı; şimdi mal varlığına bakın. On yıl önce nasıl başladıysa şimdi de öyle. Demek ki dürüst, temiz çalışmış. Kendisi için çalışmamış, hizmet etmiş. Diğerleri hep kendilerini zenginleştiriyorlar.

Halkımız bunu görmeli. Yine Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın çalışma pratiği gözler önündedir. Kendisi ve ailesi için bir şey yaptı mı? Hayır. Hizmet için çalıştı. Bütün isimleri tek tek saymaya gerek yok; bu söylediklerimi de numune olarak söyledim ama halkımız bu hakikati görmeli. Eksiklikleri olabilir ama dürüsttür ve hizmet için çalışıyorlar. Hırsızlık yapmıyorlar. Şimdi Türkiye’de hırsızlık yapılmış. Eğer hırsızlara karşı tavır almazsan ‘ben mümin bir insanım’ diyemezsin. Hırsızlara ve ikiyüzlülere karşı tavır almalısın. Oyunu, temiz çalışanlara ve hakla hizmeti esas alanlara vermelisin.

Yurtsever adayların programları var; örneğin ekoloji programları var. Doğayı ve yeşili koruyorlar. Ekolojik şehirlerin gelişimine önem veriyorlar. Topluma hizmet götürüyorlar.

En önemlisi de bundan böyle BDP’de eşbaşkanlık sistemi var. Dolayısıyla bir diktatörü seçmiyorsun. Eşbaşkan seçiyorsun. İki kişiler. Özgür kadın Kürt halkının aynasıdır. Kürt kadını, Zilan, Beritan, Viyan ve Şilanların şahsında kendini ispat etmiştir ve bugün bir güce dönüşmüştür. Bu, Kürt halkı için bir onurdur.

Önder Apo’nun paradigması Kürt kadınını yeniden yarattı ve güçlendirdi. Bugün ise Kürt kadını ve erkeği şehirlerini yönetmek için kendilerini aday olarak gösteriyorlar. Toplumu yönetmek için böyle bir girişime başvuruyorlar. Bundan daha iyi bir şey olabilir mi? Bu, dünyadaki en gelişmiş sistemdir. Eşitlikçi ve özgürlükçüdür. Bu yönü de vardır.

Kısacası; bu konuda şunu belirtmek istiyorum: Bu seçim, partiler arası bir seçim değildir. Bu seçimde ne parti seçiliyor ne de kişi. Bu seçim Kürt halkının özgürlük seçimidir. Savaş ya da barış seçimidir. Aynı zamanda Kürt halkının iradeleşme seçimidir. Bu yüzden Kürdistan’da yaşayan tüm halkların buna göre yaklaşması ve buna göre sandığa gitmesi gerekir. Halkımızın tüm Kürdistan bölgelerinde yeni dönemde bu hakikatleri gördüğüne inanıyor ve bu temelde büyük bir sonuç almalarını bekliyoruz.”

SERHAT VE URFA BÜYÜK BİR HAMLE YAPACAK

Serhat illeri ve Urfa halkının BDP’ye bu dönemde sahip çıktıklarını gördüklerini dile getiren KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, daha önce siyasette geri duran bölgelerin 30 Mart yerel seçimleri vesilesiyle büyük bir hamle yapacağına inandıklarını da kaydetti. Karayılan konuyla ilgili şöyle dedi:

“Öyle görünüyor ki seçim çalışmalarının en sıcak ve yoğun geçtiği iller arasında Serhat illeri ve Urfa var. Bu her iki bölge çok önemli. Yurtseverlikleri ve Kürtlükleriyle tanınıyorlar. Fakat kitlesel olarak Kürt siyasetine ve demokratik siyasete katılımda biraz geride kalmışlardı. Bunu bir eleştiri olarak da dile getiriyoruz. Şunu belirtmeliyim ki Serhat ve Urfa bölgesi şu anda bir hamle sürecindeler.

İnanıyoruz ki bu hamle her bölgede şaşırtıcı sonuçlar alacaktır. Çünkü özünde bir yurtseverlik ve Kürtlük var. Fakat bazı sebeplerden dolayı şimdiye kadar bir adım gerideydi. Şimdi bu hamleyle öne çıkmak istiyor. Amed, Mardin, Batman bölgeleri gibi rolünü oynamak istiyor. Bu Kürt halkı için çok önemli.

Bu mücadele Urfa’da başladı, tarihin bu eşiğinde final dönemindedir ve Urfa’da yapılacak hamlesel çıkışla başarıya gidecektir. Adayları da gerçekten tecrübeli ve değerli adaylardır. Urfa’nın güçlü bir sonuç alacağına ve başaracağına inanıyoruz. Özellikle bu belirttiğim hususlar Urfa halkı için geçerlidir ve çok önemlidir. Kürt davası için Urfa’nın da devreye girip rol oynaması gerekiyor.

Ağrı Direnişi ve Biroyê Heskî’lerin kahramanlığı biliniyor. Serhat  bölgemizin Kürtlüğü güçlüdür. Serhat kazanacaktır. Ağrı’da da Kürtler kazanmalıdır. En tecrübeli adaylar o bölgede. Bilindiği gibi Sırrı arkadaşın Kürt siyasetinde yıllara dayanan bir tecrübesi vardır. Ve bugün Ağrı halkının adayıdır. Ağrı halkı da bunu görmelidir. İnanıyorum ki Ağrı halkı da bunu görmektedir ve adaylarına sahip çıkacaktır.

Kürt siyaseti büyük bir hamle girişimindedir. Serhat bölgesi de bu hamlede büyük adımlar atacaktır. Beklentimiz de budur. Özellikle bu bölgede bugüne kadar derinlikte bulunan halkımızın yurtseverliği su yüzüne çıkacaktır. Ve böylelikle bu hamle tüm Kürt halkının iradeleşme hamlesi olacaktır. Bu hususta Van’dan, Muş’a, Muş’tan Kars’a Serhat’ın tüm illeri, Urfa, yani Serhat’dan Botan’a, Dersim’e kadar herkes demokratik çözümünün gerekliliklerine göre hareket etmeli ve kendilerine yani ulusal gerçekliklerine sahip çıkmalıdır.

Kürt halkı Ortadoğu’da bir hakikattir. Şimdiye kadar bize dediler ki, ‘siz Kürt değilsiniz; Türk’sünüz.’ Özür dileyerek söylüyorum, bir eşeğe bile ‘sen eşek değilsin’ desen eşek tepkilenir. Bize açıkça Kürt olmadığımızı söylüyorlardı. Buna karşı bazı kişiler boyun eğiyordu. Fakat biz baş eğmedik; o yüzden yola çıktık. Eğer böyle olmasaydı, biz de öğrenim görüyorduk; Türkiye devletine memur olabilirdik.

Niye bunu tercih etmedik? Bu şekilde bir yaşamı kabul etmedik. Önderliğimizin çıkışı böyledir. Biz kendimiz için çalışmıyoruz. Önder Apo kendisi için çalışmıyor. Önder Apo Urfalıdır. Bunu herkes biliyor. Önder Apo’nun köydeki babadan kalma bir kaç tarlası dışında bir malvarlığı var mı? İsteyen gidip görebilir.

Biz bu halkın fedaileriyiz. Halk için çalışıyoruz. Bu yolda çok bedel ödedik. Bu tarihi dönemde Kürt halkının bu hakikati görmesini istiyoruz. Devletin bu partilerine ‘Artık Yeter’ denilmelidir. ‘Madem siz bizi tanımıyorsunuz, anadilimize saygı göstermiyorsunuz, Kürt halkının onurunu ayaklar altına alıyorsunuz; o zaman size karşı tavır alıyoruz’ denilmelidir.

Herkes bilmelidir ki bu dünya maddiyattan ibaret değildir. Hakikat bu değildir. Hakikat maneviyattır. Hiç kimse kendi menfaatini esas almamalı, herkes bu halkın menfaatlerini esas almalıdır. Eğer böyle yaklaşılırsa inanıyorum ki başta Urfa, Serhat, Garzan, Amed, Mardin, Botan ve Dersim olmak üzere tüm Kürdistan illeri büyük bir adım atacaktır. Büyük bir adım atılıp sonuç alındığı takdirde ise, Türk devleti Kürt sorununu çözmek zorunda kalacaktır. Çünkü tüm dünya bizi izliyor. Birçok kesimle alakamız vardır. Bu mesele sadece biz ve Türk devleti arasında cereyan etmiyor ki.

Artık biz bir hakikatiz. Bu hakikat yok edilemez ve tasfiye edilemez. Kürt halkı asimile edilemedi. 90 yıldır bizi asimile etmeye çalışıyorlar, bize Türkçe öğretmeye ve bizi Türkleştirmeye çalışıyorlar fakat biz Türkleşmedik. Bu yüzden bizi kabul etmek zorundalar; bu işin başka yolu yok. Türkiye devletinin önünde başka yol gözükmemektedir. Herkesin bunu bilmesi gerekir. Şimdiye kadar bizimle olmayanların bu hakikati görmeleri ve buna göre tercihlerini yapmaları gerekiyor.”

KORUCULARA ÇAĞRI: YENİ DÖNEM KÜRT HALKININ BİRLİK DÖNEMİDİR

Yerel seçimler vesilesiyle birçok aile ve aşiretin koruculuğu bırakarak BDP’ye katılmasının önemli olduğunu söyleyen Karayılan, korucuların son 25-30 yılda yaşanan hataların artık giderilmesinin zamanının geldiğini dile getirdi. PKK’nin korucular da dahil tüm Kürtlerin hakları için mücadele ettiğine önemle değinen Karayılan, şu sözlerle koruculara çağrı yaptı:

“Tabi, Kürdistan toplumunda bizi sevindirecek gelişmeler yaşanmaktadır. Bu konuya ilişkin şunları belirtebilirim: Başlangıçta gençtik, bu kadar tecrübemiz yoktu. İdeolojimiz ve çizgimiz doğruydu fakat tecrübelerimiz yetersizdi. Bunun yanı sıra herkes bizi tanımıyordu. Türk devleti bize karşı ciddi bir kara propaganda yürütüyordu. Birçok aile ve aşiret kandırıldı. Ve kimi yanlışlıklar oldu. Bunların sonucu olarak koruculuk sistemi gelişti. Düşman Kürdü Kürde kırdırmak istedi.

İçimizi en çok acıtan şey de budur. Daha sonra bu hakikati daha iyi anladık. He ne kadar eksikliğe girmiş bir aşiret olsa da madem biz siyasetçiyiz ve bilinçliyiz, o zaman yanlış yaklaşmamalıyız ve onları kazanmalıyız diye düşünüyoruz. Uzun bir dönemdir böyle bir siyaset yürütüyoruz. Bu bir taktik değildir. Biz içimizde kanayan yarayı sarmaya çalışıyoruz. Eksiklikleri ve yanlışları ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu konuda samimiyiz. Düşman bizi birbirimize düşürmek ve bununla bizleri zayıflatmak istiyor. Hayır. Bu oyuna karşı birbirimize kenetlenmeli ve birliğimizi sağlamalıyız. Biz bu doğrultuda bir siyaseti izliyoruz.

Önder Apo bu yeni süreci geliştirdi ve ‘Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa Hamlesi’ni başlattı. Herkes açık bir şekilde gördü ki biz bu sorunu Kürt halkı için, anadili için, kültürü için barışçıl yöntemlerle çözmek istiyoruz fakat devlet buna gelmiyor. Devlet çözüme gelmiyor. AKP yalan söyleyip dolap çeviriyor, her yöntemi deniyor. Gelin görün ki AKP bugüne kadar tek bir kanun dahi çıkarmamıştır. Şimdiye kadar resmiyet yok. Hatta ileride “çözüm girişimi diye bir şey olmadı” bile diyebilir.

Niye kanun çıkarmıyor? Çünkü içinde çözüm isteği yok. Kürt sorununu resmileştirmek istemiyor. İşte tüm korucular bunu görüyor ve “daha ne kadar PKK’ye karşı savaşacağız” diyorlar. Çünkü PKK onların anadili için, kültürleri için mücadele ediyor. PKK militanları tüm Kürtlerin onuru ve şerefi için kendini feda ediyor. PKK kimsenin düşmanı değil. Bu hakikat birçok aile ve aşiret tarafından görüldü ve tutumlarını değiştirdiler. Bazıları açık etmeseler de biz biliyoruz.

Artık Kürt halkı birliğini oluşturuyor ve Kürt toplumunda bir değişim var. Yani Kürt halkı bir değişim yaşıyor ve ulusallık gelişiyor. Öncelikle biz kendi içimizde barış ve kardeşliği oturtmak istiyoruz. Biz kendi içimizdeki yanlışlıkları ve hataları kendi içimizde çözmek istiyoruz. Bunun için çağrıda bulunuyorum; tüm korucu aile ve aşiretler ile şimdiye kadar özgürlük hareketinden uzak duran bütün çevreleri davet ediyorum: Bizden korkmayın, biz resmi ve açık bir şekilde söylüyoruz.

Sizi kandırmıyoruz. Sizi asıl kandıran devlettir. Gelin bu sorunu çözelim. Yanlışta ısrar etmeyin ve dönün. Bu aşamada hemen silah bırakın demiyoruz fakat içinizi arındırın. Yürekten katılın. Gelin halkınızla birlikte yer alın. Kendi halkınızın karşıtlığını yapmayın. Bu dağlara çıkan kız ve erkek çocukları sizin için kendilerini feda ediyorlar onlara karşıtlık yapmayın. Onlar senin davanı yürütüyorlar. Her korucunun bunu bilmesi lazım. Eskiden yapılan yanlışlıklar geride kaldı.

Aradan 25-30 yıl geçti. Çeyrek asır geçiyor. O yanlışlıklar geride kaldı, daha ne zamana kadar sürecek? Bunun için artık yeni bir dönem başlıyor.

Bu yeni dönem Kürt halkının birlik dönemidir. Yeni dönem Önder Apo’nun çizgisinde toplumsal birlik dönemidir. Kendini bir güç durumuna getirme ve kendini iradeleştirme dönemidir. Bu yürüyüşte herkesin yeri vardır. Bazı kişiler var eli gençlerimizin kanına bulaşmış ve güvenilmezler; onların durumu farklı. Böyleleri azlar ve tek tükler. Bunların dışında farklı sebeplerden (kimileri bizim yanlışlarımızdan kaynaklı, kimileri bilinçsizliklerinden, kimileri de kendi hatalarından) korucu olmuş kesimler var.”

ASIL TEHLİKELİ OLAN SİYASİ KORUCULUKTUR

“Biz bu konuda açığız ve herkesi kucaklamak istiyoruz. Tabi ruhunu satmış kişileri bunun dışında tutuyoruz. Onların dışında herkesi kucaklamak istiyoruz. Bunun için sadece dürüstlük yeter. Bu konuda çok mesafe aldık. İnanıyoruz ki Kürt halkının birliği bu seçimde kendini gösterecektir. Bu da Türkiye’nin işgalci sistemine karşı büyük bir baskı oluşturacaktır.

Eğer kimse devlet yanlısı olmazsa devlet kendini Kürdistan’da nasıl barındıracaktır. Bu devlet yanlıları çekilirlerse devlet Kürtlerin özgürlük iradesini kabul etmek zorunda kalacaktır. Bunun için AKP’de yer alan herkes bilmelidir ki Kürt sorununun çözülmemesinde payları bulunmaktadır. Neden? Çünkü hem Kürt’türler, hem de kimi çıkarları nedeniyle gidip sistemin bir partisi içinde bulunuyorlar.

Elbette; bunlar siyasi koruculardır. Eski korucular fakir köylülerdi ve bilinçsizlerdi. Şimdi onların tutumları değişti ve iyileşti. Asıl tehlikeli olan siyasi koruculuktur. Onlar engel oluyorlar. Kendi çıkarları için devlet partilerinde yer alıyorlar ve kendilerine ‘Kürt’ diyorlar. Bu nasıl bir Kürtlüktür? Kürtlerin birlik olması gerekir. Kürtler tutum koymalıdır. Biz bu dönemde birlik olmalıyız. Herkes yurtsever-demokratik adayların etrafında kenetlenmeli ve iradelerini ortaya koymalı.

Böyle olursa Türk devletine ve tüm dünyaya çözümü dayatabiliriz. Artık çözümün olması ve savaşın durması gerekir. Bunun da siyasi yöntemlerle olmasını istiyoruz. Eğer bu olmazsa, zaten dile getirdiğimiz gibi Türkiye devleti adım atmak istemiyor. Bu zaten gözler önünde olan bir gerçeklik. Bunun için tüm koruculara çağrım var. Zaten tutumları iyileşmiş olanlar var.

Tutumlarını netleştirmemiş olanlar da bu dönemde tutumlarını netleştirsinler. Devletin yanında değil kendi halkının yanında yer alsınlar. ‘İlla içimize katılsınlar’ demiyoruz ama hiç olmazsa kendi halkının saflarında yer alsınlar. Tutumlarını bu şekilde göstersinler ve ulusal birliği geliştirsinler. Herkese çağrım budur.

Özellikle hiçbir siyasi görüşe bağlı olmayan Kürtler de bu dönemde tercihsiz kalmamalı ve rollerini oynamalıdır. Bu dönemde fikrin ne olursa olsun eğer barış, özgürlük ve demokrasi istiyorsan, bu sorunun siyasi yöntemlerle çözülmesini istiyorsan bu seçimde tutumunu ortaya koymalısın. Önemli olan budur.”

KÜRTLERE, ALEVİLERE VE EMEKÇİLERE ‘AYRIMCILIĞA KARŞI BİRLİK’ ÇAĞRISI

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ye yönelik faşist saldırıların, HDP’den duyulan korkunun göstergesi olduğunu belirten Karayılan, HDP’nin de BDP’nin de sahipsiz olmadığının altını çizdi. Karayılan, Kürtlerin, Alevilerin ve emekçilerin de ayrımcılığa karşı HDP çerçevesinde birlik olması çağrısı yaptı:

“Bildiğimiz derin ve asıl olan devletin amacı hep bu olmuştur; hiçbir zaman Kürt Özgürlük Hareketi’nin  Türk halkı ve Türkiye soluyla birleşmesini istememiştir. Türk halkı özgürlük hareketini desteklerse bu davanın kazanacağını biliyorlar. Bunun için devlet hiçbir zaman bu siyasetinden vazgeçmemiştir. HDP, demokratik, özgürlükçü ve solcu Kürt ve Türk halkının birleşimidir.

HDP bir Türkiye partisidir ve çoğunluğu demokratik, özgürlükçü ve solcu Türk halkından oluşuyor. Bu oluşum Kürt halkını destekliyor. Kürt halkıyla ittifak içerisindedir. Bu yüzden HDP’den korkuyorlar. Kürt hareketinin karşıtları HDP’den korkuyorlar. Kürt ve Türk halkının HDP’de  birleşmesinden korkuyorlar.

Çünkü HDP bir köprü gibi Türk-Kürt halklarını birbirine bağlıyor ve böylelikle Kürt sorununu çözmek istiyor. Bundan büyük bir korku duyuyorlar. Bunu kendi tecrübelerimizden de biliyoruz devlet her zaman açık veya gizli bir biçimde böyle bir oluşuma karşı olmuştur. Bu yüzden HDP’ye tepki gösteriyorlar ve HDP’nin gelişmesini istemiyorlar. Bu yüzden HDP’yi alt etmek istiyorlar ve bu saldırılar devlet tarafından örgütleniyor.

Öyle görünüyor ki gerginlik yaratmak istiyorlar. Dikkat ederseniz, Kürdistan’da da Hüda-Par’ı öne çıkardılar. Halbuki silahlı ve bıçaklı bir saldırıya gerek yoktu. Tabanları olmayan yerlerde gidip boy göstermelerine gerek yoktu. Bu cephede de bir gerginlik yaratmak istediler. Metropollerde ise şovenist, ırkçı kesimlerin elleriyle HDP’nin çalışmalarını engellemek ve gerginlik yaratmak istediler. Devletin veya derin devletin bir gerilim ve gerginlik siyaseti var. Gerginlikle kimi amaçlarına ulaşmak istiyorlar. Kürt sorununun Türkiye’de meşrulaşıp çözüme kavuşmaması için böyle bir yöntem ve siyaset izliyorlar.

AKP’nin ve devletin zihniyeti aynıdır. AKP devlettir, devlet AKP’dir. Kimse kendini kandırmasın ve yanıltmasın. Hep kendini farklı bir kılıfta gösterip mağdur pozisyonuna koyuyor fakat AKP, 12 yıldır devletin ta kendisi olarak iktidardadır. Bu konuda Alevilere, solculara ve Kürtlere karşı bir ayırımcılık söz konusudur. Fethiye’de Polis, Kaymakam ve Belediye başkanı hep birlikte gidip HDP’nin tabelasını indiriyor.

Eğer HDP değil de başka bir parti olsaydı kıyamet kopmaz mıydı; gündeme girmez miydi? Ama bakıyorsun, gündemlerine bile almadılar. Açıkça bir ayırımcılık söz konusu. Bu yüzden ezilen halklar, Kürtler, Aleviler ve emekçiler bu ayırımcılığa karşı birlik olmalılar. Artık birlik olup mücadeleyi yükseltme zamanı gelmiştir. Bunun siyasi çerçevesi ise HDP’dir. İşte bu yüzden HDP’ye baskı uyguluyorlar.”

“AKP İKİYÜZLÜLÜK YAPMAMALIDIR”

“Bu saldırıda kimleri kullanırlarsa kullansınlar sorumlu AKP’dir. Öyle görülüyor ki bu planlı ve organizeli bir şekilde yapılıyor. Bunun dışında HDP Eşbaşkanlığı yaptığı açıklamada devletin bir özel savaş elemanının da bu saldırılarda yer aldığını belirtti. Bu da gösteriyor ki işin içinde bizzat devletin kadroları vardır. Ayrıca Polis neden Fethiye’de uysal dururken, Kürdistan’da ise hırçın ve düşmanca yaklaşım içindedir? Bunun sebebi nedir? Polisler neden Kürdistan’da ve Berkin Elvan’ı anma eylemlerinde her türlü silahı kullanıp düşmanca yaklaşıyor da, Fethiye’de böyle davranmıyor?

Açık ki HDP’ye yapılan saldırılar devlet tarafından yapılmaktadır. Devlet kimi şovenistleri devreye koyup bu olayları yönlendiriyor. Bunun için bu olaylar kesilmeli ve durdurulmalıdır. Eğer durdurulmazsa bu bir tutumdur. AKP böyle ikiyüzlülük yapmamalıdır. Bakın, biz onlara karşı yeni bir dönemi başlattık ve savaşı durdurduk; onlar ise buna karşı Rojava’da savaşı başlattılar. Demokratik çözüm süreci kritik bir aşamadayken onlar HDP’ye saldırıyorlar. Bu bir tutumdur.

Kısacası bir ikiyüzlülük var. Egemen devletin taktikleri ve planları söz konusu. Bu konuda kimseyi kandıramazlar. Bu saldırlar durdurulmazsa, bu, Türkiye için de Kürdistan için de daha kötü durumların çıkmasına neden olacaktır. Tabii ki saldırıya uğrayanlar da misilleme haklarını kullanabilirler. Bunun için bu saldırılar durdurulmalıdır. Bu, ateşle oynamaktır. Erdoğan bunu durdurabilir. Bütün emniyet ona bağlı, onlara talimat verip bu saldırıları durdurabilir.

Bu nettir. Eğer bu saldırıları durdurmazlarsa bunu kendimize karşı bir tutum olarak algılarız. Çünkü bu bir ezme tutumudur. Farklı yöntemlerle Kürt ve Türk halkının birliğini kırıp ezmek istiyorlar. Bu tür tutumlar sürece zarar veriyor. Zaten süreç kritik bir aşamada; tüm bu olanlar da sürece ciddi zararlar veriyor. Bunun için de herkesin haddini bilmesi lazım. Bu saldırıya uğrayanlar sahipsiz değildir. HDP de, BDP de, Rojava da sahipsiz değildir. Onların da bir gücü ve iradesi vardır. Bundan dolayı herkesin haddini bilmesi gerekir.”

BERKİN, UĞUR VE CEYLAN’IN NE SUÇU VARDI?

Polislerce katledilen Berkin Elvan’ın ailesine başsağlığı dileyen Murat Karayılan, Berkin’in ailesinden özür dilemeyen zihniyetin Roboski için aynı tavrı gösterdiğini hatırlattı. “14 yaşındaki Berkin’in ne suçu vardı! Yine Uğur Kaymaz’ın ve Ceylan Önkol’un ne suçları vardı?” diye soran Karayılan, Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan’a şu sert eleştirileri getirdi:

“Türkiye’de Berkin Elvan isimli bir çocuk polisler tarafından şehit edildi. Kürt halkı da Türk halkı da bu çocuğa büyük bir kitleyle sahip çıktı. Buradan Berkin Elvan’ın ailesine yürekten başsağlığı diliyorum. Umuyoruz ki Türk ve Kürt halkının mücadelesi çocukların katledilmesinin önünü alacaktır. Çünkü Türkiye’de şimdiye kadar birçok çocuk katledildi. İnsan hakları kuruluşlarının istatistiklerine göre 1988 yılından bu yana Türkiye ve Kürdistan’da 576 çocuk devlet terörüyle katledilmiştir. Bu bir vahşettir. Ancak faşist bir zihniyet böyle bir şey yapabilir.

14 yaşındaki Berkin’in ne suçu vardı! Yine Uğur Kaymaz’ın ve Ceylan Önkol’un ne suçları vardı! Erdoğan vicdandan bahsediyor. Mısırlı bir kız çocuğunun ölümü için çok şey söyledi. Biz buna bir şey demiyoruz; bir kız çocuğunun ölümü nedeniyle üzüntü dile getirmek yerinde bir şeydir. Ancak bir yandan Mısır’daki bir çocuğun ölümü için bu kadar şey söylüyorsun, ancak kendin de talimat vererek bir çok çocuğu katlediyorsun. Dikkat edin Erdoğan, Berkin’den hiç bahsetmedi. Hatta ailesine bir başsağlığı bile dilemedi. Halbuki tüm Türkiye Berkin için ayaklanmıştı. İşte bu zihniyet Roboskî için de özür dilemiyor.”

AKP VE SİSTEM PARTİLERİNE KARŞI BDP İLE İRADE BEYANI ÇAĞRISI

30 Mart seçimlerinin Kürt halkının iradesini ortaya koyması ve özgürlüğüne kavuşması için önemli olduğunu vurgulayan Karayılan, Kürtlerin çözüm için adım atmayan AKP ve diğer sistem partilerine oy vermemesi gerektiğini kaydetti. Newroz bayramını da kutlayan Karayılan son olarak Kürt halkına şu çağrıyı yaptı:

“Herkesin, içinde olduğumuz dönemin çok önemli ve tarihi olduğunu bilmesi lazım. Özellikle Kürdistan meselesinin kaderi açısından çok önemli bir dönemdeyiz. Bu dönemde halkımızın birlik olmasını istiyoruz. Mutlaka iradesini göstermelidir. Şunu iyi bilmeliyiz ki eğer bu seçimlerde güçlü bir tutum ortaya çıkarsa, bu, Kürt sorununun çözümü için bir dayatma olacaktır.

Kürt sorununun demokratik çözümü açısından bu seçimlerin önemli bir rolü var. Eğer böyle güçlü bir irade ortaya çıkmazsa Türk devletinin ve AKP hükümetinin adım atmaması yüksek bir ihtimaldir. Yine, hatırlarsınız 11 Haziran 2011 seçimlerinde AKP seçimi kazanınca, Silvan’daki bir operasyonda çıkan çatışmada verdikleri kayıplar bahanesiyle hareketimize karşı saldırılar başlatmıştı.

Bu seçimde de aynı şeyin olma ihtimali vardır. Bundan dolayı tüm insancıl ve barış yanlısı kesimlerin, özgürlük ve demokrasi taraftarlarının bu dönemde sistem ve devlet partilerine oy vermemesi gerekiyor. Oylarınızı BDP’ye ve demokratik çözüm yanlısı adaylarınıza verin. Hareket olarak biz de BDP’nin her şeyini onaylamıyoruz; eksiklikleri ve yanlışları olabilir.

Fakat bir irade ortaya koydular ve demokratik çözüm için bir misyon yüklendiler. Bu yüzden bizim de onları desteklememiz ve önlerini açmamız gerekiyor. Bu yüzden umuyoruz ki tüm halkımız da bu hakikati göz önünde bulunduracaktır, önümüzdeki seçimlerde iradesini güçlü bir şekilde ortaya koyacaktır ve başaracaktır. Bu temelde bir kez daha tüm halkımızın Newrozu’nu kutluyorum, kendilerini selamlıyorum ve başarı dileklerimi iletiyorum.”Kaynak (anf)

 

Bu haber toplam 3006 defa okunmuştur
Etiketler: ,
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim