• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara -6 °C

Çallı'dan Kürt sorunu değerlendirmesi,,,

Çallı'dan Kürt sorunu değerlendirmesi,,,
Değerli okuyucular, Bu gün sözün bittiği yerdeyiz, Herkes üzerine düşeni yapmalı. Bende bu doygu ve düşüncelerle Kürt sorunu Hakkında Düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Osmanlı Devletinin yıkılışı ile kurulan Türkiye Cumhuriyetti 1921 yılın da kurucu Anayasasını, Türkiye’de yaşayan bütün Milliyetlerin ırkına, rengine, diline, dinine bakmadan bir araya gelerek herkesin kabul ettiği mükemmel bir anayasa yapılmıştır.

Ancak bu anayasa 1923 anayasasıyla çoğunluğun, azınlığa hükmetmek prensibi ön planda tutularak azınlık olan diğer ırkların hakları yok edilmiştir. İşte o günde bu güne kader başta Kürt halkı olmak üzere bütün azınlıklara imha, inkâr ve asimilasyon uygulamaları yapılmıştır.

Bu uygulamanın doğal sonucu olarak Kürtler zaman zaman haklarını aramış her seferinde büyük soy kırımlarla karşı karşıya bırakılmıştır. Bu süreç tek taraflı olarak 1978 yılına kadar devam etmiştir. Dünyadaki azınlıkların haklarını arama adına ayaklanmaları ve Kürtler gördüğü baskılara dayanmayarak 1978 yılında Kürt halkının ulusal kurtuluş mücadelesini (yanı Bağımsız Kürdistan için) PKK (PARTİYA KARKEYE KÜRDİSTAN ( KURDİSTAN İŞÇİ PARTİSİ ) Adı ile Kürt Hareketi kurulmuş başında Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan getirilmiştir.

Bu hareket istemeyerek olsa dahi Doğu ve Güney doğu bölgesinde silahlı mücadeleye başlamışlardır. Bu süreçte et ve tırnak olan Türk ve Kürt halkı 30 bin evladını kayıp etmiştir. Neticede bu ölen insanlar Türkiye Cumhuriyetin vatandaşları idiler. Bu gerçeği 1990 yılların başların da gören Kürt Halk önderi Sayın Abdullah ÖCALAN’ININ isabetli kararı ve yaptığı değerlendirmeler sonucun elde ettiği analizler doğrultusunda Kürt ulusal mücadelesinin halkların yararınaolmadığına inanarak bu mücadeleyi Halkların Demokratik hareketine dönüştürmüştür.

(yanı, Türkiye’yi bölmenin Türk ve Kürt Halkların yararına olmadığına inananmış tır.) Bu süreçten sonra Türkiye de yaşayan halkların özgürce yaşamaları için BARIŞ ve KARDEŞLİK söylemleri Halk tarafında yüksek sesle dile getirmektedir. Bu anlayışı benimseyen Kürt Halkı ve önderleri, Kürt Demokratik hareketini siyaset alanında mücadele etmesini benimseyerek, Kürt Demokratik Hareketini BDP, KCK, DTK ve KONGRA GEL gibi bileşenlerle Halkların özgürlük ve Demokratik hakların Mücadelesini vermektedirler. 

Bu Demokratik mücadelede korkan Rantçı çevreler, Siyasi iktidar ve muhalefet her türlü anti Demokratik yasalarla (seçim barajı, Demokratik olmayan siyasi partiler Kanunu ve siyasi partilere Hazine yardımı gibi Uygulamalarla Halkların Demokratik mücadelesinin önünü kesmek, ülkeye fayda getirmediği gibi bu gün hepimizin şahit olduğu Diktatörlerin hayat bulmasına katkı sağlar. Buda ülkeyi Suriye ve Irak konumuna getirir.

Değerli okuyucular, Saygı Değer Kamuoyu Türkiye’nin en ücra köşesi olan Hakkâri’de sizlere sesleniyorum, Hepimizin bildiği gibi, bizi çok ilgilendiren Orta Doğu Kaynıyor. Önümüzde ki iki yılda çok önemli 3 tane seçim vardır. Bu ülkenin kazanımlarını seçim uğruna heba etmeyelim, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah ÖCALANIN 21 Martta 2013 ta başlattığı Demokrasi, Özgürlük, Barış ve Kardeşlik sürecini Hepimiz çok iyi değerlendirmeliyiz. Çünkü Kürt sorunu uluslar arası bir sorundur.

Türkler,Farslar ve Araplar tarafından tarih boyunca imha,inkar ve  asimilasyona uğratmışlardır. Değerli okuyucular,Bu gün Basında öğrendiğimize göre Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah ÖCALANIN Türk Basınının 3 Değerli yazarları olan Fehmi KURU, Hasan cemal ve Cengiz CANDAR la görüşme talebinde bulunduğunu öğrendik.Ben burada konunun muhataplarına ve Devlet Yetkililerine seslenmek istiyorum,bu talepte Türkiye kazanır, kayıp etmez T.C.  Vatandaşı olarak bu talebimi kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Saygılarımla…

 

 

 

Bu haber toplam 4349 defa okunmuştur
Etiketler: ,
 • Yorumlar 10
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim