• BIST 116.593
 • Altın 162,981
 • Dolar 3,8063
 • Euro 4,6601
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 3 °C

Çallı'dan Vali ve Rektöre mektup,,,,

Çallı'dan Vali ve Rektöre mektup,,,,
ESKİ BELEDİYE MECLİS ÜYESI MEMDUH ÇALLI’DAN HAKKÂRİ VALİSİ VE ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNE GENÇLİĞİN SORUNLARI HAKKINDA MEKTUP

Sayın Valim, Sayın Rektörüm Türkiye’ ve Özellikle Hakkâri,’gençliği’nin en önemli sorunu haline gelen Ön Lisans mezunları ve vekil öğretmenlik sorununu Kamuoyu Huzurunda sizlerle paylaşmayı anayasal bir hak olarak kabul Ediyorum.

Sayın Valim, 20 günlük performansınızla, Sayın Rektörüm 1 Yıllık performansınızla Hakkâri Halkı Değerlendirmeleri %100 üzerinde 100 puandır. Bu nedenle Hakkâri Gençliğinin sizden sorunlarının çözümünde büyük beklentileri vardır. Bende bu düşünceyle Gençliğimizin çok önemli sorunu olan Ön Lisans mezunlarının ve 10 yılla yakın vekil öğretmenlik yapan gençlerimizin sorununu sizlerle paylaşmayı ve sorunun çözümünü zatıâlinizde bekliyoruz.

Sayın Büyüklerim, İcraattın başı olarak Aşağıda zatıâlinizle paylaşacağım Gençliğimizin önemli sorununu yetkileriniz Dâhilinde veya Merkezi yürütme ( Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu) yetkilileri nezdinde çözüm bulunmasına katkı sağlayacağınıza olan inancımız tamdır.

Sayın Büyüklerim, Bu gün Hakkâri’mizde 10 yıldan beri statüsü olmayan ve iş bulmada büyük sıkıntı çeken Hakkâri Üniversitesi de iki yıllık Ön Lisans mezunu olan genç sayısı 1000 üzerindedir. Bu statü ile ne özel sektör ne de kamu kurumları bu durumda olan işsiz gençlere iş imkânı verilmemektedir. Dolayısıyla bu gençler Hakkâri kahve köşelerinde ön lisans diplomalı okeyci olarak ne ülke Ekonomisine nede aile ekonomisine katkı sağlamadıkları gibi büyük zararlar vermektedir

Sayın Büyüklerim, Bu konudaki çözüm önerilerim 1-) Ön Lisans mezunlarına bir statü verilerek işe alınmalarının önünü açmak veya okudukları iki yıllık Eğitimlerini Hazırlık olarak kabul ederek Eğitimlerini dikey geçişle tamamlamak üzere 4 yıllık Lisans mezunu imkânını sağlamakla mümkün olacaktır. Örnek verecek olursam iki yıllık İnşaat Teknolojisi mezunları Tekniker olarak sınıflandırılmaktadır. İşe alınmak için Kamu ve Özel sektör 4 yıllık Lisans mezunu şartı istemektedir. Dolayısıyla iki Yıllık Ön Lisans mezunlarının işe girme Şansları Yoktur.

Bu önemli sorununun çözümünü Sayın Rektörümüzde Bekliyoruz. 2-) Vekil Öğretmen sorununa gelince halkımızın çok iyi bildiği gibi Hakkâri ye atanan köy okulları öğretmenleri ya Hakkâri ye gelmeden istifa eder veya 6 ay sonra âdemini bulup başka ille Tahinle gider. Öğretmensiz kalan köy okullarının, öğretmen ihtiyacını ildeki Ön Lisans mezunları ile yürütülüyor.

T.C. Devletine yakışmayan bir gerçeği kamuoyuna ve Sayın Milli Eğitim Bakanıyla paylaşmak istiyorum. Eğitim bir milletin hayat damarlarıdır. Tasarruf Tedbirleri Gereği, Türkiye’de kadrolu bir öğretmenin Devlette bir aylık maliyeti yaklaşık olarak 3–4 bin TL dır dır , Geçici vekil öğretmeninin maliyeti  ise 700- 900 TL dır  Bunu düşünenler Köy okullarının, özellikle bölgemizdeki okulların %90 anında geçici sözleşmeli vekil öğretmen atanmaktadır.

Bu uygulama ile 10 yılda fazla geçici vekil öğretmenlik yapan insanlar vardır. Bu insanlar kışın en ağır şartlarında 900 TL karşılığı köy okullarında geçici köy öğretmeni olarak çok önemli bir görev ifa etmektedirler. Ben burada ilgili Devlet yetkilerine ricada bulunmak istiyorum. Bu çilekeş geçici vekil öğretmenleri Daimi sözleşmeli öğretmen olarak atamalarını sağlamak ülkeye ve bu mağdurlara en büyük hizmettir. Bu önemli konuda Sayın Valimizin katkılarını bekliyoruz. Saygılarımla 

 

Bu haber toplam 3396 defa okunmuştur
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim