19 Aralık 2014 Cuma
YPGli İngiiz savaşçılar
Sağanak yağış geliyor
Karneler değişiyor
Facebook hesabınız kapanabilir
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çukurcada Newroz coşkusu
19 Mart 2011 Cumartesi 13:25

Çukurca'da Newroz coşkusu

Hakkari’nin Çukurca ilçesi’nde Nevruz büyük bir coşku ile kutlandı.

Haber. Savaş Taş-Yücel Timur-

 


fotogaleri.20110319173343.jpg

Sınırın sıfır noktasında bulunan Çukurca ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde kutlanan Nevruz etkinliklerine Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Hakkari Milletvekili Av. Hamit Geylani, Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, BDP Hakkari İl Başkanı Orhan Koparan, BDP Çukurca ilçe Başkanı Sıdık Güzel, BDP Milletvekili aday adayları Sadrettin Güvener, İsmail Özdemir ile Hakkari merkez, köy mezralarda çok sayıda kişi katıldı.

cukurca-n.jpg

Nevruz alanına giren kalabalık bay ve bayan polisler tarafından tek tek aranarak alana alındı. Nevruz ateşi Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl  Bedirhanoğlu, BDP Hakkari Milletvekili Av. Hamit Geylani, Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, BDP Hakkari İl Başkanı Orhan Koparan ve BDP Çukurca ilçe Başkanı Sıdık Güzel birlikte yaktılar. Daha sonra sahneye çıkarak kısa bir konuşma yapan Çukurca BDP İlçe Başkanı Sıdık Güzel, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptı. Milletvekili Geylani ise, sevgili kahraman Çukurcalılar diye konuşmasına başladı. Geylani,”2011 yılı Nevruzu inşallah barış ve  kardeşliğe vesile olur. Tek temennimizde budur. Biz bölgedeki kanın biran önce durmasını istiyoruz. Artık Zulümlere edi besse diyoruz” dedi.

 

 Hakkari Belediye Başkanı Dr. Fadıl Bedirhanoğlu’da Nevruz’un barış ve kardeşliğe vesile olmasının tek dilekleri olduğunu söyledi. Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar ile Hakkari BDP İl Başkanı Orhan Koparan ise, bir zamanlar Nevruz kutlanırken buna müsaade edilmediğini belirterek, şimdilerde ise birlik ve beraberlik içersinde kutlandığını belirttiler. Kürt halkının öldürülmekle bitirilemeyeceğini belirten başkanlar, barış ve kardeşlikten yana olduklarını ifade ettiler.

 

 SİLAHLARIN GÖLGESİNDE NEVRUZ KUTLAMASI

 Bir taraftan Nevruz kutlanırken diğer taraftan ise kalabalığın hemen başında bulunan askerlerin mevzileri dikkatlerden kaçmadı. Bir taraftan sınır boylarını gözetleyen askerler diğer taraftan ise etkinlikleri gözetlediler. Yöresel kıyafetlerle kutlamalara katılan kadınların bir birinden güzel halayları gençler tarafından dakikalarca alkışlandı. Yaşları ilerlemiş bazı bayanların müzik yerine kendilerinin seslendirip söylediği şarkılar ise dikkatlerden kaçmadı.

 

Bu haber toplam 3731 defa okunmuştur
ÜYE İŞLEMLERİ
YAZARLAR