• BIST 109.341
 • Altın 153,619
 • Dolar 3,8469
 • Euro 4,5165
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 3 °C

Davutoğlu: Bütün o ilçeler, gerekirse ev ev temizlenecek

Davutoğlu: Bütün o ilçeler, gerekirse ev ev temizlenecek
Bir TV programına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ""Bütün o ilçeler terör unsurlarından temizlenecek. Gerekirse mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, A Haber'de gündemi değerlendirdi. Irak'ın Musul kentindeki Başika bölgesindeki Türkiye askerinin geri çekilmesine ilişkin Davutoğlu, "Her zaman askeri gereklilik neyse onu yaptık. Spesifik olarak alanda tek tek atılan adımlar askeri gereklilikler ile ilgili adımlar. Birliğimiz orada olmaya devam ediyor. Bazen tahkim, bazen tanzim yapılır. Irak hükümetiyle DEAŞ ile mücadele bağlamında her türlü işbirliğini yapmaya hazırız" dedi.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Türkiye - Rusya ilişkilerine ilişkin Davutoğlu, "Biz Rusya ile her zaman yakın dostluk içerisinde olduk. Olmaya devam edeceğiz. Coğrafyanın gösterdiği açık bir gerçek var. Türkiye ile Rusya bütün çevre bölgelerdeki istikrar içinde ikili güvenlik ve kalkınma noktasında birbirlerine ihtiyaç duyan ülkeler. Böyle bir ihtiyaç ortadayken, iletişimin kopmasına, gerilimin arttırılmasına yönelik bir politika takip etmek doğru değil. Her düzeyde Rusya'ya yanı çağrıda bulunduk. Gelin mesele neyse masada konuşalım. Benzer olayların tekerrür etmemesi için güvenlik mekanizmaları kuralım. Ama Suriye, Türkiye ile Rusya ilişiklerinin denkleminin bir parçası değildir" diye konuştu.

Davutoğlu, "Bu konuda herhangi bir izahat verme durumunda değiliz. Bundan sonra olayların gelişim seyri konusunda da her türlü iletişime, diyaloğa da açığız. Her türlü diyaloğa kapımız açık ama hava, kara, deniz sahamız, söz konusu olduğunda bunlar izinsiz gelen her türlü savaş aracına kapalıdır. Bunu dünyanın bilmesi icap eder" dedi. "Türk gemisine ateş açılması yönündeki bir soruya Davutoğlu, "Bu konularda gerekli diplomatik girişimler yapıldı" dedi.

Rusya'nın olası doğalgaz kesintisine ilişkin Davutoğlu, "Şu anda böyle bir sıkıntı yok. Karşılıklı çıkar ve bağımlılıkla yürüyen bir ilişkidir enerji iş birliği. Ümit ederiz Rusya, kendi kredibilitesini, itibarını da sarsacak şekilde var olan anlaşmalardan kaynaklanan hükümlülüklerini yerine getirmekten imtina etmez. İmtina edeceklerini de zannetmiyorum. Türkiye'ye herhangi bir yanlış uygulama söz konusu olursa, kendi pazarını Rusya'ya açacak olanalar bir, iki değil onlarca kez düşünmek zorunda kalırlar" diye konuştu.

YENİ ANAYASA

Davutoğlu, "Olayları hiçbir şekilde kişiselleştirmeden şu veya bu noktada sadece Ak Parti'nin, cumhurbaşkanımızın veya benim sahiplendiğim bir mesele olarak değil toplumun bütünün sükûnet içerinde anayasayı konuşması lazım. Kimse kimseye bir şey dayatmadan, şu olmazsa bu olmaz…ön şart dayatmadan sakin bir tartışmaya ihtiyacımız var. Bu sükûnet sağlanmadan kutuplaşma içinde bir anayasa yapılamayacağını geçmişte gördük. Matematiksel olarak da psikolojik olarak da mümkün değil. Bir taraftan terörle mücadele ve ekonomik alandaki bir kriz olmaması için çaba sarf edeceğiz. Kendime biçtiğim misyon budur. Anayasayı tartışacak bir ortam oluşturacağız. Kimse anayasa tartışmasını, konjonktürel bir tartışma olarak yapmamalı. Konjonktürel değil sistematik bir problem var. Anayasanın felsefesi açısından bir problem var. Hiçbir şey bizim tarafımızdan dayatılmayacak. Açık yüreklilikle her mahalle ile konuşacağız. Kimseyi dışlamayacağız kimse de bizi dışlamasın. Gönül ister ki TBMM'de mutabakat sağlansın. Referanduma gitme ihtiyacı kalmasın. Gönül ister ki anlaşalım. Millet bundan memnun olur. Olmazsa millete gidilir tabi" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Cumhurbaşkanımız ile başbakanlık makamı arasında doğabilecek bir problemden memnun olanlar bu ülkeye ihanet ederler" dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

Şırnak'ın Cizre ile Silopi ilçelerinde öğretmenlere SMS ile 'hizmet içi eğitime' alındıkları mesajı gelmesi üzerine, çok sayıda öğretmenin ilçeleri terk etmeye başlamasına ilişkin Davutoğlu, "Son 30 yılın en kritik fakat en başarılı terör ile mücadele operasyonlarını yürütüyoruz. Barikat, hendekler bir takım hayatın normal akışını engelleyen şeyler bunun üzerinden bizar etmek istiyorlar. Ben de memnun değilim sokağa çıkma yasağından. Sokağa çıkma yasağı sivil kaybı önlemek için. Hendeğin ötesinde, okul hastane var. Bazı yerlerde okulları yakıyorlar" ifadelerini kullandı.

'BÜTÜN O İLÇELER TEMİZLENECEK'

Davutoğlu ayrıca, "Bütün o ilçeler terör unsurlarından temizlenecek. Gerekirse mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak. Dağlıca olayındaki gibi o emri veren gururla söylüyorum o dağlarda tek bir terörist kalmadı. Kılıçdaroğlu diyor ki, bu arkadaşlar hendek kazmasın. Nereden arkadaş oluyor bunlar? Cizre'de DEAŞ yok. Cizre'de halkı için çalışan, doktorlar, polisler var" dedi. İMC

Bu haber toplam 2475 defa okunmuştur
Diğer Haberler
 • ABD, diyalog için devreye giriyor!11 Aralık 2017 Pazartesi 15:11
 • Genç Memur Sen’den Kudüs’e destek11 Aralık 2017 Pazartesi 13:23
 • Feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı!11 Aralık 2017 Pazartesi 03:35
 • Yalnız yaşayan yaşlı adam öldürüldü!11 Aralık 2017 Pazartesi 03:28
 • Vali Toprak'tan "Dünya insan hakları günü" mesajı10 Aralık 2017 Pazar 19:17
 • Hakkari'de 30 engelliye kışlık mont dağıtıldı10 Aralık 2017 Pazar 16:39
 • Katliam gibi kaza: 4 ölü 3 yaralı10 Aralık 2017 Pazar 00:30
 • İsrail zulme devam ediyor!10 Aralık 2017 Pazar 00:24
 • Modern bir şehre doğru: “Hakkari”09 Aralık 2017 Cumartesi 18:39
 • Hakkari İHD’den insan hakları günü açıklaması09 Aralık 2017 Cumartesi 16:27
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim