• BIST 83.048
  • Altın 146,881
  • Dolar 3,7605
  • Euro 4,0391
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -12 °C

Davutoğlu: Cizre ve Silopi’yi özgürlük alanı haline getireceğiz

Davutoğlu: Cizre ve Silopi’yi özgürlük alanı haline getireceğiz
Başbakan Davutoğlu, “Cizre ve Silopi’de de güvenlik ortamı inşallah tam anlamıyla tesis edilecek. Cizre ve Silopi’deki operasyonlar sadece ve sadece terör örgütüne yöneliktir” dedi.

Musul

“Askerlerimizin yeniden tanzimi, alanda dinamik bir durum varsa, tehdit tanımlaması değişiyorsa alınacak tedbirler de dinamik olmalı. Eğitim yaptıran askerlerimize tehdit ve riskler dolayısıyla geçen hafta bir güç kaydırması gerçekleştirdik. Türkiye tedbir almak zorunda kalırsa, alır.

“Başika’da bulunan askeri mevcudiyetimiz, terörle mücadele konusunda en güçlü varlıklardan birini temsil ediyor. Biz Irak’ın toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunuyoruz. Kimse Türkiye’nin iyi niyetinden şüphe edemez. Aynı şekilde Türkiye’nin terörle mücadelesi de tartışma götürmez bir ilkesel tutumdur.

“Sadece DEAŞ’e karşı şimdi yürüttüğümüz mücadele değil, daha önce El Kaide’ye karşı, PKK’ya karşı yürütülen mücadelede de biz hiçbir zaman terörün kimliğine ve hangi etnisiteye, dine ait olduğuna bakmaksızın bu mücadeleyi yürüttük. Dolayısıyla Başika’da bulunan askeri mevcudiyetimiz Irak’ın toprak bütünlüğüne bir tehdit teşkil etmediği gibi terörle mücadele konusunda da en güçlü varlıklardan birini temsil eder.

‘İslam İttifakı’

“Teröre karşı İslam ülkelerinin birlikte bir ses vermeleri, terörle İslam’ı özdeşleştirme çabası içinde olanlara verilecek en iyi cevaptır. Bu bağlamda nerede, kimler tarafından olursa olsun terörle mücadele bağlamında bir toplantı tertip edilirse Türkiye orada elinden gelen katkıyı vermeye hazırdır. İslam ülkeleri arasında yürütülen bu çabanın da doğru yönde atılmış bir adım olduğunu değerlendiriyoruz.

“Böylece oradaki durumu kontrol altına almak mümkün oldu. Türkiye’nin terörle mücadelesi sürecek ama askeri gereklilikler söz konusu olduğunda gerekli düzenlemeler de yapılacak. ABD ile yakın bir koordinasyonumuz var. Şu an itibariyle Türkiye’nin pozisyonu tarflara izah edilmiş durumdadır.

Sokağa çıkma yasakları

“O dağlar teröristlerden temizlendi, kontrol sağlandı. Silahlı kuvvetlerimize, emniyet güçlerimize teşekkür ediyorum. Dağlıca saldırısı olduğunda, 16 yiğit askerimiz şehit edildi. Dağlıca ve civarında ulaşılamaz zannedilen o yalçın dağların hepsinde kontrol sağlandı. Bunun üzerinde terör örgütü şehirlerde yoğunlaştı.

“Birçok ilçemiz başarılı operasyonlarla terör unsurlarından temizlendi. Cizre ve Silopi’de de güvenlik ortamı inşallah tam anlamıyla tesis edilecek. Cizre ve Silopi’deki operasyonlar sadece ve sadece terör örgütüne yöneliktir. Orada yaşayan halkımıza sesleniyorum, terör örgütüne karşı sesinizi yükseltin.

“Siyaset yapmak isteyene siyaset kapısı açık. Görüş beyan etmek isteyene görüş kapısı açık. En aykırı fikri savunmak isteyene hodri meydan, savunsunlar. Nerede ne söylemek istiyorlarsa söylesinler. Ama belli ilçelerimizde sanki Irak ve Suriye’de olduğu gibi manzaralar yaşatabileceklerini düşünenler, o ateşi Türkiye’ye yaymak isteyenler bilsinler ki bütün güvenlik birimlerimize hükümetimizce verilen talimat açıktır, bu ateş çemberinin içinde Cizre’yi de Silopi’yi de bütün ilçelerimizi, vatan toprağının her bir karışını, tam bir huzur ve istikrar, özgürlük alanı haline getireceğiz.

“Sokağa çıkma yasağı konmasının sebebi, terör örgütünün halka zarar vermesini önlemek. Şu kısa dönemde, sokağa çıkma yasağı üzerinden ilçelerimizde, şehirlerimizde sükunet sağlanınca daha yoğunlaştırılmış bir eğitimle o güzel çocuklarımızın her birinin geleceğine sahip çıkacağız. Ama ne teröre taviz vereceğiz ne de Türkiye’yi karanlık bir geleceğe sürüklemek isteyen dış birtakım güçlerin piyonları olan bu yapılara herhangi bir izin vereceğiz. İMC

Bu haber toplam 5089 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim