• BIST 119.574
 • Altın 312,048
 • Dolar 6,0555
 • Euro 6,5509
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara -1 °C

Demirtaş: Vur emrini Erdoğan verdi

Demirtaş: Vur emrini Erdoğan verdi
BDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; "Roboski Katliamı'nın emrini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi" dedi. Demirtaş, "Ancak, Kürdün Kürdistan'ı olunca bu katliamın hesabı sorulur" diye de ekledi.

Şırnak'ın (Şirnex) Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) köyü sınır karakolu yakınlarında 28 Aralık 2011 günü Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarıyla bombalanarak öldürülen 34 insan için bugün başta Amed, Şırnak, İstanbul, Mardin, Muş, Zaho olmak üzere Kuzey Kürdistan'ın dört bir yanından binlerce insan Roboski'ye aktı. Törende konuşan Selahattin Demirtaş; "Roboski Katliamı'nın emrini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi" dedi. Demirtaş, "Ancak, Kürdün Kürdistan'ı olunca bu katliamın hesabı sorulur" diye de ekledi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren, çevre illerden Roboski'ye akın eden binlerce insan, pankartları ve sloganları ile Roboskililerin acılarını bir kez daha paylaştı. Bir çok sivil toplum örgütü, siyasi parti ve insan hakları savunucusunun katıldığı törende, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Hakların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, DTK eş başkanı Aysel Tuğluk da hazır bulundu.

Katliamda yaşamını yitiren Roboskili, 34 kişinin defnedildiği mezarlıkta dualarla başlayan anma, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın Roboski'nin 2. yıl Anması için gönderdiği mesajla devam etti. Öcalan'ın mesajı, halk tarafından sık sık "Bijî Serok Apo" sloganları ile kesildi.

Mezarlıktaki anmanın ardından yürüyüşe geçen binlerce insan; "Roboski faşizme mezar olacak", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" ve "Katil Erdoğan"  sloganlarıyla yürüyüşünü tamamladı.

Tören okunan mevlidin ardından DTK eş başkanı Aysel Tuğluk söz aldı ve Roboskililer'e seslendi: "Onların yalanları karşısında hakikat yerini buluyor. Burada bir insanlık suçu işlendi halk bunu çok iyi biliyor. Biz bu katliamlara yabancı değiliz. Dersim'de, Zilan'da, Ağrı'da, Amed'de olduğu gibi biz bu katliamcıları çok iyi tanırız. Bu katliamların hesabı sorulacaktır. Tıpkı Zilan'ın, Dersim'in hesabını sorduğumuz gibi Roboski'nin de hesabını soracağız."

KÜRKÇÜ: ERDOĞAN, TESLİM OL

Tuğluk, "Roboski bir kırılma noktasıdır. Bir kez daha Kürt halkı bir sorgulamaya gitmiştir. Duygusal bir kopuşu yaşamıştır Roboski Katliamı'nda. Burada yine soruyoruz, neden katledildiler? 30, 40 kuruş kazanmak için, çizdiğiniz hayali sınırlarda ekmeğini çıkarmak için katledildiler. Kürtlerdi katledilenler.  Televizyonlar, yılbaşı programlarını bile devam ettirdiler. Bizler bunu unutmayacağız" diye ekledi.

Halkların Demokratik Partisi eş başkanı Ertuğrul Kürkçü de "Katiller halka hesap verecek" sözleriyle konuşmasına başladı. Kürkçü, "Halkın malını çalanlar hesabını veriyor. Halkın canına kast edenler de bunun hesabını verecek. Bu halka çektirilenleri biz unutmayacağız, bunun açığa çıkması için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Bu katliamın emrini başbakan vermiştir. Buradan kendisine sesleniyorum, Recep Tayyip Erdoğan teslim ol" diye konuştu.  

DEMİRTAŞ: BURNUNUZDAN FİTİL FİTİL GELECEK

Barış ve Demokrasi Partisi eş başkanı Selahattin Demirtaş ise Roboskili mağdur aileleri selamlayarak sözlerine başladı. 90 yıllık devletin, kendini; hukuk, sosyal, laik bir devlet olarak tanımlayan Türkiye Cumhuriyeti devletinin Roboski'de parçalandığını dile getiren Demirtaş, "Orada parçalanan bizim çocuklarımızın bedeni değil, faşizan devletin zihniyetidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Kürdistan'daki işgalci, faşizan tutumu işte şu Roboski dağlarında paramparça olmuştur. Kürdün herşeyi vardır. Kürdün genci, kadını vardır. Gücü vardır, parası vardır. Onuru şerefi vardır. Kürdün bir tek eksiği vardır. Kürdün Kürdistan'ı yoktur. Kürdün tek eksiği budur " dedi.

Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: "Eğer Kürdün Kürdistan'ı olsaydı 2 yıldır mazot kokusu içinde parçalanmış çocuklarımızın cesedinin acısını, anaların acısını yaşamıyor olacaktık. Bizler o gün burada hissettiğimiz acıyı, ailelerimizle birlikte bütün Kürdistanlıların vicdanı haysiyeti olan herkesin hissettiği acıyı yaşamımız boyunca unutmayacağız.

Bizler o gün şunu derinden anladık, Uludere Hastanesi'nde olayı kapatmak için uğraşan savcıları gördüğümüz zaman, kaymakamı, emniyet amirlerini gördüğümüz zaman anladık ki Kürdün tek eksiği Kürdistan'dır. Bizim akrabalarımızla aramıza yapay sınırlar çekenler bizi burada açlığa yoksulluğa mahkum edenler, bizi burada sınır ticaretine mecbur edenler yetmiyormuş gibi, savaş uçaklarıyla çocuklarımızı parçalayacaklar, arkasından bize hakaretler edecekler. 

"Tazminatı ödedik daha ne istiyorsunuz" diyecekler.  Bunların hepsi onların burnundan fitil fitil gelecek. Sanmasınlar ki Pensilvanya'daki hocalarının dualarıdır. Bu anaların beddualarıdır, ahıdır. Daha burnunuzdan fitil fitil gelecek. Hiç merak etmeyin."

'VUR EMRİNİ BAŞBAKAN VERDİ'

Demirtaş daha sonra kendilerindeki bilgiyi paylaşmak istediğini söyledi ve şöyle konuştu:

"Bizdeki bilgiyi söyleyeyim size buradan; O gece Genelkurmay'a bir istihbarat gidiyor. Diyorlar ki; "Burada sınır bölgesinde bir konvor var. Arasında da Bahoz Erdal var. Fakat siviller de olabilir diyorlar. Bu gizli bilgiyi, burada Şırnak ve Uludere'kilerle de paylaşmıyorlar. Ama başbakanı telefonla bilgilendiriyorlar.

"Riskli bir operasyondur" diyorlar. "Bahoz Erdal'ı vuracağız. Ama siviller de olabilir." İşte bu Başbakan, "Vurun" diyor.  Recep Tayyip Erdoğan "Vur" emrini veriyor. İşte bu başbakanın emriyle savaş uçaklarıyla kalkıp buradaki 34 çocuğumuzu bizden alıyor.

Daha sonra anlıyorlar ki, tamamı Roboskili köylüler. Ve o gün bugündür ki, bu dosyayı kapatmaya çalışıyorlar. Düşünün, üç tane bakanın oğlunu gözaltına aldılar. Trilyonlarla birlikte götürüp içeri attılar. Şu ana kdar 800 kişi bizzat Başbakan'ın emriyle görevden alındı. Bu anaların 34 kuzusunu bu tepelerde parçaladılar, tek bir onbaşı bile görevden alınmadı."

"KENDİ ÜLKEMİZDE ÖZGÜR OLACAĞIZ"

BDP eş başkanı Demirtaş'ın sözleri sık sık "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları ile kesildi."Türkiye Cumhuriyeti bize adalet veremez" diyen Demirtaş, şunları ekledi:  "Senin askeri savcından, sivil savcından, senin mahkemelerinden adalet beklemiyoruz. Bunlar bize adalet veremez.

Biz kendi ülkemizde özgür olacağız! Roboski'nin hesabı ancak böyle sorulur. Kürdün Kürdistan'ı olacak ki Roboski'nin hesabı sorulsun. Bunların bu savcıları, trilyonları götürmüş bakanları mı Roboski'nin hesabını soracak? Biz adaleti başka yerde aramayacağız. Adalet sizin bizim ellerimizdedir. Özgürlük yolunda kararlıca yürüyeceğiz. Bunlardan adalet dilenmeyeceğiz.

Roboski'nin hesabı, Roboskili analara Kürdistan'ı armağan ettiğimiz gün sorulacak. Bu öyle sıradan basit bir katliam değildir.

Üzerinden tam 2 yıl geçti. 2 yılda neyi araştırıyorlar. Hangi savaş uçakları kalkmış, emri kim vermiş, kim burda bombayı bırakmış? Bu kadar? 2 yıldır bulamıyorlar mı? 2 yıldır neyi soruşturuyor savcılar? Biz biliyoruz. 2 yıldır unutturmaya çalışıyorlar. Üstünü kapatabilir miyiz? diye uğraşıyorlar. Bunun ahı daha bunlardan  çok çıkacak. İnanın, bu dünyada da, öbür dünyada da burunlarından fitil fitil çıkacak. Bunun hesabını verecekler. Buna inanın.

 

Roboski'de bize yapılan hakaretin ne anlama geldiğini biliyoruz. Bu katliamı yapanlar bu topraklardan bir gün gelecek, çekip gidecekler. O gün, Roboskililer, tüm Kürdistanlılar ve onların dostları bu topraklarda özgürce dolaşacaklar. O günler yakındır, hep birlikte göreceğiz."

Bu haber toplam 5093 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şehitler memleketlerine uğurlandı06 Şubat 2020 Perşembe 13:54
 • Hakkari Siyabend’e ağlıyor05 Şubat 2020 Çarşamba 21:17
 • Çukurca karayolunda kaza: 7 yaralı05 Şubat 2020 Çarşamba 17:19
 • Elektrikle balık tutmak istedi, akıma kapılıp hayatını kaybetti31 Ocak 2020 Cuma 00:33
 • Narkotik köpeği "Pars "uyuşturucuya geçit vermedi30 Ocak 2020 Perşembe 19:20
 • Tarihi eser operasyonu!28 Ocak 2020 Salı 19:21
 • Van'da 150 lira için arkadaşını öldürdü26 Ocak 2020 Pazar 10:03
 • Enkazdan 2 kadın sağ çıkarıldı25 Ocak 2020 Cumartesi 09:53
 • Kapan 3 operasyonu devam ediyor24 Ocak 2020 Cuma 11:44
 • Hakkari’de korkutan yangın24 Ocak 2020 Cuma 08:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 864 3909
  YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim