• BIST 102.488
 • Altın 200,756
 • Dolar 4,8421
 • Euro 5,6715
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 27 °C

'Devlet katliamlarla yüzleşmekten korkuyor'

'Devlet katliamlarla yüzleşmekten korkuyor'
Ankara'da Madımak Katliamı'nın yıldönümü nedeniyle düzenlen mitinge katılan binlerce kişi, devletin katliamlarla yüzleşmekten korktuğunu belirtirken, birçok kentte ise, 33 kişi anıldı.

Ankara'da Madımak Katliamı için PSAKD, DAD, HDP, AKA-DER, DBP, Halkevleri, Gezi direnişinde polis şiddeti sonucu hayatın kaybedenlerin aileleri ve milletvekillerinin yanı sıra birçok emek örgütü ve siyasi parti temsilcisi, Toros Sokak'ta bir araya geldi. Kalabalık grup buradan Kolej Meydanı'na yürüdü. Katliamda yakınlarını yitiren aileler, yürüyüşün en önünde yakınlarının fotoğraflarını taşıyarak yer aldı.

Binlerce kişi "Madımak Oteli utanç müzesi olacak" pankartı arkasında yürüyüşe geçerek, "Sivas'ı unutma unutturma", "Sivas'ın hesabı sorulacak" ve "Sivas'ı yakanlar AKP'yi kuranlardır" sloganlarını attı. Grup, Kolej Meydanı'na polis arama noktasında kısa bir tartışmanın ardından girdi. Rojava'da DAİŞ'e karşı savaşanlara selam gönderilerek miting başladı. Madımak Katliamı'nda hayatını kaybedenlerin isimlerinin tek tek okunması ile Kolej Meydanı "yaşıyor" sesleri ile yankılandı.

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi adına konuşan PSAKD Başkan Yardımcısı Ali Başak, 22 yıl önce 33 canın tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verildiğini hatırlatarak, "Madımak katliamı yüzlerce yıldır egemen güçler tarafından yapılan Alevi katliamlarının toplamı niteliğindedir.

Cumhuriyet tarihinde Koçgiri ile başlayan Dersim ile devam eden Maraş, Malatya, Sivas, Çorum, Gazi, Roboski, Gezi katliamlarının toplamı Madımak'tır. İnsanlık tarihine bu kıyımla utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye Devleti ne yazık ki hala Madımak Katliamı ile yüzleşmemiştir" dedi. 
Başak'ın konuşmasının ardından PSAKD Ankara Şubesi ekibi semah döndü. 

ELAZIĞ : Elazığ'da sivil toplum örgütleri, Madımak katliamının 22'nci yıl dönümü nedeniyle Hozat Garajı'nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Pir Sultan Abdal Derneği, HDP, BDP, EMEP, KESK bileşenleri katıldı. Sivas'ta katledilen 33 aydın için saygı duruşunda bulunuldu ve dövizleri açıldı. Açıklama yapan Pir Sultan Abdal Derneği Şube Sekreteri Musa Doğan, Madımak davasının firari sanıklarıyla ilgili verilen zaman aşınımı kararına tepki gösterdi. 

DİYARBAKIR: Kürdistan'daki tabip odaları adına yazılı bir açıklama yapan Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, 22 yıldır yüreklerinde dağlayan ateşin halen yanmaya devam ettiğini belirterek, Sivas Madımak olaylarına tekçilik anlayışının zemin hazırladığını belirtti.

Gökalp, "Halk için icra edilen sanatın beslendiği, farklı inanç, dil, düşünce ve etnik yapıları hazmedemeyen, ülkeyi zehirleyen tekçilik anlayışının Sivas Katliamına zemin sunan faillerden biri olduğunu biliyoruz.

İnsanları diri diri yakmak için kalkabilecek eller, ancak tekçilik zihniyetinin hâkim olduğu bir organizmada bulunabilinir. Bu zihniyet kuşkusuz ki, demokratik hekim kamuoyunun giderek büyüyen örgütlü mücadelesi ile tarih önünde mahkûm olacağı ve uygarlık tarihinde ait olduğu çöplükte hak ettiği yeri bulacağı aşikardır. Oysa ki halk için sanatı icra edenler her zaman halkın gönlünde ve tarihte hak ettikleri baş köşede yerlerini bulacaktır" dedi.

DERSİM: Dersim Halk Meclisi üyeleri, Sanat Sokağı'nda bir araya gelerek Seyid Rıza Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirdi. "Sivas'ı unutmadık, unutturmayacağız" yazılı pankartın taşındığı yürüyüşe, kurum temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Yürüyüş sırasında sık sık, "Sivas'ı unutma unutturma" sloganı atıldı.

Meclis adına konuşan İnsan Hakları Dersim Şube yöneticilerinden Avukat Fatma Kalsen, Alevilerin Sivas'ta katledildiğini hatırlatarak, katliamda yaşamını yitirenleri andı. 

22 yıl önce gerçekleştirilen katliamda devletin rolünün bugüne kadar açığa çıkarılmadığı gibi katliamı maksatlı olarak engellemeyen, müdahale etmeyen üst düzey sorumluları yargı önüne çıkarmadığını söyleyen Kalsen, "Devletin karanlık eli açığa çıkarılmamıştır. Devlet nezdinde Sivas Davası kapatılmış olsa da Sivas davası aslında henüz başlamamış, sorumlular hala hesap vermemiştir" dedi.

İZMİR: İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de, yürüyüş düzenledi. Konak Eski Sümerbank önünde toplanan yurttaşlar, üzerinde katledilenlerin fotoğrafı bulunan "Sivas'ın ışığı sönmeyecek" yazılı pankart ile "Sivas'ta yakanlarla Kobanê'de katledenler aynıdır" yazılı dövizler taşıyarak Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yurttaşların yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte, sık sık "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" ve "Dün Maraş'ta bugün Sivas'ta çözüm faşizme karşı savaşta" sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yapıldı. Grup adına açıklama yapan ABF Narlıdere Şube Başkanı Mustafa Aslan, katliamın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen katliamın siyasi sorumluları ve organizatörlerinin adaletin karşısına çıkarılmadığını söyledi. Türkiye devletinin tarihsel bir süreklilik içinde farklı etnik ve inanca sahip yurttaşların temel hak özgürlüklerini tanımayan bir geleneğe sahip olduğunu söyleyen Aslan, Sivas'ta bu katliamı gerçekleştiren zihniyetin bugün Ortadoğu'da katliamlara devam ettiğini belirtti.

Tüm yurttaşları katliamlara karşı mücadeleye davet eden Aslan, "Bugün Irak'ta Suriye'de, Kobane'de görülmedik bir barbarlık ve katliam yaşanmaktadır. Ortadoğu'da yaşanan bu katliama ve savaş çığırtkanlıklarına dur demek için tüm halkları ve inançları birlikte mücadeleye davet ediyoruz" dedi.

HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur ise, 22 yıl önce bu katliamı gerçekleştirenlerin bugün Ortadoğu'da katliamlarına devam ettiğini kaydetti. Açıklamanın ardından katliamda yaşamını yitirenler anısına denize karanfiller bırakılırken, Özgecan Aslan Kadın Korosu yaşamını yitirenler anısına türkülerini seslendirdi.

DENİZLİ; Denizli'de Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı öncülüğünde bir araya gelenler, 33 insanın Sivas Madımak otelinde yakılarak katledilmesine protesto etti. Denizli Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı önünde toplanan yurttaşlar, Denizli Çınar Meydanı'na doğru "Sivas şehitleri ölümsüzdür" sloganları ile yürüdü.

Denizli Belediyesi önüne gelen grup, burada yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu. Grup adına açıklamayı okuyan Denizli Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Erkan Aras, acılarının halen dinmediğini, Madımak'ta yakılan ateşin halen kendilerini yaktığını söyledi. Türkiye'nin Madımak katliamı ile yüzleşmediğini belirten Aras, katliamın siyasi sorumluları ve organizatörlerinin adaletin karşısına çıkartılmadığını tıpkı Dersim, Maraş katliamı gibi bu katliamında karanlıkta bırakıldığını söyledi.

Açıklamanın ardından şiirler ve müzik eşliğinde semah gösterisi yapıldı. 

BALIKKESİR: Balıkesir'in Edremit ilçesinde Demokratik Güç Birliği bileşenleri Madımak'ta katledilen 33 kişiyi andı. Balıkesir Edremit Vergi Dairesi önünden bir araya gelen yurttaşlar, "Sivas şehitleri ölümsüzdür" sloganları ile Edremit Şehit Hamdi Bey Meydanı'na doğru yürüdü.

Meydanda yapılan açıklamayı Burhaniye Alevi kültür Derneği Başkanı Durmuş Türkmen'in okudu. 22 yıl geçmesine rağmen 33 aydının katilinin hala bulunmadığını söyleyen Türkmen, "22 yıllık yüzleşme ve adalet taleplerinin yerine getirilmediği gibi, Sivas'ın katillerinin dün Roboski'de bugün Kobanê'de ve Suriye'de kendini göstermektedir" dedi. diha

Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yargıtay'dan tüketiciye müjdeli haber!22 Mayıs 2018 Salı 16:22
 • Silahlı saldırı: 2 ölü22 Mayıs 2018 Salı 16:17
 • Fethiye’de balina görüldü22 Mayıs 2018 Salı 16:14
 • Hakkari Valilik Parkından renkli görüntüler22 Mayıs 2018 Salı 08:30
 • Yıldırımın çarptığı çoban öldü21 Mayıs 2018 Pazartesi 22:08
 • Hakkari rafting takımı Tunceli yolcusu…21 Mayıs 2018 Pazartesi 16:53
 • Bin 885 liradan 50 liraya iniyor21 Mayıs 2018 Pazartesi 13:15
 • Hakkari’de arı kolonisi ağaca yuva yaptı21 Mayıs 2018 Pazartesi 09:00
 • Vali ve komutanlar halkla kaynaştı21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:10
 • Dolu Başkenti esir aldı20 Mayıs 2018 Pazar 20:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim