• BIST 97.291
 • Altın 144,193
 • Dolar 3,5593
 • Euro 3,9955
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C

Doğu-Batı kardeşliği bütünleşmesi

Doğu-Batı kardeşliği bütünleşmesi
22 ilden 1136 STK adına 175 temsilcinin katıldığı "Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Diyarbakır Buluşması gerçekleşti.

Hakkari Haber Tv-  22 ilden 1136 STK adına 175 temsilcinin katıldığı "Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Diyarbakır Buluşmasının" Diyarbakır'da gerçekleştirdiği "Sorun Üreten Anlayıştan Çözen Anlayışa Doğru Kürt Sorununda Çözümü Konuşmak" çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı. Tarihi Hz. Süleyman camiinin yanında bulunan ve bir dönem JİTEM'in sorgulama merkezi olarak kullanılan eski adliye girişinde bir araya gelen katılımcılar "Jı Bo Çareserîyê Azadî, Wekhevî, Dadî, Bıratî" pankartı açtılar.  

 

Bildirgeyi platform sözcüsü Ahmet Ay okudu.
 
Polisin, JİTEM'in eski sorgu merkezinin önünde açıklama yapmak isteyen STK'lara izin vermemesi üzerine açıklama sorgu merkezinin biraz dışında yapıldı.
 
Kürt sorununun çözümü için model tartışmaları konusunda platform bünyesinde bir komisyon kurulma kararının alındığı bilgisinin verildiği bildirgede, Kürt Sorununun adalet ve hakkaniyete uygun bir çözüme kavuşması için aşağıdaki talepler dillendirildi:
  

DOĞU-BATI KARDEŞLİK PLATFORMU

DİYARBAKIR BULUŞMASI

 Ey iman edenler!
 Allah için hakkı ayakta tutanlar ve adaletle şahitlik yapanlar olun. Bir kavme olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin. Adil olun, çünkü bu takvaya daha yakındır. Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Maide 8)


 
Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Diyarbakır Buluşması Programı 28-29-30 Ocak 2011 tarihlerinde İslami duyarlılık sahibi STK'larla bir dizi toplantı, istişare, çalıştay ve panellerle gerçekleştirilmiştir. Çok yoğun ve yüksek katılımla gerçekleşen bu etkinlikler neticesinde 72 milyon insanın (hiçbir ayırım yapılmadan) özgür, eşit, adil ve hakkaniyete uygun bir şekilde yaşamalarının platformumuzun vazgeçilmez talep ve temennisi olduğu bir kez daha vurgulanmıştır.


 
Üç gün süren toplantı, panel ve çalıştaylar sonunda alınan kararların kamuoyuyla paylaşılması uygun görülmüştür. Devlet onlarca yıldır Kürt Sorununu çöz(e)mediği için binlerce annenin yüreği yanmış ve yanmaktadır. Bu yangının bir daha ebediyen yanmaması ve yakmaması için zaman kaybetmeden "Kürt Sorunu"nun adalet ve hakkaniyete uygun bir çözüme kavuşması bağlamında aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

"Anayasal vatandaşlık" tanımının hiçbir etniteseye dayandırılmadan yapılması,

Köylere dönüş önündeki fiili engeller kaldırılması, Koruculuk sistemi bir an önce lağv edilmesi, geçmişte yaşanan acı olaylardan dolayı korucu olanlarla olmayanlar arasında oluşmuş patolojik sorunlardan "rövanş alma"nın önüne geçilmelidir. Ulus devlet anlayışının terk edilmesi ülkede yaşayan tüm halkların kültürel, tarihi ve sosyal yapısına uygun yeni bir modelin tartışmaya açılması…

 

Anayasada değiştirilmez hükümlerin kaldırılması, başlangıç hükümlerinin yerine evrensel insan hakları normlarına uygun bir düzenlemenin yapılması, İsimleri değiştirilen bütün yerleşim birimlerinin istemeleri halinde eski ismi ile değiştirilme imkânının yasal güvence altına alınması. Türkiye'nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmelerin kültürel hak ve özgürlüklere ilişkin maddelerine konulan çekincelerin kaldırılması. 

Mevcut çatışmazlık ortamının kalıcı bir hale dönüştürülmesi ve hiçbir şekilde şiddetin hak arama ve sorunu çözme yöntemi olarak kabul edilmemesi
 Kürt sorununun çözümü için model tartışmaları konusunda platform bünyesinde bir komisyon kurulmuştur. Sorunun çözümü sürecinde halklarımız arasında asırlarca en temel birleştirici unsur olan dini inançların özgürlük alanının genişletilmesi. Dillerin Allahın ayetleri olduğu hakikatinden hareketle, resmi dil olan Türkçe'nin yanı sıra, anadilde eğitim hakkının eğitim sürecinin her safhasında gerçekleştirilmesine yönelik yasal düzenlemelerin yapılması ve buna ilişkin teknik alt yapının hazırlanması.

 

Eğitim sistemi gözden geçirilerek resmi ideolojinin anlayışını dayatan unsurlardan ayıklanması, özgürlükçü bir anlayışla eğitim sisteminin yeniden düzenlenmesi. 

Bölge halkı nezdinde etki gücüne sahip, saygın şahsiyetler ile manevi önder ve grupların sorunun hallinde sürece dâhil edilmesi.

 Saygıdeğer, basına ve kamuoyuna saygıyla arz olunur.

 KATILIMCI İLLER:
 
Antalya, Alanya, G. Antep, Batman-Gercuş, Bingöl, Bitlis, Tatvan, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kocaeli, Malatya, Muş, Malazgirt, Sakarya, Siirt, Şanlı Urfa, Şırnak, Kayseri ve Van

 

 

Bu haber toplam 1637 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Parlamenter sistemi geri getirmeyi vaat etti!09 Mayıs 2017 Salı 15:36
 • Eski AK Parti’li vekile FETÖ’den gözaltı08 Mayıs 2017 Pazartesi 09:53
 • CHP’li Altay'dan kurultay açıklaması!07 Mayıs 2017 Pazar 15:54
 • HDP eski Milletvekili Ayla Akat Ata tahliye edildi!04 Mayıs 2017 Perşembe 16:59
 • YSK'dan referandum eleştirilerine suç duyurusu!03 Mayıs 2017 Çarşamba 16:30
 • CHP kurultaya gidiyor!03 Mayıs 2017 Çarşamba 15:09
 • Milletvekili Canan gözaltına alındı!03 Mayıs 2017 Çarşamba 10:14
 • Hak, hukuk ve adalet kavramları artık Türkiye’de yoktur02 Mayıs 2017 Salı 16:00
 • Aşkıma geri döndüm!02 Mayıs 2017 Salı 15:04
 • HDP milletvekili Ayhan gözaltına alındı!01 Mayıs 2017 Pazartesi 13:17
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim