• BIST 109.156
 • Altın 153,325
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 5 °C

Doğu-Batı Kardeşlik Bursa Buluşması

Doğu-Batı Kardeşlik Bursa Buluşması
Doğu ve Güneydoğu illeri STK'larının Doğu-Batı Kardeşlik Bursa buluşması sonuç bildirgesi açıklandı.

Haber: Feyzullah Taş: KÜRT SORUNU 10 İLDE TARTIŞILDI

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu “DOĞU-BATI KARDEŞLİK BULUŞMASI” adı altında Kürt Sorunu ile ilgili sürdürdüğü çalışmalarının ikincisini Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Muş, Siirt, Şanlı Urfa, Şırnak ve Van illerinin katılımıyla 20–22 Ağustos 2010 tarihlerinde Bursa'da gerçekleştirdi.

DOĞU BATI KARDEŞLİĞİ TARTIŞILDI

Daha önce Kürt Hakları Sorunu ve DOĞU-BATI kardeşliğinin sağlam bir zeminde tartışılmasına yönelik yapılan çalışmada Doğu'lu kardeşlerimizi dinleme gereği duyulmuştu. Bu buluşmada daha önce yapılan çalışmanın bölgede oluşturduğu olumlu atmosferin daha da arttırılmasına yönelik nelerin yapılması gerektiği konusu tartışıldı.

20 Ağustos akşamı yapılan istişare toplantısında DOĞU ve BATI illerinden gelen katılımcı STK temsilcileri; “Birinci İstişare toplantısının çok olumlu olduğunu ve birlikteliğin sürdürülmesi gerektiği” konusunda ortak kanaate varıldı. Temsilciler; sorunu konuşmanın birlik ve beraberliği daha adil, daha sağlam, daha kalıcı ve hakkaniyete uygun zemine taşıyacağına olan inançlarını dile getirildi.

KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR

Onlarca yıl süren ve 60 bin annenin ağlamasına sebep olan bir sorunun adını Kürt Hakları Sorunu olarak tanımlamaktan imtina eden anlayışların bu sorunu çözemedikleri dile getirilmiştir. Zira Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde yaşayan halkın ekseriyetini oluşturanlar Kürtlerdir. Kürtlerin dillerini, kültürlerini ve benzerlik arz eden örf ve adetlerini Türk kardeşleri gibi yaşamaları suç görülmemelidir. Kürt Hakları sorunu; statükocu, tek tipleştirici zihniyete sahip yöneticilerin algılamak istemedikleri hak ve özgürlük talepleri nedeniyle oluşmuştur. Sorunun çözümünde hiç kimsenin tasvip etmediği şiddet, “hak arama yöntemi” olarak benimsenmiştir.

Yapılan istişarelerde sorunun hak ve adaleti zedelemeyecek boyutta tartışılması gerektiği, 73 milyon insanımızın esenliğini arzulayan ve bunu sağlayacak olan bir anlayışla sonraki aylarda belli aralıklarla ele alınmasının gerekliliği dile getirilmiştir. Zira STK'ların sürecin çözümündeki etkili rolü ve önemi net olarak anlaşılmıştır.

BASKICI UYGULAMALARA SON VERİLMELİ

Bu süreçte gerçekleştirilen DOĞU-BATI kardeşlik buluşmasının çözümü kolaylaştıracağına ve hızlandıracağına inanılmaktadır.

Bu nedenle aşağıdaki çözüm önerilerinin dile getirilmesi uygun bulunmuştur: Çatışmasızlık ortamının sürdürülebilmesi için tüm kesimlerin üzerine düşeni yapması gerekmektedir.

Anayasal vatandaşlık temelinde tüm kimlikler tanınmalıdır,Ulusçu devlet anlayışından ve baskıcı uygulamalardan vazgeçilmelidir,İdeolojik eğitimden demokratik ve bilimsel eğitime geçilmelidir. Faili meçhuller aydınlatılmalı ve failleri yargılanmalıdır.

KORUCULUK SİSTEMİ KALDIRILMALIDIR

Savaştan ve kandan beslenen yapılanmalar deşifre edilmelidir. Anadilin her alanda kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. İktidarların keyfi uygulamalarının önüne geçilmesi için Hakların anayasal güvence altına alınarak acilen sivil ve demokratik bir anayasa hazırlanmalıdır.Koruculuk sistemi kaldırılmalı herhangi bir husumete yol açmamak için rehabilitasyon çalışmaları yapılmalıdır. Bölgeye gönderilecek bürokratlar donanımlı olmalı ve halkın hassasiyetlerini paylaşmalıdır.

ORMAN YAKMALARINA SON VERİLMELİ

Güvenlik gerekçeleriyle, ormanların yakılması vb. yöredeki coğrafyayı ve ekolojik dengeyi bozan uygulamalara son verilmelidir. Bölgedeki sorunun kamuoyuna aktarılmasıyla ilgili sorunlu medya dili düzeltilmelidir. Din eğitimi önündeki her türlü engel kaldırılmalıdır.

SÖZÜN ÖZÜ:

Yapılan çalışmalarda geleceğe yönelik ümit var olmamızı gerektiren pek çok sebebin olduğu belirtilmiştir. Dünyada hiçbir sorunun konuşulmadan çözülemeyeceği ve şiddet ortamlarının da konuşma zeminlerini ortadan kaldırdığı gerçeğinden hareketle barışçı çözüm sürecinin sürdürülebilmesi için tüm silahların ebediyen susması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Bu haber toplam 1381 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yalnız yaşayan yaşlı adam öldürüldü!11 Aralık 2017 Pazartesi 03:28
 • Vali Toprak'tan "Dünya insan hakları günü" mesajı10 Aralık 2017 Pazar 19:17
 • Hakkari'de 30 engelliye kışlık mont dağıtıldı10 Aralık 2017 Pazar 16:39
 • Katliam gibi kaza: 4 ölü 3 yaralı10 Aralık 2017 Pazar 00:30
 • İsrail zulme devam ediyor!10 Aralık 2017 Pazar 00:24
 • Modern bir şehre doğru: “Hakkari”09 Aralık 2017 Cumartesi 18:39
 • Hakkari İHD’den insan hakları günü açıklaması09 Aralık 2017 Cumartesi 16:27
 • Hakkari'de yeni bitki türü keşfedilen!09 Aralık 2017 Cumartesi 11:02
 • ANHAK-DER’den Ak Parti’ye ziyaret09 Aralık 2017 Cumartesi 08:00
 • En iyi drone fotoğrafları09 Aralık 2017 Cumartesi 00:44
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim