• BIST 107.012
 • Altın 173,379
 • Dolar 4,0779
 • Euro 4,9630
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C

“Emek ve Demokrasi Güçleri Barışa Haykırdı”

“Emek ve Demokrasi Güçleri Barışa Haykırdı”
Hakkari Kesk Şubeler Platformu “1 Eylül Dünya Barış Günü” nedeniyle “Emek ve Demokrasi Güçleri Barışa Haykırıyor” adı altında yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

Bulvar Caddesi üzerinde bulunan KESK binası önünde toplanan kalabalık ellerindeki “Savaşa şiddete hayır, barış hemen şimdi, iktidarınız için çocuklarımızın ölmesine izin vermeyeceğiz, döktüğünüz kandan boğulacaksınız, barış dili ile savaş susturulmalıdır ve insana ajanlık değil barış yakışık, Bilal askere Tanır Yıldız cepheye"” gibi değişik pankartlarla yürüyüşe geçtiler.

Polis olası olaylara karşı çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Kalabalık barış sloganları atarak Çevre yolu caddesine oradan da devlet hastanesi kavşağına geçerek buradan da dönüş yaparak basın açıklamasının yapılacağı Bulvar Caddesi üzerindeki Bınevş kadın merkezi önüne geldiler.

Burada basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Eş Sözcüsü Süleyman Aşkan, 1 Eylül Dünya Barış Günü yaklaşırken ülkemiz yeniden yangın yerine döndü. Çatışmanın, gözyaşının ve acının hakim olduğu bir ortamda giriyoruz Dünya “Barış” Günü’ne….Barışın dili savaşı susturmalıdır” dedi.

Aşkan,"İkinci Büyük Emperyalist Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başladı. Ardında elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile büyük bir acı ve gözyaşı bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

1 Eylül 2015 Türkiye’sinde Dünya Barış Günü’nde Barış Gününüz kutlu olsun diyebiliyor muyuz? Ülkemiz yeniden yangın yerine döndü. Çatışma, göz yaşı ve acı dört bir yanımızı sardı. Böylesi bir ortamda giriyoruz Dünya “Barış” Günü’ne…

ABD gibi küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor. Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor,

salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı IŞİD vb. örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi, çıktığı umuda yolculuk adı verilen göç yollarında can veriyor.

En tepedeki demokrasi tanımaz, iktidar saplantılı akıl, Suriye’deki savaşa nasıl benzin döktüyse, ülkemizde de çatışmaları başlatıp büyüterek, kan ve göz yaşı üzerinden iktidarını sürdürmeye çalışıyor.

Her yer yanıyor, yüreklerimiz de! Hiç iyi değiliz!

Yüksek katılımlı Haziran genel seçimlerinde çıkan sonuç Saray’dakinin tüm hesaplarını alt üst etti. Huzuru ve istikrarı 400 vekil şartına bağlayanlar, istediklerini alamayınca zor kullanmaya başladılar! Son yıllarda tüm ülkeye iyi gelen çatışmasızlık bitirildi.

Ülkenin en güzel gençleri Suruç’ta katlettirildi. Silopi, Tatvan, Nusaybin, Lice, Silvan, Varto, Yüksekova, Şemdinli’de büyük çatışmalar yaşandı, ortalık kan gölüne döndü. Hastaneler, sağlık çalışanları saldırıya uğradı, aciller dahil sağlık hizmetlerine erişim sağlanamadı.

Bu savaş bizim savaşımız değil, savaşa mecbur olan AKP’nin ve halka rağmen yönetim darbesi yaparak anayasal suç işleyen Saray’ın savaşıdır.

Bu çılgınlıkta ısrar etmek ülkemizi çıkmaz bir felakete sürükleyecek, halklarımızı hedef haline getirecektir. Ortadoğu iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla debelenirken, Türkiye de bu kaosun parçası olarak Reyhanlı’da, Roboski’de, Suruç’ta yaşanılanlar gibi daha büyük acılarla yüz yüze kalacaktır.

Bizler, bir can daha yitmesin, salgın hastalıklar, sakatlıklar toplu ölümler olmasın, insanlar evlerini terk etmesin, doğaya kıyılmasın diye bu çılgınlığı durdurmak istiyoruz.

Dahası Suruç Katliamı’nı gerçekleştirenlerin, Ortadoğu’da savaş suçu işleyenlerin, cihatçı çeteleri besleyenlerin ortaya çıkarılıp cezalandırılması gerektiğini söylüyoruz. Akan kan, toprağa düşen canlar üzerinden iktidar ve oy hesabı yapanları bin kez lanetliyoruz…

Bizler, Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikaların derhal terkedilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılmasını istiyoruz.

Barışı sadece savaşan ve çatışan iki gücün çatışmasızlık hali olarak görmek ve tanımlamak büyük bir yanılgıdır. Barışa toplumun tüm dinamikleri ile, tüm sosyal kesimleri ile ortak bir sözleşme çerçevesinde, demokratik uyum etrafında yaşama hali olarak bakmak, böyle tanımlamak, içini doldurmak gerekiyor.

Barışa dair tüm çabalar, eylemler yaşamsaldır.

Ülkenin dört bir yanında barışı sahiplenecek ve barışa ses vereceğiz. Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde alanlara çıkmak, ses çıkartmak, halka gerçekleri anlatmak her zamankinden daha önemli ve anlamlıdır.

Hiçbir zaman unutulmasın ki, bu ülkedeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler  ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları değil, yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtılmaktadır. Bu nedenle demokrasi için, barış için, adalet için mücadeleyi duraksamadan sürdürmeliyiz, sürdüreceğiz.

Biz Hakkâri’ deki emek ve demokrasi güçleri olarak; Çocuklarımız ölmesin barış hemen şimdi diyoruz.

Bunun için bugün ülkemizin dört bir yanında gerçekleşecek barış etkinliklerine destek veriyor, saray darbesini ve savaşı durdurmak için sesimizi daha çok yükseltiyoruz.

Tüm yurttaşlarımızı barış için ses vermeye, bulundukları illerde gerçekleşecek ortak barış eylem ve etkinliklerine katılmaya çağırıyoruz. Kirli hesaplara kurban edilecek bir tek canımız bile yok.Barışın iyileştirici gücüne hepimizin ihtiyacı var" dedi. 

Barış anneleri adına konuşan Şevahir Kaçmaz ise, “1 Eylül Dünya Barış Gününde” kanın durmasını istiyoruz dedi. Kaçmaz,”Ne askerin ne polislerin nede dağdakilerin ölmesini istemiyoruz. Bugün barış günü inşallah artık kan dökülmez. Kadın durması için herkesin elini taşın altına bırakması gerekir” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına Belediye yeni eş başkanları Fatma Yıldız, Nazmi Coşkun, HDP, DBP, barış anneleri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Hakkarihabertv.com

kesk-1-004.jpgkesk-2-002.jpg

 
Bu haber toplam 2947 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Aşı Haftası etkinlikleri başladı25 Nisan 2018 Çarşamba 10:44
 • 73 kınalı keklik yeniden özgürlüğüne kavuştu24 Nisan 2018 Salı 14:52
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Abdullah Gül yorumu!24 Nisan 2018 Salı 13:45
 • İki deprem üst üste meydana geldi24 Nisan 2018 Salı 10:16
 • Hakkarili Dindar Milli takımda24 Nisan 2018 Salı 09:54
 • 100 bitkisel ilaçları doktorlar yazacak23 Nisan 2018 Pazartesi 16:56
 • Türkiye, Almanya'ya nota verdi.23 Nisan 2018 Pazartesi 16:39
 • Ermenistan Başbakanı istifa etti!23 Nisan 2018 Pazartesi 16:27
 • Büyük gerginlik!23 Nisan 2018 Pazartesi 16:02
 • Milyonlarca ev sahibine müjde!23 Nisan 2018 Pazartesi 14:49
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim