• BIST 78.695
 • Altın 126,658
 • Dolar 3,1071
 • Euro 3,3928
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 15 °C

Êzdîler Meclisi kurdu

Êzdîler Meclisi kurdu
Rojava’da bulunan Newroz, Güney Kürdistan ve Şengal dağında kalan Êzdîler, Şengal dağında geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Toplantıya katılan Êzdî delege ve kanaat önderleri, 3 Ağustosta DAİŞ saldırıları ile yaşanan 73. fermanın sebebinin ittifaksızlık oluğunu ve bu ittifaksızlık durumunun ortadan kalkması için Şengal Êzdîleri Meclisini (Meclîsa Êzdiyên Şengalê) kurdu.

14 Ocak günü 200 delegenin katıldığı meclis kuruluş toplantısı Şengal dağında geçekleşti. 5 aydan bu yana zorlu koşullar atında Şengal dağında, Rojava’daki Newroz kampında ve Güney Kürdistan’da yaşam mücadelesi veren Êzdîlerin birçok kesiminden seçim yoluyla oluşan 200 kişilik delegasyon, toplantı bileşenini oluşturdu. Ayrıca YNK Musul sorumlu yardımcısı Hisên Derman, Avrupa Êzdî Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanları Zerdeşt Gunay ve Alî Atalan, Türkiye Êzdîleri Vakfı başkanı Azad Barış, Komünist Parti Şengal siyasi büro sorumlusu Xidir Sado Faris, İlerici Êzdî Partisi siyasi büro üyesi Pîr Xelef Şengo ile YBŞ Meclis üyeleri de toplantıya katıldı.

KADERİMİZİ TAYİN EN MEŞRU HAKKIMIZDIR

Saat 9:00’da Şengal direnişinde yaşamlarını kaybeden savaşçılar şahsında tüm özgürlük savaşçıları için yapılan saygı duruşu ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TEV-DA Başkanı Seîd Hesen, Êzdîler için kutsal olan Çarşamba gününü seçme sebeplerinin alınacak örgütlenme kararı ile Êzdî toplumuna müjdeli ve kutlu bir haber vermek olduğunu açıkladı.

TEV-DA Başkanı Seîd Hesen konuşmasında ferman zamanında Şengal’den Rojava’ya insani koridoru açarak on binlerce Êzdînin hayatını kurtaran, sonrasında da Şengal dağına sığınan on bin civarındaki direnen halkın savunmasını yaparak yardımcı olan YPG-YPJ, HPG-YJA-Star güçlerine teşekkür etti. Seîd Hesen konuşmasını; “Êzd’i toplumunun yaşadığı bu 73. Fermanı kendimize ders kabul edelim ki bir daha böylesi acılar yaşamayalım.

Eğer ki 21. yüzyılda dahi böylesi bir ferman halen bizim halkımızın başına gelebiliyorsa, artık Êzdîler dini ve toplumsal olarak bir araya gelmeli ve ittifak oluşturabilmelidir. Biz kaderimizi kendi ellerimiz ile yazabiliriz. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Êzdî inancı ve Êzdî toplumu barışsever ve zararsız bir toplumdur. Hiçbir zaman kimselere zulüm ve cefa vermemiştir. Buna rağmen birçok defa Êzdî halkının başına ferman gelmişse de Êzdîler kimseye baskı yapmak istemiyor.

Biz intikamımızı örgütlenme ve ittifaklar geliştirerek, toplumumuzu yeniden inşa ederek ve kaderimizi kendimiz tayin ederek alacağız. İşte o zaman düşmanlarımız ‘bizi onları fermanlarla yok etmek istedik ama yeniden dirildiler’ diyecekler. Bu gün bu toplantı bizlere kaderimizi burada tayin etmek için bir fırsat oldu, bu bizim en meşru hakkımızdır” söyleri ile tamamladı.

Açılış konuşması ardından yapılan seçim ile delegeler toplantıyı yürütecek 5 kişilik bir divan heyeti oluşturdu. Êzdî toplumunun yakın tarihte yapınan bu en kapsamlı toplantısına TEV-DA 5 aylık çalışmasının raporunu sundu. Raporun okunması ardından siyasal ve örgütlenme gündemleri ile toplantı devam etti.

Toplantının değerlendirme bölümü, yaşanan 73. Fermanın Êzdî toplumu üzerinde yaratığı tahribat ve Êzdî toplumunun yeniden inşası konuları tartışıldı.

Yine toplantıda YNK Musul sorumlu yardımcısı Hisên Derman, Avrupa Êzdî Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanı Alî Saçık Yönetim üyesi Zerdeşt Gunay, Türkiye Êzdîleri Vakfı başkanı Azad Barış, Komünist Parti Şengal siyasi büro sorumlusu Xidir Sado Faris, İlerici Êzdî Partisi siyasi büro üyesi Pîr Xelef Şengo ile YBŞ Sözcüsü Berxwedan Şengali ile YPJ-Şengal adına da Dersim Şengalî birer konuşma yaptı.

İTTİFAK, ÖRGÜTLENME VE ÖZ SAVUNMA

Konuşmalarda Êzdî toplumunun yaşadığı ittifaksızlık ve örgütlenme sorunlarına ilgi çekildi. Konuşmacılar yüzyıllardan beri Êzdî toplumunun örgütsüzlüğü ve ittifaksızlığı sebebi ile katliamlar ile yüz yüze kaldığına vurgu yaptılar.

3 Ağustos 2014’de yaşanan trajedinin tekrardan yaşanmaması için de ittifak, örgütlenme ve öz savunma alanlarında güçlenmeye ihtiyaç duyulduğu tespitleri yapılı. Yine Şengal’in kurtuluşu için kimsenin Şengal direnişine ve YBŞ saflarına katılmak isteyen genç kız ve erkeklere engel olamaması gerektiği vurgulandı.

Şengal dağı toplantısının planlama bölümünde ise Êzdî toplumu örgütlenme için temel kabul ettikleri 5 temel komite kurdu. Kurulan komiteler şunlar; İttifak ve Örgütlenme komitesi, Savunma komitesi, Maliye ve Ekonomi komitesi, Diplomasi komitesi ve DAİŞ çetelerinin saldırılarında kaçırılan ve hayatlarını kaybedenlerin akıbetlerinin açığa çıkarılması için Hakikatleri Araştırma Komitesi.

GEÇİCİ KURUCU MECLİS KURULDU

Öz yönetim ve komitelerin kurulması için çalışma yapacak bir meclisin kurulması kararına uylaşan toplantı delegasyonu bu meclisin sayısını 27 kişi olarak belirledi. Meclîsa Êzdiyên Şengalê, Meclîsa Avaker a Demkî (Şengal Êzdîleri Meclisi – Geçici Kurucu Meclisi) adıyla kurulan bu meclisteki 27 kişi Şengal dağı, Rojava Kürdistan’ındaki Newroz ve Güney Kürdistan’daki kamplarda yaşayan Êzdî halkından seçildi.

Ayrıca toplantı, Şengal Êzdîlerinin Kürdistan’ın dört paçasına dağılmak zorunda kaldıklarını göz önünde bulundurdu. Özellikle de Kuzey Kürdistan’a geçmek zorunda kalan Êzdîlerden toplantıya katılımın az olmasını dikkate alan delegeler şartlar ve koşullar oluştuğunda Kuzey Kürdistan’daki kamplarda yaşayan Şengal Êzdîlerinin de Geçici Kurucu Meclise katılımının önünü açarak sayının çoğaltılabileceğini karara bağladı.

‘TARİHTE YENİ BİR SAYFA AÇTIK’

Seîd Hesen kapanış konuşmasında, Êzdî toplumu içinde örgütlenme ve ittifaka yönelik bu adımın bir ilk olduğunu ve bunun tarihi önem sahip bir gelişmeye işaret ettiğin söyledi. Seîd Hesen; “Bu adım Êzdî toplumunun fermanlar tarihini tersyüz edecektir. Biz tarihte yeni bir sayfa açtık, bu tarihi adım ile Fermanların önünü alacağız ve kaderimizi de kendi ellerimize alacağız. Dört parça Kürdistan’da ve Avrupa’da yaşayan Êzdî halkımızı ittifaka katılmaya ve bu tarihi adıma güç vermeye çağırıyoruz” dedi. 

Bu haber toplam 813 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Müslüman Olup Harran'da Evlendi27 Ekim 2016 Perşembe 14:46
 • Toprağa Gömülü Uçaklar Konusu Asparagas27 Ekim 2016 Perşembe 14:41
 • 4 havacı üsteğmene gözaltına alındı27 Ekim 2016 Perşembe 14:37
 • İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama27 Ekim 2016 Perşembe 14:33
 • Belediye çalışanları iş bıraktı27 Ekim 2016 Perşembe 14:16
 • Eski MİT çalışanı tutuklandı27 Ekim 2016 Perşembe 00:04
 • Işık: 'Uçaklarımız göreve hazırdır'27 Ekim 2016 Perşembe 00:00
 • Koşaner, neden istifa ettiğini anlattı26 Ekim 2016 Çarşamba 23:56
 • Asgari ücret sabit kalacak26 Ekim 2016 Çarşamba 23:54
 • Yaralanan 11 Peşmerge Elazığ'a getirildi26 Ekim 2016 Çarşamba 23:48
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim