• BIST 104.123
 • Altın 145,809
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 11 °C

FADIL BEDİRHANOĞLU YAZISI CEVAP SINIRLARINI ZORLAMIŞ

Çiya Berçelan

Fadıl BEDİRHANOĞLU Başkanlığı döneminde Belediye hizmetleri içinde olmam istenildiği taktirde Hakkari halkının emrinde olduğumu bizzat kendisine sunmuştum. Kentimizle ilgili kapsamlı projelerimin olduğunun bilincinde olan birisidir. Hakkari iline yaptığı hizmetleri için Hakkari halkı vefa sahibi bir halk, bizler de kendisine taş üstüne taş koyduğu için teşekkür ediyoruz.

Fadıl beyin kentte Belediye Başkanı olarak yaptığı rutin işlerini sorgulamadım, öyle bir düşüncem de olmadı. Belediyelerde hizmet deyince birçok Belediye Başkanının aklına rutin kentsel işler ve işlemler geliyor. Belediye hizmetleri kısmen rutin kentsel hizmetler olduğu gibi kalıcı, ekolojik hizmetlerin öne alındığı hizmetlerin daha çok hizmet grubunda sayılması gerekiyor.

Bu hizmetlerin başında kentsel katı ve sıvı atıklara uygulanan işlemler olduğunu dikkatlere getirmek isterim. Çünkü bu alanda doğa ve doğal kaynaklar ciddi biçimde kirletiliyor, hatta yok ediliyor.

Hakkari'de bu hizmetlerin tanığı Zap vadisi, Zap Nehri olduğu hepimizce biliniyor. Bu tanık incelendiğinde, Zap Nehri canlı yaşamına ve yaptığı etkiye bakıldığı zaman Belediye hizmetleri kısmen anlaşılabilir. Gerçekten bu insanlar hizmet mi yapmış, yoksa bilinçsizce zaman mı harcamışlar.

Fadıl bey kilitli parke taşı döşeme, kaplama, duvar yapma ve kent haritasını İller Bankasının çıkartması hizmetleri yaptığını açıklıyor. Açıklamasına da gerek olmadığını belirtmek istiyorum, çünkü o belediyenin rutin işleri onları da mı yapmasaydı, diye sorarlar.

Hakkari Belediyesinin imkanları kısıtlı olduğunu ve kısıtlı imkanlarla kentsel hizmetler üretmenin zorlukları biliniyor.

Fadıl beyin yaptım diye saydığı;

1-Kent haritası yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olup İller Bankasını o ilin haritasını yapmakla görevlendirmiştir.

2-Belediye birimlerinde otomasyon aynı zamanda işgücü giderlerinin azaltılması demek, geç kalınmış manuel devam etmesi günün koşullarında imkansız bir durum olduğu belirtilmelidir.

3- Fekiyé Teyran Kültür Merkezi tabelası için kendisine teşekkür ediliyor, işlevselliği konusu o kadar iyimser olunmadığı belirtilmelidir.

4-Kadın dayanışma merkezi kurulması önemli, katkılarına teşekkürler, işlevselliği konusu önemsenmelidir.

5-Katı atık bertaraf tesisi yirmi yıldan bu yana konuşuluyor, kendisi de bu konuyu konuştuğu anlaşılıyor. Bu konuyu konuştuğu için duyarlılığı önemseniyor.

6-Belediyenin borcunun azaltıldığı belirtilmiş, yapılandırma kapsamında bütün belediyelerin borcu azaltılmış, yine duyarlı davranmış, israftan kaçınmış olması önemlidir.

7-Hakkari' Cadde ve sokaklarına Parke döşeme kaplama yapılması, oluk taşı, duvar, kanalizasyon, içme suyu şebekesi, yağmur suyu kanalı, otogar, bir park, dört çocuk oyun grubu, Belediye Binasının kiraya verilmesi, personel sayısının azaltılması gibi hizmetler yaptığı için ancak teşekkür edilir.

Fadıl beyin yaptım dediği her hizmeti anlamlı ve değerli bulunuyor ve kendisine ancak teşekkür edilir.

Rutin işlerin yapılması kentlerde Belediye hizmetleri olarak zorunlu işler kapsamında ele alınır.

Hakkari kentinin bugünde içme ve kullanma suyu yetersiz, kısıtlı, Hakkarili sıkıntı çekiyor. Çözülmedi, kapsamlı proje geliştirilmedikçe de çözümsüz kalmaya devam edecektir. Bilinçli belediyecilikte içme ve kullanma suyu asla bu hale getirilemez, çözüm üretilir ve sonuçlandırılır.

Fadıl beyin hizmetleri sıralarken halkın en kutsal değeri, evlatlarının cenazelerini kullanmaya kalkışması kabul edilebilir değildir. Cenazene sahip çıktım, bana sahip çıkmak zorundasınız, düşüncesine sığınmaya çalışıyor, buna gerek yok, ihtiyacı da yoktur.

Biz ailelerin yüreği yandığı, paramparça olduğu dönemlerde onun gibiler sistemin bağrında nemalanıyordu, bunu açıkça ve yüksek sesle dile getiriyorum.

Fadıl beyin bütün dönemsel hizmetlerine eleştiri getirilmemişti, Hakkari halkına mal olan ''NIKARIM'' kelimesine atıf yapılmıştı, yaptığı çalışmaları sıralayınca anlaşılıyor ki kapsamlı eleştiri yapılması hak etmiştir.

Beş yıllık süre içinde, daha önce Zap doğasına atılan çöp, aynı doğaya atılmaya devam edilmiş, ekolojik belediyecilik görmezden gelinmiştir.

Beş yıl süre içinde, daha önce Zap Nehrine akıtılan kanalizasyon, akıtılmaya devam edilmiş böylece ekolojik Belediyecilik görmezden gelinmiştir.

Hakkari kentinin geçmişte cadde ve sokakları çamurlu ve tozluydu, kendisinin başkanlığı boyunca çamur ve toz egemendi. Hakkari cadde ve sokakları bugünde çamurlu ve tozlu kalmaya devam ediliyor.

Kentte en az %25-40 arası bir eğimi mevcut bulunan kente 4.134 Metre yağmur suyu kanalı yapıldığına değinmiş, bu da gösteriyor ki gerçekten sorgulanması gereken konular olabilir.

Beş yıl süresi içinde kentin herhangi bir yerinde aktif yeşil alan kapsamında bir ağaç fidanı diktirmemiş, ekolojik Belediyecilik görmezden gelmiştir.

Beş yıl süreci boyunca bir tek aile, çocuk, genç, yaşlılara hitap edecek dinlenme park alanı, yeri yapmadığı anlaşılıyor.

Kentin ve Bölgenin özü sanattır, bölge kültüründen gelen sanatsal hiçbir faaliyeti olmadığı anlaşılıyor, Kürt müziği, tiyatrosu, folklor gibi Hakkari'ye özgü bir çalışma yapılmadığı görülüyor.

Kürt dili ve edebiyatı üzerindeki yasakların kalmış olmasına rağmen sözlü Kürt edebiyatı hazinesi olarak bilinen Hakkari'mizde tek kelime sözlü Kürt edebiyatı derleme imkanı sağlamamıştır.

Kürt dili üzerindeki yasaklar kalktığı halde dil eğitimi konusunda bir tek çocuğumuzun, öğrencinin yararlanacağı bir çalışma yapılmamıştır.

Semt merkezleri, semt pazarları ihtiyaçtır, oluşturulmadığı anlaşılıyor.

Hakkari 1935 yılında aşiretçi zihniyet temelinde bir ayrışma yaşamıştı. Sevgili başkanın da kısmen sosyo-kültürel değerlere olan ilgisizliği halkımızın düşmanlarına, art niyetli çevrelere fırsat vermiş, toplumsal değerler adeta çürütülmüş, aşiretçi zihniyeti çatıştıracak noktaya taşımıştır. Hakkari kentinin tümü aşiretçi zihniyet kapsamında karşıkarşıya getirilmiştir.

İlin Belediye Başkanı hizmetlerden sorumlu, ekolojik dengeden sorumlu, sosyo-kültürel uyumdan sorumludur. Fadıl bey şayet sorumluluk almıyorum derse kendi tercihi, ancak birey olarak hepimizin, herkesin sorumluluğu olduğu gibi, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin boynunda olduğu bilinmelidir.

Fadıl bey şahsımı bildiği halde, tanıdığı halde siyasi kaçak güreşmeyi seçmiş, kolay yolla ve karalayarak sorumluluklarını gözlerden kaçırabileceğini hesaplamıştır.

Ailelerimiz büyük ve kalabalık, ailelerin içinde farklı düşünen, farklı görüşler demokratik toplumlarda normaldir. Kendisinin de ailesinde farklı düşünen, farklı görüşler var olup olmadığını sorgulama gereği duymuyorum.

Hakkari halkı nerede durduğumu, bu nedenle neler yaşadığımı, nelere katlandığımı gayet iyi biliyor. Fadıl beyin kullandığı ''deniz kenarında ve içki masalarında ayak ayaküstüne atan devrimci lafazanları da çok gördük. Teorilerini kendilerine saklayıp pratiğe geçirmesi için hiç bir çaba sarf etmeyen, lütfedip bir öneride bile bulunmayan, sadece onunla sanal alemde ve kafadar sohbetlerde ukalaca belediyecilik yapanları'' adım zikr edilmezse de şahsımı hedef aldığı belli olan bu hususları aynen ne bir fazla ne bir eksik kendisine iade ediyorum.

Van Gölü sahil bandını iki milyon metrekare alanı projelendiren ilk ve tek mühendis olarak öncelikle sorumlulara proje ve uygulama konusunda istedikleri an yanlarında olduğumu belirterek halkımıza sunulmuş, kamuya mal edilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Hakkari Belediyesi dahil gerek kuruma ve gerekse de kamuoyuna mal edilmiş, olmuş yüzlerce projemin olduğunu belirtmek isterim.

Şahsımın en ağır içkisi ''ÇAY VE SU'' içkisi olduğunu, sigarayı da bıraktığımı kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum. Kendisinin kullandığı terimler yakışıksız olmuş, ayıplıyorum, ancak kişiliğine uyuyorsa alabilir.

Kokuşmuşluğa, çürümüşlüğe neşter vurulduğunda etraf kirleniyorsa doktor doğru yolda demektir. Hastanın iyileşmesi için öncelikle iltihaplı alanlarından, bölgelerinden temizlenmesi gerekir.

Buna benzer fikirlere sahip kişilikler işin kolayını bulmuş, bir yerle itham edip sustururum, çıkarıma bakarım diye hesap yapa gelmişler.

Zihniyetin değişmesi gerekir, kişiler kurumsal değerlerin yerine değerlendirilmezler, kişiler o kurumsallığı da temsil etmezler, bunu bilince çıkartmaları gerekiyor. En büyük eleştirileri dostlar yapar, gelişmesine, büyümesine olanak sağlar. İktidarı, yerel veya genel Puh puhlama devrimcilerin işi değil, devrimciler eleştirir, özeleştiri vermeleri gerekirse erdemlice onu da yaparlar.

Fadıl bey kendi anladığı kadar Belediyeciliği çok dolu yaptığını düşünüyor. Ama Belediyeciliğin kendisinin anladığı kadardan ibaret olmadığını anlaması da gerekiyor. Belediyecilik çok kapsamlı, çok boyutlu yapısal, sosyo-kültürel, ekolojik, yerel, bölgesel büyük kentsel hizmet alanıdır. Bu anlaşıldığı zaman her Belediye Başkanı ile değerlendirme yapılabilir. Katramas çayı hakkında ne düşünüyor? Cete tepesi hakkında ne düşünüyor, kentsel dönüşüm hakkında ne düşünüyor, cadde ve sokak yapısalları hakkında ne düşünüyor, Kadın, Çocuk, Genç, Yaşlı Hakkarililere nasıl ve ne gibi alanlarda hizmetler sunması gerektiğini izah edebilir mi?
Bu kentsel yönetim yetersizliğini Hakkari halkı tespit etmiş, başkanlarından aldıkları ''NIKARIM'' cevabı tarihselleştirmiştir. 
Fadıl beyin hakaretleri bana yapışmaz, dönüp dolaşıp kendisinin alnına yapışır.

 
 
 
 
 
 

    

Bu yazı toplam 2915 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 16
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim