• BIST 96.455
 • Altın 223,183
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 17 °C

Gelin insaniyetliğimize sahip çıkalım

Psikolog Murat Hasanoğlu

Değerli Hakkarililer: “Hepimizin geçmişinde, kültüründe, inancımızda var olan insanlara yardımcı olmak, onların gönlüne girmek hasleti birçoğumuz tarafından da yaşatılmaktadır. Toplum içerisinde kısmen yalnız kalan vatandaşlarımızın özel günlerinde sevinçleri artsın, zor günlerinde  üzüntüleri azalsın diye gelin küskünlükleri, dargınlıkları bir kenara bırakalım.

Gelin el ele vererek yok olmaya yüz tutan insaniyetliğimizi tekrardan yeşertelim… Yeşerteceğimiz o güzel duygular çok ta zor olmasa gerek. “İnsaniyetlik; mutlu etmenin en büyük mutluluk olduğunu fark etmektir” İnsaniyetlik; bayramlarda elini öpmeye gelecek birini bekleyen bir büyüğümüzle bayramlaşmaktır.

İnsaniyetlik; yetimlere kimsesizliğini ve muhtaçlığını hissettirmemektir. İnsaniyetlik; üzüntü ve sevincin paylaşılacağı kişi olmaktır.Size karşılığını vermeyeceğini bildiğiniz birine iyilik yapmanın hazzını ömür boyu yaşamaktır. İnsaniyetlik; karşılık beklemeden sevmektir, sabretmektir, empati kurabilmek, emek vermektir. Bazen bir tebessüm, bazen de sohbet etmektir.

 “İnsaniyetlik; anne babası olmayan bir yavrumuzun karne sevincini paylaşmaktır. İnsaniyetlik; kendi çocuğunuzun ya da kardeşimizin doğum gününde onlarla beraber olurken kardeşi ya da anne babası olmayan bir yavrumuzun yaş gününü kutlamaktır.

İnsaniyetlik; sınavlara hazırlanan bir öğrenciye yardımcı olmaktır. Bazen bir çocuğa kıyafet almak, bazen bir yoksula ev yapmaktır. Kısacası İnsaniyetlik; güveni, dürüstlüğü ve paylaşmayı öğrenmek ve öğretmektir. Değerli Kardeşlerim! Hakkari’de yaşayan insanlar olarak Kendimizden başlayarak, ailemizden, komşularımızdan, çevremizden, ülkemizden ve dünyadaki her şeyden sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız.

Hakkarililer olarak eskiden en çok övündüğümüz yönlerimiz olan dayanışma, misafir perverlik, yoksulun elinden tutan yönlerimizison yirmi, otuz yılda ne kadar insanlık adına gerilediğimizin farkına varalım. Geçmişimizin insanlık dolu güzel tarihini okuyarak, yaşayarak yaşamaya ve yaşatmaya gönül verelim; gönülden geçeni hayata tasdik edelim, yaşamaya ve yaşatmaya koyulalım… 

Dün, insan ve insanlık yaşatılırken, bugün ise kardeş kardeşe dargın, eş kocaya mesafeli, baba komşuya öfkeli, anne misafire kinli, kapı komşular birbirine yabancı durumda. Aynı apartmanın cenazesinden kaçışımız, aynı evin mevlidinden kopuşumuz ne zaman son bulur?  Bugünün en büyük hastalıklarından biri olan depresyon, psikolojik bozuklukların temel sebepleri yalnızlaşan insanın sıkıntı ve dertlerini paylaşamadığı, paylaşacağı insanı bulmamasından kaynaklanıyor.

Hakkarililerve Hakkaride yaşayanlar olarak gelin yeniden bir sayfa açalım hayatımızda, yeni bir çığıra temel atalım, kaybolan kaybolma noktasına varan güzellikleri yeniden diriltelim, her sabaha farklı uyanalım, farklı çiçekler olup farklı kokalım, farklı görünelim, farklı güzellikler verelim, farklı düşünelim, farklı hareket edelim, farklı davranalım, farkı fark ettirelim…

Tv’nin seyrine dalarken bizler: Arkamızda yalnızlaşan, yalnızlaştırılan; bizi izlerken iç geçiren, derdiyle kavrulan yaşamış ve yaşananları bir film şeridi gibi içinden geçiren köşeye büzülmüş yaşlı insanın sıkıntısına âşık olalım.

Hz. Muhammed’in; ‘‘ Müslümanların dertleriyle dertlenmeyen onlardan değildir’’ hadisini kendisine düstur edinerek tüm Hakkarininderdini kendi derdi olarak görelim.Hakkarininucra bir köyünde oturan yetim Berivana’da Edirne’de bakıma muhtaç yaşlı Zehra teyzeye de yardım elini ve şefkatli yüzünü esirgemeyelim. İnsanlara onurlarıyla ve her bir bireyin insanca yaşaması için çaba sarfedelim.

Dayanışma ve kardeşlik arasındaki bağlantıyı anlatan şair ne güzel demiş;

Ekmek için namerde muhtaç olanları

Karamsar olmayıp gülsün yüzleri

Mal mülk nedir yeter ki pırıldasın gözleri

Dost, kardeş olup yardım yapalım ….

Nice insanlar vardır kimsesiz

Hayatta bakarken aciz ve güçsüz

Göz yaşlarım süzüldü yanaktan habersiz

Gelin dost, kardeş olup yardım yapalım …..

Evsiz barksız sokaklarda yatan çocuklar

Önlerinden yürüyüp giden duygusuz insanlar

Biz duyguya, onlar sevgiye muhtaç olanlar

Gelin dost, kardeş olup yardım yapalım…

Değerli Hakkarili kardeşlerim: "İnsan hayatı sınırlı bir zaman dilimidir. Bu zaman dilimini anlamlandırmanın ve değerli kılmanın, hem yaşarken hem de hayattan ayrıldıktan sonra hoşça anılmanın, güzel şeyler ve gönle hitap eden işler yapmakla olur. Zenginlik, maddi varlıklara sahip olmak değildir. Zenginlik tam aksine yüce bir gönle sahip olmaktır. O zenginlik de gönülden başlayarak sevmektir. Darda, zorda, sıkıntıda, ihtiyaç ve muhtaç olana karşılıksız yardım etmektir.

Elindekini olmayanla pay etmektir. Gönlünden kopan bir sevgiyle gönlünün sesini dinleyerek insanlara yapabildiği ölçüde katkı vermektir. Hiçbir şey yapamıyorsan çevresine gülümseyerek dostluk ve sıcaklık yaymaktır. Bunları yapmaya başladığımızda birçok şeyin çabucak değiştiğini, güzelleştiğini, bugün hem insan hem de toplum için zararlı olan birçok kötü kavramın en azından çevrenizden uzaklaştığını göreceksiniz".

Değerli Hakkarili kardeşlerim ; Bu topraklarda : Bir insanımızın yüreği yanıyorsa bizim de yüreğimiz yanmalı ve yardımcı olmalıyız..

Üşüyen bir kardeşimiz varsa el ele ona sıcak bir yuva kuralım,

Aç olan kardeşlerimize ekmeğimizi paylaşalım,

Yananla bizde yanalım,

Acılarımızı paylaşalım…

   Kardeşsek eğer kardeşliğimizin hakkını verelim. Paylaşmayı bilelim.

Bunları yapmaya gücümüz varsa ve eğer yapmıyorsak bilinki Allah bunun hesabını kıyamet gününde soracaktır bize. Gece yastığımıza başımızı koyduğumuzda gönül rahatlığıyla insanlık için bugün üzerime düşeni yaptım diyebilmeliyiz.
Düşenin elinden tut ki sende düştüğün zaman tutacak bir el bulasın sözünü kalbimize aşılamalıyız.

Hasta birini ziyaret etmek, çocuklara sevgi ve şefkat göstermek, insanlarıgüler yüzle karşılamak, yetimlerin başını okşamak, mutsuz birinin mutsuzluğunu paylaşmak, kimsesiz yaşlı bir insanı ziyaret etmek biz duyarlı vatandaşlarımızın vazifesidir.

Değerli Hakkarili kardeşlerimBu topraklarda artık güneşin doğmasına çok az zaman kaldığını düşünüyorum.

 Artık yağmurların yağacağı, toprağın can bulacağı ve filizlerin yeşereceği zaman gelmiştir. Bu filizlerin yeşermesine büyümesine ve meyve vermesine biz yardımcı olacaz. El ele vererek bütün insanlarımızın insanca yaşaması için elimizden gelen bütün gayretleri sarfedecez.  Unutmamak lazımdır ki:

bir iplikle kumaş
bir ağaçla da orman olmaz.
el ele vermeyince de
taş yerinden kalkmaz.

YazımıWalterSCOTT’un bir sözüyle bitirmek istiyorum: İnsanlar birbirine yardımdan el geçtikleri gün insanlık yok olur. Karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlarda  olmaz. 

 

Bu yazı toplam 4621 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 13
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim