• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 7 °C

Hakkari Büyükşehir belediyesi

Abdurrahman Aşkan

 

Hakkari'nin kuruluşundan beri ilimizde var olan yol, su, kanalizasyon ve çöp sorunları nerdeyse hiç gündemimizden düşmedi. Birde buna halkına sağ gösterip, solla vuran hizmeti başkalarını karalamakla zamana yayan bir belediyede eklenince.

Yılllardır yapılan hizmetsizliğin birikmesinden oluşan içinden çıkılmaz sorunların üstesinden gelmek her babayiğidin harcı değildir.

Cumhuriyetin kuruluşu 1923’ten beri değil, Hakkari’nin il statüsünü aldığı 1936’dan beri değil, son 20-30 yılda yapılan hizmetleri bir görelim. Susuzluk, toz , çöp, kanalizasyonsuzluk… Kalıcı ve kaliteli olmasa da çöp ve kanalizasyon sorunu 20- 30 yılda son 2-3 yıldır eskiye oranla biraz iyileşme var. Ama su ve toz…

Hep halk kandırıldı oysa bu halk seçimlerde yapılmayanı yaptı. Yıllardır aynı sakız çiğnenip duruluyor. Ödenekler gelmiyor, paramız yok… Her belediyenin nufüsa ve hizmete hizmet bütçesi bellidir.

Biz yollara sıcak asfalt yapacağız ama şu an alt yapı çalışmaları var. Dolayısıyla kentin toza boğulması normaldır.

Tabi altyapı çalışmalarını yapan şirkette belediyenin şu ana kadar döktüğü güzel ve cam gibi parlak asfaltları  kalınlaşınca  o güzelim asfaltı kırmaya bölmeye kıyamıyor, eskavatörlerin kazı yapmada zorlandıkları görülmektedir. Tozun sebebi budur.

Efendim suya gelince görüyordunuz biz yıllardır daima ve kesintisiz kentimize halkımıza 7 gün 24 saat su veriyorduk. Ama son iki haftadır halkımıza o güzel hizmetlerimizi çok görenler ve kıskananlar su boru hatlarını kırmışlar. Hadi son iki haftadır boruları kırmışlar, yaz, kış, geçen yıl, bir önceki yıl, daha önceki yıllar…

Ey halkım: Neredeyse bir insanın rahatlıkla içinden geçebileceği büyüklükte olan şehre su taşıyan demir su boru kaynakları yıllardır aynıdır. 25.08.2016 tarihinde birinci heyet Hakkari’nin ileri gelenleri, Belediye yetkilileri ve yaşlı köy heyeti tarafından bizzat yerinde inceledikleri kaynak sularında görülmeyen gösterilmeyen arızaları, bir gün sonra üzerinde çalışmaların olduğu anda kırmışlar,

ezmişler yok etmişler yaygarasını ortaya atıp; ikinci heyet olan Hakkari’nin tüm mahalle muhtarlarını arabalarına doldurup, köyden hiçkimseye haber verilmeden gizliden kendileri uğramadıkları halkın arasına muhtarlar vasıtasıyla o kısa zaman diliminde kendileri yazıp oynadıkları senaryoyu halka yansıtılmaktadır.

Görüntülerde ve fotoğraflada görüldüğü gibi ekibi karşılayanlar  yazılan senaryoyu muhtar lar heyeti gelmeden harfi harfine uygulamışlar. Biz yola çıktık borulara torba ve çim tıkayın muhtarlar yapamadığımız yapamayacağımız hizmetisizliği belediyeden değil de köylüden bilsin. Yetkililer de videoyla açıklama yaparak demiyorlar mı? Dört kaynak geliyor.

Dört kaynağın birleştiği maslakların çıkışında ki boruda hiçbir şekilde tıkanma olmayacak büyüklüktedir. Hadi diyelim 70’lik, 100’lük olan bir su boru  hattını köylüler, pikniğe gidenler kırmışlar, tıkamışlar. Metrelerce derinlikte olan öbür üç büyük kaynak nerde ?

Berçelanın devasa suları nerde? Nahala sor kaynağı nerde? Köyüne varmaya taksi ücreti bulmayan köylünün kepçesi mi var  boru soyup kırsınlar, üzerinde ki ağır maslak kapaklarını koca taşları kaldırsınlar. .

Muhtarlar heyetinin gideceği tarihin (29.08.2016)  akşamında Gazi Mahallesi Sürme Hanım Caddesinin kabarmış tozlu caddeleri, sokakları,  tozlanmış kilim, halıları, toz kokan perdeleri, su yüzü görmeyen 150TL’lik muslukları, çamaşır, bulaşık makinaları, bahçeleri, balkonları ikindi namazından sabaha kadar su bayramı yaşarken, caddeler su gölüne dönerken (su vanaları tam açık),

Bağlar Mahallesi bir kesimi susuzluktan kıvranırken (su vanaları yarım açık) tıkanıklık olmayacak, sabah muhtarların gideceği sizi karşılayan ekibin çalıştığı esnada tıkanıklık olacak, borudan torba çıkacak? Çok kuyruklu olmadı mı?  

O kırık olarak gösterilen boru bahardan beri o şekildedir. O kırık kısma da köylüler olsun, piknik alanından dolayı pikniğe gidenler olsun, senaryoyu güzel yazan oynayan ve oynatan belediye yetkilileri, işçileri olsun torbayı ortalayarak borunun kırık kısmından içeriye göndermek, bir çim bırakmak reklam için çok zor olmaması  gerek.

Tüm torbayı bıraksınlar bakalım o torba şehir deposunda yüzme yarışına  girer mi girmez mi? Borular o ebatta büyükler. 50’lik PVC borular önüne düşen herşeyi silip süpürürken, yokuş aşağı bir insanın sürünerek içinden rahatlıkla geçeceği demir boruları bir boş çuval mı durduracak, tıkayacak?

Biraz dürüst olalım, hizmetsizliği, pasifliği, denetlememeyi yama yaparak mazlumlara yapıştırmayalım.  Sadece o bölgenin görüntülerini vererek o bölge insanlarını hedef tahtına oturtmak…

Kaynağından çıkan suyu denetlememenizden dolayı Tuğay altından şehir su deposuna kadar ki kısa mesafe de şişlene şişlene vurulan 50’lik, 60’lık borulardan çalınan sularda kaynak sahibi köylünün ne suçu var. Caddelerde, mahalle aralarında, ormana dönüşen mahalle ve bahçelerde görünen ve görünmeyen (toprak yüzüne çıkmayan) patlamış heba olan sulardan köylünün suçu ne?

Hadi topladığınız arkalarına saklandığınız muhtarlara bunları da gösterin, medyaya bunları da yansıtın? Hadi doğruysanız ikinci heyeti götürmekle güvenmediğiniz birinci heyeti ve Hakkari il kalsın komisyonundan da oluşturacağınız üçüncü bir heyeti de mühendislerinizle kaynak çıkışlarını ve depo girişlerini ölçün ve medyaya yansıtın? 

Yetkilinin açıklama yaptığı yerin görüntülerini vererek “bu halkla belediyeyi karşı karşıya getirme provakasyonudur demek.”  Sormazlar mı size görüntülerle belediyeyi sıyırıp halkın arasına neden nifak ve tefrika tohumlarını ekiyorsunuz  halkı  karşı karşıya getiriyorsunuz?

SÖZÜN ÖZÜ: İşin ehli olan yönetici halkla münakaşa etmez. Kim yaptı, kim söyledi, kim… İşinin ehli hizmetle hizmetiyle münakaşa eder. Selam ve dua ile…

Bu yazı toplam 2732 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim