• BIST 81.712
 • Altın 147,398
 • Dolar 3,8050
 • Euro 4,0356
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 1 °C

Hakkari İHD’ den çözüm süreci açıklaması

Hakkari İHD’ den çözüm süreci açıklaması
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi gelişen olaylar ve çözüm süreci ile ilgili bir açıklama yaptı.

İHD Hakkari Şubesi’nde yapılan açıklamaya İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Orhan Koparan, İHD Başkanı İsmail Akbulut,  Şube Sekreteri Sait Çağlayan, Şube Saymanı Ferzınde Taş ve Dernek üyesi Perihan Çiftçi katıldı.

ihd-1.20141107144712.jpg

Açıklamayı okuyan, İHD MYK üyesi Orhan Koparan, son zamanlarda meydana gelen toplumsal olaylar can kayıpları iki yıldır devam eden çözüm sürecini ve barış umutlarımızı derinden yaralamış, bizleri üzmüştür. Her yönüyle adil olmalı ve bu olaylara tüm yönlerine eleştirel bakabilmeyiz dedi.

“HÜKÜMET KÜRTLER İÇİN SESSİZ KALIYOR”

Koparan,”Kobani olayları, Hükümetin dış politikasının iflas ettiği bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Binlerce kilometre uzaklıktaki Uygur Türkleri için, Suriye Türkmenleri için Türkmen olmayan birçok ezilen halk için Filistin halkı için sesini yükselten Hükümetin, mevzu Kürtler olunca sessiz kalması, Türkiyeli Kürtlerde ciddi bir kırılma yaratmıştır.

Kendi vatandaşınız olan 20 milyonu aşkın Kürtle barışmak için çözüm sürecini başlatacaksınız fakat kendi vatandaşınız olan Kürtlerin soydaşları Rojava’da öldürülürken, tecavüze uğrarken, yerinden yurdundan olurken, buna sessiz kalacaksınız ve hatta onları terörist göreceksiniz. Bu politikanın kabul edilebilir bir tarafı bulunmamaktadır. Empati yaparak kendinizi Hakkari de yaşayan bir Kürt vatandaşın yerine koyun. Kobani’de duygu bağı olan Kürtlerin malı, canı ve namusunu kendisine helal sayan bunu da İslam adına yapan İŞİD diye bir vahşet çetesi tarafından, sınırınızda çıplak gözle görülebilecek kadar yakınınızda insanlar katledilip ırzlarına geçilirken siz barış ve kardeşlik  diyerek buna seyirci kalamazsınız”

“ŞİDDETE KARŞIYIZ ŞİDDET KESİNLİKLE BİR HAK ARAMA ARACI OLMAMALI”

Şiddete karşıyız şiddet kesinlikle bir hak arama aracı olmamalı. Özellikle okulların ve eğitim kurumlarının yakılması tasvip edilemez. Bu tür eylemlerden vazgeçilmesini talep ediyoruz. Tüm siyasetçiler Valiler ve idareciler sorumlu davranmalıdır.HDP’ nin eylem çağrısı ne kadar hesaplanmamış ve bedelleri ağır olmuşsa, Kobani düştü düşecek, Kobani ile Hakkâri’nin ne alakası var diyen Sayın Cumhurbaşkanı’nın kullandığı dil de o kadar ayrıştırıcı bir dildir”

“HAKKARİ VALİLİĞİNİN OLAYLARA SESSİZ KALMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR”

50 yakın insanımızı kaybettik ve bu ölümlerden kimse kendini soyutlayamaz, Olayların akabinde Hükümetin devlet refleksi ve güvenlikçi zihniyete misliyle karşılık veririz dediği günden bu yana Hakkari de Özel Hareket polisleri mahalle aralarında kadınlarımıza kızlarımıza ağza alınmayacak küfürler etmeye ve 90lı yılları aratmayan her cadde başında Zırhlı araçların bekletilmesi olağan üstü hal dönemlerini bize tekrar yaşatma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Özellikle Hakkari Valisinin bu konuya sessiz kalması düşündürücüdür”

“ÇÖZÜM SÜRECİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Bu olaylara ilişkin derneğimize yapılan müracaatları yetkililerle paylaşmamıza rağmen herhangi bir yaptırım uygulanmadığı gibi kendilerine cesaret vermiştir. Elimizde görüntüler var bu görüntüleri basınla paylaşabiliriz. Hükümetin çıkaracağı yeni yasalarla polise vereceği yetkilerle önüne geçemeyeceği katliamlara sebep olacak ve hepimizin umut bağladığı çözüm sürecinden eser kalmayacaktır. Ayrıca aynı masada defalarca oturup bir barış müzakeresi yürüttüğünüz PKK ye  ‘terörist’ diyerek toplumda güvensizliğe sebep oluyorsunuz. Taraflar arasında ve halkta güven problemi meydana gelmektedir. Tüm bu yaşananlardan sonra, Sayın Başbakanın  ‘her şeye rağmen çözüm süreci devam edecektir’ demesi inandırıcı değildir”

“ÇÜZÜM SÜRECİ İÇİN GERİ ADIM ATILMAMALIDIR”

PKK’ de, hükümette bir adım geri atarak, diyalog kanallarını açık tutarak bu süreçte kaybettikleri karşılıklı güveni tekrar tesis etmeli ve süreci yürütebilir kılmalıdırlar. İmralı adası için konuşulan sekreterlik, Kandille doğrudan ilişki, akil insanların devreye girmesi ve PKK lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın şartlarının iyileştirilmesi süreci olumlu yönde etkileyecektir.

Tamda bu süreçte Kars’ta 3 PKK’ linin herhangi bir eylem yapmadıkları ve çatışmasızlık halinde olduğu halde öldürülmesi ne kadar yanlış ise, sokak ortasında sivil giyimli askerlere kurşun sıkarak misilleme yapmakta o kadar yanlıştır.  Temelde tüm ölümlere karşıyız. Her iki olay da sürecin ruhuna terstir bu olayları kesinlikle tasvip etmiyoruz. 6-7 Ekim olaylarında Hükümetin HDP’ yi hedef gösteren söylemlerinin ardından ülkenin çeşitli yerlerinde HDP binalarına ve HDP çalışanlarına yönelik faşizan saldırılar gerçekleştirilmiştir”

“VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜNE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ”

Son olarak HDP Genel Merkezinde Parti Meclis Üyesine ve Eş Genel Başkana yapılan saldırılar kabul edilemez. Bu bağlamda hükümete çağrımız barışçıl bir dilin hakim olması ülkeyi kaosa sürükleyecek yaklaşımlardan vazgeçilmesidir. Yine ilimiz Hakkari’de KESK üyelerinin demokratik taleplerini dile getirmesine tahammül edemeyen güvenlik güçleri ve onlara talimat veren ilin Valisi ve Emniyet Müdürünü bu güvenlik eksenli tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz”

“MÜDAHALE ESNASINDA 7 EMEKÇİMİZ YARALANMIŞTIR”

Güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtma yöntemi insanları hedef gözeterek ve ölümcül darbelerle müdahale edildiği ve bu müdahale sonucunda 7 emekçi vatandaşımızı çeşitli yerlerinden yaralamıştır.Biz İnsan Hakları savunucuları olarak bu tutuma ilişkin Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımızı ve bir kez daha ilimizde güvenlik eksenli politikaların sürece fayda vermeyeceği gibi zarar vereceği ilin Mülk-i Amirleri tarafından görülmesi gerekiyor.

Herkesi bir kez daha sürecin hassasiyetini göz önünde bulundurarak sorumlu olmaya davet ediyoruz. Bu bağlamda ‘’Biz çözüm sürecinin devam etmesi ve barış içinde hep beraber eşit ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülke tasavvur ediyoruz. Umudumuz ve temennimiz bu yöndedir” şeklinde konuştu. Hakkarihabertv.com

                                                                                     

Bu haber toplam 2046 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim