• BIST 83.067
 • Altın 146,538
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -4 °C

Hakkari İHD'den Öcalan açıklaması

Hakkari İHD'den Öcalan açıklaması
İnsan Hakları Derneği Hakkari Şubesi Öcalan üzerindeki tecrit ve meydana gelen sivil ölümlerle ilgili bir açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Akbulut, Öcalan üzerindeki tecrit,Van ili Edremit ilçesinde 13 vatandaşın çatışmalı süreçten kaynaklı hayatlarını kaybetmesi, Yüksekova ilçesinde bir sivil ve İstanbul Sultanahmet meydanında ise 10 sivil yaşamını yitirmesi konularına değindi.

Akbulut,"Bilindiği gibi devlet görevlileriyle Sayın Abdullah Öcalan arasında süren görüşmeler sonucunda Abdullah Öcalan 2013 Nevroz’unda tarihi bir çağrıda bulunarak yeni bir döneme girildiğini deklere etmiş, akabinde PKK 8. ateşkesi ilan etmiş ve bu ateşkese devlet fiilen uyarak ilk defa çift taraflı bir çatışmasızlık süreci yaşanmıştı.

PKK gerillalarının 2013’ün Mayıs ayından Eylül ayına kadar geri çekilmesine rağmen, hükümetin atması gereken adımları atmaması sürecin tıkanmasına neden olmuştu.  Hükümetin 2013 yılı Ekim ayında açıkladığı ve 2014 yılı Şubat ayında yasalaştırdığı demokratikleşme paketi ise beklentileri karşılamamıştı.

28 Şubat 2015 günü İstanbul Dolmabahçe Sarayı Başbakanlık Ofisinde tarihi bir açıklama yapılmış, kamuoyuna 10 maddelik deklarasyon metni olarak sunulan metin bizzat Abdullah Öcalan tarafından kaleme alınmış, HDP heyeti tarafından bu metnin okunduğu sırada devleti, hükümeti ve siyasal iktidarı temsilen temsilciler hazır bulunmuştu. Bu deklarasyonun yarattığı olumlu hava maalesef iyi değerlendirilememiştir.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart 2015 günü Diyarbakır Nevroz’unda okunan mesajı PKK’nin Türkiye’de silahlı mücadeleyi sona erdirmesiyle ilgili kongreyi toplama koşullarını ortaya koymuştur.

Buna göre müzakerelerin başlayabilmesi için Kürt siyasal hareketinin müzakereci olarak belirlediği Sayın Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı Adası’nda sekretaryasının oluşturulması, izleme kurulunun oluşturulması ve parlamento bünyesinde hakikat komisyonunun kurulması gerekliliği ortaya konmuştur.

Komisyon temsilcilerin katılımı ile beraber PKK Kongresinin toplanarak Türkiye’de silahlı mücadeleyi sona erdirme kararı alacağı ifade edilmiştir.

Barış ve çözüm sürecinde müzakere koşulları oluşmuş iken Türkiye’nin seçim atmosferine girmesiyle beraber   Nisan 2015 ten bu güne değin HDP’nin İmralı heyeti Sayın Abdullah Öcalan ile görüştürülmemiştir.

Tutuklandığı günden bu yana, PKK lideri Abdullah Öcalan, İmralı’da ağır tecrit koşulları altında tutulmaktadır. Tecrit koşulları keyfiyetle ve ciddiyetsizlikle her geçen gün derinleştirilmektedir. İmralı statüsü, infaz rejimi ve uygulanan derinleştirilmiş bu tecrit; hukuka aykırı ve insanlık dışıdır.

Sayın Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatlarıyla, 6 Ekim 2014 tarihinden bu yana ailesi ile ve 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana ise İmralı heyeti ile görüştürülmemektedir. “Hava muhalefeti”, “kosterin bozuk olduğu” gibi ciddiyetsiz nedenlerle gerçekleştirilen bu engelleme ve hak ihlalleri kabul edilemez.

Tecrit koşullarının derinleştirilmesi, Kasım 2011’de Sayın Abdullah Öcalan’ın avukatlarına yapılan hukuk dışı operasyon ile bir arada düşünüldüğünde, savunma hakkına yönelik sistematik bir saldırı olduğu da aşikârdır. Ayrıca Nisan 2015’ten bu yana artık konunun bir diğer yanı can güvenliği konusundaki endişedir.

Türkiye’de tecrit başından beri politik tutuklu ve hükümlüler için basit bir infaz politikası değil,  bir işkence aracı olarak benimsenmiştir. İmralı’da uygulanan sistematik tecrit politikasının ise salt Sayın Öcalan’ın şahsına yapılmış bir saldırı olmadığı; Sayın Öcalan şahsında derinleştirilen insanlık dışı uygulamalar ile Kürt Halkına yönelik bir saldırının hedeflendiği gözden kaçırılmamalıdır.

7 haziran 2015 tarihinde ülkemizde yapılan millet vekili seçimlerinde sonuçları beğenmeyen AKP  yine tekrar seçim diyerek 1 kasım 2015 te tüm antidemokratik uygulamaları devreye koyarak ülkeyi savaş girdabına sokmuştur. Hükümet seçim güvenliğini almadığı için  HDP’nin çoğu il ve ilçelerdeki seçim büroları yakılmış, kurşunlanmış ve bombalanmıştır.

Yine HDP’nin mitingleri  saldırılara maruz kalmış ve yüzlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Geçen süre içinde HDP’nin  çoğu seçmeni ve yöneticileri hatta belediye eş başkanları  gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Bölgemizde çoğu il ve ilçelerde sokağa çıkma yasakları hükümet tarafından normal bir uygulamaymış gibi savunulmaktadır.

Sur ve Cizre başta olmak üzere birçok ilçemizde sokağa çıkma yasağı süreleri ayları aşarak halen devam etmektedir. Sokağa çıkma yasağının bulunduğu ilçelerde çok sayıda sivilin göç ettiği, onlarca sivilin hayatını kaybettiği ve  ilçelerde kalan sivillerin de can güvenliklerinin bulunmadığı bilinmektedir.

En son Van ili Edremit ilçesinde 13 vatandaşımız çatışmalı süreçten kaynaklı hayatlarını kaybetmiştir. Basın açıklamasını yaptığımız bu gün de ne yazık ki Yüksekova ilçemizde bir sivil ve İstanbul Sultanahmet meydanında ise 10 sivil yaşamını yitirdi.

Operasyon ve çatışmalar bölge genelinde halen sürmekte ve ne yazık ki  her gün cenazeler gelmekte, anaların acısına acı eklenmektedir. Bu kaosun devam etmesi durumunda ülkeyi bölünmeye götürüleceği endişesi giderek her toplumsal kesimde artmaktadır. İçine girilen bu ölüm sarmalından bir an önce çıkılması için tüm demokratik kamuoyunun harekete geçmesi gerekmektedir.

Bu anlamda Sayın Abdullah Öcalan ile başlatılan diyalog sürecinin tekrardan başlatılması ve Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve izolasyon politikasına son verilmesi gerekmektedir. Hükümete, PKK lideri Sayın Abdullah  Öcalan’la bir an önce görüşmelerin kaldığı yerden devem etmesi ve ülkedeki kaos ve istikrarsızlığın barış ve huzur ortamına evirilmesi için derhal adım atması çağrısında bulunuyoruz.

Biz İnsan Hakları Savunucuları olarak, yaşam hakkının kutsallığına olan inancımızla, ülke bütünlüğünü düşünen herkesin  gerekli hassasiyeti  göstererek bir an önce Müzakere sürecine dönülmesi için,  çatışma ve ölümleri  durdurarak halkların bir arada kardeşçe ve eşitçe yaşamalarını sağlayan çaba ve politikaları devreye sokması gerektiğini belirtmek isteriz" dedi.

Akbulut,” Son olarak da Öcalan üzerindeki tecrit ve bölgedeki askeri operasyonlarının kaldırılması barışın tekrar ülkemizde özellikle Kürdistan toprakları başta olmak üzere hakim kılınması için Hakkari’deki Sivil Toplum Örgütleri olarak Cumartesi günü İnsan Hakları Derneğinde iki günlük barış nöbeti tutacaklarını ve bu nöbete tüm duyarlı vatandaşların da destek vermesi çağrısında bulundu.  Hakkarihabertv.com

Bu haber toplam 3066 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hakkari'de buzla mücadele çalışması!21 Ocak 2017 Cumartesi 15:04
 • 1000 komiser yardımcısı alınacak!21 Ocak 2017 Cumartesi 14:46
 • Gaziantep'te çatışma 3 ölü!21 Ocak 2017 Cumartesi 14:42
 • Adıyaman 3.5 şiddetinde deprem21 Ocak 2017 Cumartesi 10:57
 • Nüfus çalışanlarına fazla mesai müjdesi!21 Ocak 2017 Cumartesi 10:54
 • AK Parti Binasına lav silahıyla saldırı girişimi20 Ocak 2017 Cuma 22:20
 • DBP heyeti Hakkari’ye geliyor!20 Ocak 2017 Cuma 19:59
 • Askere bombalı araçla saldırı: 5 şehit!20 Ocak 2017 Cuma 16:31
 • TBMM ringe döndü!20 Ocak 2017 Cuma 16:14
 • Karda mahsur kalan öğretmenler kurtarıldı!20 Ocak 2017 Cuma 14:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim