• BIST 79.433
 • Altın 125,714
 • Dolar 3,0724
 • Euro 3,3451
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C

HAKKÂRİ İLÇE Mİ OLUYOR?

Adnan Hatipoğlu

HAKKÂRİ İLÇE Mİ OLUYOR?

Yurdumuzun en ücra köşesi Hakkâri’nin 80 yıl sonra tekrar ilçe yapılması gündemde.

Ne olacak şimdi?

Şehir halkı bu haber üzerine adeta yıkılmış durumda.

Tabiri caiz ise adeta isyan ediyor.

Şehir ekonomik olarak iflas edecek.

Kardeşim sen bu ilin 80 yıllık şehir tarihinde topografyasını bilmiyor muydun da il yaptın.

Üstelik 14 yıllık Ak Parti iktidarı yetkilileri başta o zamanki Başbakan ve şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunu görmüyor muydu?

Bu kararın temel amacı GÜVENLİK POLİTİKASI’dır.

Güvenlik politikası adına Hakkâri halkının temel insani, kültürel, ekonomik hakları ihlal edilerek İl’den İlçeye dönüştürülmesi kararı bu halka karşı yapılmış İHANET olarak görüyoruz.

Böyle bir karar yerine Yüksekova ilçesinin de il yapılması ve Hakkari’ninde il olarak kalması hem yöre halkının hem ülkenin jeostratejik konumu açısından çoğru doğru bir karar olacağı inancındayız.

Üstelik Yüksekova ilçesi konum itibarı ile her ne kadar düzlük bir alana ve gelişmeye müsait bir alana sahip olsa bile bu ilçemiz hem deprem kuşağı üzerinde bulunmakta, hem şehir alanının bulunduğu mekan sulak bir arazi olduğundan burada yapılacak büyük ölçekli bir yerleşimden hem insani olarak, hem de tarımsal olarak kent büyük kayba uğrayacaktır.

Velev ki havaalanının buraya yapılması bu kenti hemen bir idari düzenleme ile ilçeden il merkezi haline getirtilip daha önceki başka bir ili ilçeye dönüştürülmesi her iki kenti de mağdur edeceğinin bilinmesini hatırlatırım.

Osmanlı zamanında Van kenti Hakkari iline bağlı bir sancak iken Hakkâri kenti Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 yılında Van iline  bağlı ilçe merkezi olarak kurulmasına rağmen şehrin ekonomik, kültürel, siyasi ve  bir ilim kenti olmasını göz ardı etmeyen zamanın Hükümeti Hakkari’yi daha  sonra 1936 yılında  tekrar İl merkezine dönüştürülerek o günden bu bugüne kadar Hakkâri şehir olarak kalmıştır.

Bu kararın alındığı zaman Hakkâri ve Yüksekova topografyasını o zamanki yetkililer bilmiyorlar mıydı?

1936 yılında tekrar il yapılan Hakkâri’ye insanlar şehir merkezi olarak göç edip yatırımlarını burada yaptılar ve şehir her geçen gün büyüyerek, ülkemizin bir kısım şehirlerine nazaran nüfusunda azalma olmadan( her ne kadar başka şehirlere göç olsa bile) bu güne kadar gelmiştir.

Hakkâri Osmanlıdan bugüne kadar ülkenin siyasi, ekonomik, kültürel hayatına ve yetiştirdiği ilim adamları ile ülkemize önemli katkıda bulunmuş bölgemizdeki diğer kentlerden daha kaliteli insan dokusuna sahip bir kent olduğu ülkenin her insanı tarafından bilinen bir gerçek..

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığındaki toplanan son Güvenlik toplantısında alınan bu şehir taşıma kararının topografyaya bağlı bir karar değil de, GÜVENLİK eksenli bir karar olduğu kanısındayız.

Biz bu toplantıda ve daha önce de bölge ile ilgili Güvenlik bürokrasisin Başbakan Sayın Ahmet Davut Ahmet Davutoğlu’ na yanlış bilgi aktardığına kanaat getirmekteyiz.

Bu nedenle taşıma işinin Referanduma götürülerek bölge insanının rızası alınarak gerçekleştirilmesini istiyoruz.

Ülkemizin diğer şehirlerinden topografyası Hakkâri’den daha kötü olan Ardahan ve Artvin v.s. illerini neden taşımıyorsunuz? .

Örneğin, son yıllarda il yapılan Bartın’ın topografyası çok mu düzgün.

Ötesi Karadeniz illerinin topografyası ve ulaşımı çok mu  güzel  ve ülkeye ekonomik katkıları çok mu yüksek?

Biz Hakkâri kent merkezinin Şırnak ili ile kıyaslanmasını asla ve kat’a kabul etmiyoruz.

Ta Osmanlıdan gelen bir kent kültürünün bir güvenlik söylemine bakılarak Hakkâri kent merkezinin Yüksekova ilçemize taşınması kararını ve söylemini RED ediyor ve PROTESTO ediyoruz.

Hakkâri halkının yukarıda da belirttiğim ekonomik, kültürel ve siyasi haklarının adeta GASP edildiği bu kararı tanımadığımızı belirtir, Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililerin alınan bu kararı tekrar gözden geçirmelerini istiyoruz.

 Hakkari halkının, bu kararın gerçekleşmesi halinde tüm kanuni haklarını kullanacağını, AYM ve olmazsa AİHM’e gitme yolunda kararlı olduğunu ifade etmek isteriz.

Bu yazı toplam 4725 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim