• BIST 95.057
 • Altın 193,079
 • Dolar 4,7205
 • Euro 5,5057
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 20 °C

HAKKARİ MEZRA MI OLACAK ?

HAKKARİ MEZRA MI OLACAK ?
Adnan Hatipoğlu yazdı: Hakkâri geçmişi binlerce yıla dayanan kadim bir şehir.

Her tarafı ilim ve irfan kokan Hakkâri; ülkemize ve insanlığa ünlü ilim adamları, şairler, ozanlar ve yazarlar (Şeyh Ahmedi XANİ, Feqiye Teyran, Melayé Batéyi vd) yetiştirmiş bir kent.

Bu kent Osmanlı zamanında bölgesinde bulunan Van, Zaho, Duhok gibi kentlerin merkezi olmuş, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte şehir olarak ilan edilmişse de 1936 yılına kadar ilçe statüsü verilmiş daha sonra anılan bu tarihten itibaren de tekrar Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün imzasıyla bugüne kadar tekrar şehir yapılarak devam ede gelmiştir.

Tabii gerek başkente uzaklığı, gerek coğrafi konumu itibarı ve gerekse iki ülkeye komşu olması hasebiyle (İran ve Irak) bu kentin konumu hep güvenlik açısından ele alındığı için maalesef bugüne kadar ne devlet tarafından ne de özel sektör tarafından ekonomik yönden ciddi bir kalkınma için yatırım yapılamamıştır.

Buna rağmen nüfusu her geçen gün çoğalan göç vermesine rağmen nüfusunda azalma olmayan bu kadim kent aslında sahipsiz olduğundan dolayı devlet tarafından sürgün ve ceza yeri olarak benimsendi.

Tabii yukarıda da değindiğim gibi güvenlik ön planda olunca Avrupa ülkelerinden İsveç gibi harika bir doğa ve iklim yapısına sahip olmasına rağmen maalesef hep itilip hor ve hakir görülmüştür devlet ricali tarafından.

Hakkâri uzun süren kış ve yoğun kar yağışı nedeniyle kış sporları için ideal bir yerdir.

Kenti 110 kilometre boyunca kat eden ve dünyada en fazla akış hızına sahip bir nehir olan Zap nehri komşumuz Irak’a akmakta, tabiri caizse bizde bakmaktayız. Türkiye’nin enerji sektörüne büyük katkı sağlayacak ve Hakkari’nin en önemli sorunu olan işsizliğe çare olacak Zap Barajları maalesef halen yapılmamış-yapılamamıştır.

1990’lardan itibaren bölgede meydana gelen olaylar, köy boşaltmaları ve yayla yasakları, Hakkâri için çok önemli bir geçim kaynağı olan küçükbaş hayvancılık bitirilme noktasına getirilmiştir.

2005 yılından itibaren köylere geri dönüşün sağlanması ve yaylaların kısmen de olsa hayvancılığa serbest bırakılmasıyla hayvancılık tekrar canlanmış, hükümetin teşvikleri sonucu bölge ekonomisine hayat veren bu ekonomik gelişme katlanarak devam ediyor.

Tabii bunun yanında yine Arıcılık için müthiş bir flora alanı olan yaylarımızda arıcılık da bölgede sürekli artan bir ekonomik değer olmuş.

Lakin bölgede kurumsallaşma hala yeteri kadar gelişme göstermediğinden ve ne devlet ne de özel sektör bölgede ciddi yatırım yapmadığından gerek küçükbaş hayvancılık gerek büyükbaş hayvancılık ve gerekse arıcılık bakımından bölgede ekonomik canlanma istenilen düzeyde değil.

Yukarıda da değindim. İki komşu ülkeye çok uzun bir sınırımız var fakat hala tek bir sınır kapımız mevcut.

Bu kentin iki komşu ülkeyle transit geçişler ve ticaret için çok elverişli ulaşım ağının hala istenilen düzeyde olmaması ve Çukurca ilçesiyle Irak’a, Şemdinli İlçesiyle İran’a açılan kapılar kısa süre içerisinde meydana gelen olaylar yüzünden hala kapalı olması bölge ekonomisine çok büyük olumsuz etki yaratmaktadır.

Şimdi derler ki Hakkâri gelişme göstermiyor.

Hakkâri coğrafi konum itibarı ile şehirleşme yapısına uygun değilmiş.

Peki, bu şehirleşme yapısına rağmen şehrin nüfusu sürekli göç vermesine rağmen sürekli artıyorsa ve yukarıda sıraladığım onca olumsuz yapıya rağmen şehir gelişiyorsa Hakkâri kenti niçin ilçe yapılacak?

Ülkemizde bir Bartın, Bir Gümüşhane bir Artvin, bir Tunceli, bir Sinop, bir Rize bir Şırnak, bir Bilecik ve daha sayabileceğimiz birçok kentten daha fazla şehir özelliği olan, gerek kültürel dokusu gerek insani yapısıyla ülkemizde bile farklı bir İNSAN profili olan bu kentin dünyada eşi benzeri olmayan bir şekilde 70 km öteye şu an darmadağın edilmiş bir ilçeye taşınması hangi HUKUKİ, VİCDANİ, İNSANİ gerekçe gösterilerek yapılmak isteniyor bu kentin insanları.

Haklı olarak bu soruyu başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞA N’a Başbakan Binali YILDIRM’a ve AK Parti İktidar milletvekillerine soruyoruz.

Bu kentin insanlarından ne istiyorsunuz?

Bu kentin insanlarının mağdur ve fakir olmaları, bu kentin boşaltılması acaba Türkiye Cumhuriyeti’ne yarar mı getirecek?

Yüz yıla dayanan Türkiye Cumhuriyetinde ve dünyada başka bir örneği olmayan bir şekilde HAKKÂRİ ve ŞIRNAK şehir merkezlerinin hiç ama hiçbir sebep yokken taşınması kararını ETİK VE DOĞRU bulmadığımızı Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve Başbakan YILDIRIM’ın dikkatine sunmak isteriz.

Hakkâri ilinin Yüksekova ilçesine taşınması garabetinin birinci amacı Güvenlik sorunudur.

Siz Hakkâri’yi boşaltıp Yüksekova’yı yaparsanız Güvenlik sorunu daha da büyümez mi?

Lütfen bu konuda beyin yoran Güvenlik birimleri, askeri yetkililer bu konuyu bir kez daha iyice irdeleyip ve bölgenin yapısı dikkate alınıp öyle karar verip Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza raporlarını sunsunlar.

Hakkâri kent merkezinin Yüksekova ilçemize taşınmasında güya ilçemizin arazi yapısın düz olması ve ilçede havalının olması ulaşımın çabuk sağlanması veya güvenlik(tabii bölgemize bugüne kadar hep güvenlik politikaları bakışı olduğundan bölgede ekonomik kalkınma ikinci hatta son sırada yer aldığından Yüksekova İlçemizin de il yapılmasındaki birinci amaç güvenliktir sanırım) sorunudur.

Rize’de deniz doldurularak havaalanı yapılıyor da Hakkâri kent merkezinde havaalanı yapılacak yer yok muydu acaba?

Üstelik deniz doldurularak yapılan Karadeniz sahil otoyolunda ulaşım yine arazi yapısı nedeniyle sık, sık yağan yağmurlardan dolayı yollar yıkılıp yeniden yapılırken, Hakkari’nin kalkınması ve iki komşu ülkeye ulaşımın daha sağlıklı yapılması için hala duble yol yapılmaması ve bu yüzden şehrin gelişmesinin yavaş olmasının müsebbibi HAKKARİ Halkı mı?

Şu an dedikodu mahiyetinde olan Hakkâri kentinin Yüksekova ilçesine taşınma işi daha resmiyet kazanmadan Hakkâri’nin işgüzar, ihbarcılığa öğrencileri sevk eden Rektörlük kapasitesi sıfır olan Hakkâri’yi ve insanlarını sevmeyen iktidarın hık deyicisi konumuna düşen Rektör Prof. Dr. Ebubekir Ceylan önceki Rektörün aldığı ve bizim bu satırlarda onlarca defa yazmamıza ve kendisine bizzat

söylememize rağmen Üniversite Rektörlüğü için alınan arazinin heyelanlı olmasını bile, bile buraya inşaat yapılmasına karar vererek geçen yıl bitmemiş bir binaya da geçerek Rektörlüğü buradan idare etti.

Geçen yıl TOKİ tarafından ihale edilen binalar heyelanlı arazi üzerinde yapılmaya başlandı.

Tabii arazi heyelanlı olunca yapılan binalar kaymaya ve büyük çatlaklar oluşmaya başladı.

Bitmemiş bir binaya usulsüz bir şekilde taşınan Rektör Ceylan hem İş Güvenliği yasası, hem oturma izni alınmayan binada hizmet vermesi sıkıntısını yaşayınca apar topar karar vererek hükümetten önce Hakkâri Üniversitesini Yüksekova’ya taşıma kararını YÖK’e iletti.

2008 yılında kurulan Hakkâri Üniversitesinin binlerce yıllık bir kültür kenti olan Hakkâri’de Yüksekova’ya taşıma kararını alarak Hakkâri halkına ihanet eden Rektör Prof. Ceylanı da bu vesile ile de Hakkâri halkı adına protesto ettiğimizi ve bu kararın bir an önce geri alınması için YÖK’ün devreye girmesini bekleriz

Hakkari halkı Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın ilk defa ağzından dinlediği, son olarak bölgemizdeki STK’lara Beştepedeki Cumhurbaşkanlığı Sarayında verdiği iftar yemeğinde edindiğimiz bilgilere göre kentimizden katılan STK Temsilcilerine bu iş bitmiştir demesini doğru bulmadığımızı bunun Hakkari ‘ye ve Hakkari halkına KÖTÜLÜK yapıldığını, halkın ahının ve bedduasının almamaları gerektiğini ifade etmek isterim.

Velhasıl binlerce yıllık tarihi geçmişi olan çevresindeki kentleri de kültürel olarak büyük miras bırakan bir KÜLTÜR, İLİ M İRFAN ve YÖNETİM Merkezi olan Hakkâri’nin GÜVENLİK Politikalarına kurban verilmemesi ve daha bir vahim durumun ortaya çıkmaması için HAKKÂRİ kentinin İl olarak kalması yönünde şifahi olarak Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu kararlarını tekrar gözden geçirmelerini HAKKARİ halkı adına istirham ediyoruz.

Bu haber toplam 4180 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
 • Hakkari belediyesine şenlik teşekkürü19 Haziran 2018 Salı 17:41
 • Başkan Epcim asfalt çalışmalarını denetledi19 Haziran 2018 Salı 16:38
 • Van caddeleri gül suyu ile yıkadı19 Haziran 2018 Salı 16:26
 • CHP'li tanrıkulu hakkında fezleke hazırlandı19 Haziran 2018 Salı 13:06
 • Adalar'da bir dönem sona eriyor18 Haziran 2018 Pazartesi 17:35
 • Ur keklik kuluçkada görüntülendi18 Haziran 2018 Pazartesi 14:57
 • Instagram'da ekran görüntüsü alanlar...18 Haziran 2018 Pazartesi 11:08
 • Van'da deprem!17 Haziran 2018 Pazar 21:53
 • Erdoğan’dan ’Demirel’ mesajı17 Haziran 2018 Pazar 14:25
 • Nuh gemisi Ağrı'da mı bulundu?17 Haziran 2018 Pazar 14:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim