• BIST 117.651
 • Altın 167,390
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C

Hakkari'de 5 Nisan avukatlar günü

Hakkari'de 5 Nisan avukatlar günü
Hakkari Barosu Avukatları “5 Nisan Avukatlar Günü” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Baro’da yazılı açıklama yapan Hakkari Barosu Avukat Hakları Komisyonu Başkanı Av. Adnan Demirkan,bir Avukatlar  gününü daha, ağır mesleki sorunlar içinde karşılaştıklarını belirtti.

Avukatlar bireylerin  hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesi olduğunu ifade eden Demirkan, Adil ve demokratik bir toplumda ancak avukatların bağımsızlığı ve özgürlüğünden söz edilebileceği gibi, bireylerin kolayca avukata ulaşamadığı, avukatın da tam bir bağımsızlık ve özgürlük içinde ve etkili bir şekilde mesleğini icra edemediği bir toplumda, adil yargılama hakkından ve bireylerin hukuk güvenliğinden söz edilemez dedi.

Demirkan,”Biz avukatlar, bireylerin hak ve adalet sorununu, mesleğimizin temel sorunlarından, toplumun demokrasi ve özgürlük sorununu ise avukatın özgürlüğünden ayrı düşünmüyoruz. Bugün hala tümüyle avukatlık meslek faaliyeti, insan hakları savunuculuğu ve sivil toplum çalışmaları sebebiyle; aleyhlerine “silahlı örgüt üyeliği” olarak suçlama konusu yapılan avukatlar  5 yıla yakın süre tutuklu olarak yargılanabilmektedir.

Yıllardır  devam eden, aynı zamanda hak arama özgürlüğünün önünde engel oluşturan mesleki sorunlarımız bütün ağırlığıyla sürmektedir.  Öteden beri mesleğimize ve meslek faaliyetlerimize ilişkin en ciddi sorun, adli ve idari makamların avukatlara yönelik tutum ve davranışları, avukatlara yönelik baskılar ve engellemelerdir dedi”

 HUKUK DIŞI ENGELLEMELERLE KARŞILAŞIYORUZ

Hukuk dışı engellemelerle karşılaştıklarını söyleyen Demirkan, “Avukatlık Yasasının 2. Maddesinde  belirtildiği üzere yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır.’ şeklindeki açık ve emredici düzenleme hala hayata geçmemiştir. Çeşitli kamu kurumlarına giden meslektaşlarımız, çeşitli zorluklar ve engellerle karşılaşmaktadır.

Hatta ve hatta ilimiz dahilinde mülki makamları temsil eden kimi görevlilerce de meslektaşlarımıza yönelik mesleği rencide edici tavır ve davranışlar içerisine girilmektedir. Mesleğin icra edilmesine hukuk dışı engellemeler ile mani olunmaktadır. Bu şekilde  bireylerin hak  aramalarının önüne  geçilmek  istenilmektedir. Unutulmamalıdır ki bir  gün savunma  herkese  lazım  olacaktır.

Üstat Molıerac’ın “Görevimizi   yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir  hiyerarşik üst de tanımıyoruz.  En kıdemsizin  en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. 

Avukatlar köle kullanmadılar ancak hiçbir zaman  efendileri de  olmadı.” Zamanları aşan düsturuyla  hareket ediyoruz. Diğer  yandan Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ve  Hukuk Muhakemeleri  Kanunu (HMK) hükümleri uyarınca, şahıslara  hukuki yardım sunmak üzere görevlendirilen avukatlara ödenen ücret, mesleğimizin onur ve saygınlığını zedelemektedir.

Avukatlar için angaryaya dönüşen bu soruna bir an önce çözüm bulunmalıdır. Yine silahların eşitliği temelinde  iddia ve savunma mutlaka eş güçler olarak yeniden  düzenlenmelidir.

Savunma hakkına saygının sağlandığı, mesleğimizin onur ve saygınlığının korunduğu, adil ve demokratik bir ülke dileğiyle tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyoruz” dedi. Hakkarihabertv.com

 

Bu haber toplam 3271 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim