• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 3 °C

Hakkari’de yüzlerce gencin kısır olduğu iddiası

Hakkari’de yüzlerce gencin kısır olduğu iddiası
HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Meclisi (TBMM)’ne soru önergesi vererek, Hakkâri’de nüfus artışın engellenmesi için yapılan aşılar sonucunda yüzlerce gencin kısır olduğu iddiası doğru mudur? Diye sordu.

Akdoğan Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’na soru öneresi vererek Anayasa’nın 98. ve İçtüzük 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Kağıthane Devlet Hastanesi’nde görevli Burcu Gürsoy isimli doktorun, Doğu ve Güney Doğulu çocuklara karaciğer yetmezliğinden ölmeleri için yüksek dozda ilaç verildiğine dair iddia basına yansıdığını ifade eden Akdoğan, söz konusu iddiada bahsi geçen doktorun Kürt vatandaşlarını sevmediğini,

kendisine gelen hastaların nüfus cüzdanlarına baktığını, Doğu ve Güneydoğu illerine kayıtlı olan çocuklara ileri ki yaşlarında ölmeleri için yüksek dozda antibiyotik verdiği şeklinde olduğunu söyledi.

İddianın sahibi olan Dr. Burcu Gürsoy’un sevgilisi, cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması sonrasında savcılık inceleme başlattığını söyleyen Akdoğan, basına yansıyan bilgilere göre; bu iddialar üzerine bakanlığınız da iddiayı araştırmak için iki müfettiş görevlendirdiği şeklindedir dedi.

Sağlık alanında yıllardır netliğe kavuşturulamayan ve insanların hala doğruluğuna kanaat getirdiği iddialar günceliğini sürdürmekte olduğunu ifade eden Akdoğan,1999-2002 tarihlerinde sağlık bakanlığını yapan Osman Durmuş döneminde, Kürt illerinde bayatlamış kızamık aşıların kullanılması sonucunda yüzlerce çocuk SubakutSklerozanPanensefalit (SSPE) adı verilen bir hastalığa yakalanmış olması bu iddiaların başında gelmektediğini belirtti.

Özellikle bakanlık bünyesinde görev alan bir takım bürokratın, Türkiye’de ki Kürt nüfusun artışından rahatsızlık duyması nedeniyle, bu artışın önüne geçilecek yöntemleri geliştirdiği ve bu amaçla kısırlığa neden olacak ilaçların çocuklara uygulandığına yönelik ciddi kuşkular söz olduğunu belirten Akdoğan özellikle bu uygulama sonrasında Hakkâri ilinde 1990-2002 yılları arasında yüzlerce gencin kısır olduğu iddia edilmektedir dedi.

Bakan Müezzinoğlu’na soru önergesi veren Akdoğan:

“ İddiada ismi geçen Dr. Burcu Gürsoy isimli şahıs bakanlığınıza bağlı Kağıthane Devlet hastahanesinde görev yapmakta mıdır? Görev yapmakta ise hastanede ne zaman göreve başlamıştır?

Dr. Burcu Gürsoy’un Kürt vatandaşı çocuklara aşırı dozda antibiyotik ilaç verdiğine dair iddiaları araştırmak için görevlendirdiğiniz müfettişlerin raporlarına göre bu iddialar doğru mudur? Söz konusu iddialar doğru ise bakanlığınız, yüksek dozda ilaç alan çocukların tespiti ve tedavileri için nasıl bir çalışma başlatacaktır?

Daha öncesinde de kendisi hakkında aynı iddialar söz konusu iken, neden inceleme ve soruşturmalar neticelenene kadar görevde tutulmuştur? Bu iddialar üzerine inceleme sonucuna kadar kendisi açığa alınacak mıdır?

Dr. Burcu Gürsoy’un sahte diploma sahibi olduğu iddiaları doğru mudur? Kendisi hangi tıp fakültesinden mezun olmuştur?

Yıllardır netliğe kavuşturulamayan;1999-2002 tarihlerinde sağlık bakanlığını yapan Osman Durmuş döneminde Kürt illerinde bayatlamış kızamık aşıların kullanılması sonucunda yüzlerce çocuk SubakutSklerozanPanensefalit (SSPE) adı verilen bir hastalığa yakalanması iddiası bakanlığınız tarafından araştırılmış mıdır? Kamuoyunu bu konuda ikna edici çalışmalar yapılmış mıdır?

SSPE hastalığına yakalan çocukların hastalık gerekçeleri nelerdir? Hangi faktörler bu hastalıkta etken olmuştur?

Türkiye’de Kürt vatandaşların nüfus artışından rahatsızlık duyan bir takım bürokratların, nüfus artış hızını düşürmek için erkekleri kısırlaştırma uygulaması çerçevesinde küçük çocukları kısırlaştırmak için aşılar yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar üzerine bakanlığınızın incelemesi olmuş mudur? Bu iddialar araştırılmış mıdır?

Hakkâri’de nüfus artışın engellenmesi için yapılan aşılar sonucunda yüzlerce gencin kısır olduğu iddiası doğru mudur? Hakkari’de kısır olan erkeklerin sayısıyla ilgili bakanlığınızda herhangi bir veri söz konusu mudur?

Hakkari’de 1990-2002 yılları arasında evlenip çocuk sahibi olamayan çiftlerle ilgili bakanlığınızda herhangi bir veri var mıdır? Bu tarihler arasında kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olmayan kaç çift vardır?” şeklinde sorular yöneltti. Hakkarihabertv.com

 

 

Bu haber toplam 2497 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim