• BIST 109.330
  • Altın 156,222
  • Dolar 3,8688
  • Euro 4,5564
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 2 °C

Hakkari'den ALS''ye bol sütlü destek

Hakkari'den ALS''ye bol sütlü destek
3600 rakımlı yaylada berivanların kovalarla başına döktüğü süt nedeniyle zor anlar yaşayan Hakkarili ünlü türkücü Aydın Aydın, nefes almakta güçlük çekti.

ALS hastalığı kampanyasına destek vermek için 3600 rakımlı yaylada berivanların kovalarla başına döktüğü süt nedeniyle zor anlar yaşayan Hakkarili ünlü türkücü Aydın Aydın, nefes almakta güçlük çekti. Aydın, Kadir İnanır ve Mustafa Erdoğan'a meydan okudu.

semdinli-fotogaleri.20110403180752.jpg

Dünyada ve Türkiye’de olup biten her şeye tepkisini sanatıyla dile getiren ve yaklaşık 5 yıldır TRT-6’da Çepik isimli programı ile izleyici rekorları kıran sıra dışı Hakkarili ünlü türkücü Aydın Aydın ALS hastalığı kampanyasına dikkat çekmek amacıyla kendi köyü olan Hakkari Bağlı köyü 3600 rakımlı Mendeni yaylasında kafasına 50 litre süt dökerek destek verdi.

FOTO/GALERİ (2)

Ünlü türkücü Aydın Aydın’ın ALS hastalığına destek vermek amacıyla başlattığı ilginç kampanyaya Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanı Servet Taş da destek verdi. Sanatçı Aydın Aydın ve HATSO Başkanı Taş, Bağışlı köyüne 14 kilometre mesafede bulunan 3600 rakımlı Mendeni Yaylası'na hareket etti. Berivanlarla birlikte sürünün içinde dolaşan türkücü, koyunları sağarak ALS hastalığı için bestelediği türküyü seslendirdi.

video-galeri.20110227163236.gif

Aydın'ın ALS hastalığı için bestelediği, “ALS ALS kulak verin bu sesse. Gönlünden ne koparsa sen de gönder adrese” şeklindeki türküsüne berivanlar da eşlik etti.

ALS HASTALIĞI KAMPANYASINA KUZU VE KOÇ BAĞIŞLADILAR
Aydın, ALS hastalığına kuzu bağışladığını belirtirken, HATSO Başkanı Servet Taş ise bir koç bağışladı. Burada konuşan Başkan Taş, burada tüm Türkiye’ye ve dünyaya seslendiklerini belirterek, ALS hastalığına karşı herkesi duyarlı olmaya çağırdığını söyledi. Taş, ”Kampanyaya farklı bir yöntemle destek sunacağız. Biz Hakkari HATSO olarak bir koç bağışlayacağız. Biz bunun değerini nakit olarak kampanya hesabına yatıracağız. Keseceğimiz koçun etini ise ise Irak savaşında göç eden Şengalli mültecilere göndereceğiz” dedi. Türkücü Aydın Aydın ve Başkan Taş, yanların bağışladıkları kuzu ve koçu alarak herkesi bu hastalığa karşı duyarlı olmaya çağırdı.

“BÜTÜN DÜNYAYA, KADİR İNANIR’A VE MUSTAFA ERDOĞAN’A MEYDAN OKUYORUM”
Kampanyaya destek isteyen Aydın, ”Birincisi kirvem olan 19-20’nci dönem Bingöl Milletvekili Hüsamettin Korkutata'ya, ünlü sanatçı Kadir İnanır’a ve de Anadolu Ateşi adlı dans grubunun genel sanat yönetmeni Mustafa Erdoğan’a meydan okuyorum” dedi.

Berivanlar büyük zorluklarla sağdıkları sütle kampanyaya destek vererek yaklaşık 50 litre sütü ünlü türkücü Aydın Aydın’ın kafasına döktüler. Süt dökme esnasında elindeki sazı bırakmayarak ALS türküsünü okumayı sürdüren ünlü türkücü berivanların sırayla kafasına süt dökmesi sonucu boğulma tehlikesi geçirerek zor anlar yaşadı. Boğulma tehlikesi geçiren türkücünün o anları saniye saniye kameraya yansıdı. Nefes almaktan zorlanan türkücü ne yapacağını şaşırdı.

“İNŞALLAH BU SÜT ALS HASTALARINA ŞİFA GETİRECEK”
Türkçe ve Kürtçe olarak basın mensuplarına açıklamada bulunan Aydın Aydın, ”Kimileri bUzlu su ile bu hastalığa destek oldu, kimileri farklı yöntemler uyguladı ama Hakkari’de berivanlarla yaptığımız bu yardım örneği çok değişik oldu çünkü ben Türkiye’de 'Su Sesi' diye bir türkü yaptım. Küresel ısınma ve su israfı ile ilgili 10 yıl önce bir ilke imza atmıştım. Su israf olmasın diye bugün böyle bir destek vermedik. Süt birçok hastalığa devadır. İnşallah bu süt ve berivanların bu kadar emeği ALS hastalarına şifa getirir. Saatlerce yol gidip koyun sağdıktan sonra ALS hastalarına destek sunmalarından dolayı berivanlara çok teşekkür ediyorum. Bizim yörenin geçim kaynağı hayvancılıktır. Birbirlerine hayvan armağan ederek destek vermişlerdir. Koç, kuzu, at, inek ve kimisi bir öküz, yani hayvanlar armağan edilirdi. Ben de bugün ALS hastalığı kampanyasına bir kuzu hediye ediyorum. Yardımlaşma anlamında destek veriyorum. Hakkari HATSO da bu kampanyaya bir koçla destek vermiştir. Bizim dileğimiz inşallah bu süt ALS hastalarına şifa getirir” dedi.

"İNSANLAR TÜRKÜLERİME HEP ALAY ETTİLER"
Aslında kirli bir dünyada yaşadığımızı belirten ünlü türkücü Aydın Aydın, "Türkiye’de birçok ilke imza attım. Hayvanlarla düet yaptım, me dedim, şıp şıp su sesi dedim, ye ye, her bitki bir derde devadır dedim bununla ilgili türkü yaptım. Dumansız havalar diye türkü yaptım. İnsanlar hep alay etti. Doğa ile ilgili yaptığım türkülere hep dalga geçip alay ettiler ama şu an dünya darda. Hayvanları ihmal ettik. Bitkileri yok ettik. Suyu kirlettik ve suyu israf ettik. Yıllar önce insanlar benim türküme kulak verseydi bugün belki bir nebze suyu israftan kurtarmış olurduk, suya sahip çıkardık. Bugün de sütü tercih etmemin sebebi süt birçok derde devadır çünkü birçok besin maddesi sütten oluyor” şeklinde konuştu. Haber: Feyzullah Taş (İHA)

 

Bu haber toplam 8218 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim