• BIST 104.179
 • Altın 162,779
 • Dolar 3,9156
 • Euro 4,6113
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 13 °C

Halkımız inşa eder, bazıları'da o rantını yer

Çiya Berçelan

1990'lı yılların sonuna kadar süreci yakından takip edenler çok iyi bilirler, kentlerde özgürlük hareketine omuz verecek kişi azdı, bir elin parmaklarını geçmezdi. Hareketin sosyal karşılığı henüz çok zayıftı, kararlılık mücadelenin sosyal tabanını giderek büyüttü.

Sosyal tabanın büyümesi sonucu süreçle birlikte demokratik seçimlerle yerel yönetimler özgürlük hareketine geçmeye başlamıştı. İllerin, İlçelerin yerel yönetimleri, il meclisleri özgürlük hareketine geçince illerin ekonomisine hükmetmeye de başlandı.

Bu nokta çok önemli, çünkü geçmişte bu rant alanları sistemin adamlarındaydı, rantçıların tümü oradaydı. Sistemin adamları rant alanlarını kayıp edince mecburi olarak saf da değiştirdiler. Şimdi dönüp birçok aileyi iyice inceleyin tümünün geçmişte sistemden beslenen rantçılar olduğu görülecektir. Rantçılar rantlarının peşinden koşmuş oldular.

O rantçı aileler için bir mücadele var o da rant kaynaklarının başında kalıp rant, çıkar elde etme mücadelesi, onlar halkı, halkın değerlerini, emeklerini buldukları her şeyi rantlarına kurban ederler. Onların aile kültüründe, geleneklerinde, atalarından, babalarından miras olarak aldıkları sadece bu rant kültürüdür ve rant nereye giderse onlar bukalemun gibi renk değiştirerek onun peşinden giderler.

Halkın siyasi kazanımlarının kısa resmi budur, siyasi ve ideolojik olarak bu kesimler asla değişmez, ama bukalemun gibi renk değiştiren rantçı ve kirli bir kitle ile karşı karşıyayız. Bunu kolayca temizleme dönüştürme, değiştirme imkanı bulunmuyor. Bu gruplar girdikleri yerleri mutlaka kendilerine benzetirler, bunun mücadelesini sonuna kadar verirler.

Ustadırlar, nasıl renk değiştirebileceklerini çok iyi bilirler, bugün bölgede oluşan gücün arkasına saklanıp en sivri sloganları onlar atıyorlar. İzliyorum, atılan sloganlara, kimlerin bu sloganları attıklarına bakıyorum, nedenlerini araştırıyorum, sorguluyorum. Bir sonuca varıyorum, o da her geçen gün kirlenmenin boyutlarının artacağıdır.

Gücün arkasına saklanıp en sivri sloganları atanların geçmişten gelen derin ailesel kimlikleri görüldüğü taktirde, bunların çıkara yönelik hamleler olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Yakın geçmişte ilde aşiretler arası kalkışmasının arka planı bu kirli hesaplara dayanıyordu. Gelecekte rantçı aileler paylaşım yüzünden daha belirgin çelişkiler yaşayacakları çok açıktır.

Buna çürümenin dağılma süreci de denilebilir, bunun yaşanmaması için özgürlük mücadelesinin devrimci demokrat dinamikleri bu bilinci yaygınlaştırıp, halkımızı bilinçlendirme hamleleri başlatabilmelidir.

Geçmişte sistemin dayanakları olan feodalizm bugün yerini yuvasını kültürünü halkın kazandığı, elde ettiği değerlerin başına koymuş, buraya taşımış, yaplanması görülmelidir. Geçmişte sistemin siyasi partileri kimlere, hangi ailelere dayanmışsa, rant alanları değiştikten sonra o ailelerin sosyal ve siyasal konumlanması yapısında yer değişikliği kaçınılmaz olmuştur.

O aileler sosyal ve siyasal konumlanma yerlerini değiştirirken eski kral öldü yaşasın yeni kral hesaplarını çok iyi yaparlar. Konumlandıkları siyasi parti, kurum, grup ve yapılara asla yapı itibariyle onlara uymaz, onların değerlerine göre değişmezler ve bütün değerleri bugüne kadar olduğu gibi sadece genel çıkarları için kullanmayı hedeflerler.

Bu yazı toplam 963 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim