• BIST 84.208
 • Altın 147,005
 • Dolar 3,7769
 • Euro 4,0596
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -3 °C

Halklar HDP ile sarayı devirmeye hazırlanıyor!

Halklar HDP ile sarayı devirmeye hazırlanıyor!
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları, 7 Haziran Genel Seçimleri kapsamında halk ve esnafla bir araya gelmeye devam ediyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili adayları, 7 Haziran Genel Seçimleri kapsamında halk ve esnafla bir araya gelmeye devam ediyor. Amed Adayı Baluken, 7 Haziran'da hem Amed hem de Kandil'de kutlama yapılacağına dikkat çekerek,

"Tayip Erdoğan'ın sarayını hep beraber düşüreceğiz" dedi. Amed Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Kışanak da 7 Haziran'da halkın geleceğine karar vereceğini ifade etti. 

MALATYA

HDP Malatya İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın katılımı ile köy ve mahallelerde ziyaretlerde bulundu. Kışanak'ın da eşlik ettiği HDP Malatya milletvekili adayları Aydın Erdoğan, Betül kurnaz, Perihan Yücekaya, ilk olarak Arguvan ilçesine bağlı köylerde halkla bir araya geldi.

Kışanak yaptığı konuşmada, "Solun bileşeni olarak 7 Haziran seçimlerinde ilk adımı atacağız, bizler muhalefet için değil sol bileşenleri iktidar yapmak için geliyoruz, bu anlayışı sizlerle birlikte ileri taşıyacağız" dedi. Buradaki ziyaretlerin ardından partililer, katledilen Ermeni Gazeteci Hrant Dink'in doğup büyüdüğü Malatya merkeze bağlı Çavuşoğlu Mahallesi'nde halk toplantısı düzenledi. Ardından ise Doğanşehir ilçesine bağlı bazı köylerde ziyaretler sürdürüldü.

MERSİN 

HDP Mersin milletvekili adayı Çilem Öz, seçim çalışmaları kapsamında Yenişehir ilçesinde bulunan Sivas Karasüverliler Derneği'ni ziyaret etti. Dernek üyelerinin ilgisiyle karşılaşan Öz, HDP'nin Yeni Yaşam Projesi hakkında bilgi vererek, "Ben gerçekten barış ve demokrasiyi benimsediğim için HDP'deyim. Yolsuzluk yapmayan, hırsızlık yapmayan bir parti ve gerçekten doğruları konuşan bir partidir.

Esnaflara gittiğimizde hep 'çok şükür' diyorlar keşke iktidar da biraz çok şükür dese ama gözü doymuyor hep daha fazlasını istiyor" dedi. Tüm ezilen, sömürülen ve yok sayılan halkların birlik olup Cumhurbaşkanı Erdoğan'a balkon konuşması yaptırmaması gerektiğini kaydetti.

Akdeniz ilçesinde bulunan Balık ve Amerikan pazarlarını ziyaret eden milletvekilli adayı Mehmet Taşçı ise, esnafların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Ziyaret sırasında bir CHP'li esnaf, "Aile olarak barajı aşmanızı istiyoruz ve iki oyumuzu HDP'ye vereceğiz" diyerek desteğini belirtti. Başka bir esnaf da, "Başımıza tekçi zihniyetlerin gelmesini istemiyoruz ve seçimlerde sizi destekleyeceğiz" dedi.

ADANA 

HDP Adana milletvekili adayları, tüm mahalle, cadde, sokak ve evleri gezerek halkla bir araya gelmeye devam ediyor. Seçimlere az bir süre kala çalışmalarını hızlandıran Adana milletvekili adayı Hatice Kavran, Yüreğir ilçesinin Solaklı, Yunusoğlu, Şahin ve Özbilen mahallelerinde kadınlarla bir araya geldi. Alkış ve zılgıtlarla karşılana Kavran, Türkiye'de her gün 5 kadının en yakınındaki erkek tarafından şiddete maruz kaldığını belirterek, yaşananların tek suçlusunun AKP hükümeti olduğunu aktardı. 

HDP Adana milletvekili adayları Hatice Kavran, Feride Peynirci ve Hıdır Koluman, Kenan Evren ve Barajyolu caddeleri üzerinde bulunan esnafları ziyaret etti.

Aday esnaflar arasında ilginç diyalogların yaşandığı ziyarette, adaylar "HDP artık Türkiye halklarının ortak partisi olma umudunu hayata geçirmeyi başarmıştır. Bunun için hangi siyasi gelenekten olursa olsun yan yana geleceğiz ve kendimizi anlatacağız. Önyargıları kırarak sizinle beraber güçleneceğiz" dedi. 

Esnaflar ise, "Bu gidişe ve talana dur diyecek, ülke gidişatını değiştirebilecek tek gücün HDP olduğunun farkındayız onun için bu seçimde partinize destek vereceğiz" dedi.

'AMED VE KANDİL AYNI ANDA KUTLAMA YAPACAK'

AMED

HDP Amed Milletvekili Adayı İdris Baluken, Bağlar ilçesi Göçmenler Caddesi'nde esnafları ziyaret etti. Ziyaret esnasında yüzlerce kişi, caddede davul zurna eşliğinde halay çekti. Partililer yoğun ilgi ile karşılanırken, sık sık "Bijî serok Apo", "Oylar bize HDP meclise" sloganları atıldı.

Ziyaret sırasında zırhlı araç ve TOMA'ların sık sık caddede tur atması halkın tepkisine yol açtı. Ayrıca balkonlarına çıkan yurttaşlar da HDP flamalarını açarak, zılgıt ve sloganlarla Baluken'e sevgi gösterisinde bulundu. Esnaf ziyareti ardından Baluken, Göçmenler Caddesi'nde bulunan HDP Fatih Mahallesi Seçim Bürosu'na geçti.

Burada toplanan kalabalığa hitap eden Baluken, İmralı Heyeti olarak geçtiğimiz günlerde KCK yetkilileri ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, "Kandil'de bulunan genç gerillalar, yanımıza gelip Amed'deki seçim havasını sordular.

Biz de onlara Amed'in coşkusunu heyecanını anlatmaya çalıştık. Kandil'deki arkadaşlarımız bize, 'Kandil'in dört bir yanına havai fişekleri yerleştirmişiz. Amed'e zafer fişekleri patladığı an Kandil'de de biz havai fişekleri patlatacağız' dediler" şeklinde konuştu.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın seçim kampanyasına müdahil olmasının yaşadığı paniğin sonucu olduğu değerlendirmesinde bulunan Baluken, "Tayip Erdoğan'ın sarayını hep beraber düşüreceğiz. Zindanların kapılarını aralayıp oralardaki evlatlarımızı, gençlerimizi, yoldaşlarımız alıp hep beraber demokratik siyasetle özgürlüğe yürüyeceğiz" dedi.

HDP Amed milletvekili adayları Çağlar Demirel ve Sibel Yiğitalp, Sur ilçesinde bulunan İstanbul İş Merkezi'nde kurulan taziye ile Diyarbakır Din Alimleri Derneği'ne (DİAY-DER) ziyarette bulundu. Taziyede aileye başsağlığında bulunan adaylar, daha sonra DİAY-DER binasına geçti. Adaylar imamlar ile bir süre sohbet ederek, HDP projesini anlattı. 

MARDİN 

HDP Mardin milletvekili adayları Mehmet Ali Aslan, Erol Dora ve Gülser Yıldırım Midyat ilçesinde, aralarında bulunduğu HDP'li yöneticilerin de bulunduğu halk ile seçim yürüyüşü yaptı. HDP seçim bürosu önünden başlayan yürüyüş, Kürt, Mihellemi, Arap ve Süryani yurttaşların yaşadıkları mahallelerde erbaneler eşliğinde yapıldı.

HDP'li adayların geçtiği her mahallede yoğun ilgi gösteren mahalle halkı, zafer işaretleriyle yürüyüşe destek verdi. Yürüyüş boyunca HDP'liler, "Bizler HDP bizler Meclis'e", "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganlarını attı. Yürüyüşte, ayrıca yarın Midyat Newroz alanında saat 13.30'da yapılacak mitinge katılım bildirileri dağıtıldı.

Midyat Meydanı'nda son bulan yürüyüşün ardından, HDP'li adaylar ve yurttaşlar davul zurna eşliğinde uzun süre halay çekti. Çevrede toplanan kalabalık kitle de alkışlarla halaya eşlik etti. 

İZMİR

HDP İzmir milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Pınar Aydınlar, Gaziemir ilçesinde pazar yerinde esnafını ziyaret ederken, adaylardan Müslüm Doğan ise Buca Hınıslılar Derneği'ni ziyaret etti. Dernek üyeleri ile sohbet eden Doğan, daha sonra Alevi Kültür Dernekleri'ne bağlı Cemevi'nin açılışına katıldı. Doğan'a Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Özcan da eşlik etti.

'GELECEĞİMİZE KARAR VERECEĞİZ'

ADIYAMAN 

Malatya'dan Adıyıman'a geçen Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak, HDP Adıyaman milletvekili adayları Ayten Yılmaz, Birsen Tunç ve Kömür Belediye Başkanı Hüseyin Yuka ile birlikte Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Cemevi, Harhar ve Kömür seçim bürolarını ziyaret ederek, halkla bir araya geldi. 

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi'nde kendilerini karşılayan gruba hitap eden Kışanak, HDP'nin yanında olmanın, HDP'ye oy vermenin futbol takımı taraftarı gibi olmanın ötesinde bir olay olduğuna dikkat çekerek, "Biz tüm geleceğimiz için karar vereceğimizin bilincindeyiz.

O nedenle sandığa attığımız herhangi bir kağıt parçası değildir. Bu bir parti tutma meselesi değildir. Çok ötesinde bir olaydır. Girdiğimiz yolun bizi nereye götüreceği ile ilgilidir. İnsanlarımız bu bilinçle oylarını kullanmalıdır" dedi. 

"İnsanların sadece yaptıklarından değil yapamadıklarından sorumlu olduğunu" kaydeden Kışanak, "Örneğin komşumuz açsa ben ona kötülük yapmadım bu beni bağlamaz demekle bundan kurtulamayız. Belki yanlış bir şey yapmıyoruz ama doğrunun yanında durmadığımız zaman ortaya çıkan olumsuzluklardaki payımızı görmezden gelemeyiz.

Bizim bugün hissetmemiz gereken şey, doğrunun yanında durmama eksikliğidir. Doğrunun yanında durmak bu zalimin, diktatörün karşısında ortaya çıkacak gücü çıkartmak bizim sorumluluğumuzdur. Eğer bunu yapmazsak bir hafta sonra ortaya çıkacak vebal hepimizin boynunadır, kimse kendini bundan sıyrılamaz. Bu bir insanlık görevidir" şeklinde konuştu. 

Alevi bir kişi olarak yüzde 80'i Sünni olan Amed gibi yerden belediye başkanı olarak seçilmesini HDP geleneğinin yarattığı "zihniyet devrimi" olarak niteleyen Kışanak, bu devrimin hayatın her alanında büyüyerek devam edeceğini belirtti. 

MARAŞ 

HDP Maraş milletvekili adaylarınadan Aziz Tunç, Nuran İmir ve Mehmet Çat, kent merkezindeki Necip Fazıl Şehir Hastanesi'nde hasta, hasta yakınları ve sağlık emekçilerini ziyaret etti. Yine adaylar Ayşenur Vaizoğlu, Emre Genç, Aziz Tunç ve Mehmet Çat Çağlayancerit ilçesindeki seçim bürosu açılışına katıldı.

Burada bir konuşma yapan HDP adayı Aziz Tunç, bugüne kadar sürdürdükleri mücadeleyi başarı ve zaferle taçlandıracaklarını belirtti. Yapılan açılışta bir araya gelen yüzlerce kişi şarkılar eşliğinde halaylar çekti. 

'SEÇİM ÖNCESİ İŞE ALDIKLARINI İŞTEN ÇIKARTACAKLAR'

URFA 

Seçim çalışmalarına Bozova ilçesinde devam eden HDP Urfa Milletvekili Adayı Rasim Çakmak, ilçeye bağlı köylerde halkla bir araya geldi. Sandık güvenliği konusunda uyarılarda bulunan Çakmak, herkesin oyuna sahip çıkması gerektiğini belirtti. HDP'ye yönelik provokasyonlara dikkat çeken Çakmak, son bir haftada provokasyonların arttığını ve daha da artabileceğini hatırlatarak halktan sağduyulu olmalarını istedi.

AKP'nin diğer seçimlerin tamamında olduğu gibi 7 Haziran seçimleri öncesinde de göz boyama ve halkı kandırma maksadıyla işçi alımları yaptığını belirten Çakmak, "İşleri bittikten sonra, seçimden hemen sonra işe aldıkları bu insanları tekrar işten çıkaracaklar. Geçmişte bunun örneklerini defalarca hepimiz gördük" dedi. 

AYDIN

HDP, Sultanhisar ilçesinde şölen düzenledi. Şölene, HDP Aydın Milletvekili Adayı Derviş Peker, HDP Aydın İl Eşbaşkanları Nihat Bektaş ve Pınar Akpınar'ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Şölende konuşan Peker, "Türkiye'nin başına bela olan bir diktatör bozuntusu, meydan meydan dolaşıp 400 tane milletvekili istiyor. Bu 400 milletvekilini daha çok madenci öldürmek için,

daha çok Kürt genci öldürmek için, daha çok yandaşlarını zengin etmek için ve Türkiye'nin bölünmesini daha çok pekiştirmek için istiyor. Bunlar o kadar güçlü olmak istiyorlar ki hazineden aldıkları paralar yetmiyor, devlet olanaklarını da kullanıyorlar" dedi. diha

Bu haber toplam 1887 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim