• BIST 82.363
 • Altın 146,538
 • Dolar 3,7764
 • Euro 4,0385
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -1 °C

HDK 6. Genel Kurulu toplandı

HDK 6. Genel Kurulu toplandı
HDK 6. Genel Kurulu Ankara’da toplandı. HDK Eş Sözcüsü Kürkçü “İktidar sadece ülkeyi yok etmiyor, aynı zamanda vicdanları çürütüyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 6. Genel Kurulu Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası toplantı salonunda gerçekleştiriliyor.

Genel kurula Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek,

Devrimci Parti Başkanı Ufuk Göllü, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Başkanı Necla Kurul, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, TTB, TMMOB, DİSK ve KESK gibi sendika ve meslek örgütü temsilcilerinin yanı sıra 800’e yakın delege katıldı.

Kurul salonuna “Yerinde yönetim, özgür yaşam”, “Güvenceli iş, güvenceli gelecek”, “Yaşamı savunuyoruz, özgürlüğümüz için örgütleniyoruz” ve “Özgür yaşam için ekolojik düşün” yazılı pankartlar asıldı.

Genel kurulda siyasi durum, örgütlenme ve önümüzdeki dönem çalışma perspektiflerini içerecek karar tasarıları görüşülerek, karar altına alınacak.

Divan seçiminin ardından, Divan adına Prof. Dr. Beyza Üstün, bir konuşma yaptı:

“Bu coğrafyanın her yerinde, yıllardır yaptıkları gibi Kürdistan’da halklara savaş açıyorlar. Bu savaş hepimizin canını yakıyor. Yaşam mücadelesi verirken yoldaşlarımız öldürülüyor. Onlar öldürülürken bizler buralarda özgür değiliz, canımız yanıyor.

“Ne 12 Eylülleri, ne Sivas’ı, Maraş’ı ne de Roboski’yi unuttuk. Ne de bugün süren bu savaşa izin vermeyeceğiz, sessiz kalmayacağız”

“Yaşanlardan devleti sorumlu tutuyoruz, çözüm için adım atmasında da sorumlu kılıyoruz.”

Ardından HDK Eş Sözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel birer konuşma yaptı.

Kürkçü: Herkesi insanlığına çağırmak HDK’nin görevi

“HDK kurulduğu süreçte Türkiye’de, müzakereden savaşa çok sert bir biçimde döndük. Bugün hala hükümet ‘savaştan başka çare yok, son gerilla öldürülünceye kadar devam’ diyor. Biz de esarete karşı özgürlüğü, savaşa karşı barışı savunmanın mümkün olduğunu söyledik.

“Nitekim tarih bizi yalan çıkarmadı. Savaş naraları atanlar 2013 Newrozu’ndan başlayarak kaçınılmaz olarak sürüklene sürüklene de olsa (barış masasına) geldiler.

“Sadece 2 bin insanın bir araya gelip imza atması aslında savaş cephesinin ne kadar kırılgan bir yapıda olduğunu gösterdi. Bugün sabahın erken saatlerinde Cizre’de onlarca insanın kaldıkları evleri topa tutulmaları, 20’den fazla yaralının hastaneye götürülmeyerek, bekletilmeleri ve yıldırım planları, halklarımızın isyanları karşısında yürümüyor ayaklarına dolanıyor.

“Kürt halkı kendi kadim kentlerini korurken, Türkiye’nin batısına açık bir mesaj gönderiyor. Siz de bizim kadar cesur olursanız soykırımcıları yenebiliriz. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Kendi halkına karşı soykırım planıyla gelen bir ülke nasıl medeni bir ülke olabilir? Batıda olanlar, yaşananlara karşı sağır değildir. Bir kez daha görülmüştür ki direnmek yaşamaktır yaşamak direnmektir.

“Karşımızda Türkiye tarihinin en uğursuz iktidar ve ittifakı var. Bu ittifak Türkiye tarihinin en koyu biçimde yürütüldüğü günlerin devletçiliğini yeniden getirerek Türkiye’ye yeni bir diktatörlüğün yönetimini getirmektedir. Bu ittifakın Türkiye’ye verdiği en büyük zarar sadece katliam değil aynı zamanda vicdanları kurutmasıdır. Tarihin en koyu karanlığı vicdanların kuruduğu yerde inşa edilebilir.

“O yüzden bunun uzağında yeni bir ortaklık kurmak için. Bu nedenle herkesi kendi insanlığına geri çağırmak HDK’nin en temel görevidir. Sadece Kürt halkına destek olmak değildir. Kürt halkı dört parçada duruşunu gösterdi. Esas olan insanlığın mücadelesine ortak olmak, esasen Batı’da yaşayanların önünde duran görevdir.

“HDP’nin önünde duran en önemli görev, Eğer Türkiye’yi ortak bir bütün vatan olarak görmek istiyorsanız ayağa kalkmaktan başka çareniz yoktur.

“Eğer üzerimize düşen görevi başarıyla yerine getirirsek, Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği kesimin ifade ettiği şiddet, savaş, öfke, soygun hayallerine son vermek mümkün olacaktır. Yeniden barış masası kurmak hayallerimizin peşinde olduğumuzu gösterecek kararlı bir duruş sergilemektir.”

Tuncel: Mesele hendek, barikat meselesi değil

“En önemli durum HDK’nin kuruluş amacı itibariyle Türkiye ve Kürdistan’da yeni yaşamı kurmak, bize dayatılan egemen zihniyette karşı evimizden, mahallelerimizden örgütlü gücümüzü kurmaktır. Evet karşımızdaki güç çok örgütlü, kurumlara dayanıyor ama biz onlardan daha güçlüyüz çünkü biz halka dayanıyoruz.

“Halk olmadan devletin bir anlamı yok, halk yaşamadan devlet yaşamaz. Yaşamın ve direnişin olduğu her yerde kadınlar var. Önümüzdeki süreçte de kadınlar merkez olma durumuyla yeni yaşamı kuracaklar. İşimiz çok ama zamanımız yok.

“Konferanslarımızda açığa çıkan bir durum da HDK önemli bir bileşen ama halkı örgütlemeli ve demokrasi güçleriyle daha güçlü bir araya gelmeliyiz. Bize karşı dayatılan faşizm cephesine karşı demokratik direniş cephesini yaratmak bizim görevimizdir. Aksi takdirde bize dayatılanı yaşamak zorundayız.

“AKP’nin faşist rejimine karşı kimse sessiz değil ama insanlar nerede, nasıl tepki vereceklerinin yollarını arıyorlar. HDK insanlara bu yolu göstermek zorundadır. Biz sadece söz söyleyen değil hayatı kurmaya karar verdiysek halkımıza alternatif oluşturmak, bunun yol ve yöntemlerini ortaya koymak zorundayız.

“Barış bizim için yaşamın anlamıdır. Çatışma olmasın ölüm olmasın demek Kürt halkının hak ve özgürlüğe kavuşması kendi kaderini tayin etmesi demek. Bir halk kendi geleceğine karar veremiyorsa orada özgürlükten bahsetmek mümkün değil. O yüzden mesele hendek, barikat meselesi değil. Bu mesele tam da Kürt halkının kendi kaderini tayin etme meselesidir. Birlikte yaşamın yolu Kürt halkının özgürlüğünden geçer.

“Hendeklerin kapatılmasını mı istiyorsanız tek bir yol var. Nedir bu? Kürt Halk Önderi Öcalan’la müzakereye başlamaktır. Başkan Apo ‘Hiçbir genç ölmesin diye bu süreci önemli görüyorum’ dedi. Şimdi bu süreci bozanlar, masayı devirenler, Kürt halkına soykırım dayatanlar dönsünler 100 yıllık Cumhuriyet tarihine baksınlar.

“Dünyada her yer de aynı yöntem uygulanır. Önce inkar, sonra imha ama başaramadılar. Tek bir yöntem kaldı o da müzakeredir. Müzakere masası kurmaktan ve Öcalan’ın özgürlük koşullarını sağlamaktan geçer. Kürt Halk Önderi müzakerelerde olmadan başarılı olunamaz.”imc

Bu haber toplam 1095 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 30 yıldan fazla çalışanlara ikramiye müjdesi!09 Ocak 2017 Pazartesi 13:23
 • Başbakan Yıldırım'dan emekliye müjde!30 Aralık 2016 Cuma 15:20
 • Asgari ücret rakamı belli oldu!29 Aralık 2016 Perşembe 12:40
 • Çeyrek altın ne kadar"27 Aralık 2016 Salı 15:04
 • Asgari ücrette son durum!22 Aralık 2016 Perşembe 13:04
 • 11.5 milyon kişiye sicil affı müjdesi19 Aralık 2016 Pazartesi 09:30
 • Öğrencilere fotoğrafın incelikleri anlatıldı!09 Aralık 2016 Cuma 14:00
 • Bakan'dan istihdam müjdesi!09 Aralık 2016 Cuma 10:01
 • Parasını Türkiye'ye getirene ceza yok!06 Aralık 2016 Salı 11:29
 • Başbakan'dan Kobilere kredi müjdesi!02 Aralık 2016 Cuma 12:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim