• BIST 1.127
  • Altın 501,770
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 8 °C

HDP belediye başkan adayı sayın Cihan Karaman ile baş başa

H. Aziz Hatipoğlu

31 Mart 2019 Pazar Günü yapılacak Yerel Seçimlerde Hakkâri Belediye Başkanlığına HDP’deneşbakan olarak katılacak olan Sayın Cihan Karaman ile seçimi ve Hakkâri’yi konuştuk.

“YA-ME-YE” “BİZİMDİR” sloganı çerçevesinde çalışmalarını başlatan ve Belediyeden bir çalışan olarak HDP’den Belediye Başkanlığına aday olan Cihan Karaman tüm bu sorunların üzerinde gelecek mi?

Belediyede yıllardır bir çalışan olarak Hakkari şartlarını iyi bilen genç Cihan Karaman tüm içtenliği ile sorularımızı yanıtladı.

İşte sorularımız ve aldığımız cevaplar.

Aziz HATİPOĞLU- Cihan Karaman kimdir?

Cihan KARAMAN-1977 Hakkâri Doğumluyum. DİSK Genel İşHakkari Şube Başkanıyım.  Lisemezunu olup üç çocuk babasıyım.

 Barış ve Demokrasiye inanmış,  bu yolda mücadele eden halk içinde yetişmiş ve değerler uğruna sonuna kadar mücadelesine devam edecek emekçi bir arkadaşım.

Aziz HATİPOĞLU-Belediyede çalışan biri olarak Hakkâri Belediyesinde gördüğünüz en büyük eksikliknedir?

Cihan KARAMAN-Özellikle 1990’lı yıllarda köylerin devlet tarafından boşaltılmasıyla nüfusu 25.000 olan bir kentin bir anda nüfusunun 50.000’lere çıkmasıyla hazır olmayan alt yapı ve imarın gelişi güzel yapılan izinsiz ve ruhsatsız yapılaşmalardan kaynaklı oluşan çarpık yapılaşma.

Aziz HATİPOĞLU-HDP’denEş başkanlar olarak Belediye Başkanlığını kazanmayı umuyor musunuz?

Cihan KARAMAN-Sadece bizim kent değil halkın iradesini hiçe sayarak kayyum atanan tüm belediyelerimizde halkımız sandık başında gereken cevabı verecektir YA-ME-YE

Aziz HATİPOĞLU-Dört dönem partinizde olan Hakkâri Belediye Başkanlığında yaptığınız olumlu veolumsuz işleri nasıl sıralarsınız?

Cihan KARAMAN-Halkçı Belediyecilik şiarıyla yerel yönetimlere başladığımız 1999 yılında 1200 çalışanı ve içeride her bir çalışanın 20 maaş alacağı olan, resmi kurumlara borcu olan (ki tüm resmi kurumlar tarafından desteklenen bir belediye) imar yolları kapalı olan bir belediyeden personel sayısı kayyumun geldi döneme kadar şirket çalışanları dâhil olmak üzere 300’e indirilmiş ve hiçbir personelin bir kuruş alacağı olmayan bir kurum haline getirildi.

Büyük sorun olan alt yapı projeleri başlatılıp %70’i tamamlanarak bitirilme aşamasına getirilmiştir. İmar yollarının çoğu açılmıştır.

Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan kadim ve kahraman halkımıza hizmet alanında imkansızlıklardan kaynaklı yetersizliklerimiz olmuştur.

Halkımıza yeteri kadar gidemedik.

Halkımıza ziyaretler istediğimiz düzeyde yapılamadı.

Aziz HATİPOĞLU-Dört dönemde Hakkâri Belediyesinin yaptığı hizmetlerde geri kalmasının en büyüksebebi nedir? Bunu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?

Cihan KARAMAN-1999’da ilk göreve başladığımızda belediyenin mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda sebep zaten ortaya çıkıyor. 1200 çalışan ve çalışanların kurum içi alacakları (personellerin çoğu 20 maaş alacaklı idi) sigorta dahil tüm resmi kurumlar bizden dolayı alacaklarına icra yoluyla el koymalar.

Kurum aylık geliri 400.000Tl civarında iken sadece personel gideri 600.000 TL dolaylarındaydı. Yani anlayacağınız tam bir enkaz devraldık.

Tüm bu imkansızlıklara rağmen hizmetin en iyisi sunulmaya çalışıldı. Belediye personel borçları ödendi. İmar yolları açıldı. Alt yapı projeleri başlatıldı. Personel sayısı azaltıldı. Farklı kurumlara gönderildi ya da emekli edildi.

Aziz HATİPOĞLU-Belediye Başkanlığına bir aday olarak Partinizin daha önceki belediye başkanlarının bir öz eleştirisini yapar mısınız?

Cihan KARAMAN-Daha önce belirttiğim gibi temel hedefimiz halkçı belediyecilik anlayışıdır. Halka gidilme, onları dinleme, onların talep ve istekleri doğrultusunda hareket edilememesi, ziyaretlerin daha sık olmaması ve halkla iletişim konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmemesi en büyük eksikliğimiz olduğunu düşünüyorum.

Aziz HATİPOĞLU-Partinizde olan Belediye Başkanlığına atanan Kayyum Başkan çok önemli icraatlar yaptı. Siz bunları neden yapamadınız? Ödenek sıkıntısı mı vardı? Nerelerde hata yaptınız?

Cihan KARAMAN-Öncelikle şunu belirteyim. Belediyecilikte ki tüm belediyeler için geçerli en zor ve sıkıntılı hizmet alt yapı çalışmalarıdır. Biliyorsunuz bizim dönemde altyapı projeleri başlatıldı. Hem kanalizasyon hem de su projeleri. Su projesinin %70’i, kanalizasyonun nerdeyse %45’i tamamlanmıştı. Bu projeler yapılırken ister istemez yollar kazmak zorundasınız. Şehir merkezinde yapılan çalışmalarda tüm mahallelerde kazı çalışmalarımız vardı. Bunu yapmak zorundasınız. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra üst yol çalışmaları başlar ki bununla ilgili projelerimizde vardı. Ama alt yapı bitmeden başlayamazsınız. Ancak hukuksuz biçimde atanan kayyum mevcut hazırda olan projelere devam etti. Kaldı ki projede fiyat artışı yaptıkları halde 2017 de suyun, 2018 de kanalizasyonun teslim edilmesi gerekirken hala bitirilemedi. Buna ek olarak Kadın Bınevş Merkezi, FeqiyeTeyran Kültür Merkezi, yeni açılan Çocuk Kreşi, yeni açılan Otogar gibi birçok birim kapatıldı. Artık yorumu halkıma bırakıyorum.

Aziz HATİPOĞLU-Ev ve işyerleri ziyaretlerini yapıyorsunuz? Halka neleri vaat ediyor ve nelerisöylüyorsunuz?

Cihan KARAMAN-Biliyorsunuz patimizin seçim sloganı YA_ME_YE yani bizimdir. Kısacası halkın olanı halka alıp halka geri vereceğimiz sözünü veriyoruz. Karakola dönüşen belediyeyi tekrardan belediyeye dönüştürme sözü veriyoruz.

Aziz HATİPOĞLU-Yaptığınız çalışmalarda bir baskı görüyor ve bir baskı hissediyor musunuz?

Cihan KARAMAN-Bu soruya yaptığımız çalışmalarda karşılaştığımız baskılardan değil de 6 milyon oy almış bir partinin ülkenin cumhurbaşkanı tarafından terörist olarak ilan edilmesi. Bence baskı var mı yok mu sorusunun en net cevabı bunda gizli.

Aziz HATİPOĞLU-Sizce Hakkâri halkının Belediye Hizmetlerinden hangisinde öncelikle yararlanmalıdır? Bunu dört dönemde niçin çözemediniz?

Cihan KARAMAN-İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu ülkemizde her halde en büyük sorun istihdam sorunu olduğunu düşünüyorum. Bu temelde üretime dayalı projelerin geliştirilip özellikle kadınların ve gençlerin teşvik edileceği projeler geliştirilmeli. Belediyecilik yol, su, alt yapı demek artık klişe oldu. Zaten belediyeciliğin olmazsa olmazlarıdır. Belediyecilikte neden yapamadık? Bence bunun cevabını daha önce verdim. Tüm baskılara rağmen bir enkazı ancak bu duruma getirebildik.

Aziz HATİPOĞLU-Seçildiğinizde nasıl bir Belediye Başkanlığı profilinisergileyeceksiniz? Hakkâri Halkından ne bekliyor Hakkâri halkına neleri vereceksiniz?

Cihan KARAMAN-Öncelikle partimizde Eş Başkanlık var biliyorsunuz. Bu yüzden ne yapacağım değil ne yapacağız eş başkanımla beraber. Halkın her kesimini içine katan bir belediyecilik anlayışını geliştireceğiz. Kapılarımız her daim açık olacak. Halkımızı dinleyeceğiz. Demokrasi ve barış adına üzerimize düşeni yapacağız.

Aziz HATİPOĞLU-Hakkâri halkı için hangi projeleri hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz? Bunun için bir plan ve programınız var mı?

Cihan KARAMAN-Özellikle bizim dönemimizde başlayıp kayyum geldikten sonra iş artışına rağmen tamamlanamayan projelerin hesabını soracağız. Kayyumun yapmış olduğu harcamaları kalem kalem halkımıza açıklayacağız. Kapatılan kurumları tekrardan hayata geçireceğiz.

Aziz HATİPOĞLU-Seçildiğinizde Valilik ve diğer devlet kurumları ile nasıl bir diyalog içerisinegireceksiniz?

Cihan KARAMAN-Bu kentin yaşanılır bir kent haline getirme sorumluluğu sadece belediyelere ait değildir. Tüm kurumların sorumlulukları vardır. Bu temelde başta Valilik olmak üzere tüm kurumlarla iletişim halinde olacağız. Kapıları zorlayacağız. Yeter ki bizler gibi kapıları açık tutsunlar.

Aziz HATİPOĞLU-Son olarak Hakkâri halkına neleri söyleyeceksiniz?

Cihan KARAMAN-Öncelikle her zaman, her seçimde tüm baskılara rağmen iradesine sahip çıkıp ve il dışına çıktığınızda bu duruşunuzdan dolayı Hakkâriliyim dediğinizde size duyulan hayranlıktan dolayı halkımıza minnettarız. Halkımıza borçluyuz. Halkımıza ait olanı almaya geliyoruz. Halkımıza diyoruz kihep beraber YA_ME_YE

Aziz HATİPOĞLU-Sayın Kahraman bu söyleşi için teşekkür ederim

 

Bu yazı toplam 3838 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
Savaş TAŞ - 0.(545) 864 3909
YUSUF TAŞ- 0.(544) 346 1740 | Haber Scripti: CM Bilişim