• BIST 107.303
 • Altın 152,986
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

Hemşirelik haftası etkinlikleri

Hemşirelik haftası etkinlikleri
Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Hakkari Şubesi "Hemşirelik Haftası" etkinlikleri kapsamında yazılı bir açıklama yaptı.

SES Hakkari Şubesi Başkanı Metin Demirer, bütün meslektaşlarımızı, haklarımız için mesleğimizin onuru için insanca yaşayabileceğimiz bir gelecek için "çok ses tek yürek" olmaya ve mücadele etmeye davet ediyoruz dedi. Demirer,"Etkinliklerde hemşire ve ebe meslektaşlarımıza çiçekler dağıtılıyor.

Bütün bu faaliyetler yürütülürken temel sorunlarımız görmezden geliniyor ve güneş balçıkla sıvanıyor. Bu güne kadar her nöbet çıkışında onlarca hastaya bakmanın psikolojik ve fiziksel yorgunluğunu sabah kahvaltısı niyetine ailemize sunduk. Birçoğumuz sağlık sisteminin piyasalaşmasıyla kendini müşteri zanneden hasta ve hasta yakınlarının sözlü ve fiziksel tacizine uğradı.

Hepimiz kötü çalışma koşulları ve fazla mesailer yüzünden ailemize yabancılaştık. Sağlık ekip işidir denildi, yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında sayıldık. Piyasacı sağlık sisteminin "toplam kalite" kavramıyla kağıtlara gömüldük, kırtasiye işinden mesleki görevimizi yapamaz olduk. Aynı işi yaptığımız halde 4/a, 4/b, 4/c, taşeron diye sınıflara ayrıldık, güvencesizleştirildik. Özel hastanelerdeki meslektaşlarımız haftada 80 saati bulan çalışma şartlarıyla köleleştirildi.

1. Basamakta uygulamaya konulan aile hekimliği ile birlikte, okullar okuyarak, emek vererek kazandığımız unvanlar elimizden alınıp "aile sağlığı elemanı" olduk. Sağlıkta dönüşümle değersizleştirildik, iş yükümüz katlandı, angaryaya boğulduk"

TALEPLERİMİZİ SIRALIYORUZ

Demirer," Bize iş tarifleri yapıldı, çalıştığımız bölümde uzmanlaşmamız istendi, kurslar aldık ama yeri geldiğinde "ihtiyaca binaen" klinik klinik dolaştırıldık. İşkolumuzun yarısını oluşturmamıza rağmen hala mesleki bağımsızlığımız sağlanmadı, görevimiz olmayan işler verildi.

Geceleri uykusuz kaldık kansere yakalandık, bulaşıcı ve enfeksiyon hastalıkları bulaştı kimi zaman öldük. Gerek doktorlar, gerek hasta ve hasta yakınları gerekse meslektaşlarımız tarafından mobinge maruz kaldık. Hep vardık ama hep yok sayıldık. Biz mesleğine, emeğine ve onuruna sahip çıkan hemşire ve ebeler olarak talep ediyoruz.

Ebe ve hemşirelik "ağır ve tehlikeli işler" kapsamına alınmalıdır. Gece bir saatlik çalışma iki saat sayılmalıdır. Başhemşire dahil tüm yöneticiler çalışanlar tarafından seçilmelidir ve yöneticilik süreli olmalıdır. Sağlık kuruluşlarında ücretsiz kreş açılmalıdır. Hastayı müşteri, çalışanı köle yapan 'sağlıkta dönüşüm programı' durdurulmalıdır. Gece çalışma meslekte artan yıl oranına göre azaltılmalıdır. Tüm sağlık emekçilerine fiili hizmet süresiyle erken emeklilik hakkı verilmelidir. Stajyer hemşirelere emeğinin karşılığı ücret olarak verilmelidir. Doğum izinleri ücretli hale getirilmelidir. Haftalık çalışma saati 35 saatle sınırlandırılmalıdır.

Ücretsiz servis konulmalı, sosyal haklar sağlanmalıdır. 4/b, 4/c, taşeron çalışan tüm meslektaşlarımız kadroya alınmalıdır. Özel hastanelerde çalışan arkadaşlarımızın çalışma saatleri denetlenmelidir. Performans sistemi kaldırılmalı, temel ücret insanca yaşayacak düzeye çıkarılmalıdır.

ILO hemşirelik antlaşması imzalanarak, gerekleri yerine getirilmelidir. Biz hemşireler kutlama değil, haklarımızı istiyoruz. Bütün meslektaşlarımızı, haklarımız için, mesleğimizin onuru için, insanca yaşayabileceğimiz bir gelecek için "çok ses tek yürek" olmaya ve mücadele etmeye davet ediyoruz" şeklinde konuştu

Bu haber toplam 2425 defa okunmuştur
Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim