• BIST 82.779
 • Altın 147,178
 • Dolar 3,7701
 • Euro 4,0274
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 0 °C

'Her saldırı gereken karşılığı bulacaktır'

'Her saldırı gereken karşılığı bulacaktır'
HSMKK, Tendürek Dağı’nda başlatılan operasyonun Türk devlet yetkilileri tarafından önceden planlanmış olan bir nokta baskını olduğunu belirterek, yapılan her saldırının meşru savunma çizgisi temelinde gereken karşılığı bulacağını vurguladı.

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı(HSMKK), Tendürek Dağı’nda başlatılan operasyonun Türk devlet yetkilileri tarafından önceden planlanmış olan bir nokta baskını olduğunu belirtti. Komutanlık açıklamasında, “Önder Apo’nun geliştirmiş olduğu Demokratik Çözüm Süreci’ne bağlı kalmayı esas alan Kürdistan özgürlük gerillası,

AKP devletinin hiçbir oyununa zemin sunmayacak ve bu oyunların yaşam bulmasına asla fırsat vermeyecektir. Provokasyonları geliştirme temelinde seçim hesapları yapanların, her koşul altında, Kürdistan özgürlük gerillasının dakik, disiplinli ve yüksek manevra kabiliyetine dayalı savaş performansıyla cevap bulacağından, yapılan her saldırının meşru savunma çizgisi temelinde gereken karşılığı bulacağından tüm yurtsever halkımız ve kamuoyu emin olmalıdır” denildi.

Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı, Türk ordusunun 11 Nisan günü Ağrı ilinin Diyadin ilçesine bağlı Tendürek kırsalında gerçekleştirdiği operasyona ilişkin bir açıklama yaptı.  Komutanlık, “Önder Apo’nun geliştirmeyi arzuladığı Kürt sorununun demokratik yollardan çözümünü öngören süreç, tüm Türkiye ve bölge halkları açısından büyük değer taşıyan ve halklarımıza özgür bir gelecek vaat eden bir barış yaklaşımıdır.

Bu stratejik yaklaşımın bir gereği olarak Önderliğimizin ilk açıklamayı yapmış olduğu 21 Mart 2013 tarihinden bu yana güçlerimiz tarafından bu sürecin ağırlığı ve ciddiyetinin bir gereği olarak ateşkes kurallarının gerekleri yerine getirilirken, AKP devleti ve Türk ordusu tarafından ise tam tersine, çeşitli hesaplar ekseninde türlü oyun ve taktiklerle sürece yaklaşılmaktadır.

Özellikle sathı mahalline girilmiş bulunulan 7 Haziran seçimlerine yaklaşmakta olduğumuz bu son dönemde, AKP’nin yeni politikası gereği Türk ordusu tarafından kontrollü olarak askeri cereyanlar yaratılmaktadır. Özel savaş basınının da desteğini alan AKP hükümeti tarafından bu durum çarpıtılarak Türkiye’deki demokratik kesimlere karşı bir koz olarak kullanılmak istenmektedir” dedi.

Komutanlık açıklamasında devamla şunlar kaydedildi:

“Bunun son örneği 11 Nisan günü (dün) Ağrı ilinin Diyadin ilçesine bağlı Tendürek kırsalında yaşanan olayda bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Tütek Köyü’nde halkımız tarafından yapılmak istenen Bahar Şenliği’ne gerilla güçlerimizin katıldığı dezenformasyonunu yayan ve çatışmayı güçlerimizin başlattığını belirten Türk Genelkurmay Başkanlığı, TC Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık açık bir şekilde kamuoyuna yalan söylemektedir.

‘ÖNCEDEN PLANLANMIŞ BİR NOKTA BASKINIDIR’

Bahsi geçen çatışma tamamen Türk devlet yetkilileri tarafından önceden planlanmış olan bir nokta baskını olup, yöre halkının yapmayı planladığı Bahar Şenliği’nin bir gün öncesinde başlatılmıştır. Gerillamız hareketsiz bir biçimde konumlanmış durumdayken, herhangi bir şekilde herhangi bir şenliğe gitmesi söz konusu değildir.

Kaldı ki zaten yurtsever ve demokrat olan bölge halkına, “demokrasi güçlerine oy verin” diye telkinde bulunup baskı yapmak akıl karı bir iş de değildir. Ayrıca çatışmalar gerillanın açtığı ateş sonucu başlamamış, Basın İrtibat Merkezimizin de açıklamış olduğu gibi, 11 Nisan gecesi saat 03.00 sularında Türk ordusunun oradaki birliğimizi tümden imha etmek amacıyla ilk ateşi açması suretiyle başlamıştır.

‘AKP VE TÜRK ORDUSU İŞBİRLİĞİ HALİNDE ORTAK BİR FAALİYET YÜRÜTÜYORLAR’

Ortada gerillanın hiçbir faaliyeti olmadığı halde Türk ordu güçlerinin havadan ve karadan bu kadar kapsamlı bir operasyona girişmesi, AKP ve Türk ordusu işbirliği içerisinde yürütülen kasıtlı ve bilinçli bir faaliyetin olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir.

Bu, Önder Apo’nun Kürdistan sorununda çözümün önünü açan, Türkiye halkıyla stratejik dayanışmayı hedefleyen çıkışına karşı Türk devletinin yeni psikolojik harp stratejisinin uygulanmasıdır. Daha önceden de benzer şekilde cereyan eden Oramar, Haftanin, Mazıdağı ve dün Siirt’te gerçekleşen operasyon da ele alındığında,

Tendürek’te Türk askerinin çıkartmış olduğu çatışmadan AKP devletinin sorunlu bir ortam yaratmak, gerginliği geliştirmek, böylece toplumu aldatan bir manevrayla  seçim hesapları çerçevesinde kendisine yol açmak istediği açık ortadadır. Şehidimizin, Cezmi Budak’ın ve bu çatışmada öldürülen askerlerin dökülen kanı, tamamen AKP’nin bu pis hesapları ve politikası yüzünden gerçekleşmiştir.

Bu kirli politikalarla HDP’yi baskılayarak halkların ortaklaşmasını ve demokratik güçlerin yükselişini durdurmak istemektedirler ama bu çabanın nafile olduğu açıktır. 25 kişilik gerilla takımını imha etmek ve böylece kirli hedeflerine ulaşmayı amaçlayanlar, başarısız kalmışlardır. Kendi iktidarı için yapamayacağı hiç bir şey bulunmayan AKP’nin bu zihniyeti esas olarak silaha dayanarak ve kan dökerek oy almaktır.

Bu iğrenç ve çirkef politikası ile halkların özgür geleceğini karartmak isteyen bu zihniyet, yapmış olduğu bu saldırı ile resmen ateşkes kurallarını ihlal etmiş ve ayaklar altına almıştır.

Tendürek Dağı’na dönük yapılan bu kapsamlı saldırı, 2013 Newrozu’ndan bu yana geçerli olan ateşkes sürecini resmen bozmuş bulunmaktadır. Tüm halkımızın, Türkiye demokratik kamuoyunun ve tüm emek ile demokrasi güçlerinin, AKP’nin bu çirkef politikalarına karşı mücadele yürütmesi ve demokratik çözüm sürecine sahip çıkması temel bir görev haline gelmiştir.

‘OY UĞRUNA KAN DÖKMEK İSTEYEN BU ALÇAKÇA POLİTİKAYA KARŞI MÜCADELEYE’

Türkiye’de sistemden dışlanan tüm ezilen kesimleri ve demokrasi ile barıştan yana olan bütün çevreleri, AKP’nin bu iğrenç entrikalarına karşı uyanık olmaya ve mücadeleyi yükselterek halklarımızın kardeşliğini korumaya, oy uğruna kan dökmek isteyen bu alçakça politikaya karşı mücadeleyi yükseltmeye, AKP’nin ve Türk ordusunun yalana dayalı açıklamalarına karşı çıkmaya çağırıyoruz.

ŞEHİT DÜŞEN BUDAK’I SAYGIYLA ANIYORUZ

Öte yandan olay yerinde kendini ortaya atarak çatışmaların durmasını arzulayan yurtsever bölge halkı, bu fedakar tutumuyla takdire şayan bir duruşun sahibi olmuştur. Askerin açtığı ateş sonucu şehit düşen değerli yurtsever, HDP Diyadin Eski İlçe Başkanı Cezmi Budak’ı saygıyla anıyor, kendisine rahmet, ailesine ve yurtsever Diyadin halkına başsağlığı, olayda yaralanan Cenap İlboğa’ya ise acil şifalar diliyoruz.

‘ŞEHİT YOLDAŞIMIZ CANFEDA SERHAT’IN MÜCADELESİNİ ZAFERE TAŞIYACAĞIZ’

Tendürek direnişinde büyük bir kahramanlık göstererek şahadete ulaşan Canfeda Serhat yoldaş, genç yaşına rağmen gerillacılıkta hızla derinleşen ve Serhat dağlarında mücadele yürütmeye hak kazanmış, yiğit bir Serhat evladı olarak her daim belleklerimizdeki yerini koruyacaktır. Bu değerli şehidimizi saygıyla anıyor, anısını Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini zafere taşıyarak her daim yaşatacağımızın sözünü veriyor, ailesine ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz.

‘HER SALDIRI GEREKEN KARŞILIĞI BULACAKTIR’

Önder Apo’nun geliştirmiş olduğu Demokratik Çözüm Süreci’ne bağlı kalmayı esas alan Kürdistan özgürlük gerillası, AKP devletinin hiçbir oyununa zemin sunmayacak ve bu oyunların yaşam bulmasına asla fırsat vermeyecektir.

Provokasyonları geliştirme temelinde seçim hesapları yapanların, her koşul altında, Kürdistan özgürlük gerillasının dakik, disiplinli ve yüksek manevra kabiliyetine dayalı savaş performansıyla cevap bulacağından, yapılan her saldırının meşru savunma çizgisi temelinde gereken karşılığı bulacağından tüm yurtsever halkımız ve kamuoyu emin olmalıdır. anf

Bu haber toplam 1480 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hakkari'de halk toplantısı yapıldı!17 Ocak 2017 Salı 19:15
 • Rusya'dan Suriye'de federasyon açıklaması17 Ocak 2017 Salı 14:36
 • “Beklemek Zor: Haberci Yakını Olmak” belgeseli17 Ocak 2017 Salı 14:16
 • Doğaya 180 ton yem bırakıldı!17 Ocak 2017 Salı 14:08
 • Dedelerin kayak keyfi!17 Ocak 2017 Salı 12:13
 • Reina saldırganı böyle yakalandı17 Ocak 2017 Salı 09:54
 • Yasak aşk cinayeti: 3 ölü!16 Ocak 2017 Pazartesi 17:35
 • Uçağın düşüş nedeni belli oldu!16 Ocak 2017 Pazartesi 17:31
 • Şırnak'ta patlama 5 yaralı!16 Ocak 2017 Pazartesi 17:21
 • Çam sakızının faydası saymakla bitmiyor16 Ocak 2017 Pazartesi 17:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim