• BIST 93.506
 • Altın 194,144
 • Dolar 4,7164
 • Euro 5,4775
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 25 °C

İHD 19 Aralık operasyonunu kınadı

İHD 19 Aralık operasyonunu kınadı
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi Türkiye'de 20 cezaevine düzenlenen ve onlarca tutuklunun öldüğü ve yüzlercesinin yaralandığı 19 Aralık katliamını yaptığı basın açıklamasıyla kınadı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi, 19 Aralık 2000 yılında cezaevlerinde yaşanan olayların 15. yılında Hakkari M Tipi Kapalı Cezaevi önünde saat 12:00’da bir açıklama yaptı. 

Burada açıklamalarda bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, 19 Aralık hapishaneler tarihinde kara bir leke olduğunu hatırlatarak, Bundan tam 15 yıl önce, 19 Aralık 2000 tarihinde Türkiye'de 20 cezaevine “Hayata Dönüş” adı altında operasyonlar gerçekleştirildiğini söyledi.

İnsanlık, yüzlerce tutuklu ve hükümlünün maruz kaldığı şiddete, yanmış vücutlara, cezaevlerinde yükselen alevlere tanık olduğunu ifade eden Akbulut,” Bu kanlı operasyonun öncesinde, 20 Ekim 2000 tarihinde bazı tutuklu ve hükümlüler açlık grevine başlamışlardı. Açlık grevleri F tipi cezaevlerinin tecrit koşullarını içermesine tepkiyi ifade ediyordu.

Zamanın Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, demokratik kamuoyu tarafından F tipi cezaevlerine yöneltilen eleştiriler karşısında, 9 Aralık 2000 tarihinde bir açıklama yapmış ve toplumsal mutabakat sağlanmadan F tipi cezaevlerinin kullanıma açılmayacağını duyurmuştu.

Ancak kısa bir süre sonra sorunun diyalog yoluyla çözümü yöntemi terk edilmiş ve bilinen trajik gelişmeler yaşanmıştı. 18 Aralık'ı 19 Aralık'a bağlayan gece cezaevlerinde görevli tüm asker ve infaz koruma memurları geriye çekildi, onların yerine özel eğitilmiş askerler ve özel tim mensupları yerleştirildi. Bu saldırıda iş araçları, buldozerler, ateşli silahlar, her türlü bomba ve kimyasal madde kullanılarak operasyon naklen yayınla tüm topluma seyrettirildi.

Çocuklarının, yakınlarının akıbetlerini merak edip cezaevleri önüne giden tutuklu yakınlarına yönelik engelleme çoğu kez şiddete dönüşürken polisin çok sayıda tutuklu yakınını döverek, tartaklayarak gözaltına aldığı görüldü.

Gözaltılar ve sivil toplum örgütlerine yönelik baskılar yoğunlaştı. "Operasyonu protesto" eden tüm etkinliklere polis şiddet kullanarak müdahale etti. Ülkenin her yerinde bu baskılar devam etti. 20 Cezaevine düzenlenen saldırıda 2'si güvenlik görevlisi 32 kişi yaşamını yitirdi. Bu operasyon tarihe “hayata dönüş“ değil, 19 Aralık katliamı olarak geçti.

Yapılan bir hayat kurtarma operasyonu değildir. 32 kişi yaşamını yitirdi, binlerce kişi yaralandı. Ölüm oruçları ve açlık grevleri artmıştır. Bu operasyonlarla yıllardır verilen mücadeleler sonucu tutuklular tarafından kazanılmış tüm haklar şiddet kullanılarak gasp edildi.

Devlet, medyayı yönlendirmiş, medyanın haber alma kanallarını tümüyle tıkamış ve haberlerin tek kaynaktan alınmasını sağlamıştır. Kamuoyunun sağlıklı haber alma hakkına saygı gösterilmemiş, kamuoyu yanıltılmıştır. Devlet, güvenliğinden sorumlu olduğu tutukluların can güvenliklerini sağlamak yerine kendi otoritesini kanıtlamak adına, temel hak olan yaşama hakkını çiğnemiştir. Operasyon sonrası Başbakan Bülent Ecevit ,“Zayiat beklediğimizden az oldu” derken dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, “Cezaevlerinde devletin egemenliği sağlandı” diyerek asıl amaçlarının ne olduğunu ortaya koydular.

Katliamın ardından bu kanlı operasyonun planlamasında ve icrasında görev alanlar, terfi ettirildiler, ödüllendirildiler. Dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun, operasyondan kısa bir süre sonra ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’yla ödüllendirildi. Bu operasyonlardan sonra F tipi tecrit uygulamalarına acımasızca geçildi ve hak araması mücadelesi sürdüren mahpuslar ve yakınları, yaşamını yitirenlerin aileleri, avukatların suç duyuruları ve açılan davalar tam bir hukuk faciasına dönüştürüldü.

Mühürlenen hapishanelerde beş yıl sonra keşif yapıldı ve onlarca yıl boyunca mahpusların haklarını koruyacak ve gerçekleri açıklayabilecek delillerin savunmada kullanımı engellendi. Birçok mahpus hakkında karşı davalar açıldı, kadın mahpusların yanarak ölmelerine neden olan kimyasalların ne olduğu halen anlaşılmamıştır. Bugüne kadar operasyonla ilgili tüm delilleri yok etmeye, karartmaya çalışıldı.

‘Tufan planı’ olarak tasarlanan saldırı planı 11 yıl sonra ortaya çıktı. Düşman kabul edilen mahpuslara nasıl yok edici müdahalelerde bulunulacağının ayrıntılı olarak hesaplandığı, planlandığı görüldü.

İnsan Hakları Derneği, 16-17 Kasım 2002 tarihlerinde gerçekleştirdiği Genel Kurulu'nda 19 Aralık gününü "Cezaevlerinde İnsan Hakları İçin Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak ilan etme kararı aldı. Gün, tutuklu ve hükümlülerle dayanışmayı, onların cezaevlerinde de insan onuruna uygun koşullarda yaşamasını amaçlamaktadır.

Amaç, ulusal-üstü insan hakları belgelerinde yer alan haklarına saygının gösterilmesini sağlamaktır. Yalnız Türkiye'de değil, tüm dünyada cezaevlerindeki koşullara dikkat çekmek ve insan onuruna saygı gösterilmesini istemektir. Evlatlarını cezaevlerinde yitiren ailelerin acılarını paylaşmaktır.

19 Aralık operasyonu, devletin muhalif güçlere, asıl olarak da örgütlü sol güçlere karşı ezme, yok etme, sindirme amaçlı bir hegemonya sağlama girişimiydi. Toplumsal hafızaya kazınan bu vahşetle birlikte aynı zamanda bütün toplum terörize edilerek suskunluk, tepkisizlik yaratılmaya çalışılmıştır.

19 Aralık 2015 hala ülkemiz hapishanelerinde tecrit devam ediyor, işkence baskı ve kötü muamele uygulamaları keyfi sevkler, sürgünler devam ediyor, hasta mahpuslar ölüme terk ediliyor, mahpuslar hala işkence ve kötü muamele ile ölüyor, öldürülüyor.

Bir kez daha 19 Aralık katliamının sorumlularının yargı önüne çıkartılması ve hesap sorulmasının takipçisi olduğumuzu belirtiyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 1032 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
 • Travertenler, güzelliği ile göz kamaştırıyor17 Haziran 2018 Pazar 13:09
 • Bayram'da Hakkari aç kaldı!17 Haziran 2018 Pazar 12:56
 • Hakkari’de bayram geleneği bozulmadı17 Haziran 2018 Pazar 08:30
 • Sağanak sele dönüştü16 Haziran 2018 Cumartesi 15:08
 • Van-Tebriz treni ilk seferini başlıyor16 Haziran 2018 Cumartesi 14:25
 • Aracın lastiklerinden 25,5 kilo eroin çıktı16 Haziran 2018 Cumartesi 13:38
 • Köylüler ekmeğini Mehmetçik ile paylaştı15 Haziran 2018 Cuma 13:00
 • Öğretmen evinde resmi bayramlaşma15 Haziran 2018 Cuma 12:40
 • 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi15 Haziran 2018 Cuma 00:21
 • 22 küçükbaş hayvan telef oldu14 Haziran 2018 Perşembe 23:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim