• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara -2 °C

İHD'den hasta mahpus açıklaması

İHD'den hasta mahpus açıklaması
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi Başkanlığı son günlerde cezaevlerindeki ölümlere dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önünde yapılan basın açıklamasına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksel, Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu, Nurullah Çiftçi, DBP, HDP eş başkanları, STK temsilcileri ile CÖDER katıldı. 

Burada basın açıklamasını okuyan, İHD Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Akbulut, ilk önce Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan olaylara değinerek burada güvenlik kollarının bölge barışına zarar verdiğini söyledi. Son bir yıl içerisinde 40‘a yakın hasta mahpusun cezaevlerinde yaşamını yitirdiğini belirten Akbulut, Yaşamını yitiren mahpuslardan Mehmet Canbolat, Lütfü Taş, Abdulmecit Aslan ve Haşem Arduçlu ise son 15 gün içerisinde cezaevinde hastalanarak yaşamını yitirdiklerini söyledi. 

578 HASTA MAHPUSUN TAHLİYESİ ERTELENDİ 

Derneklerine yapılan başvurulara göre, halen cezaevlerinde, 228’i ağır olmak üzere toplam 578 hasta mahpus tahliye (infazının ertelenerek) edilerek tedavi olmayı beklediklerini ifade eden Akbulut bu durum karşısında defalarca yaptığımız basın açıklamaları, eylemler ve yetkililer ile yaptığımız görüşmeler sonuçsuz kalmıştır dedi.

Akbulut,”Hasta mahpuslar, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve cezaevi idareleri ile cezaevi güvenlik birimlerinin bilinçli bürokratik işlemleri sonucu tedavi edilmeyerek ölüme terk edilmektedir. Bu bürokrasi işkencesine Adli Tıp Kurumu (ATK) ve infaz savcılıkları da ortak olmuştur” 

ADLİ TIP KURUMU SAĞLIK SEBEBİYLE İNFAZIN ERTENLEMESİ RAPORLARINDA SON VE TEK MERCİ OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR

(ATK) uygulamaları ve raporları ile infaz uygulamasına ikinci bir infaz yöntemi önererek bu ölümlerin sebebi haline gelmiştir.  (ATK) Mehmet Canbolat hakkında yazmış olduğu raporda; “hastane şartlarında yatırılarak infazına devam edilmesinin uygun olduğu” sonucuna varmış ve 5275 sayılı yasada olmayan yeni infaz uygulaması yaratmıştır”

(ATK) bu raporu ile hasta mahpusa yasada bulunmayan yeni bir infaz şekli uygulamasına sebep olmuştur. (ATK) bu uygulaması ile bilimsel olmaktan çıkmış, kendisine verilen rol doğrultusunda bir pratikle mahpusların ölümüne sebep olmaktadır.

(ATK) sübjektif uygulamaları ile güvenilir bir kurum olmaktan çıkmıştır. “Cezaevinde kalabilir” şeklinde rapor verdiği mahpuslar bir bir yaşamını yitirmektedir. (ATK) hasta mahpusların infazlarının ertelenmesi bakımından verilecek raporlarda son merci olmaktan çıkarılmalıdır. Üniversite hastaneleri ve diğer hastanelerin verdiği raporlar yeterli kabul edilmelidir” 

SAĞLIK SEBEBİYLE İNFAZIN ERTELENMESİ KARARLARINDA CUMHURİYET SAVCILARININ TAKDİR YETKİSİ KALDIRILMALI, HASTANELERİN VERDİĞİ RAPORLAR ESAS ALINARAK CEZALARIN İNFAZLARI ERTELENMELİDİR

5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanununda, Cumhuriyet savcılarına, ağır hastalık nedeniyle infaza ara verilmesi durumlarında kamu güvenliği açısından mahpusun tehlike oluşturup oluşturmadığı noktasında takdir yetkisi tanınmaktadır. 

Cumhuriyet savcıları, polisin hazırladığı keyfi raporlar doğrultusunda siyasi hasta mahpusların tahliyelerini engellemektedir. Bu keyfi tutumlar ve polisin sanki savcıların amiri gibi rapor hazırlamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Bu keyfi tutumları önlemek bakımından ya savcıların takdir yetkisi kaldırılmalı ya da 5275 sayılı Yasanın 16/6 bendinde yer alan “toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı” cümlesinin yasa metninden çıkarılması gerekir” 

Hasta mahpusların tedavi olmak için infazlarına ara verilmesi durumu bir sağlık ve yaşam sorunudur. Bu sorunu kamu güvenliğine indirgemek sağlık hakkına ve yaşam hakkına açık bir saldırıdır. Bu durum başlı başına bir insanın sağlık hakkından mahrum bırakılarak işkence ile yaşamına son verme halidir. 

CEZAEVLERİ, MAHPUSLARI HASTA EDİYOR, ÖLÜMLERİNE NEDEN OLUYOR. CEZAEVLERİNDE MAHPUSLARIN SAĞLIK HAKLARINA ERİŞİMLERİ HUKUKA UYMAYAN YÖNTEMLERLE ENGELLENMEKTEDİR

Hasta mahpuslar cezaevi revirlerinde haftada iki gün bulunan pratisyen hekimlerin üstünkörü muayeneleri ile tedavi edilmeden koğuşlarına geri gönderilmektedir. Hasta mahpusların tedavileri zamanında ve doğru yapılmadığı için cezaevlerinde kanser, tüberküloz, şizofreni ve hepatit hastalıkları yaygınlaşmaktadır.

Hasta mahpusların hastanelere sevkleri randevu, güvenlik, kelepçeli muayene ve çıplak arama gibi nedenlerle geciktirilmekte, bu durum hastalıklarının ilerlemesine sebep olmaktadır. Bu yöntem tüm cezaevlerinde sistematik olarak uygulanmakta adeta mahpuslara hastalıkları üzerinden işkence yapılmaktadır. Hasta mahpuslara işkence yöntemi şeklinde uygulanan bu anlayıştan vazgeçilmelidir. 

Tüm cezaevlerinde, hemen bugünden itibaren, genel bir sağlık taraması yapılmalıdır. Bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşları ve meslek kurumlarından oluşan heyetlere bu sağlık taramasını yapması için izin verilmelidir. Bizler defalarca bu sağlık taramalarını yapmak üzere hazır olduğumuzu tüm yetkililere bildirdik, bugün de bildiriyoruz. Bizler sivil toplum ve meslek kuruluşları olarak bu sağlık taramalarını yapmaya hazırız. Yeniden sesleniyoruz,  cezaevlerinde ölümleri durdurabiliriz” şeklinde konuştu. Hakkarihabertv.com

Bu haber toplam 2584 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kılıçdaroğlu'ndan sert açıklamalar!05 Aralık 2017 Salı 21:50
 • 450 bin taşeron işçisine kadro müjdesi!05 Aralık 2017 Salı 20:31
 • MHP'de 12 meclis üyesi ihraç edildi05 Aralık 2017 Salı 13:23
 • Erdoğan'dan Kudüs çıkışı05 Aralık 2017 Salı 13:19
 • Devlet Bahçeli ABD'ye sert çıktı!05 Aralık 2017 Salı 11:46
 • AK Parti İl Başkanı Gür engelliler gününü kutladı04 Aralık 2017 Pazartesi 14:49
 • Bakan Yıldırım'dan engellilere müjde!03 Aralık 2017 Pazar 14:50
 • Bakan Sarıeroğlu'ndan taşeron açıklaması03 Aralık 2017 Pazar 14:48
 • Ak Parti'den Seçim Barajı kararı03 Aralık 2017 Pazar 11:15
 • Sanal mahkemeler benim ülkemi mahkum edemez02 Aralık 2017 Cumartesi 15:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(544) 543 29 43
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim