• BIST 101.781
 • Altın 275,921
 • Dolar 5,7259
 • Euro 6,3119
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C

İnsanlık suçu

Saniye Gündüz Yıldırım
"Çınlıyor akşam vakti ,güz gelmiş ormanlar

gürültüsüyle öldürücü silahların

ve altın sarısı ovalar,mavi göller üstünde güneş

yuvarlanıyor daha karanlık sarıyor gece,

can çekişen savaşçıları ve vahşi çığlıklarını

parçalanmış ağızlarının

ve biriktiriyor çayırda sessizce dökülen kanlar

gazaplı bir tanrıyı barındıran kızıl bulut

etraf mehtap ayazı.

her yol kara çürümeye çıkıyor

gecenin yıldızların yaldızlı dalları altında

sendeliyor suskun koruda kız kardeşin gölgesi

selamlamak için şehitlerin ruhunu ve kanlar içindeki başlarını

çınlıyor kamışta için için kalın kavalları sonbaharın

Ey daha da gururlu yas! ey sizi tunçtan sunaklar!

bir devası acı besliyor bugün kızgın meşalesini zihnin 

doğmamış torunlar"                           Georg TRAKL

 

Şairler, halk ozanları,sanatçılar,düşün insanları,yazarlar her zaman toplumun önderi olmuş,öngörüleriyle toplumu aydınlatmışlardır.İşte ,1887  yılında doğmuş Avusturya' lı şairin "Grodek" adlı şiirinde bugünkü öngörüyü görmekteyiz.

Kuşkusuz, tarih boyunca  hep zıtlıklar karanlıkla –aydınlık, iyilikle- kötülük, güzellikle- çirkinlik çatışma içerisindedir. Bu çatışkıda her zaman aydınlık, iyiler kazanmış gibi sanılsa da tarihin derin sayfalarında hiç de öyle olmadığı ortadadır. Tarih boyunca sırf değişik çıkarlar üzerine insanların kafaları kesilmiş, derisi yüzülmüş, yakılmıştır…Halen de, bu kabus devam etmektedir…

 İnsanın gözünün doymaması her şeyi daha çok istemesi, kıskançlık, samimiyetsizlik, ihmalkarlık, çıkarlar ve en önemlisi dürüstlük ve insani değerlerin yok olmasıyla nice canlar katledilmiş, analar ağlamıştır. Bu insanlık dışı olaylar,tarihin sayfalarında kara leke olarak hep yer almıştır.Alacaktır…

 Matbaanın icadından ve özellikle yirminci yüzyılın başlarından beri devletler kendi güçlü iradelerini ortaya koymak için, medyayı arkalarına alarak kamuoyu desteğini sağlamaya çalışmışlardır. Savaş yıllarında basın güçlü silah olarak kullanılmış savaştıkları ülkeleri, ülkelerin liderlerini aciz duruma düşürmek için medyalar aracılığıyla propaganda yapmışlardır. İdari erkler halkın bilgilendirilmesini, haber alma özgürlüğünü, doğruları,gerçekleri sansürlerle ve cezalarla yasaklasa da, propagandalarıyla karşısındakileri küçük düşürerek halkı yılgınlığa düşürmeye çalışsalar da hiçbir şeyin gizli kalamayacağı aşikardır.

 Buna rağmen ; yazılı ,sözlü basın, internet, bilişim çağı da dünyada, ülkemizde olan olayları,iyisiyle kötüsüyle evimizin içine getirir kah sevindirir kah üzer.Bunların sayesinde öğrendiğimiz, yakın tarihimizde ülkemizde yanan, yakılan canları, yakın komşularımızda yaşanan insanlık dışı olayları görüp duyup üzülmemek insanı değerlere insanlığa ayıptır ve insanlığımızı  sorgulama zamanıdır.

Faccebook, twitter gibi sosyal iletişim kaynaklarının doğru,ilkeli ,dürüst kullanıldığı taktirde bilgilendirme ve yeri geldiğinde iyi bir sosyal dayanışma örneği ile iletişim kaynağı olduğunu çeşitli sivil hareketlerde de gördük.

 Kendi dünya görüşlerine göre devlet kurma hayalleriyle yola çıkanların nasıl ruh hali ki, gözünü kırpmadan vahşice gençlerin, çocukların kafasını kesip masaya koyup hatıra fotoğrafı çektirmesi, kesik başlarla top oynaması ,kestiği kesik başın saçlarından tutup videoya poz vermelerinde mutlaka akıl tutulması olması gerekir.

 Dünyadaki vahşete göz yumanlar da bir o derece suçludur.İnsanlık suçu işlemektedirler.Tarih bunu da sorgulayacaktır.Toplumu sürekli ötekileştirenler,din,dil ırk temelinde yola çıkanların vahşetidir yaşananlar.Binlerce yıl ötesinden gelen,kesilen başlarla bugün yaşananlar aynı zihniyetin ortak düşüncesidir.İsrail’in yaptığı da aynıdır.Diğer terör örgütlerinin de yaptığı aynıdır…Fırına atılıp yakılanları da bu tarih unutmamıştır,ülkemizde yaşananları da tarih unutmamıştır.Aynı, kandan olanların sırf çıkar üzerine şehit olduklarını da unutmamıştır.

 Neyin davasıdır bu? Kardeşi kardeşe kırdıran anaları, babaları sevenleri ağlatan bu çıkar neyin davası? Önce  besleyip amip gibi çoğalan kirli düşüncenin sonucu bu.

 “Özgürlüğe ipotek koyan sözde kahramanlar

 Yarını düşünmeden bugünü yaşayan

 Düşüncenin kirli prensleri

 Bugünü siz var ettiniz” 

Çıkarların, hainlerin cirit attığı zamanda dikkatli olma zamanıdır. Evrensel değerlere, insanlığa önem vererek bu katliamların durdurulması yine biz insanoğluna düşer. Tüm dünya ülkeleri bu vahşete karşı çıkmalıdır. İsrail’in Filistin'de yaptığı kanlıteröre de,  Irak'ta , Suriye' de olan kanlı olaylarda da insanlık ana temel yapı olmalıdır.  Hangi din, dil ,ırk mezhep olursa olsun insanın insana zumlu affedilemez. Hendrik Willem Van LOON’ un sözüyle “İnsanları insanlara rağmen seveceksin”

 

Bu yazı toplam 20646 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 14
 • Facebook Yorumları 0
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 864 3909
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 97 | Haber Scripti: CM Bilişim