• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C

İşte HDP'nin adayları

İşte HDP'nin adayları
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) "Şehir senin" sloganı ile katılacağı 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin aday tanıtım toplantısı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konferans Salonunda açıkladı.

Şehir senin" sloganıyla seçimlere girecek olan HDP, adaylarını tanıttı. İstanbul Belediyesi Eşbaşkan adayı Sırrı Süreyya Önder “Sadece İstanbul'da değil tüm Türkiye'de HDP ve BDP bileşenleri ile bir de geri kalan hepsi zulmü yağmayı temsil ediyorlar. Onlar birbirlerine dünya lideri diyorlar. Biz de ülkenin geleceğiyiz, yüz akıyız. Bu düzen partilerini söküp atacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) "Şehir senin" sloganı ile katılacağı 30 Mart yerel seçimlerine ilişkin aday tanıtım toplantısı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konferans Salonu'nda açıkladı.

‘BİZİM OLDUĞUMUZ YERDE EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK OLACAK’

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, yeni bir Türkiye istediklerini vurgulayarak, "Bizim dışımızda kalanlar bu sistem çarkının devamından yanalar. Biz bu çarkı kırmak istiyoruz. Yeni bir düzeni birlikte kurmak istiyoruz. Bizim farkımız budur. Bizim olduğumuz yerde eşitlik ve özgürlük olacak. Kadın özgürlüğü olacak. Kadınların olmadığı yerde demokrasinin olmayacağını biliyoruz" ifadesini kullandı. Tuncel, kadınların yerel yönetim anlayışının seçimlerin sonucunda herkesin göreceğini kaydetti. 

Tuncel’in konuşması ardından belediye başkan adayları bölge bölge tanıtıldı. Platforma çıkarak tanıtılan adaylar, demokrasi, eşitlik ve özgürlükler mücadelesinde yerelden öz yönetimi oluşturarak demokratik ve halkçı bir yönetim anlayışını hakim kılacaklarına vurgu yaptı. Aday tanıtımları sırasında "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganı atıldı. 

‘DEMOKRATİK ÖZERK PROJELERİ YERELDEN HAYATA GEÇİRECEĞİZ’

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Songül Erol Abdil, iddialı olduklarını vurgulayarak, demokratik özerk projeleri yerelden hayata geçireceğiz. 

Adana Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Ayhan Bilgen, halklara, inançlara devletin bilinen "hassas bir dönemden geçiyoruz" cevabıyla yaklaştığını belirterek, "Türkiye siyasetinde taşlar yeniden yerine oturacak. Göstermelik demokrasiden nitelikli, katılımcı, toplumsal ve müzakereci demokrasiye geçmenin arifesindeyiz. Yolsuzluk ve her türlü pisliğin ayyuka çıktığı dönemden Refah Partili belediyelere geçtik. O zaman susuzluk, kuraklık vardı. Bugünde bu belediyesizlikten kurtuluruz umarım" dedi.

‘BİZLER MÜCADELE İLE SAFLARIMIZI BELİRLEDİK’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Pınar Aydınlar, tarihin kanlı ve zulüm dolu, imha ve inka dolu süreçle zorlu bir yolda olduklarını dile getirerek, "Bu ülkede bugün faşizmin hapishanelerinde siyasi tutsaklar, kadın kimliğimiz üzerinden politika yapan iktidar, Kürt halkının üzerine bombalar yağdıran,

Dersim, Çorum, Maraş katliamlarıyla tarihini kanla yazanlar bilmelidir ki; Bizler mücadeleyle saflarımızı belirledik. Katledilen işçi sınıfının bilinciyle, kadın kimliği inancımızla, bir kez daha direnerek yürüyeceğiz. Başta İbrahim Kaypakkaya, Mazlum Doğan, olmak üzere Paris'te Türkiye'nin işbirliğiyle katledilen üç yiğit devrimci kadını anıyoruz. Bizler İstanbul'a adayız. Sermaye ağalarının, patronlarının yoksul halkın sesi, katledilen öğrencinin, Gezi direnişinde katledilenlerin, eşit, özgür, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için bir kez daha yaşasın halkların yoldaşlığı" dedi.

ÖNDER: İKTİDARI AŞAĞI ATACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Sırrı Süreyya Önder ise, biz hepimiz o gün oradaydık diyeceğiz. Düzen partilerinde bir şey yok, halk yok. Burada halk var. Kendisi var. Tirilyonlarca liralık çekler uçuşuyor havada aday olmak için. Bizim için ise cefasından, onurundan başka bir şey yok. Bu çeklerin uçuştuğu, büyük abilerimize verilen çekleri unutun denilen yerlerde bu halk giremez. Asgari ücretliyiz. Ama hayatı kuracak olan da bizleriz. Burada bizim temsil ettiklerimiz. Gezi direnişi de Rojava direnişi de Amed direnişi de halklara şunu gösterdi; bizden saklanan iktidar yakınımızda, tekmemizi vurduğumuzda aşağı düşecek kadar yakınımızdaymış. Bunu pratikleştireceğiz. 

'CHP'Yİ PARAM PARÇA EDECEĞİZ'

"Onlarda bir şey daha yok. Kadın yok" diyen Önder, şöyle devam etti: "Kentlerimiz kadın kentleri olacak. Herhangi bir zaman diliminde kentin herhangi bir ucundan diğer ucuna güvenle, onurla, ayrımcılığa uğramadan, tehdit altında olmayacağı kadın kentleri yaratacağız. Bizim bir farkımızda burada.

CHP ve onun medyadaki değnekçileri nice zamandan beri bizi bölücülükle suçluyorlar. Bu bölücülükle altın madalyamız olsun. Oyları bölmeyin diyorlar. Peki, bu tezgahı boşa çıkarmak için gelin ilkesel olarak kente yaklaşımınız nedir dedik. Kente dönük siyasetinizi söyleyin. Neoliberal kavramların bir tekini kullanmadan. Kadın-erkek eşitliğini aşağı düşürmeden gelin anlatın bize.

Dediler ki; sizinle yan yana görülmemiz bize zarar verir. Onlara dedim ki; biz buradaki temsilciler ve burada olmayan yoldaşlarımız, bu ülkenin, bu toprakların en şerefli insanlarıyız. Tarihin en aydınlık insanlarıyız. Ömrümüz faşizmle mücadeleyle geçmiş. Mazlumun yanından ayrılmamışız. Bizim yanımızda olmak insan olana sadece şeref verir. Kim zarar vermiyormuş? Mansur Yavaş zarar vermiyormuş! Eşber Yağmurdereli'ye kör, Deniz Gezmiş ve Yılmaz Güney'e katil diyen aday zarar vermiyormuş.

Malatya'ya da Mehmet Ali Ağca'yı aday gösterin. Kesinlikle kazanırsınız. Niye bu kadar CHP'ye çatıyorsun diyorlar. Benim bu işte ticaretim yok. Aldığımı satıyorum. Kârım yok. CHP'liler, hırsız, sahtekar, dolandırıcı dediniz. Ne siz özeleştiride bulundunuz.

Sarıgül'ü betonarmeyle özdeşleşmiş, kentte gölge bırakmayan insanı aldınız size zakrar vermeyecek! Gezi direnişinde yitip giden Hataylı canlarımıza 'marjinal' diyen adamı aldınız aday ettiniz. Biraz vicdan lazım. O canlara marjinal diyen adamı 'çözüm' diye getireceksiniz, sonrada oyları bölmeyin diyeceksiniz. Sizleri paramparça edeceğiz." 

'ÜLKENİN GELECEĞİYİZ'

AKP diye bir hükümet olmadığını belirten Önder, "Belediyeleri de beraber. Acaba bu gece bizim hangi hırsızlığımız ortaya çıkacak diye düşünüyorlar. İddia ediyorum seçimi göremeyecekler. Sadece İstanbul'da değil tüm Türkiye'de HDP ve BDP bileşenleri ile bir de geri kalan hepsi zulmü, yağmayı temsil ediyorlar. Onlar birbirlerine dünya lideri diyorlar. Biz de ülkenin geleceğiyiz, yüz akıyız. Bu düzen partilerini söküp atacağız" diye ifade etti.

HDP’nin belediye başkan adayları şöyle:

Adana: Leyla Uyar, Ayhan Bilgen

Amasya: İbrahim Yakın

Ankara:  Salman Kaya, Songül Erol Abdil

Antalya: Z. Songül Özata

Artvin-Hopa: Yılmaz Topaloğlu

Aydın: Raif Kanat

Balıkesir: Mustafa Hasırcı

Çanakkale: Şeyhmuz Aslan

Çorum: Erdoğan Bolat

Denizli: Yahya Aytaç

Düzce: Fuad Azad

Edirne: Özlem Uygur

Eskişehir: Cemal Küçükbaş

Giresun: Bekir Şensoy

Hatay: Yusuf Öfgeli

Isparta: Cemil Yuluğtekin

İstanbul: Pınar Aydınlar, Sırrı Süreyya Önder

İzmir: Pınar Türk, Osman Özçelik

Maraş: Salih Baykal

Kayseri: Ishak Tacar

Kırşehir: Munise Altınışık, Eşref Odabaşı

Kocaeli: Nilay Etiler

Malatya: Hasan Şahin

Manisa: Leyla Karalük, M. Hamdullah Müftüoğlu

Muğla: Ayşe Erdem

Ordu: Tahsin Vedat Şensoy

Sakarya: Harika Günay Karataş

Samsun: İlhan Cüre

Tekirdağ: Mukaddes Akdeniz

Trabzon: Kadir Türen

Uşak: Ahmet Yılmaz

Yalova: Sehem Önürme, Tuncay Turanlı

 

 

Bu haber toplam 4116 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
 • Başkan Ertuş güven tazeledi14 Nisan 2018 Cumartesi 14:11
 • Başbakan Yıldırım'dan Suriye açıklaması.14 Nisan 2018 Cumartesi 14:06
 • Operasyon öncesi Türkiye'ye bilgi verildi14 Nisan 2018 Cumartesi 12:49
 • Selahattin Demirtaş için karar verildi13 Nisan 2018 Cuma 22:47
 • Suriye açıklaması! Kanıtımız var12 Nisan 2018 Perşembe 14:55
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi!08 Nisan 2018 Pazar 15:12
 • Ak Parti Milletvekili Sula Kösoğlu Çukurca’da07 Nisan 2018 Cumartesi 12:43
 • Hükümet’ten OHAL açıklaması05 Nisan 2018 Perşembe 12:11
 • Bakan Soylu askeri üs bölgeleri ziyaret etti!31 Mart 2018 Cumartesi 22:05
 • Bakan Soylu'dan yaylalar açılacak müjdesi!31 Mart 2018 Cumartesi 15:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim