• BIST 82.363
  • Altın 147,310
  • Dolar 3,7689
  • Euro 4,0344
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -1 °C

Karayılan: Apo serbest bırakılsın

Karayılan: Apo serbest bırakılsın
Gerillanın denetimindeki alanlarda bulunan Mahsum Korkmaz Askeri Akademisi bünyesinde yürütülen eğitim devresi yeni mezunlarını verdi.

Gerillaların mezuniyet töreninde konuşan Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’ı kutlarken, 30 Mart yerel seçimlerinde Kürt halkının Demokratik Özerkliği onayladığını söyledi.  Karayılan, "Kürt siyasetçilerinin meydanlarda özerklik ilanı konusunda ortaya koydukları beyanlarında olduğu gibi şimdi bu beyanlara sahip çıkmalı ve özerlik inşasına başlamalıdır. Artık Kürt halkı özerk olmalıdır" dedi.

Halk Savunma Güçleri (HPG) bünyesinde yürütülen Mahsum Korkmaz Askeri Akademisi eğitim devresi gerçekleşen tören ile yeni mezunlarını verdi. Medya Savunma Alanlarında gerçekleşen törene Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan ve çok sayıda gerilla komutanı katıldı.

Askeri törende bir konuşma yapan Karayılan, Öcalan’ın 65'inci doğum gününü kutlayarak bu vesileyle şunları söyledi: “Bugün 4 Nisan. Öncelikle Kürdistan Özgürlük gerillaları adına, Önderliğimizin doğuş günü olan 4 Nisan’ı kutluyoruz. 4 Nisan, Özgürlük Hareketi’nin ve Kürdistan’da direniş çizgisinin doğuşudur. Kürt halkının imhaya ve asimilasyona karşı direnişinin doğuşudur. Bu anlamda 4 Nisan, halkımızın tarihinde bir dönüm noktası ve çok önemli bir gündür. Bu nedenle 4 Nisan doğuşunu tüm halkımıza ve arkadaş yapısına da kutluyoruz.

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde Önder Apo’nun rolü ve yaratıcılığı biliniyor. Ama Önder Apo, hiçbir zaman mücadelesini, çalışmalarını ve duruşunu bir kişiye ait olarak ele almamıştır. Daha çocukluğunda Amara’da başlattığı isyan ve ayaklanma, bugün halkımızın birliğini ortaya çıkarmıştır. Önderliğimizin daha o zamanki refleksleri bir ulusun kaderine dönüşmüştür. Bu nedenle bu günü bir şahsın doğum günü olarak ele almamak gerekmektedir. Bu gün bir halkın ve özgürlük hareketinin doğum günüdür.

Önder Apo, mücadelesiyle yeni insanı yaratmıştır. Kürt halkını yok olmanın eşiğinden almış ve onu yeniden var etmiştir. Halkımızı irade sahibi kılmış, birlik ruhunu ortaya çıkarmıştır. Demokratik bir ulus ruhunu ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden 4 Nisan, Kürt halkı açısından çok önemli bir gündür. Ve bundan dolayı Kürdistan halkı, bugünü başta Önderliğin doğduğu yer olan Amara olmak üzere tüm Kürdistan’da kutlamaktadır. Bu çok doğru, yerinde ve anlamlı bir tutumdur.”

Konuşmasını “Bîjî Serok Apo, Be Serok Jiyan Nabe” sloganları ile bitiren Karayılan’a gerillalar da büyük bir coşku ile eşlik ettiler.

CEYLANPINAR’I BATI KÜRDİSTAN’A KARŞI GERİ CEPHE YAPMAK İSTİYORLAR

Askeri törenin ardından gerillalara bir toplantı gerçekleştiren Karayılan 30 mart yerel seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi: “Yapılan bu yerel seçimler hem Türkiye hem de Kürdistan açısından çok büyük bir önem taşımaktaydı. Sıradan bir seçim değildi. Hem Türkiye’de AKP ile devam edilip edilmeyeceğinin netleştirilmesi açısından önemliydi; hem de Kürdistan halkı ve özgürlük mücadelesi açısından çok büyük bir öneme sahipti. Bunun için olsa gerek, AKP, sonuç alamama korkusundan ötürü bir sürü hileye başvurdu. Birçok yerde oy yaktılar. Birçok yerde sahte belge kullandılar. Başaramama kuşkusundan dolayı her yönteme başvurdular. Bundan dolayı Ceylanpınar, Birecik ve Ağrı’da halk serhildanları var. Çünkü buralarda hile yaptılar. Ağrı’da hala bu hile yöntemleriyle sonuç almaya çalışıyorlar. Özellikle Urfa üzerinde duruluyor. Bu durum, Türk devletinin Rojava’ya karşı savaşta Urfa’yı geri cephe olarak kullanmak istediğini gösteriyor. Bunun için Ceylanpınar üzerinde çok duruyorlar ve bir sürü hileye başvuruyorlar.

30 MART ÖZERKLİĞİN ONAYLANMASIDIR

“Önderliğimiz diyalog ve müzakere yöntemiyle 8 ilke temelinde Demokratik Özerkliği Türkiye’ye kabul ettirmek istiyor" diyen Karayılan, şöyle devam etti:

"Bizim talebimiz, Önderliğin belirttiği şartların yerine getirilmesi ve 8 ilke temelinde tartışmalar yürütülerek bu çerçevede halkımızın özerkliğinin devlet tarafından kabul edilmesidir. Çözüm ancak bu şekilde gelişebilir; bunun başka bir yolu da yoktur. Bu bağlamda halkımızın seçimlerde ortaya koyduğu tutum çok önemlidir. Halkımız, Önderliğimizin ortaya koyduğu projeyi kabul etmiştir ve bu seçimlerle irade beyanında bulunmuştur.

Kimi eksiklikler olmasına rağmen demokratik siyaset çizgisi, başarısını daha da yükseltmiştir. Önemli bir sonuç elde etmiştir. Ancak bu seçimde başarı olduğu gibi, halkımızın uyarısı da vardır. Halkımız siyasetçileri ve çalışanları uyarmıştır. Özellikle Amed, Batman ve Hakkari’deki sonuçlar bunun göstergesidir. Bunu herkesin iyi okuması gerekmektedir. Bundan yola çıkarak kendi açımızdan eksiklikleri doğru tespit etmeli ve bu temelde doğru yaklaşmalıyız.

Sonuç olarak, halkımız Önderliğin devlete kabul ettirmek istediği projeyi onaylamıştır. Özerklik konusunda iradesini ortaya koymuştur. Bu yüzden herkesin doğru yaklaşması gerekmektedir. En başta da devlet doğru yaklaşmalıdır. Halkımız demokratik özerkliği ve Önderliğinin özgürlüğünü istemektedir. Türkiye sınırları içinde yürekten ve kalıcı bir birlik için bu gereklidir. Kürdistan halkı burada bir irade ortaya koyuyor ve özerk olmak istiyor. Eğer Türkiye’de birlik ve huzur ortamı oluşsun ve demokrasi ile özgürlükler gelişsin isteniyorsa, işte bu müreffeh Türkiye’nin oluşması için şartlar bunlardır. Ancak birçok Türk devlet yetkilisi bu hakikati görmek istememektedir.

Türkiye’nin gerçekten birliğini koruyabilmesi, huzurlu olabilmesi, özgürlük, demokrasi ve eşitliğin gelişmesi için Kürt halkının özerkliği kabul edilmeli ve Önder Apo dahil tüm siyasi tutsaklar özgür kalmalıdır. Artık gerekli olan budur. Kürt halkı 2014 Newrozu, 30 Mart seçimleri ve 4 Nisan kutlamalarında bunu beyan etmiştir. Kürt halkının tutumu budur ve bu ciddi bir tutumdur.

Halkımızın bu tutumunu  Önder Apo bir program olarak kamuoyuna sunmuş bulunuyor. Bu temelde müzakerelerin yasal bir çerçevede başlaması gerekiyor. Eğer böyle olmazsa halkımız iradesine sahip çıkacaktır. Kürdistan halkı bu önemli ve tarihi tutumunun takipçisi olmalı. Kürt siyasetçilerinin meydanlarda özerklik ilanı konusunda ortaya koydukları beyanlarında olduğu gibi şimdi bu beyanlara sahip çıkmalı ve özerlik inşasına başlamalıdır. Halk ve öncüleri seçimlerde ortaya çıkan bu tutumu sahiplenmeli, kendilerine temel yaparak bunun üzerinden adım atmalıdır. Artık Kürt halkı özerk olmalıdır.”

DEMOKRATİK, ÖZGÜR, EŞİT VE ADİL BİR TÜRKİYE

Demokratik, özgür, eşit ve adil bir Türkiye için zamanın geldiğini belirten Karayılan, sözlerini şöyle tamamladı. “Türkiye’deki tüm ezilenler, emekçiler ve özgürlük sevdalıları bunu hak etmiştir. Zaman iradeye ve hakikate sahip çıkma ve mücadele etme zamanıdır. Umudumuz ve inancımız bu temeldedir.”

Karayılan’ın konuşmasının ardından gerillalar hazırladıkları moral etkinliğine geçtiler. Etkinlikte gerilla tiyatro ekibi Şanoya Çiya’nın tiyatro gösterisinin ardından müzik grubu Awazên Çiya sahne aldı. Moral etkinliği çekilen halaylarla son buldu. Kaynak (anf)

Bu haber toplam 2476 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim