• BIST 90.182
 • Altın 146,281
 • Dolar 3,6195
 • Euro 3,9306
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C

KCD-E’den Kobanê'ye yardım çağrısı

KCD-E’den Kobanê'ye yardım çağrısı
Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu, Kürdistani kurumlar tarafından başlatılan maddi yardım kampanyasına tüm Kürtleri katılmaya çağırdı.

KCD-E açıklamasında “Avrupa’daki Demokratik Kürt Toplum Merkezleri başta olmak üzere, bütün Kürdistanlıları ve dostlarını Kobanê direnişine sahip çıkmaya” çağırdı.Kobanê Direnişi Kürt halkının onur ve namus direnişidir başlığıyla yayınlan açıklamada “Ortadoğu’da halkların barış ve istikrar içinde yaşama istemine karşı büyük bir engel haline gelen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gibi saptırılmış.

Uluslararası güçlerin kontrolünde olan çetelerin son dönemlerde Kobanê ve çevresinde yaşayan sivil halkımıza karşı geliştirdikleri hunharca saldırı ve katliamları şiddetle kınarken, bu saldır ve soykırım amacı taşıyan vahşet karşında dik durup, Kürt halkının onur ve namusu için tarihin en görkemli savunma savaşını veren halkımızla birlikte olduğumuzu vurgulamak istiyoruz” denildi.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “İŞİD gibi katliamcı ve soykırımcı çeteler karşısında Kobanê’de halkların ve ulusların demokratik birliğini ve özgürlüğünü esas alarak, meşru savunma temelinde büyük direniş ve kahramanlıklar sergileyen Rojava halkının onurlu direnişini selamlarken, bu büyük direnişe büyük bir desteğe ve dayanışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor ve bu temelde Avrupa’da yaşayan halkımıza, dostlarımıza, demokrat, aydın v e “ben insanım“ diyen herkese Kobanê’de açlık ve susuzluktan, hastalık ve ilaçsızlıktan dolayı yaşamını yitiren Kürt çocuklarına destek sunmaya, Avrupa’da Kürdistani kurumların başlatmış olduğu yardım kampanyasına ulusal seferberlik ruhuyla katılmaya çağırıyoruz.

Yiğit Kürdistan halkı: Rojava devriminin vurulması ve tasfiye edilmesi için Musul çok planlı ve bilinçli bir biçimde İŞİD çetelerine teslim edildi. Amaç buradan alınacak silah ve mühimmatla Rojava devrimine saldırtmak ve burada büyük bir katliam yapmaktır. Bu planın içinde Sudi Arabistan, Katar, Türkiye, bazı yerel güçler ve uluslararası devletler vardır.

Kobanê’ye saldırı da bu planın içerisinde yer almaktadır. Kobanê Kantonuna yönelik yoğunlaştırılmış saldırıların giderek derinleştirilmesi tesadüfi değildir. Bu saldırı Kürdistan‘ı egemenliklerine alan devletler, bölge gerici devletleri  ve çeşitli uluslararası emperyal  güçlerin büyük bir oyunu ve projesi sonucu gelişmektedir. Hedefledikleri Kobanê Kantonu ele geçirilerek, halkımızın büyük emek ve demokrasi mücadelesi ile inşa etmiş olduğu Demokratik Özerklik Kantonlarını tasfiye ve Kürt kazanımlarını bitirmeye yönelik bir saldırıdır.

Kısacası bugün genelde Rojava‘da, özelde ise Kobanê’de yaşayan halkımız büyük bir katliamla karşı karşıyadır. Çetelerin saldırısı sistemli bir biçimde devam etmektedir. Çıkartılan sahte fetvalarla Kürt kadınlarına el konuluyor, çocuklar kaçırılıyor, erkekler paramparça edilerek köpeklerin önüne atılıyor, köyler yakılıyor, hayvanlar telef ediliyor, şehirler yıkılıyor.

Bu vahşi saldırılara karşı Kobane Kantonu yönetimi ve Rojava Kantonlar Koordinasyonu halkı korumak için seferberlik çağrısında bulundu. Özelde Kobanê, genelde Rojava için ilan edilen seferberlik için, Kürdistan halkı ve demokrasi güçleri parça ve inanç ayrımına düşmeden bu seferberliğe hem miting ve yürüyüşlerle, hem de Kürdistani kurumların başlatmış olduğu maddi yardım kampanyasına katılım sağlanmalıdır.

Kobanê’ye saldırı salt bir parçaya değil, tüm Kürdistan’a yönelik bir saldırıdır. Saldırıların asıl amacı Kürt halkını Kobanê şahsında teslim almaktır.  Bu nedenle Kobanê’deki direniş Kürt ulusunun ve 40 milyon Kürt halkının topyekün savunma direnişidir. Bu varolma ile yok olma direnişi bugün Kobanê’de Kürt gençleri ve kadınları sokak sokak, köy köy, şehir şehir çatışarak verilmektedir. Kobanê direnişi ulusal, onur, namus ve şeref direnişidir. Bu direnişte yer almak ve orada hergün kanını döken halkımıza yardım etmek her Kürdün, demokrat ve aydının da namus borcudur.

KCD-E olarak Avrupa’daki Demokratik Kürt Toplum Merkezleri başta olmak üzere, bütün Kürdistanlıları ve dostlarını Kobanê direnişine sahip çıkmaya, demokrat, aydın, sosyalist, ilerici, hümanist kesimleri Kobanê direnişine sahip çıkmaya, Kürdistani kurumların başlatmış olduğu maddi yardım konusunda “Sen de katıl“, bir Kürt çocuğu sen de kurtar“ çağırısında bulunuyoruz”. anf

Bu haber toplam 2596 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim