• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 13 °C

Kesk Hakkari'de greve girdi

Kesk Hakkari'de greve girdi
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Hakkari Şubeler Platformu üyeleri greve girdiler.

KESK, bütçe görüşmelerinin devam ettiği bu haftada taleplerinin karşılanmaması üzerine grev kararı almıştı. KESK Hakkari Şubeler Platformu üyeleri de düzenledikleri yürüyüş ve basın açıklamasıyla greve destek verdiler.

Hakkari Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen KESK üyelerine BDP ve Hakkari Belediyesi yetkilileri de destek verdi. Buradan yürüyüşe geçen kalabalık grup, Çevreyolu Caddesi’nden sloganlar atarak Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önüne kadar geldiler.

Burada bir açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Yusuf Demir, bugün iktidara geldiği tarihten bu yana emekçilere işsizlik, yoksulluk ve güvencesizlikten başka bir hayat sunmayan AKP’nin yağma ve talan bütçesine karşı sesimizi yükseltmeye, bütçeden hakkımızı almaya geldik dedi.

Demir,"Bugün bir kez daha emek için, halk için bütçe demeye geldik. Bugün 19 Aralık. Adını utanmadan ‘Hayata Dönüş’ koydukları katliamın 13. Yıldönümü devlet 19 Aralık’ta 20 hapishanede 28 devrimci tutsağı katletti. Bayrampaşa hapishanesinde 6 kadını diri diri yaktı. 13 yıl geçti, katiller hala cezalandırılmadı.

Yetmiyormuş gibi Roboski’de, Gever’de, Çewlik’te ve Lice’de Kürt halkının evlatları aynı zihniyetin ürünü olarak katliamdan geçirilmeye devam ediliyor. Buradan bir kez daha katledilen Kürt halkının ve devrimci tutsakların hesabının verilmediğini hatırlatıyor, bu utancın sorumlularının yargılanmasını istiyoruz.

Bizler, her zaman ve her yerde eşitliğin, özgürlüğün, barışın, demokrasinin, bağımsızlığın, savaşsız ve sömürüsüz bir yaşamın savunucuları, ekmek, adalet ve özgürlük için mücadele edenler geleceğine sahip çıkanlar, Erkek egemen sisteme karşı toplumsal cinsiyet eşitliği için direnenler, bugün onurlu ve insanca yaşam hakkımız için buradayız. Çünkü biliyoruz, direne direne kazanacağız.

NE Mİ İSTİYORUZ?

İnsanın insanı sömürmediği hiçbir halkın dil, din, kültür farklılıkları nedeniyle baskı görmediği, İnsanların açlıktan ölmediği; çocukların savaşlar sonucunda anasız babasız kalmadığı, milyonların işsizliğe, açlığa, sefalete ve güvencesizliğe mahkûm edilmediği, doğanın talan edilmediği, emperyalizmle ekonomik-siyasi-askeri her türlü bağımlılık ilişkisinin son bulduğu, topraklarımızın NATO toprakları olmadığı, Türkiye’de, Ortadoğu’da ve bütün dünyada barışın, kardeşliğin, eşitliğin, adaletin ve da­yanışmanın hüküm sürdüğü bir gelecek istiyoruz”

GELECEĞİ BİRLİKTE KURACAĞIZ

Bu düzende hangi taş kalksa altından yolsuzluk, kokuşmuşluk çıkıyor. Ülkeyi 11 yıldır fitne fesatla yönetenlerin tüm pislikleri ortada, İşte tam da şimdi hesap sorma günüdür, Bugün AKP dilediği gibi kaynakları topluyor, kullanıyor ve dağıtıyor. Emekçilerin birikimlerine el konularak, ağır vergilerle toplanan bu kaynaklar, bugün emperyalizmin taşeronluğuna, toplumun tüm ezilenlerini baskı altında tutacak şiddet mekanizmalarına, gerici temelde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etmeye aktarılıyor.

Bu kaynaklar, daha fazla istihdam yaratacak, toplumsal refahı arttıracak yatırımlara değil, bir avuç rantiyeci sermayenin cebine aktarılıyor. Bu kaynaklar barış için değil, savaş için harcanıyor. KESK olarak tüm kamu çalışanlarının kendi işkollarında onlarca sorunları ve talepleri olduğunu ve bu taleplerin takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz”

BÜTÇEDEN GENEL TALEPLERİMİZ İSE ÇOK NET

“Kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini, istiyoruz. 19 Şubat operasyonları kapsamında üyelerimize dönük saldırılar sürüyor. Bu hukuksuzluğa ve keyfiliğe bir son verilmesini, 47’si hala tutuklu olan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz.

Sendikal özgürlüklerimizi geri verin. Bizler, savaşın, rantın, gericileştirme projelerinin maliyetlerini ödemeyi reddediyoruz! Bu bütçeyi kabul etmiyoruz. Katılımcı, Demokratik bir bütçe İstiyoruz. Kaynakları faiz olarak sermayeye aktaran değil herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir kamu hizmeti üreten bir bütçe istiyoruz. Kamuda istihdam eksikliğinin giderildiği, tüm çalışanların iş ve ücret güvencesinin sağlandığı, gelir dağılımında adaleti sağlayan bir bütçe İstiyoruz.

Vergi yüzsüzleri için teşvikler peş peşe sıralanırken, servet vergisi hala alınmazken, bu ülkede vergi yükünün yoksulluğun pençesindeki emekçilere, açlık sınırının altındaki asgari ücretliye, gençlere, kadınlara, işsizlere yıkılmasını reddediyoruz. İnsanca bir yaşam hakkını kazanana dek mücadelemiz sürecek.

 Bu hakkı gasp eden satış sözleşmesini kabul etmiyoruz, bütçeden hakkımızı istiyoruz. Aileleri ile birlikte 15 milyonu aşkın kamu emekçisinin, emeklinin taleplerini yok sayan, emekçilerin alın teriyle kazanılmış hakları çöpe atan, yoksulluğu dayatan satış sözleşmesini tanımıyoruz. Komik ücret artışlarıyla, vergi adaletsizliğini körükleyen dayatmalarıyla, emeğe kapattıkları kapılar ardında kurulan bu oyunu bozacağız. Bütçeden ve gelirden emeğin hak ettiği payı ve itibarı alana dek sesimiz bu kapıları titretmeye devam edecek.

BİZLER, SAVAŞ DEĞİL BARIŞ BÜTÇESİ İSTİYORUZ

Bütçede eğer bir tasarruf yapılacaksa savunma harcamalarından yapılmasını,
Suriye’ye ve Rojava’ya yönelik emperyalist saldırganlığın taşeronluğundan vazgeçilmesini istiyoruz. Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü süreciyle birlikte savaş harcamaları küçüleceği yerde büyümektedir. Barış halkların dilindeyken bütçenin savaşın değil, barışın-kardeşliğin bütçesi olmasını istiyoruz.

Adımız kadar şunu iyi biliyoruz hak verilmez, mücadele ile alınır, onlar da biliyorlar, söyleyecek daha çok sözümüz, değiştirecek gücümüz var. Bugüne kadar ne baskıları, ne de gazları bu sesi kısabildi. Şimdi bize reva görüleni değil, haklarımıza sahip çıkma zamanıdır.

Emekten ve halktan yana bütçeden haklarımız için insanca yaşam, güvenli bir gelecek için çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakabilmek için bu ülkenin eğitiminden sağlığa, adaletinden ulaşımına kamu hizmeti üretenleri olarak AKP hükümetini uyarıyoruz. Kurduğunuz karanlığın parçası olmayacak, savaşın, rantın, sömürünün, gericiliğin bütçesini kabul etmeyeceğiz. Emeğin, halkın olmayan bu bütçeyi derhal geri çekin” şeklinde konuştu. yapılan konuşmaların ardından kalabalıs sessiz bir şekilde dağıldı. Hakkarihabertv.com

 

Bu haber toplam 4119 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hakkari rafting takımı Tunceli yolcusu…21 Mayıs 2018 Pazartesi 16:53
 • Bin 885 liradan 50 liraya iniyor21 Mayıs 2018 Pazartesi 13:15
 • Hakkari’de arı kolonisi ağaca yuva yaptı21 Mayıs 2018 Pazartesi 09:00
 • Vali ve komutanlar halkla kaynaştı21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:10
 • Dolu Başkenti esir aldı20 Mayıs 2018 Pazar 20:23
 • Genç yaşta büyük başarı20 Mayıs 2018 Pazar 16:11
 • Milyonların yüzü gülecek! 3 müjde birden20 Mayıs 2018 Pazar 15:27
 • Hakkari Ramazan geceleri20 Mayıs 2018 Pazar 00:38
 • Avlanma yasağını dinlemediler: 9 ton yakalandı19 Mayıs 2018 Cumartesi 14:51
 • Başkan Gür Ramazan gecelerinde halkla kaynaştı19 Mayıs 2018 Cumartesi 09:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Feyzullah TAŞ- 0.(505) 440 39 66
  Savaş TAŞ - 0.(545) 54316 12 Hakan DAYAN
  0.(534) 501 34 89 | Haber Scripti: CM Bilişim