• BIST 83.243
 • Altın 149,216
 • Dolar 3,8261
 • Euro 4,1052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -3 °C

KJK: olağan toplantısını gerçekleştirdi,,,

KJK: olağan toplantısını gerçekleştirdi,,,
KJK Yürütme Konseyi olağan toplantısını yaparak sonuç bildirgesini açıkladı.

 Siyasal ve örgütsel konuların değerlendirildiği KJK toplantısında, kapsamlı planlama ve kararlaşmalara gidildiği kaydedildi. KJK Yürütme Konseyi, 10-14 Kasım tarihleri arasında olağan toplantısını yaparak sonuç bildirgesini yayınladı.

KJK Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada, erkek egemen zihniyetin Ortadoğu’da sınır tanımaz bir saldırıya geçtiği kadın kırımının doruğa çıktığı, buna karşılık Kürt kadınlarının şahsında insanlık tarihinin bilinen en büyük kadın özgürlük direnişinin yükseldiği bu günlerde gerçekleştirilen toplantıda siyasal ve örgütsel gündemlerin değerlendirildiği belirtildi.

“Kürdistan ve yurtdışında özgür kadın hareketinin faaliyetleri ele alınmış, demokratik ulusun kadın öncülüğünde gelişen inşa çalışmaları değerlendirilmiş ve bu temelde önümüzdeki süreç kapsamlı bir planlamaya kavuşturulmuştur” denilen KJK açıklamasında, “Toplantımız öncelikle Kobanê’de erdemli insan ve özgür kadın duruşunun sembolü haline gelen Arin Mirkan, Jiyan Rojhilat, Gulan Batman ve Destina Hewler arkadaşların taçlandırdığı tüm şehitlerimizin anısına saygıyla başlamıştır” diye belirtildi.

‘YPJ DİRENİŞİ TARİHSEL NİTELİKTE’

Ortadoğu’daki gelişmeleri kadın eksenli değerlendirdiklerini kaydeden KJK,  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın  “21. yüzyılın temel çelişkisi kadın çelişkisi olacak ve 21. yüzyıl kadın yüzyılı olacaktır” tespitinin somutlaşmaya başladığı vurguladı. KJK açıklamasında devam, “İki aydır Kobane’de çağın savaş tekniği ile donatılmış DAİŞ faşizmine karşı YPJ güçlerinin öncülüğünde yediden yetmişe tüm halkımızın geliştirdiği direniş bu gerçeğin açığa çıkmış hali olmuştur. Kobane’de yaşanan savaş küresel bir savaş haline gelmiştir.

Kapitalizmin sistem içi ürünü olan DAİŞ’in, Ortadoğu’yu etnik-mezhepsel ve kültürel olarak daha küçük parçalara bölmek ve daha kolay sömürülebilir hale getirmek amacıyla yönlendirildiği belirtilmiştir. Ortadoğu’da yaşanan kaosun bir nedeninin de İslam’ın kendi Rönesans’ını gerçekleştirememesi olduğuna vurgu yapılmış, bu boşluğun kapitalist güçler tarafından DAİŞ gibi yıkıcı güçlerle doldurulduğu vurgulanmıştır.

Toplantımızda bu uluslararası erkek egemen terör örgütüne karşı YPJ güçlerinin direnişinin kültürel, toplumsal ve tarihsel nitelikte olduğu belirlenmiştir. YPJ direnişi başta kaçırılan, tecavüze uğrayan ve pazarlarda satılan Êzîdî, Asuri, Arap ve Türkmen kadınları olmak tüm dünya kadınları adına yürütülmüştür.

Afganistan’dan Arjantin’e, Türkiye ve İran’dan Avrupa’ya kadar dünya kadınları Kobanê’de ki YPJ direnişini büyük bir coşku ile sahiplenmiş ve eylemleriyle karşılamıştır. Toplantımız kadın özgürlük mücadelesinde buluşmanın bu evrenselleşme düzeyini oldukça anlamlı ve önemli bulmuş ve selamlamıştır”  dedi.

‘AKP POLİTİKALARI TIKANDI’

Türkiye’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu çözüm sürecinin de değerlendirildiği KJK toplantısında, “AKP’nin tasfiye politikasında ısrar etmesi, DAİŞ terörüne alenen destek olması ve baskı politikasını sürdürmesinden dolayı ülke içi ve uluslararası alanda ciddi anlamda yalnızlaşarak tıkandığı belirlenmiştir. AKP’nin milliyetçi, dinci ve cinsiyetçi politikalarının savaş ortamını kızıştırması durumu uluslararası alanda teşhir olmasına yol açarken bölgesel hegemonya politikaları da en belirgin olarak Şengal ve Kobanê direnişiyle birlikte çökme noktasına gelmiştir.

Şengal ve Kobanê direnişleri aynı zamanda Kürt halkının ve kadınlarının haklı mücadelesinin uluslararası alanda meşrulaşmasını sağlamıştır. Bu direnişle Kürt halkı demokratik çözüm ısrarını ve iradesini ortaya koymuştur.

Reber Apo’nun demokratik modernite paradigmasının somut toplumsal örgütlenme modeli haline geldiği Rojava alanındaki devrimsel gelişmeler, bölgesel kronik sorunlara karşı çözüm modeli olarak gündemleşmeye başlamıştır. Reber Apo önderliğindeki kırık yıllık özgürlük mücadelesi Kürdistan halkları ve bölge halkları içerisinde büyük kazanımlara ulaşmıştır” diye belirtildi.

‘ÖRGÜTSEL ÇALIŞMALAR YANGINLAŞTIRILACAK’

Kadın özgürlük hareketinin faaliyetlerinin de kapsamlı ele alındığı KJK olağan toplantısında şu hususlara dikkat çekildi: “Demokratik ulusun inşası temelinde yürütülen çalışmalar ele alınmıştır. Her alanda komün ve meclis inşalarının sürdürülmüş, özyönetim bilinci ve yaşam tarzı geliştirilmesi esas alınmıştır.

Öz savunmanın toplumsallaştırılması çalışmaları Rojava devrimiyle birlikte ivme kazanmış, komşu halklar içerisinde de yaygınlaştırılmasının zemini oluşturulmuştur. Bununla birlikte bölge kadınları ve dünya kadınları ile diplomatik ilişkiler arttırılarak, ortak eylem ve dayanışma çalışmaları örgütlendirilmiştir. Kadın özgürlük çalışmalarının en önemli boyutlarından biri olan ekonomi alanında örgütlenme çalışmaları bu gündemin temel çalışmalarından olmuş, derinleştirilerek yaygınlaştırılması kararına ulaşılmıştır.”

PLANLAMALARA GİDİLDİ

Toplantıda birçok konuda planlama ve kararlaşmaya gidildiğini ifade den KJK, “Demokratik ulusun zihniyet, sosyal, siyasal, ekonomik, öz savunma, hukuk-ahlak, diplomasi, özgür eş yaşam, ekoloji ve kültür-dil alanındaki inşa çalışmalarını sürdürme kararlaşmasına ulaşılmıştır.

25 Kasım ve 8 Mart gibi önümüzdeki eylemsellik sürecini Şengal şahsında kırıma uğrayan tüm bölge kadınlarına adayarak YPJ direnişiyle yükselen özgür kadın mücadelesini selamlama temelinde karşılama planına gidilmiştir. “Kadınlar özgürlüğü ve Önderliği için eylemde” hamlesini daha güçlü eylem selliklerle yürütmeye devam etme, dünya ve bölge kadınlarıyla ortak platformların organizesini ve katılımını sağlama gibi ana hatlarıyla ifade edilebilecek planlamalar yapılmıştır” dedi.

DİRENME VE EYLEM ÇAĞRISI

KJK açıklaması şu ifadelerle son buldu: “KJK yürütme konseyi toplantımız, Arin Mirkanların efsaneleşen direnişi demokratik özgür yaşamın garantisi olduğunu ve tüm kadınların bu direniş ruhu ile özgürlük mücadelesini bulunduğu her alanda yükseltme kararlılığı hareket etmesinin önemine vurgu yaparak, tüm kadınları bu direniş etrafında kenetlenmeye, bu yılı kadın açısından özgürlük yılı yapmaya çağırmıştır.

Toplantımız, Önderliğimizle özgür koşullarda buluşmanın iddia ve kararlılığını yeniden ortaya koyarken, Kobani şehitlerimiz şahsında tüm özgürlük değerlerine bağlılık temelinde mücadeleyi radikalleştirerek yaygınlaştırma tutumu ile tamamlanmıştır.

Kadın özgürlük mücadelemiz açısından yeni bir mücadele sürecini içeren bu zamanda tüm kadınları erkek egemen saldırılar karşısında özgür yaşam için bilinçlenmeye, direnmeye ve eyleme çağırıyoruz. Zaman direnerek kazanan kadınların olacaktır.” anf

 

Bu haber toplam 1262 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim