20 Aralık 2014 Cumartesi
Kredi kartı borcu olanlara müjde
Ev alana, evlenene, destek verecek
Bu ülkenin yüzde 15i İslam karşıtı!
YPGli İngiiz savaşçılar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KORUCULUK SİSTEMİ KALKIYOR

KORUCULUK SİSTEMİ KALKIYOR

Doğu ve Güneydoğu da yıllar önce kurulan koruculuk sistemi son günlerini yaşıyor
Bölgede birçok sorunun kaynağı olarak görülen korucular silahsızlandırılacak.

 Bilge Köyü nde 44 kişinin korucular tarafından katledilmesinin ardından tartışılmaya başlanan sistemde radikal değişiklikler gündemde.

 Katliamın ardından Terörle Mücadele Yüksek Kurulu nda koruculuğun kaldırılmasıyla ilgili bir rapor hazırlanmasına karar verildi. İlgili tüm birimler raporun hazırlanmasına destek verdi.
İçişleri Bakanlığı, koruculuğun kademeli olarak kaldırılması konusunda görüş bildirdi.
Dışişleri Bakanlığı da, koruculuğun kaldırılmasının AB'nin talepleri arasında yer aldığını vurguladı. Bir tek
Genelkurmay, terörle mücadele devam ederken, bu kadar radikal bir önlem alınmasının doğru olup olmayacağını sorguladı.

 Sonuçta bu görüşler, bir rapor halinde Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'na da başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'e haziran ayında sunuldu.
Raporda ana hatlarıyla şu unsurlar yer alıyor:

 - Koruculuk kademeli olarak tasfiye edilmelidir.
 - Terörle mücadele için kurulmuş olan koruculuk sistemi, ilerleyen zaman içinde kendisi bölgede sosyal bir sorun haline gelmiştir.
 - Korucular, devletten maaş aldıkları terörle mücadele konusunu bir tarafa bırakıp, kendi kişisel, ailesel sorunlarını devletin verdiği silahlarla çözme yoluna gitmeye başlamışlardır.
 - Avrupa Birliği de, koruculuk sisteminin kaldırılması konusunda Türkiye'ye baskı yapmaktadır.
 - AB raporlarında, koruculuk sisteminin, terör örgütünde büyük eylemlere karışmamış militanların geri dönüşlerini engelleyen bir unsur olduğu da vurgulanmaktadır. Türkiye, yeni açılım çerçevesinde geri dönüş sağlayacaksa, bunu önce geri dönenlere yönelik oluşabilecek “intikam” hissini ortadan kaldırarak, yani koruculuk sistemini kaldırarak yapabilir.
 - Koruculuk sisteminin kademeli olarak kaldırılması çerçevesinde devletten maaş alan köy korucuları, özellikle hayvancılık ve tarım alanlarında, yine maaş alarak, görevlendirilebilirler.

 Rapor doğrultusunda 80 bin korucunun kademeli olarak silahsızlandırılması kararlaştırıldı. Köy korucuları, yine maaşlı olarak bölgede başka işlerde istihdam edilecek.

5 BİN KORUCU MAHKUM OLDU

 Türkiye'de 22 ilde görev yapan korucuların toplam sayısı 80 binin üzerinde. Bunlardan 59 bin düzenli maaş alan geçici köy korucusu, kalan 23 bin 274 kişilik kısmı ise maaş almayan gönüllü korucu. Diyarbakır da 5 bin 187, Şırnak ta 6 bin 756, Batman da 2 bin 887, Bingöl de 2 bin 511, Bitlis te 3 bin 730, Mardin de 3 bin 323, Muş ta bin 860, Siirt te 4 bin 661, Hakkari de 7 bin 614 korucu var.

 Koruculuk sisteminin uygulanmaya başlandığı 26 Mart 1985 tarihinden bugüne kadar 5 binin üzerinde korucu hakkında terör suçları , mala karşı işlenen suçlar , şahsa karşı suçlar, kaçakçılık gibi suçlara karıştığı gerekçesiyle işlem yapıldı. (iha)

Bu haber toplam 46159 defa okunmuştur
YORUMLAR
korucu
memet tas
koruculardan olmasaydı türkiye teslim olmuştu terora zalimliye koruculara devlet kıymet vermiyor enayi biz korucular az parayla canımızı hice atıp savaşıyoruz halede kiradayım şeyit yakınıyım 960 tl alıyorum cöpcü iki nin üstünde alıyor korucu olduma irenıyorum ceşke teror olsaydım kıymetli olurdum kah rolsun devlet
06 Eylül 2014 Cumartesi 21:08
kuruycuna sahip çık
habip öztunç
ben birköykuruycusuyum bugünekadar hakımızda çıkan yalan yanlış haberlere birgün bile üstlerimiz çıkıpta benim emrim altındaki kuruycum emrim dışı hareket etmemiştir çıkan buhaberleri yalanlamamışlardır urdunun en zayıf nuktası olarak görülen kuruycu bütün ipikupok çakal terörüst ve kendini habercizaneden birtakım yalancıların hedfi haline gelmiş buyazıları okuyan insanlar kuruculu kötülr ve yıpratmayaçalışılıyur kuruculuk sistemi kalsında çakala gün dusun yalancıya haber çıksın
01 Temmuz 2014 Salı 15:34
korucu düşmanlığı
ekrem
yapılan bu tur haberler gerçeği yansıtmadığı gibi tamamı ile yalandır bu ve buna benzer haberleri korucu karşıtları tarafından yazılmaktadır, koruculuğun kaldırılması gibi devletin çalışması olmadığını defalarca bakanlar tarafından dile getirilmiştir.
30 Nisan 2014 Çarşamba 14:43
ÜYE İŞLEMLERİ
YAZARLAR