• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -2 °C

Kurt "Baskılar Dağa gidişleri hızlandırdı"

Kurt "Baskılar Dağa gidişleri hızlandırdı"
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari Milletvekili Adil Kurt, İHD Hakkari Şube Başkanı ve Belediye Meclis üyesinin gözaltına alınmasına tepki göstererek baskıların ise dağa gidişleri hızlandırdığını söyledi.

İnsan hakları savunucularının ve belediye meclis üyesinin gözaltına alınması nedeniyle BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, BDP Hakkari İl Başkanvekili Orhan Koparan, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ile bazı vatandaşlar İHD Hakkari Şubesini ziyaret etti. Milletvekili Kurt ve Başkan Bedirhanoğlu, İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, Belediye Meclis Üyesi Nusret Kurt ve Mehmet Demiralp isimli vatandaşın gözaltına alınmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

ihd.jpgİHD Şube Sekreteri Sait Çağlayan şube Başkanlarının Depin arama noktasında göz altına alındığı ve Hakkari Emniyet Müdürlüğünde tutulduğunu belirtti. İnsan Hakları savunucuları yine gözaltında olduğunu ifade eden Çağlayan," Biz insan hakları savunucuları hükümetin Kopenhag kriterlerine tam ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerektiğine, bunu yapmadığı sürece Ankara kriterlerini uygulamaya geçerek merkeziyetçi polis devletini uygulamaları anlamını taşır. Biz insan hakları savunucuları böyle bir durumdan endişe ve kaygı duymaktayız. Yürütmenin yargı eli baskısı şeklinde karşımıza çıkan bu tutum insan hakları savunucuları ve sivil toplum kuruluşlarını hedef haline getirmektedir. Gerek yürütme gerek yargı kurumları bu tutumlarından vazgeçmelidir. Bu nedenle gerek bundan önce gözaltına alınan ve ya tutuklanan insan hakları savunucuları gerekse de en son gözaltına alınan Şube Başkanımız sayın İsmail Akbulut derhal serbest bırakılmalıdır. Ve bir daha bu tür yöntemleri insan hakları savunucuları üzerinde baskı olarak kullanılmamasını diliyoruz. Unutulmamalıdır ki insan hakları savunucuları bir başkasının haklarını hiçbir çıkar gözetmeden savunması onuruyla hareket ettiği için hiçbir baskı ve baskı aracından da yılmayarak haklı savunuculuğunu ve faaliyetlerini devam ettirecektir" dedi.

adil-kurt-.jpgBDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, Şube yöneticilerine geçmiş olsun dileklerinde bulunarak bu hükümetin Kürtlere karşı siyasi soykırım operasyonu son adımıyla birlikte çığırından çıktığını açıkça ifade ediyor dedi. Artık öyle tutuklamalar oluyor ki, artık bu süreci kaldırmakta sıkıntı yaşadıklarını belirten Kurt, siyasi soykırım operasyonları Kürtleri de aşan adli boyuta geldiğini söyledi. Adeta Kürtlere selam verenler bile bu operasyonlarla gözaltına alındığını ifade eden Kurt, İHD Hakkari Şube başkanının gözaltına alınmasının artık bu kentte demokratik özgürlüklerin, hak ve hukukunun kullanılması dahi yasak duruma getiriliyor dedi.

Kurt," İHD Şube başkanının köy ziyaretinden daha makul ne olabilir? Bir insanın Hakkari' de seyahat özgürlüğünü kullanamaması Türkiye'de ne anlama geldiğini düşünmek lazım. Devlet sürekli Hakkari'ye yönelik özel uygulamalarını ve politikalarının olacağını ifade etmiştir. Bu gözaltılarda bu özel politikaların bir parçasıdır. Hakkari'de bugün adı konulmamış ama fiili bir olağanüstü hal dokumu yaşanmaktadır. Bir köyden bir köye gidişin bile sanki yetkililere bildirilmesi gerekliymiş gibi bir hava yaratılıyor. Bu durumu sineye çekmek mümkün değildir. Hükümet bu tutuklamalarla Kürt siyasetini teslim almak istiyor. Biz bu çabaları çok gördük beyhude bir çabadır. Kürt halkı bu çabalar karşısında boyun eğmedi ve eğmeyecektir. Özellikle son dönemlerde biz ve dostlarımız silahla Kürt sorunu çözülmez, silah seçeneğinin bertaraf edilmesi gerektiği noktasında birçok beyanat verdik. Beyanlarımızda da samimi ve ısrarlıyız"

BASKILAR DAĞA GİDİŞİ HIZLANDIRDI

Yapılan baskılar sonucunda dağ yolunu seçenlerde artış olduğunu belirten Kurt , "

Bu tutuklamalar oldukça dağa gidişler devam ediyor. Kazan Vadisinde Kürt gençleri katledilirken aynı gün aynı oranda gençlerin gerillaya katılım yaptığı basına yansıdı. Bu şu anlama geliyor. Kürtleri öldürerek bitiremeyeceklerini anlamaları gerekiyor. Bu tutuklamalarla demokratik bir anayasanın yapılmasının zemininde ortadan kaldırılıyor. Başbakan ve bakanları bu ülkede yaşayan fakirin, işçinin, garibanın kanı üzerine siyaset yapmayı adet haline getirdi. Biz kimsenin kanının dökülmesinden haz almadık ve almayacağız. Bunu siyasete alette etmeyeceğiz. Bu tutuklamalar bizi amaçlarımızdan ve mücadelemizden vazgeçirtmeyecektir. Birileri ideallerimizden korkuyor diye biz ideallerimizden vazgeçmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

baskan-.jpgHakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ise, uzun süredir siyasi soykırım politikaları operasyonların sürdürülmekte olduğunu söyledi. Son günlerde özellikle başbakan ve içişleri bakanı, son günlerde yaptıkları açıklamalar artık bu soykırım operasyonlarını eleştirmekte suç kapsamına girdiğinin gözüktüğünü belirten Bedirhanoğlu, son olarak Hakkari İHD şube başkanının gözaltına alınması ve belediyemizin meclis üyelerinden birinin de gerekçesiz olarak gözaltına alınması artık bu işin rotasının kontrolsüz ve belirsiz hale geldiğini gösteriyor dedi.

Bedirhanoğlu,"Bu tutuklamalarla birlikte ağzının açan herkesin ya başbakan ve içişleri bakanının istekleri doğrultusunda ağzını açması gerekiyor, ya da bir tutuklama ile karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Bu vahim bir durumdur. Ben sıkıyönetim dönemini yaşayana bir insanım. 81 döneminde tutuklanan ve sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanan biriyim hem bugünkü mahkemeler, özel yetkili olarak ifade edilen mahkemeler, hem bugünkü kanunlar ve bugünkü polisiye uygulamalar sıkıyönetim dönemini aratır bir durumdadır maalesef. Dün başbakanının açıklaması dehşet vericiydi. Özellikle köşe yazarlarına aydın insanlara yani Türkiye'nin içinde bulunduğu durumla ilgili görüşlerini belirtmek isteyen insanlara büyük bir gözdağı ve tutuklama tehdidi vermiştir. İçişleri bakanının açıklaması tek kelimeyle küfür eder nitellikteydi. Bu da Kürlere yönelik zerre kadar saygısının kalmadığını gösteriyor. Zaten eğer saygısı olsaydı halkın oylarıyla seçilmiş insanları ciddi suçlayıcı bulgular olmadan gözaltına almazdı, böyle bir tavır geliştirmezlerdi"

MECLİS ÜYELERİ SUÇLU DEĞİLDİR

Bedirhanoğlu,"Bu gün Hakkari' de herhangi bir insan Depin polis kontrol noktasından geçtiği zaman mutlaka tutuklama korkusu yaşar. Çünkü hiçbir geçerli sebep olmadan yakalanmalar oluyor. Bu Hakkari' yi hapse dönüştürme anlamını ifade ediyor. Biz bunu red ediyoruz. Meclis üyemizin kesinlikle suçlu olduğuna inanmıyoruz, hiçbir suç gerekçesiyle de yakalandığına inanmıyoruz. Sadece meclis üyesi ve BDP'li olduğu için yakalandığına inanıyoruz. İHD başkanımız sadece insan haklarına yönelik çalışmalar yaptığı için gözaltına alındığına inanıyoruz. Bugün gelinen aşamada sistem ya benim gibi düşünüp konuşacaksınız ya da yeriniz cezaevidir mesajını net olarak veriyor. Başbakan'ında içişleri bakanının'da şunu net olarak bilmelerin istiyoruz. Bu tür uygulamalar bizi haklı mücadelemizden kesinlikle zerre kadar geri bırakmayacak, biz korkmayacağız, Hakkari halkı korkmayacaktır. Çünkü Hakkari halkının mücadelesi hiç kimsenin mücadelesine zara verecek, hiçbir insanın haklarına tecavüz edecek ve hiçbir dilin kültürün aleyhinde olan bir mücadele değildir. Bunların mücadelesi Kürt halkının haklı mücadelesinin haklı bir parçasıdır ve yerden göğe kadar haklı bir mücadeledir. Çükü bu mücadele Allah'ın onlara verdiği hakları kullanmaya yönelik bir mücadeledir. Bu hakları engelleyenler suçludur, hem Allah nezdinde hem de insanlık nezdinde suçludurlar. Aslında yargılanması gereken tutuklanması gereken bu hakları engelleyenlerdir. Onlar kendi suçluluk psikolojisi içinde başkasını suçlamaya yelteniyorlar, bu gerçeği örtbas etmeye yetmiyor. Gerçek suçlular bellidir. Allahın verdiklerini engelleyenler, verdiklerine razı olmayan ve Allah' karşı olanlardır. Kürt halkı bu mücadeleyi yürütüyor. Allahın kendilerin verdiği doğal hakları kullanmak istiyorlar. Başbakan ve onun ekibi bunların hayata geçmesine engel oluyor. Kim suçlu kim suçsuz artık dünya kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Onları Kürlerden istediği bütün haksızlıklar karşısında tepkisiz kalmalarıdır. Oysa tepkisiz kalmak dini inanca göre imansız oklatan farkı yoktur. Bir Müslüman haksızlıklara karşı tepkisiz olamaz. Haksızlık kime ve nerede yapılıyorsa yapılsın Müslüman'ın haksızlığı karşı muhakkak tepkisi olmalı. İşte Kürtlerin çabası budur" dedi.

Bu haber toplam 3789 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
 • Yorumlar 21
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim