• BIST 84.208
 • Altın 147,005
 • Dolar 3,7769
 • Euro 4,0596
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -3 °C

Kürtler kendi mahkemelerini kuracak

Kürtler kendi mahkemelerini kuracak
KCK Yüksek Adalet Divanı yaptığı toplantıda tarihi önemde kararlar aldı. Devlet ve AKP ile işbirliği yapanlar hakkında soruşturma kararının alındı.

“Sömürgeci ve inkarcı yargı kurumları ve mahkemeler yerine, kendi demokratik adalet kurumlarını oluşturma” kararı alan Adalet Divanı, son 30 yılda yaşanan savaş suçlarını da belgeleyerek, uluslararası hukuka taşımayı karar altına aldı. Devlet ve AKP ile işbirliği yapanlar hakkında soruşturma kararının alındı.

Yüksek Adalet Divanı, KCK bileşen ve organlarından temsilcilerin de katıldığı geniş katılımlı toplantısını 17 ile 21 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdi. “Kürdistan Halkı, Özgür Ve Demokratik Toplumsal Adaletini Kuracak, Sömürgeci Yargı ve hukuktan Hesap Soracaktır” şiarı ile yapılan toplantıda tarihi kararlar alındı.

Toplantıda, öncelikle ‘inkârcı-sömürgeci hukuk ve yargı sisteminin’ Kürt halkı üzerindeki tahribatları değerlendirilirken, yakın dönemde KCK operasyonları adı altında Kürt halkına dayatılan “sömürgeci hukuksuzluğun yol açtığı tahribatlar ve alınması gereken acil önlemler” bir kez daha gözden geçirildi.

KCK Adalet Divanı yaptığı açıklamada, toplantıda “Önderliğimize, halkımıza ve hareketimize karşı yürütülen bu adaletsizliğe ve hak tanımazlığa karşı asla sessiz kalınamayacağı, halkımızın da kendi toplumsal yargısını geliştirerek, hesap sormanın elzem ve tarihi bir görev olduğu sonucuna varılmıştır” dedi.

‘İŞBİRLİKÇİLER HAKKINDA SORUŞTURMA’

KCK Adalet Divanı toplantısında, devlet ve AKP ile işbirliği yapanlar hakkında inceleme başlatılması ve soruşturma kararının alınması dikkat çekti.

Adalet Divanı toplantı sonuç bildirgesinde şunları ifade etti: “Bu amaçla toplantımız, başta hareketimize karşı AKP’nin imha ve tasfiye amaçlı plan ve uygulamalarına katılan, kan, şiddet ve gözyaşı üzerinde rant sağlayarak, kültürel soykırım ve asimilasyon politikasında aktif ve bilinçli rol oynayan, halkımızın değerlerini peşkeş çekerek üslendikleri bu uğursuz rolleriyle de barışın ve demokratik çözümün önünde engel oluşturan işbirlikçi hain unsur ve kesimlere karşı inceleme başlatarak soruşturma yürütmenin kararına varmıştır. Halkımızın şikâyet ve başvurularını inceleme kararını alan toplantımız, suçluları açığa çıkarıp yargılamanın ertelenemez acil bir görev olduğunun tespitine varmış, bu temelde kapsamlı bir çalışma başlatmıştır.

Toplantımız, Önderliğimize ve mücadelemize karşı yürütülen uluslar arası hukuksuzluğa karşı etkili mücadele yürütmeyi, komplo hukukunu teşhir ve deşifre etmeyi temel ve önemli bir görev olarak önüne koymuştur. Kürt halkına ve Önderliğine karşı içte ve dışta yürütülen inkârcı ve sömürgeci hukukun yaratmış olduğu toplumsal haksızlıkların, travmaların, soykırımların ve kültürel asimilasyonun uluslar arası hukuk kuruluşlarına taşınarak mahkûm edilmelerinin sağlanması hedeflenmiştir.”

‘SAVAŞ SUÇLARI ULUSLARARASI HUKUKA TAŞINACAK’

Toplantıda tarih boyunca ve son 30 yılda yaşanan suçların da belgelenip uluslararası alana taşınması kararı da alındı. Sonuç bildirgesinde şöyle denildi: “Toplantımız, tarih boyunca T.C. sömürgeci ve inkârcı hukuk sisteminin gereği olarak yapılan takriri sûkun kanunu, iskan kanunu, istiklal mahkemeleri, Dersim kanunu, umumi mufetişlik, anadil yasaklanması; Dersim, Genç-Palu, Ağrı gibi alanlarda yürütmüş olduğu operasyonlar da yapılan soykırımlar ve halkımıza karşı işlenen siyasi, sosyal, ekonomik, ekolojik, kültürel, savaş gibi tüm toplumsal suçları belgeleyerek, argümanlarını tarihsel verilerle kanıtlama temelinde dosyaların hazırlanarak uluslararası hukuka taşımanın kararına varmıştır.

Yine otuz yıllık gerilla savaşı boyunca, bugün devletin resmi politikası olarak işlendiği açığa çıkmış bulunan, Ergenekon ve JİTEM tarafından işlenen failli meçhul cinayetler, tecavüzler, köylerin boşaltılması, Kürdistan coğrafyasını ve ekolojik sistemini tahrip eden, gerillaya ve halkımıza karşı işlenen savaş suçlarını açığa çıkararak uluslararası alanda ve vicdanlarda mahkum etmeyi temel görev olarak belirlemiştir.”

KÜRTLER KENDİ MAHKEMELERİNİ KURACAK

Adalet Divanı toplantısında alınan tarihi kararla arasında Kürtlerin kendi adalet kurumlarını oluşturmaları da yer alıyor. Kararlar şöyle: “Ayrıca Toplantımız, halkımızın toplumsal adalet sistemini demokratik özerkliğin hukuk anlayışı temelinde geliştirip kurumlaştırmanın ciddi tartışmalarını yürüterek önemli kararlar almış bulunmaktadır. Başta Kuzey Kürdistan olmak üzere, Kürdistan’ın tüm parçalarında halkımız, sömürgeci ve inkarcı yargı kurumları ve mahkemeler yerine, kendi demokratik ve ahlaki adalet kurumlarını oluşturarak, sorunlarını kendi toplumsal sisteminin demokratik kurumlarında çözmenin kararına varmıştır.

Sömürgeci hukuk ve yargı sistemi halkımızın sorunlarını çözmek bir yana, var olan sorunları ve toplumsal çelişkileri daha da derinleştirmekte, bilerek içinden çıkılamaz hale getirdiği yeterince açığa çıkmış bulunmaktadır. Artık halkımız sömürgeci devletlerin mahkemelerine başvurmamalı, sorunlarını buraya taşırmamalıdır. Halkımızın gelenekleri içinde sorunların çözüm yöntemleri bilinmektedir. Halk meclisleri, adalet divanları, komisyonlar, köy cemaatleri, toplumun ileri gelenleri, gibi toplumsal örgütlülükler bu sorunların çözümünde etkili ve temel rol oynamalı, devletin yargı ve mahkeme kurumları yerine bu kurumlarda toplumsal sorunların çözümü esas alınmalıdır.”

Sonuç bildirgesinde son olarak şu ifadeler yer aldı: “Bu nedenle toplantımız, halkımızın iç barışını gerçekleştirmek, hukuksal sorunlarını çözmek ve toplumsal adaletini gerçekleştirmek için her alanda adalet divanlarını ve komisyonlarını kurup geliştirmeyi karar altına almıştır.

İçinden geçtiğimiz dönem açısından Yüksek Adalet Divanın tarihi rolü ve önemi üzerinde yeniden duran ve değerlendirmelerde bulunan toplantımız, halkımızın adalet sistemini her alanda kurup geliştirmek için yaptığı planlamalarla önüne somut hedefler koymuş, bunları başarmak için büyük bir kararlılık ve uygulama isteğiyle toplantısını başarıyla tamamlamıştır.

Herkes şunu iyi bilmelidir ki, her alanda olduğu gibi toplumsal adaletin gerçekleşmesi ve tarihi haksızlıkların hesabının sorulması için halkımız kendi Demokratik ve Özgür adalet sistemine sahip çıkacak, örgütleyecek ve sömürgeci inkârcı mahkemeleri işlevsiz kılarak kazanacaktır.”

 

Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel :
  Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
  Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim