19 Ekim 2018
  • İstanbul18°C
  • Ankara17°C

HAKKARİ’DEKİ HAVA KİRLİLİĞİ KORKUTUYOR

Hakkari’deki hava kirliliği korkutuyor

Hakkari’de son günlerde bazı binaların bacalarında çıkan ve hava kirliliğine neden olan zehirli duman vatandaşları korkuttu.

03 Ocak 2018 Çarşamba 15:04

Doğalgazın olmadığı Hakkari’de kış aylarında kalitesiz yakıtların kullanılması hava kirliliğine neden oluyor. Özelikler bazı kurumlara ait binaların bacalarında çıkan zehirli duman ise görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.

2017 şubat ayı Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerinde çapı 2.5 mikron ve altında olan partikül madde hesabına dayanarak hazırlanan raporda, Hakkari’nin Avrupa’da havası en kirli 3 şehir arasında yer alması vatandaşları tedirgin etmişti.

Son günlerde özelikle bazı kurumların bacalarında çıkan zehirli dumanlar ise adeta kent merkezini yaşanmaz hale getirdi.  

Bazı kurumların bile hava kirliliğine karşı önlem almadığını iddia eden vatandaşlar, bunun ispatının ise sabah saatlerinde ortaya çıktığını söylediler.

Vatandaşlar,” İlimizin dört bir yanımız dağlarla çevrili. Zor ve çetin bir kış dönemi yaşıyoruz. Hava kirliliğimizin neden olduğu tek gerçek, kalitesiz kömür kullanımıdır.

Hava kirliliği astım ve kanser gibi hastalıklara neden oluyor. Sabahları kentin seması dumanla kaplanıyor. Bu sorunun çözülmesi için yetkililerin önlem alması gerekiyor.


HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN BASINDA HAKKARİ


Kalitesiz kömürler yasaklanmalı, bacalara ise filtre takılmalıdır. İnşallah kentimize doğalgazın gelmesiyle birlikte bu sıkıntıdan kurtulmuş olacağız” şeklinde konuştular.

İlgili kurum yetkilileri ise, kentteki hava kirliliğinin ne derecede olduğu ile ilgili bir açıklama yapmazken, özelikle sabah ve akşam saatlerinde kentin semalarının zehirli dumanla kaplanması ise dikkatlerden kaçmadı. Haber: Feyzullah Taş/Hakkarihabertv.com

hakkari-hava-kirliligi-arayik-ayi-2018-1.jpghakkari-hava-kirliligi-arayik-ayi-2018-2.jpg

 


 

Yorumlar
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.