25 Haziran 2019
  • İstanbul24°C
  • Ankara23°C

İRAN PEŞMERGE KARARGAHLARINA SALDIRDI..

İran Peşmerge karargahlarına saldırdı..

İran rejimi Başkent Erbil’in Koye ilçesindeki Rojhılat partilerinden Kürdistan Demokrat Partisi - İran (PDK-İ) ve Kürdistan Demokrat Partisi karargahlarına top atışı düzenlediği bildirildi.

08 Eylül 2018 Cumartesi 16:39

İran ordusunun Doğu Kürdistan Demokrat Partisi(PDK-İ) kampına düzenlediği bombardımanda şehit sayısı 16'e ulaştı. Şehit düşenler arasında PDK-İ üst düzey yöneticilerin de olduğu bildiriliyor.

Bugün saat 11:00 sularında İran topçu birliklerinin Erbil’in Koye ilçesi yakınındaki PDK-İ -PDK kamplarına roketlerle saldırı düzenledi.

Saldırılarda şehitlerin sayısının 16’e yükseldiği öğrenildi.  Yaralı sayısının ise 40 olduğu bildiridi.

PDK-İ kaynaklarından elde edilen bilgiye göre PDK-İ yöneticilerinin toplantı halindeki binanın hedef alındığı üst düzey 3 yöneticinin de şehit düşenler içinde olduğu kaydedildi.

BasNews'e konuşan PDK-İ Politbüro üyesi Kawe Behramî, 2 PDK-İ Peşmergesinin şehit düştüğünü söyledi. PDK-İ yetkilisi bombalamanın ne şekilde yapıldığı konusunda henüz bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdi. 

BasNews'e konuşan Koye Sağlık Müdürlüğü Sözcüsü Hewkar Eli, saldırılarda 5 Doğu Kürdistan vatandaşın şehit düştüğü, 35 kişinin ise yaralandığını söyledi.  Yaralılardan 3 kişinin durumunun kritik olduğu bildirildi.

Bombalama esnasında İran'a ait olduğu tahmin edilen insansız hava uçağının kamp üzerinde uçuş yaptığı öğrenildi.

Rûdaw’a konuşan Sağlık Müdürlüğü Sözcüsü Hawkar Ali, “10’u ağır olmak üzere 30 yaralı hastanelerde tedavi görüyor. Ayrıca 5 kişi de Şehit düştü. diye konuştu.

Hawkar Ali, “Yaralılardan 5’inin durumu ciddiyetini korumasından dolayı Erbil’deki hastanelere sevkedildi. 2 yaralı da şu anda ameliyatta” ifadelerini kullandı.

Saldırıya ilişkin HDK Dış İlişkiler Sorumlusu Fuad Xaki, “Şimdiye kadar şehit ve yaralı sayımıza ilişkin kesin bilgi yok” dedi.  

Rojhılat peşmergelerinin kaldığı kamplarda kadın ve çocuklar da yaşıyor.

 


KINAMA; Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, bugün düzenlenen bombardıman net bir dille kınanarak, “Kürdistan Bölgesi topraklarının komşu ülkelere yönelik saldırılarda kullanılmasından da rahatsız olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Bu kabul edilemez durum,

Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve istikrarını bozmaktadır. Bu nedenle, Kürdistan Bölgesi yasalarını saygı duyulmasını, bu tür saldırıların tekrarlanmamasını ve Bölge’nin, çekişme meydanına dönüştürülmemesini istiyoruz” denildi.

Kurbanların yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilenen açıklamada devamla, hükümetin, mağdurlara her türlü yardımda bulunacağı, bunun için de acil müdahale ekiplerinin görevlendirildiği kaydedildi.

Bugün HDK’nin Koye’deki karargahına 10 roketle saldırı düzenlenirken, İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP-İ) merkez binası da hedef oldu.

Sivil yerleşimler de saldırıdan zarar gördü.

Resmi olmayan rakamlara göre saldırıda 16 kişi şehit düştü, 40 dolayında kişi de yaralandı.

HDK saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu.

Yorumlar
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.