21 Temmuz 2019
  • İstanbul27°C
  • Ankara27°C

KIRSAL KESİMDEN TIP ÖĞRENCİLİĞİNE!

Kırsal kesimden tıp öğrenciliğine!

Dağların arasına sıkışmış 40 hanelik Ağaçdibi köyünde ikamet eden 8 nüfuslu ailenin çocuğu, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine girmeyi başardı

07 Eylül 2018 Cuma 16:40

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, kırsal kesimdeki bir köyde okuyan ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Serkan Adıyaman’ı makamında kabul ederek değişik hediyeler verdi.  

Hakkari’den 20 kilometre mesafede bulunan ve dağların arasına sıkışmış 40 hanelik Ağaçdibi köyünde ikamet eden 8 nüfuslu güvenlik korucusu bir ailenin çocuğu olan 19 yaşındaki Serkan Adıyaman, 473 fen puan alarak Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine girmeyi başardı.

Konunun basında yer alması üzerine cep telefonu bulunmayan Serkan Adıyaman isimli öğrenci, kendisini yetiştiren vekil öğretmeni Hikmet Korkmaz’a ulaşılmak suretiyle Hakkari Valiliğine davet edildi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Serkan Adıyaman ve eski öğretmeni Hikmet Korkmaz, Vali Cüneyit Orhan tarafından makamında kabul etti. Burada konuşan Vali Toprak, çok güzel bir haber için bir araya geldiklerini belirterek, “Serkan kardeşimiz Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı.

Bu çok özel bir başarıdır. Kendisi merkeze bağlı Ağaçdibi köyü dediğimiz ilimizden 20 kilometre güneydoğusunda sarf kayalıkların ve dağların arasında doğdu. Kendisinin okuduğu dönemlerde asil öğretmen bulunmuyordu, vekil öğretmenler bulunuyordu. Fakat çok şanslı bir kardeşimiz ki Hikmet Korkmaz Hoca gibi birine denk gelmiş.

Hikmet öğretmen büyük bir duyarlılıkla 5’nci sınıfa kadar kendisi ile ilgilenmiş. İlkokulu bitirdikten sonra da irtibatı kendisi ile kesmemiş ve Serkan kardeşimizdeki okuma zekasını ve cevheri keşfetmiş ve güzel bir yere geleceğini düşünerek yine okul hayatında hem maddi hem de manevi olarak ilgi göstermiş” dedi.

  Tek gözlü köy okulunda mezun oldu
  Serkan Adıyaman’ın bir gözlü köy okulundan mezun olduktan sonra Çimenli Köyü Ortaokulunda da mezun olduğunu dile getiren Vali Toprak, “Ondan sonrada büyük bir başarıya imza atarak doktor olma yoluna gitmiş ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır.

Ben annesine ve babasına buradan teşekkür ediyorum. Çünkü evlatlarını hiç yalnız bırakmamışlar. Serkan kardeşimizdeki cevheri keşfeden Hikmet Hoca’ya da teşekkür ediyorum. Tabi bu kırsal kesimlerdeki bir köyümüzden tıp fakültesi kazınılmasına ben ilk defa karşılaştım.

Biz valilik olarak kendisine her türlü desteği vereceğiz, Hakkari halkı ile beraber. İnşallah doktorluktan sonra, uzman doktorluktan sonra profesörlüğe kadar yükseleceğini umut ediyorum. Bizde bu enerjiyi kendisinden görüyoruz. Bizde valilik olarak kendisine küçük bir hediye aramağın ettik” diye konuştu.

 Yaklaşık 10 yıl vekillik öğretmenlik yapan ve 19 yaşındaki Serkan Adıyaman’ın tıp kazanmasına vesile olan öğretmen Hikmet Korkmaz ise, önemli olan zorluğu değil imkansızı başarmak olduğunu söyledi.Haber: Feyzullah Taş

02-101.jpg01-144.jpg03-070.jpg


 

Yorumlar
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.