28 Eylül 2020
  • İstanbul26°C
  • Ankara23°C

VAN'DA ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ

Van'da Öcalan'a özgürlük yürüyüşü

Van’da, “Öcalan’a özgürlük” adı altında düzenlenen yürüyüş gergin başladı.

18 Ocak 2015 Pazar 16:12

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş, Sebze ve Meyve Hali Kavşağı’nda başladı. Van milletvekilleri Nazmi Gür, Özdal Üçer, Aysel Tuğluk,Kemal Aktaş ve Hakkari Belediye Eş Başkanı Dilek Hatipoğlu'ninda aralarında bulunduğu onbinlerce kişi, İki Nisan Kavşağı’na kadar yürüdü. Burada bekleyen polislerin yürüyüşe izin vermemesi üzerine görüşmelere başlandı.

video-galeri.20110227163236.gif

Yapılan görüşmelerin sonucunda Aydın Perihan AVM’nin önüne kadar yürüyüş yapılmasına izin veren polis ekiplerinin geri çekilmesiyle gruptaki bazı kişiler kartopu ve taşlarla saldırmaya başladı. Polisin gaz bombalarıyla karşılık vermesi ve Halkların Demokratik Partisi ve Demokratik Bölgeler Partisi yetkililerinin araya girmesiyle olaylar kısa sürede sona erdi.

Tekrar yürüyüşe geçen kalabalık, Aydın Perihan AVM’nin önüne kadar geldi. Burada platform üyelerinin yaptığı konuşmaların ardından kalabalığa Kürtçe hitap eden Özdal Üçer, 2015 yılının Abdullah Öcalan’a özgürlük yılı olduğunu söyledi. Yapılan konuşmaların ardından kalabalık olaysız bir şekilde dağılırken, polis ise geniş güvenlik önlemi aldı. Hakkarihabertv.com

yuruyus-van.jpg

 

Yorumlar
YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.