• BIST 83.067
 • Altın 146,530
 • Dolar 3,7912
 • Euro 4,0490
 • İstanbul 2 °C
 • Ankara -8 °C

Öcalan: JİTEM süreci bozmak için devrede

Öcalan: JİTEM süreci bozmak için devrede
Kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı görüşmede Kobanê ve süreç hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan, "Süreci bozmak için JİTEM devrededir.

JİTEM eğer bertaraf edilmezse, tekrar devreden çıkmazsa bu süreç yürümez" derken, Kobanê saldırılarına ilişkin ise, "Bu politikaya karşı Kürtler her yerde ayaklansın. İŞİD'e karşı büyük bir direniş sergilemeliler. Eğer bunu bugün yapmazlarsa yarın çok geç olabilir" çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz gün İmralı F tipi yüksek güvenlikli cezaevine giderek PKK Lideri Abdullah Öcalan ile aile görüşü gerçekleştiren kardeş Mehmet Öcalan, görüşmenin ayrıntılarını DİHA'ya anlattı. Yaklaşık 45 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdiklerini, Öcalan'ın sağlık durumunun her zamankinden daha iyi olduğunu aktaran Öcalan, Öcalan'ın 3 konu üzerinde değerlendirme yaptığını ifade etti. Öcalan'ın ilk olarak görüşmenin olduğu gün yaşamını yitiren kardeşi Havva Keser ile ilgili değerlendirme yaptığını aktaran kardeş Öcalan, ardından Kobanê ve çözüm sürecinin gidişatına ilişkin değerlendirme yaptığını söyledi. 

'Keser gücü oranında bize yardım etti'

Görüşmeye ilk başladıklarında kardeşi Keser'in vefat haberini kendisine ilettiğini belirten kardeş Öcalan, Öcalan'ın "Havva'nın ölümünü bekliyordum. Havva 20 - 30 yıldır bizlere, arkadaşlarımıza yardımcı oldu. Arkadaşlarımız gelip evinde kalıyorlardı. Gücü oranında bize yardımcı olmaya çalıştı. Yapılanları unutmamak lazım dedi. Az da olsa bize verdiği desteği yardımı unutmamak lazım" dediğini aktardı. Öcalan'ın Keser için "Köyde olsaydı, göçmen olmasaydı, köyden kendi topraklarından çıkmasaydı belki daha uzun ömürlü olabilirdi" dediğini belirten kardeş Öcalan, Öcalan'ın "Kişi zorla göç ettirilirse, kendi topraklarından kendi memleketinden uzak yaşarsa ve uzak bir yerde yaşamını sürdürürse bu da ölümünün erken olmasında etkili olabilir" şeklinde konuştuğunu belirtti. 

'Kobanê saldırılarına karşı Kürtler her yerde ayaklansın'

Kobanê ile ilgili saldırılar konusunda ise Öcalan'ın, "Kürt halkı mazlum bir halktır. Kobanê halkı mazlum bir halktır. Sadece aramıza bir sınır çizilmiştir. Kobanê halkı emeğiyle ordadır. Kendilerine özgü bir sistem oluşturmuşlar. Devlet buna tahammül edemiyor. Onlara destek olmalıdır ama onlara destek olmuyorlar" dediğini söyleyen Mehmet Öcalan, Öcalan'ın "Kobanê'deki insanlarımız sonuna kadar direnecekler. IŞİD'in olduğu yerde ve Kürtlerin yaşadığı bölgede nerede bir IŞİD varsa sonuna kadar direneceğiz. IŞİD'e hiçbir taviz verilmeyecek. IŞİD yapay bir örgüttür. Kürtlere yönelik nerde böyle bir saldırı varsa büyük bir cevap olunmalıdır" dediğini aktardı. Öcalan'ın, Kürtlerin uluslar arası destek alan IŞİD tarafından yok edilmeye çalışıldığının altını çizdiğini belirten Mehmet Öcalan, Öcalan'ın, "Kimsenin bir halkı yok etmeye hakkı yok. Bu politikaya karşı Kürtler her yerde ayaklansın. İŞİD'e karşı büyük bir direniş sergilemeliler. Eğer bunu bugün yapmazlarsa yarın çok geç olabilir. Bakın ne yapıyorlar bizlerin bir kısmını sabah kahvaltısı, bir kısmını öğle yemeği bir kısmını da akşam yemeği yapıyorlar. Bu kabul edilebilecek bir durum değildir. Kimsenin hakkı yoktur Kobanê'yi yalnız bırakmaya. İŞİD'e karşı her yerde büyük bir direniş olmalıdır. Kobanê bizim her şeyimizdir. Kobenêdeki süreç her kesim içindir. Kürt halkı orda bir şemsiyedir. Türkmen, Arap, Ermeni halkı da dahil olmak üzere oradaki bütün etnik kesimler bu şemsiye altında yaşamlarını sürdürebilirler" şeklindeki değerlendirmesi aktardı.


'Kürtlere büyük direniş kalır'

Öcalan'ın "Kürt halkı her kesimle kardeşlik yapmak istiyor. Türkler de kardeşimizdir ancak kardeşliğin de bir hukuku vardır. Eğer bu hukuk yürütülmezse bu kardeşlik doğru bir kardeşlik değildir. Bu kabul edilemez. Doğru bir kardeşlik olmalıdır. Bütün Kürt halkı, hiçbir halkla düşman değildir. Her halkla her kesimle dosttur, arkadaştır. Aydın ve demokrat kesimler ve her yapı her renk, Kobanê halkını yalnız bırakmamalıdır" dediğini ifade eden Mehmet Öcalan, Öcalan'ın " Kimsenin Kürt halkını eritmeye, bitirmeye hakkı yoktur, biz bunu kabul etmiyoruz. Kürtlere sadece bir şey kalıyor. O da büyük bir direniştir" dediğini söyledi. 

'Süreç teoride var, pratikte yürümüyor'

Öcalan'ın çözüm süreci konusunda ise "Bizim tarafımızda bir şey yoktur. Bizlerin omuzlarına ne düşerse onu yapacağız ve yapıyoruz da. Ama süreç tek taraflı olmaz. Türkiye'de yasalar çıkartıyorlar. Maxmur halkı gelsin diyorlar. Peki bunun hakkında bir yasa çıkarmışlar mı? Hayır, yasa çıkartılmamış. Kürt savaşçıları gelsin diyorlar, bunun için bir yasan var mı? Yok. Peki Kürtler gelip ne yapsınlar. Gelsinler de tutuklayıp cezaevine mi atasın? Bu kabul edilebilir bir şey değil" dediğini belirten Mehmet Öcalan, Öcalan'ın "Eğer isterlerse daha önce onlara da söylemişim müzakere başlayacaksa, oyalama olmamalıdır. Doğru ve gerçek bir müzakere olmalıdır. Dedim bana bir sekreter verin, istediklerimi yazabileyim diye, bunu dahi yapamadılar. Süreç teoride var ama pratikte yürütülmüyor. Bu şekilde süreç yürümez" şeklindeki değerlendirmelerini aktardı. Öcalan'ın 10 yıldır hükümetin ve devletin kendi iktidarını bu süreç üzerinde götürdüğünü ifada ettiğini belirten Mehmet Öcalan, Öcalan'ın süreçle ilgili olarak, "Sürecin yürümesini istiyorsak doğru bir müzakere olacaksa biz her şeye hazırız. Biz doğru bir sürecin yürümesini istiyoruz. Eğer 15 Ekim'e kadar bunu yapmayacaklarsa benim tarafımdan süreç bitmiştir. Benim yapacağım bir şey yoktur. 5 yıldır bunu yapıyorlar ancak oluşan bir şey olmamıştır. Bu doğru değildir" şeklindeki tutumunu anlattı. 


'JİTEM devreden çıkartılmalı'

Öcalan'ın "Bir ikincisi, tahmin ediyorum ki JİTEM süreci bozmak için devreye girmiş durumda. JİTEM eğer bertaraf edilmezse, tekrar devreden çıkmazsa, bu süreç yürümez. JİTEM'i aradan çıkartın süreç demokratik bir şekilde yürüsün. Biz her şeye hazır ancak doğru ve gerçek bir süreçten istiyoruz. Oyalama taktikler istemiyoruz" dediğini aktaran Mehmet Öcalan, Öcalan'ın JİTEM konusunda halka ise, "Halkımız uyanık olsun. Yarın ne olur ne olmaz belli değil. Bunun üzerine herkes tavrını duruşunu tarafını tutsun. Yarın çok geç olabilir" uyarısında bulunduğu aktardı. 

Son olarak Mehmet Öcalan, Öcalan'ın başta Kobanê halkı ve İŞİD'e karşı mücadele eden herkese çok selamlarını söylediğini söyledi. (DİHA)

Bu haber toplam 4997 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim