• BIST 82.779
 • Altın 146,779
 • Dolar 3,7701
 • Euro 4,0274
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 0 °C

Operasyonlar sürüyor çok sayıda gözaltı var

Operasyonlar sürüyor çok sayıda gözaltı var
HDP ve DBP yöneticileri ile gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

URFA 
Urfa'nın Viranşehir, Ceylanpınar ve Suruç ilçelerinde evlere yapılan baskınlarda 32 genç gözaltına alındı. 
Viranşehir'in Şırnak, Hürriyet, Cumhuriyet ve Yenişehir mahallelerinde yapılan ev baskınlarında "YDG-H üyesi oldukları" iddiasıyla Ferhat Uzun, Vedat Sarıoğlu, Halil Ülük, Faruk Ceylan, Abdulaziz Dakak, Serdar Kırmızıgül, Sinan Kanar, Vedat Vural ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi gözaltına alındı. 
Edinilen bilgilere göre Fatih Salvan adlı bir gencin ise yine polis tarafından arandığı öğrenildi.

SURUÇ'TA DA OPERASYON

21 sosyalist gencin hayatını kaybettiği Suruç ilçesinde de polis operasyonları yapıldı.
Sarayaltı, Cumhuriyet, Aydın, Dikili ve Yenişehir mahallelerinde yapılan ev baskınlarında şu ana kadar 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan 9'unun isimleri ise şöyle:

Yasin Çağan, Bozan Çelik, Mehmet Karakurt, Abdulkadir İpek, Veysi Tekin, İbrahim Kayacan, Yunus Kaya, Ahmet Karataş ve İbrahim Yılıdızer. Gözaltına alınanlardan Yasin Çağan'ın annesi Zeliha Çağan, oğlunun okuduğu Kıbrıs'tan bir hafta önce geldiğini ve patlamanın yaşandığı gün dışında mahalleden çıkmadığını belirterek, "Oğlum patlamada yaralanan yaralıları taşıyordu. Büyük bir ihtimalle bu yüzden aldılar. İnsanlık kalmamış bunlarda" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi. 

Kentteki polis operasyonlarının bir diğer adresi ise Ceylanpınar oldu. Mehmet Akif Ersoy, Aydınlık, Yeni Mahalle ile kırsal mahallelerde yapılan ev baskınlarında DBP İlçe Örgütü yöneticileri Ömer Kılıç, Ayşe Işık ve Elif Bozan, Şirin Konur, Berfin Sürer, Yılmaz Altunay, Uğur Altun'un da aralarında bulunduğu 10'u aşkın kişi gözaltına alındı. 
Her üç ilçede gözaltına alınanlar, Urfa Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. 

ADANA 
Adana'da bu sabah polis, daha önceden belirlediği adreslere eş zamanlı baskınlar düzenledi. Seyhan, Yüreğir, Yakapınar (Misis) ilçelerinde yapılan baskınlarda aralarında HDP'lilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Baskınlarda yapılan

aramalarda ise evler didik didik arandı.
Seyhan ilçesinde yapılan baskınlarda Cemil Demir ve Mustafa Azboy isimli HDP yöneticilerinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Gözlatına alınanlardan dördünün isimleri şöyle: Agit Yağız, Emre Yağız, Mevlüt Kutlu ve 17 yalındaki Ş.A.
Gözaltına alınanların Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldüğü öğrenildi. 

MERSİN

Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Barbaros, Şahin, Bahçe ve Fahrettinpaşa mahallelerinde de bu sabah polis ev baskınları gerçekleştirdi. 
Ev baskınlarında 20'nin üzerinde kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler, Şerif Geyik, Murat Polat, İzzet Erol, Orhan Çakmak, Hamza Çiçekçi, İlhan Işıksal, Atilla Özmen, İrfan Çakmak, Ahmet Kılıç iken halen arananlar olduğu öğrenildi. 
Gözaltına alınanlar Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İZMİR 

İzmir'de sabah saatlerinde çok sayıda adrese düzenlenen baskında HDP İzmir İl Yöneticisi Selda Şenol ve üniversite öğrencisi İsa Çam'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi "PKK/KCK üyesi olduğu" iddiasıyla gözaltına alındı.
İzmir'deki operasyonun siyasi suçlarla ilgilenen Cumhuriyet Savcısı Okan Bato'nun talimatı ile yapıldığı belirtilirken, yine gözaltına alınanların avukatlarından alınan bilgilere göre İzmir'deki gözaltı sayısının giderek artabileceği öğrenildi.

BURSA 

Bursa'da da polisler, yine sabah erken saatlerde birçok adrese baskınlar gerçekleştirdi. Çoğunluğu HDP üyesi olan yurttaşların evlerine yapılan baskınlarda şu ana kadar 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken gözaltı sayısının da artabileceği belirtildi. 
DİHA muhabiri Ömer Gül'ün de gözaltına alındığı operasyonda, gözaltına alınan diğer kişilerin isimleri ise şöyle: Ömer Uzunay, Dilber Ak, Melik Özcan, Mürşit Karakaya, Azad İmal, Rahmi Bozkurt. 

ŞIRNAK

Yine Şırnak'ın İdil (Hezex) ilçesinde sabaha karşı saat 04.00 sıralarında polis çok sayıda zırhlı araç eşliğinde Turgut Özal Mahallesi'nde bulunan birçok eve eş zamanlı baskın gerçekleştirdi. Baskınların gerçekleştirildiği evlerden bazılarının kapılarını kıran polis, evlerin altını üstüne getirirken, bazı ev sakinlerinin de baskınları gerçekleştiren polisler tarafından darp edildiği belirtildi. Uzun süre evlerde arama yapan polisler Nuri Bora (48), Sezer Sarıyıldız (20) ve Faruk Gerçin (18) isimli yurttaşları gözaltına aldı. 


Gözaltı sayısının artabileceği belirtilirken, Faruk Gerçin'in annesi Yıldız Gerçin, baskınlar sırasında polisin oğlu ve eşine şiddet uyguladığını ifade etti.  Gözaltına alınan yurttaşlar, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

IĞDIR

Iğdır'da sabah saatlerinde polisler tarafından evlere yapılan baskınlar sonucu aralarında DBP Iğdır İl Eşbaşkanı Zübeyde Kaynar, HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Dilber Turan, Iğdır eski Belediye Başkanı Hüseyin Malk, HDP yöneticisi Emine Kartal, BDP üyesi Musa Filizkıran, Oğuz Ok, Emrah Aras, Yusuf Oktun ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi daha gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan 9 kişi Iğdır Emniyet Müdürlüğü'nde bekletilirken, gözaltına alınanların 'Toplantı ve yürüyüşleri kanuna muhalefet' ve 'Örgüt propagandası' iddiası ile gözaltına alındıkları belirtildi. 
Yapılan operasyonlar sonrası HDP Iğdır Milletvekili M. Emin Adıyaman, bilgi almak üzere Emniyet Müdürlüğü'nün önüne geldi. 
Burada açıklama yapan Milletvekili M. Emin Adıyaman, partilerine yönelik yapılan operasyonların erken seçime yönelik ön hazırlık operasyonları olduğunu söyledi. Adıyaman, "Bugün bir kez daha AKP'nin seçim sonrası ülke genelinde estirdiği anti demokratik ve terör estiren uygulamalarından birini daha yaşıyoruz. Hem partimizin il eş başkanı hem bileşenimiz olan DBP il eş başkanı, parti üyelerimiz ve önceki dönem belediye başkanımız gözaltına alınmış bulunmaktadır.

Anlaşılan o ki AKP Hükümeti 7 Haziran seçimlerinin yenilgisini bir şekilde partimize yönelik bu tür uygulamalarla iktidar olmanın vermiş olduğu avantajlarla baskı ve şiddet yöntemine yönelmiş bulunmaktadır. Görünen o ki koalisyon görüşmeleri formaliteden ibarettir. Bu operasyonlar erken seçime yönelik bir ön hazırlık çalışmasıdır" diye ifade etti. 

'BİRÇOK İLDE OPERASYON YAPILACAK'

Adıyaman son olarak aldıkları bilgiler doğrultusunda bir çok ilde gözaltı operasyonların olacağını belirterek, "Demokratik haklarını kullanan partimizin çeşitli kademelerinde yer almış arkadaşlarımıza yönelik anti demokratik uygulamadır. Bu uygulamanın aldığımız bilgiye göre birçok ilde partimize yönelik yapılacak olan operasyondu. Bu uygulamalara AKP'nin son vermesini istiyoruz.

Bir taraftan demokrasiden dem vuran AKP diğer taraftan diktatörce uygulamalarına daha önce olduğu gibi şimdi de devam etmektedir. Bizim açıdan AKP'den beklenen bir durumdur. Bu uygulamalarla Ülkede yargı bağımsızlığının kalmadığını kuvvetler ayrılığının Türkiye'de artık fonksiyonu kalmadığını belirtiyor" dedi.

BİTLİS

Polisi bu sabah operasyon gerçekleştirdiği kentlerden Bitlis'te de yapılan ev baskınlarında, "Yurtsever Devrimci Gençlik hareketi (YDG-H) üyesi oldukları" iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimlerinin Mikail Altun, Rauf Akbulut, Amed Türemiş, Eren Dağ, Erkan Özcan, Durmuş Yurdagül ve Barış Coşkun olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan kişiler ifadeleri alınmak üzere Bitlis Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.


Gözaltına alınanlarının sayısının ilerleyen saatlerde daha da artabileceği tahmin ediliyor. Yapılan ev baskınlarda gözaltına alınanların polislerce darp edilerek gözaltına alındığı da öğrenildi. Yapılan gözaltlılara ilişkin bilgi almak üzere Emniyete giden İHD Bitlis Şubesi Avukatı Bakir Yazı, polislerce darp edilerek kolu kırıldı.

VAN

Polis operasyonlarının yaşandığı bir diğer kent Van oldu. Merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'nde gece geç saatlerde çok sayıda polisin katılımıyla ev baskınları yapıldı. Yapılan ev baskınlarında sayısı henüz öğrenilemeyen gözaltılar yapıldı. Baskınlar sırasında polis şiddeti ile de karşılaşıldı. Baskın yapılan bazı evlerdeki aile bireylerine hakaret eden, polisler bazılarını işse darp etti. Edinilen bilgilere göre, Vedat Ertaş ile Hozan Abi isimli iki yurtaş çarşı merkezinde polislerce gözaltına alınıp, İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

MARDİN 

Mardin'in Kızıltepe ilçesi Tepebaşı, Berçem, Koçhisar ve Mezopotamya mahallelerinde eş zamanlı polis baskınlarında 11 kişi gözaltına alındı. Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM polisleri tarafından yapılan baskınlarda, evler didik didik arandı. Gözaltına alınanlar arasında İbrahim Akın, Hebun Aslan, Mazlum Kurtoğlu, Burhan Denli isimli kişilerin olduğu öğrenildi.

Baskınlarda gözaltına alınan isimlerden biri olan Hebun Aslan'ın babası Mehmet Aslan, sabah saatlerinde evlerinin Mardin'den geldiğini belirten yüzü kar maskeli polisler tarafından basıldığını söyledi. Baba Aslan, onları şu sözlerle anlattı: "Zorla içeri girmek istediler. İçeri girdikleri zaman evdeki tek bir eşyayı bile yerinde bırakmadılar hepsini dağıttılar.

Çocuklarımız korku içinde onları izliyorlardı. Küçük çocuklarımız ise korkudan devamlı ağlıyorlardı." 
Aslan, arama işlemini tamamladıktan sonra kendisine kamera doğrultan polislerin, kendisinden evde hiçbir eşyanın kırılmadığına dair beyan vermesini istediklerini de söyledi. Gözaltına alınan kişilerin Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne götürülecekleri öğrenildi.

Mardin'in Midyat ilçesinde de polis ve özel harekat timleri tarafından birçok eve baskın düzenlendi. Baskınlarda polisin birçok evin kapı ve camlarını kırdığı ve aramalar sırasında evlerin altını üstüne getirdiği belirtildi. Gözaltı yapmak üzerie baskın yapılan bazı adreslerde aranan kişiler evde bulunamadığı için gözaltına alınamadı. 

'ERDOĞAN'IN TIR'LARINDA ARAMA YAPIN!'

Evine baskın yapılan Cemal İnan isimli kişi, evlerine girerek  eşyalarına zarar veren polislere  "yaptığınız iş zulüm ve huzur bozmaktır’" diye  tepki gösterdi. İnan, "Güvenlik güçleri bizlerin evlerinde değil, değil Erdoğan’ın DAİŞ’e gönderdiği TIR’larında arama yapsınlar. Biz halkız evimizde ne olacakki. Bizlere yapılan bu baskınların IŞİD'den farkı yoktur" dedi.

Evine baskın yapılan  Cihan Çelik isimli kadın ise, bir kadın olarak tek başına evde  kaldıklarımı bildikleri halde  sabahın köründe vahşi bir şekilde yapılan baskının insani olmadığını dile getirerek durumdan şikayetçi olduğunu söyleyerek, "Baskın önce Kürdistan topraklarında daha sonra kadın üzerinde yapılmak isteniyor. Kürt kadınını gözaltı ve ev baskınları ile korkutamazsınız. Devlet baskın yaptıkça Kürt kadınlar yeni tohum gibi güçlü bir şekilde filizleniyor’’ diye konuştu.

ELAZIĞ 

Elazığ'da yapılan ev baskınlarında ise 6 kişi gözaltına alındı. Ulukent, Kırklar, Hicret ve Rızaiye mahallerinde eş azmanlı yapılan ev baskınlarında evler didik didik arandı. Baskınlarda, HDP Genel Merkez çalışanı İbrahim Etem Yıldız, DBP Elazığ İl Yöneticisi Şehmuz Kaya, HDP'liler, Murat Kılıç, Ferhat Şahin, soy isimi öğrenilemeyen Selahattin isimli bir yurttaş ile ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. 
Gözaltına alınanlar, Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, emniyete giden avukatlara dosyada gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmedi. 

ANKARA 

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Ankara'da operasyon düzenlendi. Tuzluçayır mahallesinde düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ikisinin isimlerinin Suat Karaman ve Mehmet Emin olduğu öğrenildi. 

KOCAELİ 

Türkiye'nin birçok kentinde yapılan polis operasyonların yapıldığı illerden biri olan Kocaeli'de, TEM Şubesi'ne bağlı polislerce sabah saatlerinde birçok adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda aralarında üniversite öğrencileri ve HDP üyelerinin bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 13 kişiden 8'ininin Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadelerin ardından serbest bırakıldı. 5 kişinin ise sorgularının sürdüğü öğrenildi.

BATMAN 

Batman'da, ilde gerçekleşen çeşitli eylemlere katıldıkları ve bu eylemlerde taş attıkları iddiasıyla 5 kişi gözaltına alındı. Yapılan ev baskınları sonrasında yapılan gözaltılarda Abdullah Menekşe, Ali Yılmaz, Sabri Yiğit, Veysi Ubus ve Muzaffer Oran isimli kişiler gözaltına alınarak, Batman Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

BİNGÖL

Bingöl'de yapılan ev baskınlarında da yine aralarında DBP Genel Merkez çalışanlarının bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 4'ünün isimleri henüz öğrenilemezken, diğerlerinin Mustafa Kütük, Cihat Berdibak, Yusuf Bulut isimli kişileri ile soy isimleri öğrenilemeyen Cengiz ve Haşim isimli yurttaşlar olduğunu bilgisine ulaşıldı.
Baskınlar sırasında polisin gözaltına aldığı kişileri darp edip, şiddet uyguladığı belirtildi.

Gözaltına alınanlar Bingöl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Yapılan gözaltılara ilişkin emniyete giden avukatlara ise dosyalar hakkında "gizlilik" kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmedi. Gözaltı sayısının artabileceği belirtiliyor.

İSTANBUL

İstanbul Emniyet Müdürlüğü polislerce "YDG-H, DHKP-C, IŞİD üyelerine dönük" olduğu iddiasıyla 26 ilçede 140 adrese yapılan operasyonda 103 kişi gözaltına alındı. Gözaltındaki yabancı uyruklu kişilerin DAİŞ ile bağlantılı oldukları belirtilirken, gözaltına alınanlar arasında çok sayıda Kürt genç ve HDP üyesi de bulunuyor.

Gözaltındakiler sağlık kontrollerinin ardından Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne sevk edildi. Operasyonda Bağcılar'da bir eve yapılan baskında Günay Özarslan adlı kadın polis tarafından öldürüldü. 

Operasyonda daha önce El Kaide üyeliğinden tutuklanan ve son dönemde DAİŞ'e yakınlığı ile bilinen İstanbul'da bayram sabahı DAİŞ sempatizanlarının düzenlediği bayram namazında cihat çağrısı yapan Halis Bayuncuk ve eşi de gözaltında alındı. 

Hakkari ve ilçelerinde çok sayıda kişi gözaltına alınırken mahkemeye sevk edilen 4 kişinin ise tutuklandığı vurgusu yapıldı. Diha

Bu haber toplam 2305 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  YASAL UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hakkarihabertv.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hakkari Haber TV | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel :
Savaş TAŞ - 0.(546) 273 25 56
Yusuf TAŞ- 0.(545) 266 87 94 | Haber Scripti: CM Bilişim